Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Skvělý učitel tradingu? Vaše vlastní ztráty.

  Minulý týden jsem seděl na obědě s traderem, kterého někteří znají z diskuse pod přezdívkou Gordon. Rozebírali jsme spolu mimo jiné význam ztrátových obchodů. Během diskuse proběhla i zmínka o tom, že právě toto by bylo zajímavé téma na pondělní článek, k čemuž jsem se po krátkém rozmýšlení o případném obsahu skutečně odhodlal.

  Je pravda, že nikdo nemá rád ztrátové obchody a že zbytečně protnuté stop-lossy náladu zrovna dvakrát nezvednou. Je také pravda, že se stop-lossy je nutné v tradingu žít a bez ztrátových obchodů se skutečně neobejdeme.

  Přesto může být ve ztrátových obchodech i něco značně pozitivního, pokud se je začneme učit chápat nikoliv jako nepřítele, ale raději jako učitele, který má pro nás možná něco nového, co z nás může udělat lepšího tradera a pomoci i vylepšit obchodní plán. Samozřejmě, zdaleka ne každá ztráta může být takovýmto způsobem obohacující a prospěšná, některé však skutečně skvělými „učiteli“ být dokážou.

  Abychom mohli začít brát naše ztráty jako pouhé podněty ke zlepšení, což je jen tak mimochodem výrazná změna v mentálním postoji, která nám začne pomáhat vyrovnávat se se ztrátami podstatně snáze, musíme samozřejmě v prvé řadě začít s perfektním vedením záznamů našich obchodů. Pouze s řádnou evidencí každého obchodu máme možnost se k takovým později vracet, analyzovat je a hledat podněty ke zlepšení. Na toto téma jsem již v minulosti pár článků napsal, co jsem si však uvědomil je, že jsem nikdy nenapsal přesný proces jak využít ztrátové chyby k případnému zlepšení. Zde je tedy postup, se kterým bych doporučil všem traderům začít chápat ztráty jako maximálně přínosnou věc, která nás může posunout vpřed.

  KROK 1: definujte, zda-li jsou ztráty důsledkem systému, nebo psychiky

  Ztráty mohou být buďto psychické, nebo „systémové“.

  Za psychické ztráty považuji takové, které byly způsobeny nedodržováním obchodního plánu. Nejčastěji se jedná o impulsivní obchodování (potřeba dělat něco, potřeba vstupovat jenom proto, že mám pocit, že teď bych vstoupit měl), ale také o předčasné výstupy z trhů, zvyšování stop-lossu když jde trh proti vám, apod. Ztráty způsobené psychikou jsou častější a „trpí“ jimi většina začínajících obchodníků (i když si stejná většina obchodníků dlouhou dobu mylně myslí, že tato záležitost se jich jakkoliv netýká).

  Za systémové ztráty považuji takové, které jsou zcela v souladu s obchodním plánem, přesto oproti backtestovým výsledkům vykazují obchody podstatně horší výsledky – jako by náhle i přes dodržování obchodního plánu někde vznikla zásadní změna. Systémové ztráty jsou často v rámci plánu zcela „v pořádku“, i přesto však nezřídka umožňují při jejich správné analýze přijít z řadou nových zlepšení jak samotného systému, tak obchodního stylu.

  KROK 2: pokud se jedná o psychické ztráty, vyhledejte „body v grafu“, kde se opakují nejčastěji

  Psychologické ztráty je možné v grafu velmi často „stopovat“. Je možné nalézt přesné okamžiky, ve kterých se dopouštíme našeho nechtěného jednání (tj. jednání proti plánu) nejvíce. Takových „bodů v grafu“ může být celá řada. Někoho například velmi silně „přitahují“ high a low dne, aniž by uměl v těchto zónách generovat profit. Někoho jiného může extrémně svádět obchodovat mimo plán prvních 15 minut po otevření trhů, jiní obchodníci mají například tendence nejvíce porušovat svůj obchodní plán v chopu, někoho nutí impulsivně jednat příliš velké a rychlé úsečky, které se náhle uvádějí v pohyb, apod.
  Proto je kriticky důležité pokusit se využít ztrátové obchody jako „učitele“ k tomu, abychom přesně lokalizovali, zda-li v některých momentech nemáme tendenci jednat proti plánu více, než v jiných.

  Pokud takový „bod v grafu“, u kterého se situace opakuje nejčastěji, naleznete, pak je třeba okamžitě vytvořit sérii postupů jednání, aby se podobné situace neopakovaly.
  Nejlepší způsob je po přesné definici „psychologicky nebezpečných bodů“ (které si okamžitě zahrňte do obchodního plánu) reagovat tak, že při každém takovémto potenciálním nebezpečí odejdete na chvíli zcela od počítače. Další rozumný krok je tyto „psychologicky nebezpečné zóny“ zbacktestovat a vytvořit tak pro mozek co nejlepší podklad, který bude ukazovat, PROČ je kontraproduktivní na těchto bodech obchodovat. Podobné backtesty je dobré mít neustále po ruce, abychom si příště podobné nechtěné akce co nejdříve rozmysleli.

