Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Pravidla money-managementu pro bezpečnější ID obchodování

  V intradenním obchodování je více než v jakémkoliv jiném obchodním přístupu nutné chránit svůj obchodní kapitál a chovat se při obchodování co nejvíce obranně. Pokud obchodníci v rámci intradenního obchodování neuspějí, je to především proto, že skončí dříve, než se v podstatě stačí rozkoukat a získat nějaké praktické zkušenosti. Proč tomu tak je? Především proto, že trhy jsou hodně těkavé a s každým mikropohybem svádějí nezkušené obchodníky k tomu, aby "si klikli". A když si takhle člověk párkrát klikne za hodinu, může být za pár dní účet doslova pryč.

  Finančník je zde již poměrně dlouhou dobu a s Tomášem jsme tak měli možnost sledovat vývoj mnoha lidí od fáze úplných nováčků po úspěšné výdělečné obchodníky, kterých už zde začíná být poměrně dost. Pochopitelně si všímáme přístupů, které fungovaly jak u nás, tak u dalších obchodníků a tyto převádíme do konkrétních rad a principů, které snad pomohou i ostatním.

  Dnešní tip je taková berlička pro ty obchodníky, kterým se zatím v trzích nedaří, bojují s intradenním obchodováním, equity se nevyvíjí dobře a hledají radu "co dál". Samozřejmě poučit se mohou i ti, kteří zatím jen papertradují a o live obchodování přemýšlejí, ale bohužel v této fázi si poradit nechá málokdo :)
  Předpokládám, že máte jasno v tom, jak důležitý a nezbytný je obchodní plán (a co to je), průběžně si čtete Tomášovy články o psychologii obchodování atd. To, na co se zaměříme dnes, je určitý trik spadající do oblasti money-managementu. Slovo trik jsem použil úmyslně - dnes probíraná technika pomohla spoustě začátečníků překonat onu "zakletou" fázi počátečního tápání, nicméně po určité době se obchodní procesy natolik zautomatizují, že pokročilý obchodník se nebude chtít dogmaticky omezovat podobnými triky. Pro začátečníky jsou ale striktní pravidla opravdu důležitá.

  Jak jsme na Finančníkovi již mnohokrát psali, pro zvládnutí tradingu je třeba konzistentní a systematický přístup. Prostě se neustále věnovat určité věci po dostatečně dlouhou dobu - stejně jako v jakémkoliv jiném businessu. Intradenní obchodování je na toto ideální - každý den máme dostatek příležitostí pro procvičování našich přístupů, na druhou stranu je velmi těžké vydržet živě intradenně obchodovat nepřetržitě např. šest měsíců nebo rok, což je skutečně absolutně nutné! Bez ohledu na profity (které jsou v této fázi skutečně bezpředmětné), je třeba hlavně vydržet, ideálně "na nule" a ten, kdo to dokáže, většinou již svoji úspěšnou cestu v tradingu najde (za předpokladu, že si vede poctivé obchodní záznamy, ze kterých je schopen se průběžně učit ze svých chyb, protože jinak je takový rok klikání také bohužel dost k ničemu).

  Jak tedy vydržet dlouhodobě intradenně obchodovat a příliš neztrácet? Postavte si takový money-management, který vás bude ve vaší snaze podporovat.

  Zde je několik praktických tipů:

  1. Mějte u svých obchodů dobré RRR. Např. v ER2 není problém nalézt timeframe a situace, kdy si vystačíme se SL 80-90 dolarů. Swingy o velikosti 300-350 dolarů jsou v trhu dost často, tj. kombinace SL 80-90 dolarů, PT 300-350 dolarů je velmi reálný. To znamená, že máme velmi slušné RRR - jeden ziskový obchod nám pokryje přibližně 3 ztrátové obchody a ještě vyděláme.
  2. Limitujte svůj denní počet obchodů. Např. si dovolte max. 3-4 ztráty podle stylu obchodování. Je ideální, aby tato maximální denní ztráta představovala nějaký rozumně malý zlomek vašeho obchodního účtu. Já svoji max. celkovou denní ztrátu rád držím někde na úrovni max. 3% účtu, ale vše samozřejmě závisí na povaze obchodníka a především psychologické odolnosti vůči drawdownům. Nicméně zejména v začátku čím striktnější budete, tím lépe.
  3. Zkuste skončit obchodovat, jakmile dosáhnete určitého zisku.

  Pokud spojíte tyto tři prvky dohromady do jednoho celku, dostanete poměrně slušně fungující "dohled", který vám pomůže nejen budovat tu správnou psychiku a disciplínu, ale především vám pomůže v trzích dlouhodobě vydržet a s největší pravděpodobností i začít hromadit drobnější výdělky.

  Pojďme se podívat prakticky na jednotlivé body:

  ad 1) Velmi mnoho obchodníků riskuje na jeden obchod v trzích příliš mnoho. Samozřejmě čím větší SL, tím vyšší šance na úspěch, malý SL je poměrně dost limitující, ale k čemu velký SL, když většina obchodníků neunese několik takových ztrát za sebou? Pochopitelně, že malému SL je třeba zvolit přiměřený timeframe, ale hlavně aktuální podmínky v trhu. Můžete si to ve své platformě vyřešit např. tak, aby se vám obarvovaly svíčky podle toho, jak jsou dolarově vysoké - vstupujte pak pouze do obchodů, kde SL sahá např. pod low poslední úsečky atd. Pokud budete dlouhodobě filtrovat své obchody na základě toho, zda-li má obchod výhodné RRR a zda-li je SL dostatečně velký, představuje takové chování absolutně logický filtr, který vás posune vpřed před 80% rádoby obchodníků, kteří vstupují do trhů bezhlavě a denně své peníze odevzdávají disciplinovanějším kolegům. Jistě, občas je třeba několik dní čekat na obchod, než se trhy uklidní, ale to přeci vůbec nevadí - smyslem intradenního obchodování není se zúčastnit každé "akce", ale počkat si na svoji příležitost a postupně po drobných ziscích navyšovat svůj účet (a až se to naučíte s jedním kontraktem, začnete obchodovat s více a z malých profitů je najednou slušné živobytí).

