Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Proč věnovat pozornost volume

  Intradennímu obchodování se bez přestání věnuji přes dvanáct let a to je jednoznačně dostatečně dlouhá doba pro to pomoci ostatním nalézt snadnější cestu k profitabilitě. Co bych dnes poradit do začátku? Rozhodně věnovat co největší pozornost studiu volume.

  Mnoho obchodníků se snaží edge pro svůj intradenní obchodní systém nalézt ve statických grafech – vesměs pomocí identifikace nějaké formy opakujícího se patternu. Ať již v samotných cenových úsečkách, nebo v indikátoru (které vesměs vycházejí také z cenových grafů). Potíž podobného zkoumání je v tom, že z pohledu statického grafu může řada situací vypadat podobně a tvářit se jako „stejný pattern“, ovšem z dlouhodobého pohledu může jít o situace nabízející zcela jiné pravděpodobnosti.

  Hovořím pochopitelně o rozdílu v zapojení obchodníků, tedy o zobchodovaném volume.

  Volume představuje součet uskutečněných obchodních příkazů za sledované období nebo oblast. Nejčastěji se zobrazuje v podobě histogramu pod cenovým grafem, což je podle mého názoru velmi silný obchodní nástroj sám o sobě.

  Už jen samotný volume histogram pod grafy nám umožňuje jednoznačně sledovat zájem obchodníků o zapojení do dílčích aukcí – tedy „přetlačovanou“ mezi nakupujícími a prodávajícími na jednotlivých cenách, která vede k pohybu ceny (tedy k tomu, co v důsledku určuje, zda v obchodě vyděláme, nebo proděláme).

  Volume si můžeme popisovat různými způsoby, ale vzhledem k tomu, že jde o jasně dané rozsahy, není problém si nastavit prahy, co v dané volatilitě znamená například:
  - Běžné volume
  - Nízké volume
  - Zvýšené volume

  Podobná klasifikace je z mé zkušenosti opravdu velmi důležitá, neboť obchodní signál (například nějaký reverzní pattern) bude mít zcela jinou relevanci při vysokém a nízkém volume. Přitom na statickém grafu může daný pattern vypadat stále dost podobně.

  Zejména poslední dny bývají trhy mrtvé a kromě několika výrazných otoček se zvýšeným volume nenabízejí mnoho zajímavých příležitostí. Jednoznačně se tak vyplácí sledovat úrovně volume a nemíchat dohromady všechny potenciální price action signály bez ohledu na úroveň volume:

  volume-urovne.jpg

  Osobně v intradenním obchodování upřednostňuji volume před samotnou technickou podobou vstupního „patternu“. Tedy, nejprve se ujišťuji, zdali je v trhu dostatečné volume vyhovující mým kritériím, a pak teprve danou situaci obchoduji. Pokud se v cenovém grafu objevuje můj „pattern“, ovšem trhy nemají dostatečné volume, tak vstup neobchoduji. Vychází to mj. i z toho, že v rámci FIMS obchodů hodně vstupuji do tzv. stop-runů – tedy situací, kdy množství obchodníků opouští své pozice na stop-lossech. A takový vstup pochopitelně nedává příliš smysl, pokud v dané oblasti není dostatečné volume.

  Toto vnímám v intradenním obchodování jako skutečně klíčové. Mnoho obchodníků dnes na Finančníkovi ví, jak po technické stránce stavět profitabilní intradenní systémy, ale často jim unikají poslední (a bohužel velmi důležité) nuance. Především ty spojené s obchodováním pouze a jen do oblastí, kde jsou jiní obchodníci dostatečně aktivní. Stejné je to s testování obchodních systému – z mé zkušenosti není vhodné míchat dohromady podobně vypadající vstupy v různě likvidních fázích trhu - podobný přístup povede vesměs k nalezení velmi přeoptimalizovaného řešení založeného pouze na historickém výskytu určité situace, nikoliv na popisu situace vyjadřující skutečnou změnu nabídky/poptávky.

  Volume se tak dá velmi dobře použít jako jeden z hlavních filtrů pro vstup do obchodů. Ti z vás, co obchodují FIMS, velmi dobře vědí, že je to právě dostatečné volume, které spouští jemné časování našich vstupů. A v této souvislosti musím znovu zdůraznit, že pokud v dané obchodované oblasti není dostatečné volume, výrazně se tak snižuje schopnost trhu poskytovat nám informace k analýze. Místo technických vstupů pak coby tradeři vstupujeme více subjektivně, což není žádoucí.

  A toto platí i pro jiné styly obchodování. Pokud budete obchodovat například odraz trhu od S/R úrovně ve stylu „flipu“ (viz S/R úrovně jako základní vodítko pro profitabilní obchodování), je důležité u toho sledovat i celkové zapojení ostatních obchodníků. Jinou vypovídající hodnotu bude mít reverz na S/R úrovni v okamžiku, kdy je v trhu zvýšené volume, a jinou, pokud je v trhu volume nízké.

  13.5.2015

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...