Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Pro začínající: jak zobchodovat akcie?

    
  akcie-100-shares.jpg
  Foto (c)iStockphoto.com/webking&nbsp 

  Dnešní článek představuje shrnutí základních informací pro ty, kteří se mě občas ptají, jak v principu funguje obchodování s akciemi a co to stojí. Tedy spíše pro ty, kteří se o trading moc nezajímají a možná by uvažovali o nějaké formě vlastního akciového investování.

  Článek shrnuje odpovědi na základní otázky. Pochopitelně, že se nevěnuji otázkám typu, do kterých akcií investovat. Sám obchoduji akcie spíše krátkodobě skrz automatizované párové obchodování akcií. Akcie obchoduji prostřednictvím Interactive Brokers, a proto je tento broker v článku zmiňován v rámci příkladů. Máte-li praktické zkušenosti s dalšími brokery, určitě je můžete uvést do komentářů pod článkem.

  Obchodovat u českého nebo zahraničního brokera?

  Otázka související s tím, co obchodovat – české nebo zahraniční akcie? Jsem přesvědčen, že aktivní investoři obchodují více v zahraničí, kde je k dispozici nesrovnatelně větší počet titulů k obchodování. Sám se orientuji hlavně na zahraniční trhy, proto v tomto článku tipy na české brokery nenajdete. Pokud jde o obchodování zahraničních akcií (např. na amerických burzách), je podle mého názoru vždy výhodnější obchodovat skrz zahraniční brokery. Ostatně každý si může podle on-line dostupných ceníků udělat srovnání sám. U brokerů pro obchodování akcií pak platí vše stejné, co se na serveru dočtete v článcích připravovaných primárně pro komoditní brokery. Viz vyhledávání na Finančníkovi a téma broker. V každém případě otevření účtu u zahraničního brokera je velmi jednoduchý proces, který se vesměs dělá celý přes internet.

  Kde zjistím za kolik se akcie obchodují?

  Pro občasné investování naprosto stačí informace, které jsou dostupné zdarma na internetu. Osobně mám nejraději finance.yahoo.com nebo www.google.com/finance. Chcete-li si obchodování „trénovat“ včetně zadávání příkazů, stáhněte si demoplatformu některého brokera. InteractiveBrokers bohužel nabízí paper účet pouze klientům s ostrým účtem. Ovšem existuje bezpočet dalších brokerů, u nichž lze demoplatformu využívat. Pro pomalejší styly obchodování vám bude stačit i nějaká velmi jednoduchá evidence v rámci Excelu.

  Jak konkrétně se akcie nakupují?

  Broker vám poskytne buď nějaký vlastní software, nebo webové rozhraní, ve kterém jsou k dispozici prvky podobné internetovému bankovnictví. Místo například „příkazu k úhradě“ si však zvolíme konkrétní akcii, počet kusů a typ příkazu, který se má provést. Příkazy jsou stejné, jako při obchodování komodit nebo forexu. Na Finančníkovi jsou velmi podrobně popsány v článcích Obchodní příkazy v praxi (1/3), Obchodní příkazy v praxi (2/3) a Obchodní příkazy v praxi (3/3).
  Každý rozumný broker by vám měl poskytnout tzv. paper účet – prostředí, které bude technicky stejné jako hlavní účet, a kde si můžete bez rizika odzkoušet s „demo penězi“ všechny funkce platformy.

  Jaký je nejmenší objem akcí, které mohu nakoupit?

  U většiny běžně obchodovaných akcií neexistuje žádný limit. Akcie se mohou kupovat od jednoho kusu. U většiny brokerů však existuje určitá minimální výše poplatku za realizovaný obchod. To v praxi znamená, že pokud bychom obchodovali jen s pár akciemi, budou poplatky tvořit podstatnou část případných profitů.

  Jaký kapitál potřebuji na obchodování s akciemi?

