Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Software a data pro obchodování orderflow

  Především ve spojení s informacemi publikovanými v nové elektronické knize Orderflow trader dostávám hodně dotazů týkajících se vhodného softwaru a dat pro obchodování orderflow. Pojďme se na problematiku podívat podrobněji z pohledu běžně nabízených řešení.

  Nejprve se zastavím u problematiky dat. Jak jsem psal ve zmíněné knize, obchodování orderflow je o vyhledávání různých anomálií a výrazností v dění v trzích. Ty nám pomohou porozumět dění v oblasti. Je zřejmé, že i v rámci sledování orderflow budou obchodníci využívat různé přístupy a třeba obchodovat odlišněji, než to dělám já. Ale v každém případě potřebují spolehlivá a kvalitní ticková data. Tedy taková data, která proudí v reálném čase a správně rozlišují obchody za bid/ask.

  Samotný pojem kvalita dat je dost relativní. V tomto článku hovořím o kvalitě dat pro diskréční obchodování orderflow. Tedy na data nekladu nějak převratné nároky – je jasné, že určité prodlení nastává při přenosu přes oceán a třeba ani obnovovací frekvenci v Sierra Chart nemám nastavenou na nějaké extrémní hodnoty. Jinak řečeno – pro účely diskréčního obchodníka určitě není třeba zkoumat milisekundové odchylky realtime zobrazovaných dat. Nicméně data by měla sedět, řekněme na úrovni vteřinového zobrazování bid/ask informací. Že je to dnes samozřejmost? Právě že absolutně ne. Většina datafeedů od retailových brokerů je na tom velmi bídně. A to až tak, že budete často narážet na zpřeházené bid/ask informace. Ano, tam kde na kvalitních datech uvidíte na nízkém timeframu evidenci o větších nákupech retailů, můžete na méně kvalitních datech vnímat prodeje retailů – tedy zcela opačný kontext.

  Jak je to možné, netuším. S velkou pravděpodobností je to důsledek koncentrace zájmu běžných retailových obchodníků na co nejnižší marginy a co nejširší paletu indikátorů. Vše ostatní se brokeři snaží optimalizovat a ořezávat. Ono je jasné, že poskytování kvalitních dat bude technologicky náročnější a dražší než posílání nějakého osekaného datafeedu.

  Bohužel zde nebudu uvádět nějaké přehledy brokerů, kteří mají kvalitní datafeed pro analýzu orderflow a těch nedostatečných. Jednak proto, že těch nevyhovujících je drtivá většina, a za druhé proto, že článek bude na Finančníkovi vystaven dlouhé roky a situace se může měnit.

  Chcete-li si ověřit, zdali jsou data od brokera kvalitní, doporučuji jednoduché porovnání s kvalitním benchmarkem – osobně používám poskytovatele dat IQFeed.net, se kterým pracuji i v běžném tradingu. Ten poskytuje bezplatné zkušební období. Každý si tak může prakticky okamžitě udělat představu o kvalitě bid/ask informací ve svých datech. Pokud se vaše data budou s IQFeed rozcházet, doporučuji je pro orderflow nepoužívat. Orderflow analýzu nelze dělat „napůl“.

  Co se týče kvalitních dat, o kterých vím, že jsou kvalitní – Kinetick pro NinjaTrader je jen jiný marketingový brand IQFeedu, takže tato data jsou také naprosto OK. Z bezplatných dat poskytovaných brokery mám dobrou zkušenost i s Rithmic daty, která jsou také pro orderflow analýzu v pořádku. Kvalitní je také datafeed poskytovaný Sierra Chart (jde o data Barchart) a ticková historická data, která jsou v Sierra Chart automaticky dostupná. Drtivá většina FIMS obchodníků pracuje s některým z uvedeného řešení.

  A nyní k softwaru podporujícímu analýzu orderflow. Patrně nejdůležitější kritérium je, zdali daný software umožňuje napojení na kvalitní ticková data (viz výše). Některé programy tvoří platformu stejnojmenných brokerů (například TradeStation) a běžně napojení na jiná data nepodporují (resp. nepodporovaly v době, kdy jsem to před lety zkoumal). Konkrétně k TradeStation dostávám dost dotazů a podle mě to není nejvhodnější prostředí pro orderflow analýzu – ať již kvůli kvalitě tickových dat, či malé podpoře připravených nástrojů pro analýzu orderflow. TradeStation je prostě řešení pro algoritmické obchodování – ale opět. To neznamená, že by v podobných programech nebyly základní nástroje pro orderflow analýzu vůbec k dispozici (například volume profily a numbers bary) – vše si lze buď doprogramovat, nebo v nějak vyspělé formě získat ve formě pluginu již naprogramované. Zásadní je tedy kvalita dat, kterou si musíte porovnat ve svém programu sami (případně je možné, že někdo napíše své konkrétní zkušenosti pod článek).

  Tedy nástroje pro sledování orderflow jdou ve většině programů nějak doprogramovat, ale to jednak zvládne jen pokročilý programátor a současně je to otázka vynaloženého času a investic. Osobně bych doporučil využívat ty nástroje, které dnes mají všechny funkce nachystané a teprve až se s nimi naučíte pracovat a zjistíte jejich limity, tak třeba pracovat na vlastním řešení.

  Z mé praxe jsou na retailovém poli pro orderflow obchodování zajímavé programy Sierra Chart, NinjaTrader, InvestorRT a MarketDelta. Sám pracuji s programem Sierra Chart, který z mé zkušenosti nabízí nejvyšší komfort (vše je zde k dispozici v základní instalaci) a výhodný poměr cena/výkon. Nastavení Sierra Chart pro sledování orderflow jsem věnoval bezplatné bonusové video, které naleznete na orderflow.cz. S ostatními programy nemám dnes už moc kontakt. NinjaTrader je bezplatný, a tudíž lákavý. S využitím nejrůznějších pluginů (zdarma a placených) určitě můžete získat dostatečnou funkcionalitu, ale nezbavíte se permanentních bugů (chyb) a neefektivit v základním systému, které se s programem táhnou a které developer napravuje opravdu velmi pomalu. Nyní se po letech dostává na světlo verze 8, tak je možné, že NinjaTrader oslní. Jak jsem uvedl, všechna řešení popsaná v tomto odstavci jsou pro obchodování orderflow naprosto dostatečná a výběr konkrétního softwaru bude hodně otázkou osobní preference a očekávání. Osobně například nejsem programátor a tak mám rád, když vše funguje bez nějakého zásadního ladění a skládání. Ale rozumím tomu, že někomu jinému může vyhovovat něco jiného. V každém případě použitý software rozhodně nebude stát mezi tím, zdali v trzích budete, či nebudete profitovat. V případě analýzy orderflow a použitých dat to ale platit nemusí – zde mohu být rozdíly zásadní a testování kvality dat je opravdu třeba věnovat zvýšenou pozornost.

  Máte zkušenost s daty, která nejsou vhodná pro orderflow analýzu? Prosím podělte se v připojené diskuzi.

  14.10.2015

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...