  Dalším způsobem jednání může být na „psychologicky nebezpečných bodech“ okamžitě přepnout do SIM a v simulačním módu se teprve přesvědčovat o tom, že v podobných momentech opravdu obchodovat nemáte.

  Každopádně, pokud své „nebezpečné body“ v grafu naleznete, máte už alespoň něco, co vám výrazně napovědělo a s čím se dá už něco dělat.

  KROK 3: pokud takové „body v grafu“ nenajdete, vypozorujte, o jaký cyklus chování se jedná

  Někdy je možné, že své nebezpečné zóny v grafu nenaleznete a přesto se dopouštíte porušování plánu. V takovém případě se jedná i tak o cykly, které ale mají většinou jinou podobu a už se hůře hledají. Někdo například „trpí“ cykly, že ihned po té, co vydělá 1000 USD a více, začíná prudce ztrácet. Jiní mohou trpět cykly, že po každé ztrátě vynechají obchod, který je většinou jako na potvoru zrovna ten ziskový.

  Zamyslet se nad podobnými cykly je již mnohem komplikovanější, pokud však podobný cyklus nalezneme, je třeba si okamžitě klást následující otázky:

  a) nejsou mé nechtěné cykly způsobené tím, že dostatečně nevěřím ve svůj plán? Tj. věnoval jsem dostatek času backtestování a paper-tradingu? (Pokud ne, tak si nestěžujte na ztráty, protože vám patří).
  b) nemám tendence brát impulsivně protitrendové obchody, zatím co můj plán je určený ke trendovému obchodování? (Pokud ano, možná jdete špatným směrem – snažíte se vžít do role trendového obchodníka, ale možná jste povahou spíše protitrendový)
  c) nemám jen špatný money-management nebo špatně vybraný trh? Někteří obchodníci jednají impulsivně jenom proto, že se příliš bojí o velikost svého stop-lossu. Pak je dobré promyslet, jak stop-loss snížit. Buďto přejít na časový rámec, který mně umožní menší stop-loss, nebo si vybrat trh, který je klidnější a dělá menší pohyby.
  d) odráží mé aktuální požadavky a můj plán aktuální zkušenosti a dovednosti, kterými disponuji? Velmi často se stává, že na sebe začínající tradeři berou nároky a předsevzetí, které jsou zcela mimo soulad aktuálních zkušeností a dovedností v trhu. Nezapomínejte, že žádný zkušený z nebe nespadl a tak některé nechtěné obchody mohou být jen důsledkem váhání, které je způsobeno nedostatkem zkušenosti a nedostatkem času stráveným „nakoukáním“ trhů.

  Pokud důkladně projedete a s upřímností prozkoumáte veškeré podobné možnosti a váš psychologický cyklus stále pokračuje (tj. takový cyklus, který vám brání exekuovat obchody dle obchodního plánu), pak se jedná o nějaký podvědomý, podstatně hlubší pattern, který sami bez pomoci nevyřešíte. Není snadné radit, kde přesně vyhledat pomoc, já osobně mám pozitivní zkušenosti s rodinnými konstalacemi, procesem Cesta (o kterém jsem psal nedávno) a mnoho dobrého jsem též slyšel na Traders Tribe Proces (TTP), který vytvořil obchodník Ed Seykota. Osobně bych hodnotil všechny tři na stejné úrovni, všechny mají podobnou sílu a účinek (a potažmo i podobný základ).

  KROK 4: pokud se jedná o systémové ztráty, zkuste několik „triků“

  Systémové ztráty se trochu hůře hledají, neboť často jde skutečně jen o „přirozené“ ztráty daného obchodního systému. Přesto je i nezřídka možné z takových vypozorovat určité nové poznatky, které pak vedou ke zlepšení obchodního systému, přidání nových pravidel, nových filtrů, apod. Zde je mých několik poznatků, o kterých vím, že je možné je vypozorovat ze systémových chyb a případně o ně zlepšit obchodní systém:

  a) koukněte se na své systémové ztráty v kontextu s vyšším timeframe; nezřídka se dá vypozorovat určitý „filtr“ právě na vyšším časovém rámci
  b) koukněte se na své systémové ztráty v kontextu toho, jak se trh choval jen krátkou dobu před tím, než ke ztrátě došlo; několik dodatečných filtrů jsem objevil tak, že jsem si například všimnul u řady ztrátových obchodů, jak krátce před nimi trh výrazněji stagnoval na high/low dne a tudíž již neměl dostatečnou sílu pokračovat v započatém trendu
  c) porovnejte reálnou exekuci plnění s tím, s čím jste počítali v backtestu; často jsem vypozoroval, že 1-2 ticky skluzu v plnění dělají skutečně podstatný rozdíl, proto pozdější řešení bylo například o 1-2 ticky zvýšit stop-loss a věci se opět usadily „správným směrem“
  d) rozdělte si ztrátové obchody dle časů, kdy k nim došlo – možná zjistíte, že jste slabší v některých konkrétních obchodních hodinách / intervalech

  Tolik tedy k tomu, jak udělat ze ztrát svého učitele a využít ztráty k tomu, abyste se neustále posouvali vpřed. Pokud máte nějaké další zkušenosti nebo nápady, určitě neváhejte podělit se s ostatními v diskusi.

  2.8.2009

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...