  Akce se dají obchodovat na tzv. hotovostní (cash) nebo margin účet. V případě prvního se jednoduše cena akcie vynásobí počtem kusů, kolik jich budeme kupovat. Stojí-li akcie aktuálně 57 USD a nakoupíme-li jich 100, potom potřebujeme na transakci 57x100 = 5700 USD plus poplatky. Většinou se však obchoduje skrz tzv. marginové účty. V takovém případě obchodujeme i akcie tzv. „na páku“ – broker nám část peněz půjčuje. Zcela běžně je pro poziční obchodování margin u akcií u brokerů 50%. To znamená, že chceme-li nakoupit na marginovém účtu 100 ks akcií v ceně 57 USD použijeme na to kapitál ve výši 57x100/2=2850 USD plus poplatky.
  Který typ účtu budeme používat, skutečně záleží jen na nás a na možnostech, které nabízí broker. Takto třeba vypadá nabídka typů účtu u brokera Interactive Brokers, u které obchoduji: http://www.interactivebrokers.com/en/p.php?f=tradingConfiguration&p=a&ib_entity=llc
  Je třeba si také zjistit, s jakým minimálním kapitálem lze účet u brokera otevřít. To se v USA liší broker od brokera. Někde to může být například 2 000 USD, u Interactive Brokers to je 10 000 USD.

  Jak zjistím kolik jsem vydělal u nakoupené akcie?

  Výpočet zisků a ztrát je u akcií zcela přirozený. Nakoupíme-li například 100 ks akcí za cenu 57 a akcie povyroste na cenu 58,40, pak jsme vydělali (58,40 – 57)*100 = 140 USD.

  Jak funguje margin? Platí se za něj nějaké poplatky, úroky?

  Obchodování na margin nemá u běžných zahraničních brokerů žádné „zádrhely“. Jenom je třeba se seznámit s pravidly konkrétního brokera, které se mohou lišit. Například Interactive Brokers vyžaduje minimální zůstatek na účtu 2000 USD a neposkytuje margin na akcie společností, které mají celkovou kapitalizaci menší než 250 milionu USD (jejich přehled naleznete zde: http://ibkb.interactivebrokers.com/node/1788). Za poskytnutí marginu se platí úrok, který se opět velmi liší broker od brokera. Zde je např. srovnání, které na svých stránkách publikuje Interactive Brokers: http://www.interactivebrokers.com/en/general/education/comparebrokers.php.

  Je možné akcie shortovat?

  Ano, je ale třeba si prostudovat podmínky konkrétního brokera. Například u Interactive Brokers lze akcie shortovat pouze na marginovém účtu. Současně je třeba vědět, že shortování akcií funguje zjednodušeně tak, že broker nám akcie, které budeme shortovat, defacto půjčí (abychom je mohli prodat). Z tohoto důvodu nejsou shortovatelné úplně všechny akcie, ale jen některé (prakticky však ohromné množství většiny likvidních titulů). Každý broker má cestu, kterou vám sdělí, je-li daná akcie u něj shortovatelná a za jakých podmínek – za shortování se platí opět drobné úroky (opět však jde o poplatek, který není nijak zásadní). Např. u Interactive Brokers naleznete v administraci účtu automatizované rozhraní, kam se napíše název akcie a systém vám zobrazí všechny potřebné informace. Přehled shortovatelných akcií naleznete i na hlavním webu zde: http://www.interactivebrokers.com/en/trading/SearchShortableStocks.php?cntry=usa&tag=United States&ib_entity=llc&ln=

  Je jedno, jestli akcie obchoduji pozičně nebo intradenně?

