Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Studenti FinWin, FIMS a spreadů: Jak vám pomůže vlastní žurnál

  Ať už jste pouze ve fázi paper tradingu, nebo už ve fázi živého obchodování, rád bych v dnešním článku přinesl jeden návrh: Založte si v diskuzi vlastní žurnál. Hned vysvětlím, jak a v čem vám to pomůže - a na závěr článku ukážu, že vám na založení stačí zhruba minuta vašeho času.

  Vlastní žurnál v diskuzi: Co to přinese vám

  Nejprve si ujasněme jednu věc. Nejsme ve škole. Nikdo vám nebude nadávat, trestat vás za chyby, ponižovat vás za to, že něco uděláte špatně. Chápu, že většina z nás může být doposud traumatizována ze způsobu výuky, který jsme si zažili na ZŠ během let komunistické nadvlády. Chápu, že taková traumata některým mohou být překážkou, díky permanentnímu strachu z toho, "jak budu vypadat, když něco udělám nebo napíšu špatně". Takovému smýšlení je však konec. Nyní začneme všichni smýšlet jako úspěšní lidé.

  Člověk s úspěšným myšlením nevidí chyby, vidí inspiraci. Člověk s úspěšným myšlením neuvažuje, zda něco udělal špatně, nebo dobře, ale uvažuje tak, jak z toho, co se ukázalo chybou, vyvodit zlepšení do budoucna a z toho, co se ukázalo jako správný krok, vytvořit do budoucna nové pravidlo. Takže, proč si založit v diskuzi vlastní žurnál?

  Předně, udělat si veřejný žurnál vás posune dopředu. Řeknu vám proč.

  Zaprvé, každá myšlenka, která je sepsána, je myšlenka, která má mnohem větší váhu než pouze ta v naší mysli. To, že začnete veřejně sepisovat vaše obchodní situace, vaše myšlenky během nich a vaše nápady a myšlenky po nich, vám začne třídit myšlenky mnohonásobě rychleji a váš obchodní styl se bude o to rychleji vytvářet, pilovat - a vy si budete více a více vědomi toho, co přesně děláte. Z tápání v mlze se začnou čím dál tím jasněji utvářet vaše konkrétní pravidla, vaše obchodní zkušenosti a váš obchodní styl.

  Zadruhé, pokud začnete sepisovat i své pocity během určitých situací v obchodu, mnohem rychleji naleznete psychologické aspekty, které vás brzdí v rozvoji, a budete schopni se s nimi rychleji vypořádat. Abychom mohli odstranit kontraproduktivní vzory chování, musíme si je začít nejprve uvědomovat. Abychom si takové uvědomovali, musíme je začít konkrétně nazývat a popisovat - neboli někam psát. A pokud to začneme dělat veřejně, začneme být k sobě mnohem upřímnější. Náš veřejný žurnál se začne stávat naším zrcadlem, ze kterého budou více a více patrné silné i slabé stránky, myšlenky a prostor ke zlepšování.

  Za třetí, pokud doposud nejste příliš disciplinovaní, začnete se učit disciplíně, jako nikdy před tím. Váš "veřejný závazek" bude to, co vás konečně začne nutit dělat věci organizovaně, disciplinovaně, pravidelně. A to je v tradingu zatraceně důležité. Žurnál vás naučí z tradingu dělat organizovanou rutinu více než cokoliv jiného.

  A za poslední - pokud začnete vy, začnou i ostatní. A pokud začnou ostatní, vznikne za chvilku celá studnice nových nápadů, idejí a stylů, jak FinWin, FIMS a spready obchodovat ještě lépe a efektivněji. Takže krom vás samotných to posune dopředu také všechny ostatní. Vy ale musíte být ti, co budou patřit mezi ty, kteří udělají ten první krok. Žádné národní pasivní "vyčkávání". Buďte tvůrcem, mužem nebo ženou akce, ukažte světu, že to myslíte s tradingem zatraceně vážně a že budete bojovat, abyste to dokázali.

  Vlastní žurnál v diskuzi: Co to přinese ostatním

  Většina začínajících obchodníků tráví čas zcela špatně. Namísto soustředění a tahu na branku, skenují tuny nesmyslných diskuzí různě po internetu, kde mají neúspěšní tradeři potřebu vylévat si zlost. Neúspěšné a závistivé je slyšet pořád a všude, a pokud jim začnete věnovat pozornost, budete to za chvíli i vy, kdo bude patřit mezi takové - velmi rychle vás dokáží stáhnout "na svou stranu".

  Pokud ale vznikne prostředí, kde bude namísto pomluv a naříkání raději inspirace, práce druhých, kde ostatní uvidí, že mnoho lidí to myslí s tradingem opravdu vážně, jsou schopni a ochotni překonávat překážky a bojovat za svůj cíl - bude to pozitivně inspirovat a motivovat všechny.

  Vsadím se, že když minulý rok v diskuzi věnované spreadovým obchodům prezentoval náš student Lukáš své obchody (spolu s několika komentáři), okamžitě to všechny inspirovalo k tomu, začít na svém spreadovém obchodování pracovat tvrději.

  lukas-spready.jpg

  Obchody, jak je minulý rok ve spreadové diskuzi pro inspiraci ostatním uveřejnil náš student Lukáš. Taková inspirace dokáže "nakopnout" všechny ostatní.

