Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Risk management v intradenním obchodování pod lupou

  Téma dnešního článku považuji za jedno z nejdůležitějších, které na Finančníkovi najdete. Podrobně se podíváme na řízení risku v intradenním obchodování a konkrétní parametry, které by si každý trader měl při svém tradingu hlídat. V článku uvádím také má doporučení pro konzervativní risk management při práci s malými účty.

    

  risk_reward.jpg

  iqoncept/123RF &nbsp 

  Jak jsme již na Finančníkovi mnohokrát psali, to jediné, co může trader při svých obchodech skutečně ovlivňovat a řídit, je risk. Zisky a ztráty přicházejí tak, jak diktuje trh. Vstoupíme-li do trhu na perfektně vypadajícím trendovém patternu a trh se nerozjede, pak prostě není v našich silách inkasovat profit-target. Vystoupíme na B/E, možná se ztrátou, ale není to žádná chyba. Trading je o pravděpodobnostech. Podobné vstupy, založené na ověřeném plánu, je nutné zkoušet exekuovat stále dokola a časem některý z nich vyjde a nadělí výraznější profit. Abychom se však mohli na konci měsíce a roku radovat ze zisků, je třeba neustále kontrolovat risk. Nikdy nesmíme dovolit, abychom v rámci našeho tradingu kdykoliv ztratili více „než je nutné“ například proto, že začneme být příliš agresivní v trhu, který se nehýbe.

  Většina obchodníků na Finančníkovi dnes používá stop-loss. To je jednoznačně základní kámen risk managementu, ovšem sám o sobě nestačí. Pokud obchodník během jednoho dne zinkasuje například 10 stop-lossů po sobě, tak je to vesměs stejné, jako by žádný stop-loss nepoužíval.

  Součástí každého obchodního plánu, a zejména těch pro diskréční intradenní obchodování, musí být komplexní pravidla risk managementu, která je třeba absolutně dodržovat. Vesměs vás podrží před tím největším nebezpečím, kterému intradenní obchodníci čelí – a to nepřiměřeně velké jednodenní ztrátě, která vznikla tím, že trader z určitého vnitřního důvodu začne obchodovat výrazně agresivněji než obvykle.

  Zde je přehled základních parametrů risk managementu, které byste ve svých obchodních plánech měli mít nadefinované:

  Velikost základního stop-lossu (ideálně ve vztahu k velikosti účtu – tj. například max. 1 % účtu).
  Maximální denní ztráta.
  Maximální týdenní ztráta.
  Maximální měsíční ztráta. Maximální počet po sobě ztrátových obchodů během dne. Celkový drawdown strategie, po kterém ji přehodnotíme, případně přejdeme na SIM.

  Osobně doporučuji pracovat i s parametrem, kterému můžeme říkat „perfektní denní profit (PDP)“. (sám mu říkám denní profit target, ovšem to v některých lidech neustále evokuje dojem, že by to mělo být profit, kterého se snažím každý den dosáhnout, což tak není). PDP je jednoduše částka, kterou z pohledu našich historických záznamů považujeme za určité optimální maximum našeho denního obchodování. Například se nám podaří uzavřít obchod na všech profit targetech. Osobně v takovém případě doporučuji buď přestat obchodovat, nebo obchodovat méně agresivněji (například s výrazně menším počtem kontraktů). Rozhodně bychom měli mít v plánu alespoň pravidlo, že jakmile dosáhneme PDP, potom skončíme, pokud by náš denní zisk klesl zpět na polovinu PDP.
  Je to jednoduše proto, že PDP je to, pro co obchodujeme – ne každý den se nám perfektní denní profit podaří zinkasovat a jsou to právě tyto dny, které posouvají naši equity vzhůru. Přesto spousta ztrácejících obchodníků dokáže v určité euforii po dosažení PDP obchodovat dál, aby na konci skončila ve ztrátě. A to je velmi špatně.

  Co znamenají maximální denní, týdenní a měsíční limity ztrát? Jsou to jasně nastavené finanční hranice, které se trader musí naučit nepřekračovat. Ztráty vznikají v tradingu nejrůznějšími způsoby. Ty největší ovšem inkasují v diskréčním obchodování tradeři skrz různé emoce, případně proto, že obchodují špatnou strategii v neadekvátní struktuře trhu (například protitrendově v silném trendu). A vždy je nutné vědět kdy přestat, abychom nespadli do příliš velkého drawdownu, ze kterého bude obtížné se dostávat.

  Mnoho začínajících obchodníků nemá nadefinované žádné hranice denních limitů ztrát a během dne jsou schopni ztratit třeba 10 % svého účtu. To je pochopitelně devastující nejen pro účet samotný, ale i pro psychiku tradera. Je nutné skončit v okamžiku, kdy je ztráta ještě přiměřená. Dát si od trhů trochu odstup, zklidnit se, znovu zanalyzovat situaci a teprve následující den obchodovat dál.