  Pokud obchodujete s menším marginovým účtem do 25 000 dolarů, tak to jedno není. V USA existuje finanční regulace vztahující se k intradennímu obchodování akcií na marginovém účtu. Pravidlo je podrobně popsané např. zde ve Wikipedii a ve zkratce jej lze interpretova tak, že s účtem do 25 000 dolarů není možné v USA aktivně obchodovat akcie na intradenní bázi (tj. opakovaně otevírat a uzavírat stejný titul). S menšími účty je tedy třeba akcie obchodovat dlouhodobě nebo swingově (držet obchodovat více než několik dnů). Toto omezení se vztahuje pouze na intradenní obchodování akcií, neplatí pro intradenní obchodování futures. Proto většina intradenních burzovních obchodníků s menšími účty obchoduje právě futures (např. levnější akciové indexy a podobně).
  V případě intradenního obchodování akcií lze navíc počítat s dodatečným marginem, který většinou brokeři poskytují. U Interactive Brokers je například potřeba pro intradenní držení pozice v akciích jen hotovost odpovídající 25% jejich hodnoty.

  Jaké jsou poplatky za obchodování akcií?

  Za zobchodování příkazu se platí komise, které se liší broker od brokera. U IB jsou komise jedny z nejlevnějších a popsány jsou zde: http://individuals.interactivebrokers.com/en/p.php?f=commission. Konkrétně se například u amerických akcií platí poplatek 0,005 USD za akcii, při minimální komisi 1 USD. Pokud bychom nakupovali výše zmíněných 100 akcií obchodovaných za cenu 57 USD, potom bude poplatek 1 USD (0.005 x 100 = 0.5 USD což je méně než vyžadovaný 1 dolar a proto bude komise 1 dolar). Pokud bychom zobchodovali 300 akcií, pak bude poplatek činit 1,5 USD (maximální poplatek je pak omezen hranicí 0,5% obchodované hodnoty akcií). Uvedený poplatek je za „jednu stranu“ obchodu – například otevření. Při uzavírání obchodu se platí znovu ve stejné výši.

