Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Proč řada nováčků neuspěje ani s jinak ziskovým obchodním systémem?

  Trading je oblast, která láká svým potenciálem obrovské množství zájemců. Většina z nich v této oblasti neuspěje. A to ne proto, že by byli málo chytří nebo málo odhodlaní, ale často proto, že se od začátku dívají na své první výsledky v obchodování špatnou perspektivou, nemají důvěru ve svůj systém a v podstatě "odpadnou" při prvním neúspěchu.

  Tímto článkem nechci fušovat do Tomášova velkého seriálu o psychologii obchodování, ale skutečnost je taková, že právě obchodníkův mozek je skutečně tím hlavním důvodem, proč řada obchodníků v trzích neuspěje. Dovolím si tak svým článek na náš seriál navázat takovou praktickou demonstrací jednoho konkrétního příkladu.

  Pro demonstraci použiji jeden ze svých konkrétních obchodních systémů. Je to jeden z mých nejstarších systémů, který obchoduji intradenně (nyní v trhu e-mini Russell 2000). Tento systém není rozhodně žádný svatý grál, obchoduje signál přibližně jednou za několik dnů. Celý systém je postaven na jediném jednoduchém paternu a systém mám rád především pro jeho robustnost. Přestože zisky z jednoho kontraktu nejsou nijak závratné, systém nabízí poměrně stabilní pravděpodobnost a přijatelný poměr risk vs. zisk. To mi postupně umožnilo začít se systémem aplikovat position sizing a tak profitovat zajímavé peníze i s takto jednoduchým systémem.

  Nicméně řada systémů - které se např. diskutují v našem diskuzním fórum nebo které jsem viděl na našich setkání má podobné parametry a stejně s nimi obchodníci nedokáží konzistentně profitovat. Proč?

  Obchodníci nemají rádi dlouhodobé testování. Především důvěra v systém díky jeho dlouhodobě stabilním výsledkům je přitom v mém případě velmi důležitá proto, abych svému systému věřil a dokázal jej obchodovat i ve špatných časech, které má každý systém.
  Moje začátky v intradenním obchodování byly podobné jako začátky každého nováčka. Použil jsem obchodní systém jiného obchodníka (který jej mimochodem úspěšně obchoduje dodnes), chytnul tuším sedm nebo osm ztrát, nějaké další peníze ztratil svými chybami a roztržitostí a po vygenerované ztrátě cca tisíc dolarů během několika dnů přestal systém obchodovat. Jednoznačný scénář, který potká většinu začátečníků. A přitom stačilo, abych systém nejen dlouhodobě testoval (což jsem částečně dělal) ale současně byl skutečně připraven přijímat nejen na zisky, ale i ztráty. A to je věc, o které se hrozně snadno přemýšlí, ale ve skutečně velmi špatně nese v reálném obchodování.

  Naštěstí jsem touto zkušeností vůči intradennímu obchodování nezatrpkl, ale vytvořil jsem si jiný systém, ke kterému jsem díky hodně dlouhodobému testování (jak zpětnému, tak paper tradingu "v reálném čase") získal důvěru, postavil jsem jej tak, abych byl schopen snášet jeho drawdown a celkovou charakteristiku. Systém sice nevydělával ani zdaleka tolik, kolik původní systém ale byl jsem schopen jej dlouhodobě obchodovat a co více - postupně přidávat kontrakty a tak se dostat na příjmy, které již dokáží opodstatnit čas, který u počítače trávím. Navíc jsem byl schopen časem přidat do svého arzenálu i další, již agresivnější obchodní systémy.

  Dnešní equity křivka tohoto konkrétní systému vypadá následovně (na následujících screenshotech jsou výsledky simulace mého systému, ten však stále obchoduji ručně, což mi umožňuje dosahovat ještě o trochu lepších výsledků).

  equity1.gif
  Equity křivka mého jednoduchého systému simulovaná v programu TradeStation za posledních 900 obchodních dnů.