  Dosažení týdenní nebo měsíční maximální ztráty jasně indikuje, že něco není v pořádku. Možná se v trhu změnila volatilita (a náš přístup na to nebyl upraven), možná že trhy mají aktuálně takovou strukturu, kterou trader neumí obchodovat. U začínajících obchodníků je dost dobře možné, že nepracují s dobře postaveným obchodním plánem. Opět nesmíme dopustit, abychom v jednom týdnu (nebo měsíci) ztratili příliš velkou část účtu. Pokud se trader v týdnu blíží hranici maximálního týdenního drawdownu, měl by přestat daný týden obchodovat a v klidu se věnovat analýze toho, co se v grafu děje a připravit se na obchodování další týden. Je to mnohem lepší, než pokračovat dál a například se snažit v pátek agresivně ztrátu dohnat a nakonec během jednoho týdne ztratit třeba 20 % svého kapitálu.

  Jaké zhruba doporučuji hodnoty risk managementu pro diskréční obchodování svým studentům?

  Dopředu musím upozornit, že čím menší účet, tím je bohužel obchodování náročnější, neboť nedává traderovi příliš prostor pro manévrování. S větším účtem si může trader dovolit snížit v drawdownu pozice a obchodovat s menším riskem, při obchodování jednoho kontraktu toto nejde.

  Současně je třeba si uvědomit, že následující hodnoty představují obecnější doporučení pro začínající tradery, kteří se musí striktně naučit řídit svůj risk a neustále kontrolovat své ztráty. Jakmile je trader zkušený (dlouhodobě vydělávající), může si dovolit obchodovat agresivněji pro agresivnější profity. To znamená, že může pracovat s vyššími limity, protože ví, že umí obchodovat dostatečně dobře na to, aby se dostal i z hlubších drawdownů. Ovšem u začínajících traderů výrazně doporučuji pracovat s risk managementem nastaveným v následujících intencích. Alespoň do doby, než dokážete konzistentně (několik měsíců minimum) vydělávat s uvedenými parametry.

  Velikost účtu Max. počet obch. kontraktů Denní limit ztráty Týdenní limit ztráty Měsíční limit ztráty Minimální měsíční zisk
  10 000 USD 1 200 USD 300 USD 600 USD 700 USD
  20 000 USD 2 400 USD 550 USD 1 100 USD 1 400 USD
  30 000 USD 3 600 USD 750 USD 1 500 USD 2 100 USD

  Pochopitelně, že o hodnotách uvedených v tabulce lze diskutovat s ohledem na konkrétní obchodování plán. Ovšem neustále je třeba zachovávat určitou zdravou proporci mezi tím, co riskujeme a co můžeme vydělat. Často zde píši, že intradenní obchodování musí být především o stabilních příjmech, na které pak můžeme aplikovat s vyšším účtem position sizing. Ten ale vytváří obchodování agresivnější. Proto je velmi důležité naučit se už od malých účtů zachovávat zdravý poměr mezi našimi výdělky a maximální možnou ztrátou.

  Minimální měsíční zisk je v tabulce uveden jako reference částky, kterou by trader měl dosahovat při daném risku coby rozumné minimum pro konkrétní velikost účtu. Samozřejmě, že pokud je trader zkušenější, může obchodovat pro vyšší zisky. Ovšem ze zkušenosti vím, že uvedené částky představují pro začínající tradery rozumné cíle, které není, při dobré kontrole risku, z počátku tak úplně jednoduché systematicky dosahovat. Pochopitelně, že jde o čistý zisk po odečtení komisí.

  Maximální počet obchodovaných kontraktů ukazuje, kolik kontraktů si můžeme přibližně dovolit najednou obchodovat (v e-mini) při daném účtu. Opět je to velmi orientační údaj, který je třeba upřesnit s ohledem na konkrétní obchodní plán. Nicméně parametr jsem uvedl, aby bylo zřejmé, že při vyšší účtu můžeme svůj risk ovlivňovat i tím, že budeme obchodovat například jen 1 kontrakt místo 3  v okamžiku, kdy se pomalu blížíme dennímu limitu ztráty a musíme být již výrazně opatrnější.

  Z tabulky sami vidíte, že čím menší účet obchodník má, tím je samozřejmě obchodování obtížnější. Je absolutně nezbytné vybírat si jen nejsilnější obchodní situace nabízející současně co nejmenší risk (tudíž pracovat s levnějšími trhy atd.). Ale tak to bohužel je – čím vyšší účet obchodník má, tím flexibilnější je i v otázce řízení risku. Na druhou stranu lze z menších účtů postupně vyrůst do větších účtů, kde pak začne obchodník vydělávat čím dál více. Ovšem aby toho dosáhl, musí se skutečně naučit kontrolovat své emoce (především chamtivost a ego) a v trhu risk.

  5.6.2013

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...