  2.11.2011

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<

  Další články na toto téma

  Jak koupit akcie? Návod pro začátečníky

  Obsah článku:
  Kde akcie koupit? Jaké akcie koupit a nenaletět? Jak nakupit akcii v platformě brokera? Kdo je majitelem koupené akcie? Kolik akcie vydělávají? Jak akcii prodat? Jak koupit akcie – shrnutí Na Finančníkovi se věnujeme systematickému krátkodobému obchodování. A to z důvodu, že díky portfolio diverzifikaci systematických strategií v něm vidíme potenciál vyššího výnosu při nižším risku než u klasického investičního přístupu nakup a drž.
  V rámci našich portfolií obchodujeme systémy využívající nejen akcie, ale i různé další typy produktů – zejména futures kontrakty (lidově komodity) a opce. Nicméně akcie jsou bezesporu trhem, kterému v současné době věnujeme nejvyšší pozornost a také trhem, který je z naší zkušenosti nejshovívavější pro začínající tradery.
  Proto mnoho burzovních obchodníků na Finančníkovi s akciemi začíná.
  Možná také patříte mezi začínající obchodníky, kteří se inspirovali některou z publikovaných statistických výhod a přemýšlíte, jak konkrétně s nakupováním akcií technicky začít? Právě pro vás je tento tutoriál.
  Kde akcie koupit?
  Akcie je cenný papír představující podíl na vlastnickém kapitálu společnosti. Tím, že nakoupíme akcii, a je jedno na jak dlouho, se stáváme vlastníky akcie. Akcie obchodované na veřejných trzích (burzách) nejsou distribuovány ve fyzické podobě, ale jen formou elektronických záznamů o vlastnictví. Tyto záznamy jsou spravovány centrálním depozitářem nebo prostřednictvím brokera. A právě brokera potřebujeme proto, abychom akcie mohli nakupovat a prodávat.
  Brokerem je společnost s patřičnými licencemi. Akcie lze kupovat u bank, různých investičních společností, menších fintech společností (dělající například moderní mobilní aplikace) a u specializovaných firem, které se zabývají čistě jen obchodováním (právě ty se vesměs nazývají brokerskými společnostmi). Rozdíly mezi těmito společnostmi jsou především v poplatcích, servisu a důvěryhodnosti. Kde konkrétně akcie nakupovat záleží především na tom, s jakým cílem je chcete nakoupit a s kolika penězi pracujete. Čím aktivněji budete chtít s akciemi pracovat, tím větší pozornost je třeba výběru brokera věnovat. To stejné platí, pokud budete pracovat s vyšším kapitálem.
  Sám mám například na investice do amerických akcií účet u amerického brokera (dnes je možné si otevřít účty prakticky po celém světě), protože ve Spojených státech zajišťuje ochranu účtu klientů tzv. Securities Investor Protection Corporation (SIPC) a účty jsou pojištěny obvykle do výše 500 000 dolarů na klienta, včetně až 250 000 dolarů v hotovosti. V EU takový komfort nemáme a u řady brokerů v EU je pojištění vkladů v řádech nižších desítek tisíc euro (hodně se to liší podle konkrétní země).
  Stejně tak s poplatky. Za nákup akcie můžete u jednoho brokera zaplatit pár centů, u jiného za stejné množství zaplatíte třeba i vyšší jednotky dolarů. Pokud budete akcii nakupovat jednou za rok, patrně to tolik nevadí. Pokud budete aktivnější, rozdíl na svém účtu rychle poznáte.
  Pokud plánujete obchodovat aktivněji tak, jak to děláme na Finančníkovi, pak je rozumnou volbou Interactive Brokers, kde obchoduje většina aktivních obchodníků. Účet se otevírá přímo na jejich stránkách a není to tak složitý proces, byť není v češtině. Existují i české alternativy. Například s českou podporou působí aktivně v Čechách LYNX broker, který zprostředkovává služby právě Interactive Brokers. Nabízí to stejné jako Interactive Brokers, ale s českým servisem. Za který si ale pochopitelně nechá dobře zaplatit. Opět – pokud budete obchodovat příležitostně, extra zvýšená komise vadit nemusí. Při aktivnějším obchodování to bude silný handicap.
  A pak jsou zde i brokeři, u kterých lze obchodovat bez poplatků. To zní jako fantazie, ale jak už to bývá, za vše se platí. V případě brokerů bez poplatků jsou to právě obchodní příkazy (tzv. orderflow), které přeprodávají dál specializovaným firmám, které na nich vydělávají (což v důsledku musí někdo zaplatit). Mimochodem – v této oblasti se začíná spekulovat, že EU možná zavede regulaci kvůli ochraně zákazníků. Viz například tento článek, který zmiňuje brokery jako eToro a Trading 212, na které v této oblasti patrně narazíte.
  Tedy otázka „Kde akcie koupit?“ není pro úplného burzovního nováčka snadno zodpověditelná. Svým známým doporučuji zmíněné Interactive Brokers, což je takový švýcarský nůž na vše a které sám používám (to je i jediný důvod mého doporučení, Finančník nemá z doporučení žádný finanční benefit). Jde o ohromnou firmu kotovanou na burze nabízející obchodování za nejnižší poplatky na trhu (pokud tedy hovoříme o srozumitelné struktuře poplatků, které se za obchod platí a nejsou schované do prodeje orderflow). Platforma umožňuje obchodovat prakticky všechny finanční produkty a to i automatizovaně skrz API. Na druhou stranu rozhodně nepatří k nejintuitivnějším a ze začátku je dobré mít po ruce někoho, kdo vám s ní poradí.
  Jaké akcie koupit a nenaletět?
  Možná jste zatím ve fázi, kdy jen přemýšlíte o tom, že byste si nějaké akcie nakoupili a vydělali na nich tak, jak se o tom píše v médiích.
  Nakupovat „na slepo“ individuální akcie coby investici ale není dobrý nápad. Svět se mění a zářící firmy jako TSLA (burzovní ticker pro akcii TESLA, která je dnes pro mnoho začínajících investorů hodně oblíbená, protože se o ní všude píše) tu klidně za pár let být nemusí.
  Pokud chcete akcii nakoupit jako investici, pak bych nakupoval tzv. ETF kopírující akciový index, tedy široký soubor akcií. Začal bych s S&P 500. V EU lze použít ticker CSPX (iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD).
  Na Finančníkovi nakupujeme (a prodáváme) akcie tak, že si nejprve postavíme obchodní plán, ten zbacktestujeme (tj. pomůže nám pochopit, jestli a jak by plán fungoval v minulosti – není to záruka budoucích zisků, ale alespoň něco) a teprve následně obchodujeme živě. Osobně pak akcie nakupuji čistě systematicky. Každý den spustím software Amibroker, ten mi zobrazí akcie, které mám podle dříve zbacktestovaných plánů koupit nebo prodat a podle toho zadám do Interactive Brokers obchodní příkazy (resp. vše mám již zautomatizované a používám autotrader – skripty, které se k brokerovi napojují přes jeho API).
  Jak nakupit akcii v platformě brokera?
  Jakmile máte otevřený brokerský účet a máte na něj převedeny peníze, můžete již akcie nakupovat. Používají se proto tzv. obchodní příkazy. Jak vše funguje máme na Finančníkovi popsáno v článku Typy obchodních příkazů (článek se týká obchodování futures kontraktů, ale akcie pracují se stejnými příkazy).
  Takto například vypadá příkaz pro nákup 10 akcií CSPX (ETF kopírující S&P 500) v platformě Interactive Brokers:

