Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Přes dekádu traderem

  Je tomu již více jak 10 let, co jsme se s Petrem rozhodli stát se tradery na plný úvazek. Co nám samotným trading po celou dobu přináší? Co pro nás znamená každý den čelit novým a novým výzvám trhů? Pokusím se nyní udělat menší shrnutí více jak jedné dekády života s trhy.

  Úvodem mně dovolte jedno osobnější vyznání. Profese tradera není vždy zrovna jednoduchá, má své náročné aspekty, přesto i nadále pro mě osobně zůstává tou nejlepší profesí na světě. Miluji trading a výzvy, které trhy přinášejí. Ve své profesi tradera cítím hluboké uspokojení každé nové ráno, kdy mohu vstát a přemýšlet nad novými nápady a myšlenkami, nad novými strategiemi a vylepšeními. O tradingu neuvažuji už dávno jako o práci, ale jako o životním stylu, který mně umožňuje neustále se zlepšovat v celé škále sfér života a nacházet nové vlastní možnosti a limity. Trhy umějí být ty nejzrádnější na světě, ale také vám umějí přinášet mnoho štědrosti a uspokojení. S trhy se nenudíte a nezahálíte. Trhy a jejich výzvy mě naplňují a umožňují realizovat mimo jiné i velké (sebe)poznání.

  Životní styl tradera je naprosto jiný, než žije 99 % lidí – a na to je třeba si zvyknout (což ze začátku není snadné). Jako trader máte svůj život a svoji cestu, po které si jdete. Nezajímají vás politické "plky" a nežijete řečmi, kterými ostatní žijí po většinu dnů. Nezajímají vás řeči o tom, že někde nejsou peníze a že jsou někde nějaké krize. V trzích nic takového neexistuje. Trhy jsou naprosto svobodné místo, kde je v každý okamžik tolik peněz, kolik si jen umíte představit – nebo kolik jen chcete –, musíte se ale naučit o ně tvrdě bojovat. Možnosti jsou zde neomezené, a to kontinuálně, nonstop, v naprosto každý okamžik. V trzích žádné krize neexistují. Existuje jen vyšší a nižší volatilita a vše ostatní jsou už jen nekonečné příležitosti. V trzích vás netrápí, jakou máme právě vládu, nezabýváte se žádnými sociálními benefity, přídavky, stravenkami ani podobnými věcmi, které jsou zcela mimo životní styl tradera. Zajímá vás jediné – jak být kontinuálně alespoň o trochu lepší než včera a jak být v trzích neustále o drobný krok před ostatními a jak se i zítra udržet pokud možno na ziskové straně. S trhy žijete (a bojujete) 24 hodin denně – tradeři to však nenazývají prací, nazývají to životním stylem, který milují, se kterým vstávají a dýchají.

  Jako trader si uvědomujete privilegia, která máte, a snažíte se je využívat. Cestujete, protože můžete. Žijete na různých místech, protože můžete. Utrácíte, protože můžete. Pokud máte dobrý den nebo měsíc, koupíte si věc, na kterou jiní šetří roky – a ani u toho nemrknete. Děláte si s vaším časem, co chcete a uznáte za vhodné vy sami – ne to, co vám dovolí a nadiktují ostatní. Jako tradeři si vlastně neustále děláte to, co právě chcete vy sami – jste zcela mimo běžný klasický zaměstnanecký, korporátní nebo běžný podnikatelský systém. Nemáte žádné nadřízené, nemáte žádné klienty, o které se musíte neustále starat – jste v tom jen vy sami. Proto ale také nikdy nemůžete nikoho vinit, pokud se vám nedaří. V trzích jste jen a jen vy, sami za sebe. Není na koho svádět nebo přenášet zodpovědnost. Vy jste ten jediný motor a rozhodující faktor vašeho úspěchu, nebo neúspěchu. Nic jiného, nikdo jiný. Pokud nevyděláváte, je to vaše chyba. Pokud vyděláváte, je to váš úspěch. Pokud nevyděláváte a nedaří se, musíte se naučit s tím žít a udělat opatření, která situaci opět zvrátí ve váš prospěch. Pokud nevyděláváte, neutrácíte. Pokud vyděláváte, utrácíte. Hodně rychle se musíte naučit žít s tím, že žádná jistá a stálá výplata k desátému na účet nechodí.

  Jako traderovi vám permanentně nebude většina lidí rozumět. Nebudou chápat, co vlastně děláte, jak to, že nemusíte chodit do práce. Nebudou chápat, jak můžete pracovat sami za sebe, budou si vás plést s brokery, budou na vás svádět finanční krize a když už vám budou mít váš životní styl skutečně za zlý (protože většina lidí vám ho bude závidět, byť to nepřiznají), spustí na vás s tím, že vy na rozdíl od nich nevytváříte žádné hodnoty. Pro svůj svobodný, osobitý životní styl a distancování se od řady společensko-politicko-ekonomických dogmat a "hodnot" běžné masy budete podivíni, arogantní ignoranti – a ze všeho nejvíce budete neustále v očích všech podezřelí – protože žijete jinak než většina a nezabýváte se problémy, kterými se zabývá většina.