  Co je hodně důležité, jsou informace, které mám díky dlouhodobému testování k dispozici:

  stat1.gif

  Z informací o systému na jednu stranu vidím, že se z dlouhodobého pohledu chová stále velmi konstatně, což mi pomáhá překonat špatná období. Na druhou stranu mám k dispozici především informace o tom, jak se systém může chovat v případech jeho ztrát - zatím max. drawdown 1630 dolarů, průměrná ztráta sice 61 dolarů, ale systém měl období, kdy vygeneroval celkem 12(!) ztrátových obchodů za sebou. Toto byly pak informace, na kterých jsem zahájil své obchodování - svůj účet jsem fundoval tak, abych bez problémů mohl přijmout ztrátu cca 3000 dolarů a psychicky jsem se připravil na fakt, že prostě systém běžně pracuje s určitou ztrátovou sérií. Prostě jsem se připravoval nikoliv na zisky, ale na ztráty a tímto způsobem jsem pak dokázal systém obchodovat i v jeho nepříznivých obdobích.

  Zásadní problém obchodních systémů je totiž ten, že hodnocení výsledků hodně závisí na časové perspektivě, ze které systém sledujeme. Na výše uvedeném screenshotu je equity křivka, která vypadá poměrně dobře (alespoň z pohledu mých očekávání), nicméně pojďme se podívat, jak takový systém vypadal z pohledu několika obchodů uskutečněných během letošního ledna:

  equity2.gif
  Equity křivka systému v průběhu ledna 2006

  Absolutně nic moc, jednoznačně spíše ztrátový systém. Navíc si představte, že coby nováček uděláte ještě několik vlastních chyb a systém tak dostanete do skutečně výraznější ztráty.

  Nicméně pojďme se podívat na stále stejný systém jaké výsledky má od začátku roku 2006 do dnešního dne:

  equity3.gif
  Equity křivka systému v období od začátku roku do 15.3.2006

  Výrazně odlišný pohled. Bohužel nováček většinou podobný pohled nezažije, protože po pár ztrátách, případně prvním ztrátovém měsíci systém (byť dlouhodobě testovaný) zabalí a jde hledat jiný .....

  Osobní shrnutí na závěr

  • Jakýkoliv obchodní plán skutečně dlouhodobě testujte a nalezněte co nepřesnější informace o charakteru systému. Zajímejte se především o "negativní stránku" systému. Jaký je jeho maximální drawdown? Jaký je jeho drawdown v poměru k potenciálnímu zisku? Jaká je průměrná ztráta a jsem skutečně ochoten takovou ztrátu pravidelně přijímat? Jaké série ztrátových obchodů mne mohou čekat?
  • Počítejte, že se naplní ty nejhorší prognózy. Počítejte, že díky svým chybám bude mít systém ještě horší drawdown než jste měli v historii. Buďte skutečně připraveni takový drawdown přijmout a tudíž začněte obchodovat s přiměřeným kapitálem.
  • Nikdy nedoufejte, že systém začnete v období, kdy na začátku "hodně vydělává".
  • Aktuální obchodování posuzujte z dlouhodobého pohledu. Výsledky jednoho týdne nebo čtrnácti dnů vůbec nic neznamenají, pokud se pohybujete v rámci svých dlouhodobých statistik.
  • Nic si nenamlouvejte. Pokud vám dlouhodobé testování ukazuje, že systém může mít sérii 12ti ztrátových obchodů a drawdown 1600 dolarů. Pak ztrátová série 7 obchodů a drawdown 1000 dolarů je přirozená součást systémů. Na výsledky svého obchodního systému nahlížejte z přiměřeného časového hlediska.
  • Opravdu se připravte na to, že ztráty, které vidíte při testování, jsou součástí systému a v reálném obchodování je budete muset přijímat "živě". Nepřeceňujte své síly a ze začátku není nutné obchodovat ultraagresivní systémy s vysokými zisky ale také vysokými ztrátami. Mnohem lepší je začít s mírně vydělávajícím systémem, jehož ztráty ale budete skutečně schopni bez problému akceptovat.
  15.3.2006

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...