  V oranžovém obdélníku je vidět, že jsem do platformy zadal ticker CSPX, pak množství 10 ks a typ příkazu v tomto případě MKT. Následně by stačilo odeslat příkaz kliknutím na tlačítko Transmit a příkaz se odešle na burzu. Byl by proveden hned, jak burza otevře. Pokud bych chtěl nakupovat „se slevou“ na vybrané ceně, použil bych příkaz LMT a platnost GTC místo DAY. Je to opravdu jednoduché.
  V platformě je vidět, že mám různé akcie nakoupené (např. NVDA, ADBE, META atd.). To jsou pozice, které držím právě v rámci zmíněných systematických obchodních plánů. První blok, kde je vidět aktuálně otevřený profit 73 668 Kč (poslední sloupec) se vztahuje k rotační momentum strategii na Nasdaqu. Druhý, kde je vidět aktuální otevřený profit 5 502 Kč, se vztahuje k breakout strategii MicroBreakout. Tyto a další obchodní plány na Finančníkovi sdílím, včetně průběžného komentáře a náhledů do mé brokerské platformy, v rámci obchodní skupiny Trading Room, kde se můžete různé styly obchodování naučit a především je skládat do portfolií (což je celý smysl toho, proč na Finančníkovi systematické plány obchodujeme).
  Kdo je majitelem koupené akcie?
  Jakmile akcii v brokerské platformě nakoupíte, stáváte se jejím majitelem. Máte právo hlasovat na valných hromadách (budou vám chodit různé pozvánky) a také právo na podíl ze zisku – tzv. dividendu. Ty vám budou automaticky připisovány na účet. Držené akcie lze převádět i mezi brokery (alespoň mezi těmi, kteří to podporují). Pokud by broker zkrachoval, měly by být akcie stále vaše, protože nejsou majetkem brokera.
  Kolik akcie vydělávají?
  Akcie se hýbou různě. Mají tzv. různou volatilitu. Některé mohou za rok vydělat 100 %, jiné mohou výrazně ztratit. Určitě je chybné dělat si naděje na zisky na základě toho, kolik akcie vydělala v minulosti (tzv. klam přeživších).
  Pokud budete investovat do akciových indexů (např. CSPX), lze doufat v průměrný historický výnos, který byl cca 10 % ročně. Ale není to bez risku. Drawdown může být při tomto výnosu přes 50 % (tj. může se stát, že v průběhu roku polovinu peněz ztratíme a v této ztrátě se budeme pohybovat třeba několik let). Právě řízení risku je důvod, proč na Finančníkovi obchodujeme aktivněji a využíváme možnost diverzifikace mezi různými finančními nástroji a různou délkou držení pozice.
  Jak akcii prodat?
  Akcie které držíme se prodají podobným způsobem, jako jsme je nakoupili. Stačí použít příkaz SELL (prodejní příkaz). Samozřejmě pak nesmíme zapomenout na to, že jakékoliv zisky se na burze daní (viz daně a obchodování na burze).
  Jak koupit akcie – shrnutí
  Samotný technický nákup akcií složitý není. Je ale třeba si uvědomit, že finanční trhy jsou prostředí, kde peníze nejsou zadarmo. Jejich vydělávání je spojeno především s podstupovaným riskem, a tak je potřeba mít opravdu jasný plán, čeho chceme dosáhnout.
  Je určitě v pořádku používat burzu pro akumulování bohatství skrz dlouhodobé investice. Pokud začínáte, pak se mi jako nejvhodnější jeví průběžné investování do ETF následující určitý index. Ovšem i tak je třeba připravit se na roky propadů kapitálu a investice by tak měla být v takové výši, o kterou se nemusíme průběžně strachovat. Protože nejlepší cesta, jak na burze z pohledu dlouhodobého investování vydělat, je prostě „nakoupit a zapomenout“.
  Vyššího zhodnocení při nižším risku lze dosahovat při aktivnějším obchodování a třeba výběru jednotlivých akcií. Ruční vybírání akcií je analytický proces, pro který musí mít člověk potřebné znalosti a zkušenosti. Určitě nelze vybírat akcie na základě toho, co se dočtete „v novinách“. Osobně proto postupuji skrz tzv. mechanické obchodování. Akcie vybírám pomocí taktik, které mohu definovat mechanicky a otestovat jejich fungování v minulosti. Vše pak obchoduji automatizovaně jako tzv. AOS - automatizovaný obchodní systém. To samozřejmě není pro každého  a rozhodně to není bez práce. Ale skrz portfolio diverzifikace je to cesta, která dokáže určitým předvídatelným způsobem odměnit (sám mám na této strategii postavený i svůj alternativní fond).