  ad 2) Zde je myslím vše jasné. Limit max. počtu ztrát jednak pomáhá chránit obchodní kapitál (většina začátečníků je schopna ztratit během jednoho netrendujícího dne příliš mnoho svých peněz), za druhé cvičí disciplínu a pomáhá se naučit čekat na lepší příležitosti (vím, že mám na celý den x obchodů, tak si je nesmím "vystřílet" hned v úvodních 15 minutách). A o čekání na dobré příležitosti celé ID obchodování je. A že se stane, že po určitém limitu ztrát přestanete obchodovat a zrovna by přišel ziskový obchod? Ano, i to se může stát - ale podívejte se na své obchodní záznamy, skutečně se vám při neomezeném počtu ztrátových obchodů za den vede tak dobře, že nemá smysl toto nějak limitovat?

  ad 3) Tip, který možná působí trochu kontroverzně a který je určen výhradně pro intradenní obchodování! Přestat obchodovat, když se mi začíná dařit a mám profit? Zkuste si schválně tuto podmínku nasimulovat do svého obchodního deníku - především na historické živé obchody. Většina začínajících obchodníků má bohužel tendenci po úspěšném obchodu začít "hýřit penězi" a většinu profitu tak během dne odevzdat zpět do trhu. Pokud ale bude váš obchodní den vypadat následovně - např. 2xSL, 1xPT, další den 3xSL, 1xPT, tak vám mohu garantovat, že postupně začnete profity hromadit a nikoliv odevzdávat, a to především díky psychice - nebudete ve vysokém drawdownu, řadu dní budete na nule nebo v zisku atd. A to jsou prvky, které vám pomohou překonat první nejtěžší počátky obchodování.
  A v souvislosti s 3, bodem ještě existuje jedna podstata, která jej podporuje. Trhy se v průběhu dne pohybují velmi nevyzpytatelně. Chvíli trendují, pak se melou v chopu atd. Málokdy se stane, že by nám nabídly za sebou několik pěkných pohybů tak, abychom mohli inkasovat několikrát profit target. Samozřejmě, někdy takové dny jsou, ale většinou je to opačně. Po pěkném pohybu přichází období konsolidace (ve kterém většina obchodníků odevzdá všechny profity zpět i s úroky). Tj. vzít profit a již v daný den nic neriskovat může být velmi dobrý nápad - především pro nováčky, kterým jsou tipy určeny. Pochopitelně čím pokročilejší obchodníci budete, tím víc citu budete pro trhy mít a poznáte, kdy stojí zato obchodovat dál a kdy nikoliv. Ale začátečník to nepozná a musí mít svoji strategii co nejvíce postavenou na money-managementu. Před aplikací tohoto pravidla se nad ním zkuste zamyslet a pochopitelně si ho otestovat na svých výsledních. Z mých zkušeností nicméně pravidlo v počátku hodně dobře pomáhá především u obchodníků, kteří obchodují trendově (např. ZLR u Woodieho nebo podobné formace). A samozřejmě důležité je mít dobře nastavená pravidla RRR (viz bod 1).

  Pokud si programujete strategie, je bod 3 docela zajímavé zakomponovat jako MM pravidlo a pozorovat, co udělá s vaším stávajícím obchodním systémem. Sám si spoustu situací a patternů modeluji v TradeStation a zde je jedna inspirace. Jedná se o trendový pattern na CCI (podobný ZLR u Woodieho). Jde o hypotetickou studii, systém neobchoduji v této podobě v reálu (na to nejsou výsledky příliš dobré).
  Pokud budu brát všechny signály, které mi systém nadělí, dostanu následující equity křivku:

  equity_filtr_off.gif
  Zisk 7390 dolarů, počet obchodů 254, z toho 77 ziskových a 176 ztrátových. Průměrný zisk na obchod činí 29 dolarů.

  A nyní zkusme aktivovat podmínku, že po prvním ziskovém obchodu skončíme pro daný den s obchodováním:

  equity_filtr_on.gif
  Zisk 7500 dolarů, počet obchodů 194, z toho 63 ziskových a 131 ztrátových. Průměrný zisk na obchod se výrazně zvedl na 39 dolarů. Tato jediná podmínka odfiltrovala z větší části jen ztrátové obchody!

  Závěr

  Dnešní tipy představují rady prověřené časem a zkušenostmi. Pochopitelně, že se nedají vztáhnout na každého, ale řadě lidí již pomohly překonat první nejtěžší rok v ID. Pokud s trhy aktuálně bojujete, zkuste se nad řádky zamyslet a třeba si v nich sami naleznete něco, co vám pomůže. Myslete především na to, že v počátcích obchodování je třeba potlačit touhu po bohatství a rychlých ziscích. Cílem je především dlouhodobě přežít, obchodovat live a postupně sbírat zkušenosti, které teprve po čase začnou přinášet kýžené ovoce.

  14.11.2007

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...