  Jako tradeři budete po většinu času na houpačce. Budete mít skvělé měsíce a hrozné měsíce. Vaším úkolem bude naučit se s tím žít a opět zapasovat do vašeho životního stylu. Budete se muset naučit s penězi plánovat – mít vždy na paměti, že nevíte, co je právě před vámi. Budete si permanentně připadat, jako byste stáli v mlze – ale jak si na to zvyknete, jak to uděláte součástí svého životního stylu, naučíte se být vysoce flexibilní a v oné mlze flexibilně a úspěšně operovat. Nejistota se stane vaší jistotou, vaším denním chlebem, vaším životním stylem. Budete opět myslet zcela jinak než 99 % lidí. A právě proto budete mít také zcela jiné životy než 99 % lidí. Věci, o kterých ostatní celý život jen sní, se pro vás stanou zcela běžné. Věci, ze kterých mají ostatní celý život hrůzu, se pro vás také stanou běžné.

  Jako tradeři si naplno uvědomíte, co je to svoboda. Bude to to, čeho si začnete vážit nejvíce, pro co nebudete chtít trading opustit. Zažijete, jak skvělé je mít svobodu a jak zrádné může být i to, když máte tolik svobody a času, že vlastně nevíte, co chcete právě dělat. Nikdy více už nebudete mít nad sebou nikoho, kdo by vám říkal, co máte právě dělat. Většina lidí ale není na něco takového zvyklá a nemusí hned vědět, jak se s tím vypořádat. Budete mít jako úspěšní tradeři peníze, ale nebudete mít potřebu je ukazovat, protože jako úspěšní tradeři jednak zvládnete své ego a jednak svoboda bude pro vás ještě výše než peníze, takže raději budete dávat najevo svou svobodu než své hmotné statky. Budete chodit v šortkách a teniskách tam, kde se od vás očekává smoking, protože tím budete dávat najevo, že jste nad věcí. Jste nad společenskými dogmaty a pravidly – ta vás absolutně nezajímají. Jste svobodní, jste si toho vědomi a jste na to dostatečně hrdí, takže se to nebojíte ukazovat.

  Peníze budou pro vás prostředkem, nikoliv cílem. Byť budete v nejkapitalističtější profesi na světě, jediný způsob, jak nástrahy a výzvy finančního světa zvládnout, bude ten, že začnete vidět a hledat hodnoty i jinde, mimo svět peněz. Přestanete o penězích přemýšlet z pohledu toho, zda jich máte právě málo, nebo hodně. Začnete o nich přemýšlet z toho pohledu, že jich máte tolik, jak jste právě dobří a schopní. Věci přestanete dělit na levné a drahé. Začnete je dělit na to, kolik kontraktů a jaké zhodnocení je potřeba naučit se zvládat, aby pro vás daná cena nic neznamenala. Tím si také budete klást nové výzvy, které bude velmi těžké překonávat – a to je přesně to, co vám bude dávat drajv jít dále. Nebudete trading dělat pro peníze, ale proto, že v něm chcete být lepší a lepší. Že v něm chcete být zatraceně dobří, protože vás to uspokojuje.

  Pokud se budete chtít stát úspěšnými tradery, budete muset zapracovat převážně na své mentální části. Budete se muset naučit oprostit se od dogmat společnosti – těmi totiž tradeři nežijí. Budete se muset naučit dívat na peníze novým pohledem. Budete si muset zvyknout, že jediná jistota je permanentní nejistota. Budete muset milovat to, co děláte. Budete muset začít být velkorysí a otevření a pozitivně uvažující. Budete muset mít rádi výzvy a jejich překonávání. Budete si muset vybudovat mentalitu vítěze – chtít vítězit, být každý den lepší. Nenechat se položit pár neúspěchy, ale brát z nich zkušenosti a energii pro boj za další úspěchy.

  Více jak dekáda v trzích mě vlastně naučila jediné: Pořád je, co se učit, v čem se zlepšovat a v čem více poznávat sebe sama. Pořád jsou zde nové a nové výzvy, kterým je třeba čelit. A to je na tom to skvělé. Čelit výzvám nemusí totiž vyjadřovat to, jak jste na to zvyklí. Čelit výzvám se dá v tradingu i na cestách, v přírodě, na lodi nebo na ostrově. Můžeme čelit nekonečným výzvám a u toho žít zcela odlišný život, než žije většina. Pro mě osobně je to něco, o co jsem usiloval a snažil se už od velmi mladých let. Jsem tedy vděčný, že ony po většinu času nevyzpytatelné trhy existují a jsou tu pro každého k dispozici. A že já mohou být stále ještě jejich součástí a užívat si je se vším všudy.

  30.3.2014

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...