  Akcie

  Akcie je finanční nástroj představující podíl na vlastnictví společnosti. Pro investory představuje akcie základní stavební kámen portfolia a způsob, jak se podílet na finančním úspěchu firem. Pro tradery představují akcie zajímavé trhy s vysokou likviditou, které lze obchodovat skrz systematické obchodní strategie.
  Na Finančník.cz obchodujeme akcie skrz systematické obchodní strategie držící akcie krátkodobě až střednědobě. A to z důvodu, že věříme, že aktivní trading nabízí vyšší potenciál profitu při kontrolovatelném risku. Pomáhá nám přitom zejména strategie portfolio diverzifikace.
   
   

  Akcie ČEZU

  Zdravím všechny,
  nikde jsem nenašel toto téma, tak snad není od věci založit ho jako nové. Jsem v akcicích spíše začátečník, spíše jsem začínal jen s malými ivesticemi přes podílové fondy a spekulativně kryptoměny. Nedávno jsem si do portfolia koupil něco z akcíí Amazonu, kterým věřím a už delší dobu (z dloudobého pohledu) rostou. 
  Teď jsem narazil na článek o obchodování s akciemi ČEZu. Pokud mi něco dává smysl, vždy se nejprve učím a zkouším sám metodou v malém "pokus omyl", ale nejprve bych si chtěl udělat lepší obrázek a vyslechnou si názory lidí, co třeba ČEZ akcie obchodují. Jak moc jim věříte vy? Jakou strategii obchodování případně pouříváte?
  Díky
  Jindra
×
×
 • Vytvořit...