Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Relativní volume – jiný pohled na objemy obchodů

  Zobchodované objemy (volume) představují z mého pohledu základní nástroj, se kterým bychom se v trhu měli orientovat. V rámci svých intradenních přístupů prakticky dnes nevstupuji jinak než s využitím různých „anomálií“ právě v množství zobchodovaných kontraktů. Dnešní článek však není o FIMS, ale o obecnějším pohledu na zobchodované objemy – a to optikou relativního volume.

  Určitá forma sledování volume je nezbytným základem většiny obchodních přístupů. Coby tradery nás zajímá, jaké je v daném čase zapojení ostatních obchodníků a jak na ně trh reaguje. Je-li volume velmi nízké, často se trhy nebudou nikam pohybovat a v intradenním obchodování je lepší stát stranou. V zásadě tak pro své obchody vyhledávám období s vyšším volume.

  Základním nástrojem, který pro sledování volume používá většina traderů, je volume histogram. Nejčastěji si jej zobrazujeme pod cenový graf a vidíme tak, jaké objemy byly zobchodovány v jednotlivých úsečkách. Zde je například pohled na tradiční 15minutový graf s volume histogramem:

  Jde o graf Nasdaqu (NQ) nastavený v americké časové zóně. Tedy hlavní seance trhu otevírá v 8:30 (našeho času 15:30). Na grafu vidíme, že na začátku seance bývá volume vyšší, pak se snižuje s tím, že některé dny jsou obchodníci aktivnější i uvnitř seance (výběžky ve volume). Coby tradeři si však musíme vždy dávat informace do širšího kontextu. Mě například zajímá, zdali aktuální volume je vyšší, nebo nižší vůči předcházejícím dnům. Protože podobná informace silně pomáhá při rozhodování v rámci obchodní seance. Podobným způsobem zkoumám oblasti, které mě zajímají pro vstupy. Nebudu zabíhat do podrobností obchodního plánu FIMS, nicméně zjednodušeně řečeno chci kromě jiného vidět v oblasti vstupu zvýšené volume – větší zájem obchodníků, který mohu snadněji interpretovat přes orderflow.

  Řekněme, že bych vstupoval na vyšším timeframu (kde používám pro své obchody opční spready) a měl bych zájem obchodovat short NQ z falešného průrazu horní hrany kanálu z ceny cca 4540. V takovém případě mě hodně zajímá volume v dané oblasti. V histogramu vidím, že volume je zvýšené (bod 1):

  Stejně jako v nižším timeframu při obchodování FIMS si však pokládám otázku – jak vysoké volume je s ohledem na stávající likviditu? Potřebuji si volume zasadit do určitého kontextu. Například takového:

  Prostřední histogram procentuálně přepočítává aktuální volume vůči předcházejícím úsečkám ve stejný čas. Konkrétně je počítáno s dvaceti předcházejícími úsečkami. Zcela zřetelně je patrné, že volume v začátku dne bylo slabé – podprůměrné. Kdežto polední pokus o průraz přitáhl na danou hodinu nadprůměrný zájem obchodníků. Volume je zasazeno do určitého širšího kontextu, což je něco, co sám považuji za silný nástroj v orientaci.

  Podobné výpočty si pochopitelně každý může vytvářet v Excelu. Dnešním článkem bych rád upozornil na to, že výpočet je nově k dispozici také coby indikátor v Sierra Chart, kde jsem jej použil pro výše uvedený screenshot. Indikátor naleznete mezi ostatními základními indikátory pod označením Relative Volume.

  Nastavení je jednoduché:

  V první řádku se nastavuje počet úseček, ze kterých se relativní volume počítá. Následně zvolíte, jestli chcete počítat všechny dny, nebo průměr počítat navíc podle dnů. Pak tedy indikátor zobrazuje například v pondělí na první úsečce 60minutového grafu průměrné volume v daný čas za předcházejících x pondělí. Další hodnoty udávají procentuální prahy pro barevné odlišení silného a slabého volume. V posledním řádku je možné definovat dny, které nebudou do výpočtu zahrnuty – dobré například pro svátky s velmi nízkým volume nebo naopak výjimečné reporty typu FOMC s ohromnou likviditou.

  Určitě doporučuji nástroj vyzkoušet – podobné studie volume v širším kontextu mně vždy dávaly smysl.

  10.6.2015

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...