Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • První kroky k realistickému obchodnímu plánu

  Na cestě k úspěchu v obchodování je důležité, aby trader cítil dosahování určitých met a reálný posun vpřed. Jinak řečeno – je potřeba, aby svůj plán stavěl z průběžně dosažitelných cílů. Nejdůležitější je přitom hned jeden z těch prvních schůdků – poznání, že to co trader dělá funguje a vydělává peníze. Bohužel většina začínajících traderů si své cíle dává tak daleko, že nikdy nedosáhnou ani první mety.

  Téma přiměřených cílů v začátcích obchodování vnímám jako velmi důležité – hned vedle „kapitol“ o správném řízení rizika. Před cca dvěma roky jsem se tématu věnoval v článku Absence přiměřených očekávání může být hlavní překážkou od konzistentních profitů, dnes bych rád téma trochu posunul dál.

  K článku mě motivoval obchodní plán jednoho mírně pokročilého tradera obchodujícího FinWin, jehož šance na úspěch vnímám jako poměrně dost vysoké. Nejen, že se mi líbil způsob, jak si zpracoval svůj plán a obchoduje podle něj, ale nejvíc mě zaujaly právě určité mety, které měl v plánu vytyčené. Jedna zněla ve smyslu – obchodovat živě ziskově několik měsíců s profitem tuším cca 600 USD/měsíc (jde o moji volnou interpretaci, v plánu byly informace zpracované mnohem podrobněji). Toto měl v plánu přeškrtnuto jako dosaženo a vedle dopsáno – splněno, a proto jsem již full time trader. A samozřejmě další meta měla vyšší finanční cíl skrz přidávání kontraktů.
  Možnost vnímat svůj profesní růst vůči realistickým plánům vnímám jako velmi zásadní. Začínající trader se musí především dostat do stavu, kdy na vlastním účtu vidí, že obchodování funguje, byť výdělky budou zatím malé a nebudou pokrývat ani životní náklady. Ale jakmile jsou alespoň nějaké, je zřejmé, že je na čem stavět a co rozvíjet. Pokud jsou cíle ze začátku nerealisticky vzdálené, nebo nedefinované, není často vůbec možné jich dosáhnout.

  V této souvislosti mě napadá jedna velmi trefná osobní analogie s golfem. Když jsem s ním před pár lety začínal, připadal mi jakýkoliv dlouhý rovný odpal jako něco nepředstavitelného. Navíc čím víc jsem se upřímně snažil, tím horší byly výsledky. Chtěl jsem jednoduše příliš – neuspokojovala mě představa, že bych odpálil alespoň pár desítek metrů, chtěl jsem míček dostat hned tam, kam jsem viděl, že pálí ostatní – ale mnohem zkušenější hráči. Výsledkem byla vnitřní frustrace – golf se mi líbil jako sport, ale osobně mě hra moc logicky nebavila. Po čase jsem však díky perfektnímu trenérovi „vstřebal“, že dokud nezvládnu techniku, nemůžu se snažit odpalovat daleko, ale naopak jen tak přirozeně švihnout bez síly. Odpaly najednou začaly krásně vycházet, jednak díky technice a především i díky hlavě, ve které se pomalu zakódovávala informace, že základ umím a je tak co posouvat dál. Celá hra pro mě rázem dostala jiný rozměr. Podobným vývojem si jistě prošla většina golfových hráčů a je to samozřejmě princip, který funguje univerzálně.

  Jak tedy na realistický obchodní plán?

  Je třeba začít alespoň trochu a opatrně, pilovat nejprve techniku, mířit přiměřeně vysoko, osahat si „že to jde“ a teprve potom začít požadovat stále lepší a lepší výkony.

  V tradingu nelze paušalizovat, jak by měly vypadat realistické cíle. Jde o rovnici zahrnující v sobě velikost účtu, obchodovaný trh, styl obchodování a samozřejmě osobnost obchodníka. Pokud budeme pro zjednodušení hovořit o intradenním obchodování, začal bych tím, že v trhu by měl obchodník riskovat maximálně 1-2% účtu na jeden obchod. To zde zaznívá poměrně často. Osobně bych se držel spíše nižší hranice, tj. 1% účtu. Začneme-li s účtem 10 000 USD, můžeme si dovolit risk cca 100 USD, s účtem 5 000 USD by to bylo 50 USD. Tato čísla nám již trochu předurčují trh, kterému se můžeme věnovat – patrně nějaký levnější akciový index. Pro začátek doporučuji NQ nebo YM, kde je možné bez problémů obchodovat se stop-lossem 50 USD včetně komise, často i méně.
  V intradenním obchodování stavím cíle na týdenní bázi. Jaký je rozumný finanční cíl? To je pochopitelně opět individuální, ale je např. 100 nebo 150 USD pravidelného týdenního výdělku pro začátek hodně nebo málo? Osobně to vnímám jako adekvátní cíl. Pochopitelně, že z dané částky se člověk neuživí, ale na druhou stranu s tak malým kapitálem to ani nelze očekávat. Přitom výdělek 100 USD týdně při počátečním účtu 5000 USD znamená 100% zhodnocení ročně. Zde jen malá odbočka – intradenní obchodování není investování, ale časově náročná činnost, takže není možné porovnávat procenta s klasickým investováním.

  Cíle je dobré „vizualizovat“ a zaznamenávat po nějakých menších dosažitelných blocích – například tak, že si je rozepíšete do Excelu:

  excel-plan.png

  Statistika v podobné podobě má hned celou řadu dalších výhod. Kromě toho, že poskytuje obchodníkovi jasný plán, umožňuje mu získat velmi přehledný náhled na obchodování v minulém období. Lze z něho vyčíst určité tendence (zdali se obchodování zlepšuje nebo nikoliv) a především stabilitu dosahovaných výsledků. Málokterý začínající trader si na začátku uvědomuje, že je mnohem lepší dosahovat nižší výkonnost, ale se stabilním výsledkem, než občas „zabodovat“, ale výjimečné výsledky prokládat ztrátovými dny. Dokáže-li obchodník stabilně vydělávat jakoukoliv i nižší částku s minimálními drawdowny, je samozřejmě na cestě k naprosto zářné budoucnosti – vyšší profity lze vždy realizovat vyšším počtem kontraktu. Ovšem na strategii, která je sice plusová, ale jen díky občasnému „náhodnému“ profitu se staví špatně.

  Spadáte-li do skupiny neprofitujících traderů, zkuste se zamyslet nad svými cíli. Je dobré mít cíle vysoko, ale co zkusit pro nejbližší měsíce obchodovat s cílem stabilních menších výdělku? Upozorňuji, že cíli musí být samozřejmě přizpůsobena celá strategie a riskovaný kapitál.

  15.6.2011

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...