Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • S/R úrovně jako základní vodítko pro profitabilní obchodování

  Pokud se mne dnes někdo zeptá, odkud začít vytvářet systém pro obchodování jakýchkoliv trhů, tak jsou to jednoznačně S/R úrovně. Ty nám poskytují v trhu velmi slušná vodítka proto, abychom s jejich pomocí začali rychle chápat, na kterou stranu obchodovat.

  S/R je zkratka pro support a resistanci. Suport je taková oblast v grafu, která vytváří pro daný okamžik „dno“ – trh měl problém danou úroveň prorazit. Resistence představuje v grafu „strop“ – úroveň, od které se trh odrážel dolů:

  Na grafu vidíte vyznačené jen některé úrovně. Každá otočka v grafu představuje slabší nebo silnější S/R úroveň. S/R úrovně v grafu vznikají tak, že došlo ke změně nabídky a poptávky. Support si můžeme představit jako oblast, ve které aktivně vstoupili do akce nakupující a svými nákupy zastavili prodeje. V oblasti resistence byli aktivní prodávající.

  Z pohledu tradingu představuje nejsilnější stránku analýzy S/R úrovní to, že mají tendence se opakovat na podobných úrovních – hlavně ty nejsilnější. Navíc když dojde k proražení resistence, existuje velká pravděpodobnost, že trh na danou oblast zareaguje z druhé strany – tzv. flip. Support se mění na resistence a naopak.

  Podívejte se na tuto situaci v trhu ES v úterní seanci:

  Trh měl v bodě 1 viditelný problém růst – několik dlouhých minut se zasekával o jednu a tutéž cenovou úroveň (resistenci). Později ji prorazil, aby se stejnou úrovní měli problém prodávající.

  Podobné situace jsou v grafu dost jednoznačné a je možné na nich stavět obchodní systém. Sami se můžete podívat, jak se v grafu situace opakuje stále znovu a znovu. Zde screenshot stejného trhu ze stejného dne, jen o pár hodin později:

  Prodávající nejprve nedokázali překonat nakupující v bodě 1. V oblasti 2 se jim to posléze podařilo a v bodě 2 můžeme vidět už takový malý „flip“ – nakupující se pokusili prorazit oblast zpátky, ale už se jim to nepodařilo. To vše podtrhuje oblast 3, kde je patrná jasná snaha nakupujících, která ale není úspěšná.

  Pochopitelně, že v obchodování není nic jednoduché, a i práci s S/R úrovněmi je potřeba propracovat do detailů a naučit se obchodovat jen některé situace. Navíc S/R úrovně lze obchodovat pomocí dvou základních přístupů – odrazu a průrazu. Zde jednak záleží na preferenci tradera a pak na obchodovaném trhu. U pomalejších trhů typu e-mini S&P 500 je podle mě rozumnější zaměřovat se na odrazy (což je i způsob, se kterým se v trhu orientuji já), v agresivnějších a volatilnějších trzích typu ropa (CL) si dokážu představit obchodování obou principů. Ze své zkušenosti však doporučuji zaměřit se na jeden a ten dopilovat k „dokonalosti“.

  Budete-li stavět intradenní obchodní systém s využitím S/R úrovní, je třeba od začátku také věnovat velký důraz trade managementu – tedy tomu, jak budeme pozici otevřenou v oblasti S/R úrovni uzavírat – kam dáme stop-loss, kde bude výstup a podobně. Sám mám například rád, když se cena od S/R úrovně odrazí poměrně rychle – to už je sama o sobě podstatná informace pro obchodní systém. Jakmile začne trh cenu v oblasti S/R úrovně akceptovat, tak je patrné, že se validní odraz nekoná. Při pohledu do grafu je dále zřejmé, že při obchodování flipů není potřeba velký stop-loss, který máme umístěný za S/R oblastí – trh se buď odrazí, nebo S/R úroveň prorazí a pak z pozice (v případě spekulace na odraz) chceme být co nejdříve pryč.

  Jak dále rozvíjet přístupy založené na S/R úrovních? Cest může být určitě mnoho, můj pohled se postupem času profiloval do sledování nákupů a prodejů (orderflow) přímo na S/R úrovních. Je to velmi logické – pokud má v trhu nastat odraz od supportu, není žádné tajemství, že musí dojít k zastavení prodávajících nakupujícími.

  Podívejte se, jak pak může vypadat jednoduchá vizualizace orderflow, kterou používám v rámci FIMS:

  Vizualizace je doplněk k tomu, co v rámci FIMS sledujeme v Numbers barech, ale myslím, že i na cenových úsečkách nemůže být aktivita více vizuální. Nicméně sledování aktivity nakupujících a prodávajících v oblasti S/R úrovní je určitě jen jedna z možných cest (která vyhovuje mně). Jsem přesvědčený, že S/R úrovně lze obchodovat sice s nižší úspěšností, ale stále profitabilně, i jen s dobře nastaveným trade managementem.

  Jinak co se týče zobrazené vizualizace orderflow, jde o můj vlastní indikátor FIMS volume cluster, který jsem zatím poskytoval jen v rámci mentorované skupiny FIMS 2. Jelikož se práce s indikátorem hodně osvědčila, nově jsem se rozhodl jej poskytovat i v rámci mého hlavního kurzu Osmitýdenní intenzivní profesionální daytrading s Petrem. FIMS od A do Z, v rámci kterého obchodníci získají jeho trvalou licenci. V jiné formě tento indikátor neposkytuji.

  1.10.2014

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...