  A to je přesně to, o čem hovořím. Nikdo od vás nečeká výkony typu Lukáš, to je jasné. Proměnit ve spreadech za jediný rok 30 000 USD do téměř 285 000 USD už je výkon na úrovni šampiona, ne začínajícího obchodníka. Není tedy třeba pociťovat žádný tlak, nikdo od vás nemá žádná očekávání. Pokud ale bude více žurnálů, více bojovníků, už to samo o sobě bude ostatní inspirovat k tomu, aby také bojovali a posouvali se vpřed.

  Opět ale podotýkám. Musíte začít i vy sami. Národní pasivní myšlení typu "já si počkám, až co budou dělat ostatní a jak to bude vypadat, a podle toho uvidím", nebo ono věčné "já ještě nic neumím, jak bych vypadal před ostatními" z vás úspěšné neudělá. Tečka. Buď jste mužem/ženou akce, nebo jen následovníkem.

  Vlastní žurnál v diskuzi: Jak začít

  Je to naprosto jednoduché. 3 kroky, minuta času.

  1) Založte si žurnál v podobě diskuzního vlákna dle vaší úrovně a zaměření.

  Pokud jste studentem spreadů, založte si svůj žurnál v podobě vlastního vlákna v diskuzi absolventů spreadového workshopu. Diskuze je zaměřená na spreadové obchodníky všech úrovní. Můžete do vašeho žurnálu vkládat postupně plánované spready, následné exekuce, plánování SL a výstupů a následné výsledky.

  Pokud jste studentem základní podoby systému FinWin, založte si svůj žurnál v podobě vlastního vlákna v diskuzi absolventů kurzu intradenního obchodování (nyní online seminář Daytrading od A do Z). V této diskuzi se pohybuje většina začínajících obchodníků, určitě zde tedy začínající obchodníci nemusí pociťovat žádný stres nebo obavy.

  Pokud jste studentem systému FIMS, založte si svůj žurnál v podobě vlastního vlákna v diskuzi Intermarket a volume analýza. Tato diskuze je věnována kompletně obchodnímu přístupu Petra a můžete zde založit vlastní žurnál, ať už jste obchodník na jakékoliv úrovni. Zaměření je zde čistá cenová akce (price action) v kombinaci s intermarket, případně volume analýzou.

  A pokud jste studentem pokročilých technik FinWin, založte si svůj žurnál v podobě vlastního vlákna v diskuzi E-mini II - pokročilá aplikace systému FinWin. V tomto vlákně také nemusíte být ještě "profi trader", ale měly by se zde řešit pokročilejší záležitosti než "véčko" a "oblouček". Toto vlákno by mělo být určené například tomu, kdo již obchoduje více jak 1 kontrakt, kdo chce komentovat (a případně s ostatními diskutovat) různé výstupní techniky a jejich kombinace atd.

  2) Dejte žurnálu svá vlastní pravidla

  Pokud cítíte, že například nechcete, aby ostatní psali k vašim obchodům své připomínky, protože máte pocit, že by vás to rozptylovalo - stanovte si pro svůj žurnál vlastní pravidla (pozor, musí však být vždy v souladu s pravidly diskuze). Jasná pravidla pro žurnál stanovte zcela na začátku v prvním příspěvku. Můžete si dát jakákoliv další pravidla - pokud budou v souladu s pravidly diskuze.

  3) Žurnál nazvěte tak, aby vystihoval podstatu obsahu

  Například "FinWin podle Josefa", nebo "Jirkův FIMS obchodní deník", apod.

  Pokud ale chcete, můžete v názvu více specifikovat váš obchodní styl (FinWin agresivní styl Josefa), váš trh nebo timeframe (Jirkům FIMS NQ 5min. deník), nebo váš cíl (FinWin 100 kontraktů do roka s Filipem).

  Prosíme, nepoužívejte příjmení - pouze křestní jména (Tomáš), nickname (tomnes), nebo jen zkratu příjmení (Tomáš N.)

  Založit žurnál je pak velmi snadné - otevřete si příslušnou VIP diskuzi, k níž jako student máte přístup a v níž si chcete založit žurnál, klikněte na "Nové téma" a to pojmenujte jako svůj žurnál / deník .

  zurnal-jak-na-to.jpg

  Co konkrétně je nyní v diskuzi za žurnály

  Aktuálně existují následující žurnály nebo zajímavé diskuze:

  • FinWin obchody podle Tomáše - aktuálně 32 stránek. Každý týden zde popisuji každodenní vstupní situace dle mých pravidel FinWin. Aktuálně na 1minutovém a 2minutovém timeframe trhu e-mini Russell 2000.
  • FinWin obchody podle Martina - 1minutový timeframe na trhu e-mini Russell 2000.
  • Obchodní systém FinWin - aktuálně 90 stránek. Různé příspěvky různých obchodníků. Věřím, že někteří diskutující v tomto vláknu si brzy vytvoří vlastní žurnál.
  • Intermarket analýza - aktuálně 57 stránek. Opět věřím, že někteří diskutující si brzy vytvoří vlastní žurnál.
  • Kmotrův deník - YM večerní seance (v diskuzi e-mini II) - večerní obchodování trhu emini DowJones.
  • Diskuze o aktuálních obchodech 2013 - aktuálně 36 stránek. Diskuze nad spreadovými obchody ve spreadové diskuzi. Také věřím, že někteří z diskutujících si již brzy založí vlastní žurnál.
  31.3.2013

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...