Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Studujeme intradenní systémy - breakout první korekce. Shrnutí.

     aos-robot.jpg
  Foto ©iStockphoto.com/Inok  

  V prosinci 2009 jsem několik článků věnoval jednomu z intradenních obchodních systémů hojně diskutovaném v našem diskuzním fórum. Dnes se ke konceptu vrátím s několika svými tipy, které, jak pevně věřím, mohou opět pomoci ostatním traderům v hledání cesty k profitům.

  Nejprve malá rekapitulace. Pokud jste předchozí články nečetli, jednoznačně začněte prvním článkem Studujeme intradenní systémy - breakout první korekce. Doporučuji přečíst i diskuzi pod článkem, protože konkrétně tyto články vznikají především jako nástroj vzájemné komunikace mezi čtenáři Finančníka.

  Na první článek navazoval konkrétní návod, jak strategii zmechanizovat. Nejprve jsem se věnoval programování v TradeStation, následně v programu NinjaTrader. Dnes bych sérii rád za sebe uzavřel tipy, které v této oblasti považuji za podstatné.

  Tip 1: Je třeba chápat rozdíl mezi diskréčním a mechanickým obchodováním

  Začínající obchodník nevnímá rozdíl mezi diskréčním a mechanickým obchodováním (podrobný výklad pojmů naleznete v našem článku Mechanický vs. diskréční přístup k obchodování, přitom oba přístupy mají zcela odlišné nároky a požadavky. Diskréční obchodování je více „řemeslo“, jehož nedílnou součástí je i zkušenost a dovednost obchodníka. Proto nemá smysl se snažit programovat diskréční obchodní systém (např. FinWin). Pro mechanické obchodování stačí (především z pohledu začátečníka) silné základní myšlenky s o to větším důrazem na řízení risku, money-management a diverzifikaci.

  Tip 2: V případě mechanického obchodování zapojte do procesu automatizaci

  Pokud testujete 100% mechanickou (a navíc jednoduchou) myšlenku (tj. k celému samotnému obchodování systému se stavíte tak, že máte zcela 100% pravidla toho, jak vstupovat do trhu), je z mé zkušenosti dobré ji naprogramovat a snáze tak otestovat její robustnost např. na delším časovém úseku, jiných timeframe, případně na dalších trzích. Pokud zjistíte, že systém nebo pattern funguje jen např. posledních 6 měsíců, patrně to není systém, který byste chtěli obchodovat do budoucna. Sám nejsem velký příznivec programování v tradingu (protože obchoduji především diskréčně), a osobně bych nedoporučoval začátečníkům tímto v tradingu začínat, na druhou stranu respektuji situace, které vyžadují své nástroje a toto je daný příklad. Jednoduše pokud se něco chystám obchodovat 100% mechanicky, mělo by být možné to naprogramovat a poskytnout mi tak odpověď, zda-li jsem schopen 100% mechanický systém postavit.

  Druhým krokem v případě mechanického obchodování by měla být mechanická exekuce. Jedním z důvodů, proč mohou mechanické systémy fungovat, je jejich 100% “disciplína“ – exekuce probíhá vždy přesně podle plánu. A pokud je něco 100% mechanické, systém máme navíc zcela nadefinovaný, není třeba se bát udělat poslední krok a nechat systém exekuovat automaticky (a jak jsme si ukázali na minulém kódu – naprogramování strategie typu první korekce do programu NinjaTrader pro automatickou exekuci je poměrně jednoduchý úkol).

  Tip 3: Pokud programuji tak to neznamená, že se nemusím věnovat studiu trhů

  Většina „programátorů“ v trzích neuspěje z důvodu, že nezískají vůbec žádný cit pro trhy, nemají s tradingem žádnou osobní zkušenost, která by je mohla postrčit k profitabilním ideám. Pokud se trader rozhodne budovat 100% mechanické strategie, je dobré použít nástroje pro mechanické testování pravidel na historických datech, ale současně musí věnovat spoustu hodin sledování grafů a jejich ručnímu zkoumání. Je dobré si uvědomit, že i provoz mechanické strategie vyžaduje, aby trader přemýšlel nad změnami trhů; vždy testoval nové a nové přístupy, o které může své strategie postupně aktualizovat.

  Tip 4: Jeden z klíčů úspěšných mechanických strategií je diverzifikace

  Mechanické strategie budou vždy, stejně jako diskréční, procházet úspěšným a neúspěšným obdobím. Navíc mechanické strategie budou mít patrně nižší frekvenci obchodování, což dohromady znamená, že obchodování jediné strategie může být poměrně psychicky náročné. Řešením je diverzifikace – obchodovat více strategií najednou. Ostatně i samotné původní vlákno Diskuze k aktuálnímu dění na trzích je dobrou inspirací. Úspěšní obchodníci nezůstávají u jedné myšlenky, ale obchodují ji v obměněné podobě na dalších trzích. V případě obchodování více mechanických strategií najednou je pak skoro nezbytné co nejvíce kroků zmechanizovat.

  Tip 5: Co nejvíce eliminujte fixní proměnné

  Fixní proměnné (např. konkrétní velikost stop-lossu, nebo profitargetu) mohou snadno vést k přeoptimalizaci. Jako alternativu je možné odvozovat proměnné z chování trhu – např. z aktuální volatility. I zde budeme pracovat s určitými proměnnými (např. násobek ATR atd.), ale přeci jen už se systém sám alespoň trochu „přizpůsobuje“ základnímu nastavení trhu. Nezapomínejte na to, že trhy jsou různě volatilní nejen s ohledem na aktuální celkovou situaci (např. finanční krize a podobně), ale i na to, jak jsou trhy drahé. Jinak volatilní bude trh v situaci, kdy se obchoduje např. na ceně 100 a jinak, když se obchoduje na ceně 50.

  Tip 6: Money-management a risk-management nejsou jen pojmy

  Vzhled equity může kromě vstupů a výstupů podstatným způsobem ovlivnit celá řada dalších faktorů. Například v okamžiku, kdy budete mít variabilní stop-loss (viz předchozí bod), můžete zkusit přidávat kontrakty v případech, kdy je stop-loss nižší (např. díky nižší volatilitě). I jen takový jednoduchý test vám ukáže, jak výrazně může risk-management mít dopad na výsledky systému. Některé mechanické přístupy velmi dobře eliminují nejvýraznější propady v equity filtrováním křížení equity s jejím klouzavým průměrem. A to jsem záměrně nezmínil position sizing, který samozřejmě také podstatně ovlivňuje celkové výsledky konkrétního systému.

  Tip 7: Zkuste zapojovat a kombinovat „vyšší proměnné“

  Moje osobní zkušenost je taková, že mechanické principy fungují lépe na vyšších timeframe (což neznamená, že by jiní obchodníci nemohli mít jinou zkušenost). Například na denních grafech lze vypozorovat jednoznačné tendence k pohybu konkrétním směrem (viz článek Jakým způsobem hledat v trhu „edge“?. V případě mechanického obchodování na nízkém timeframe (jako u breakoutu první korekce) tak stojí za úvahu kombinovat daný edge s podmínkou vycházející z vyššího timeframe.

  Tip 8: Buďte konzistentní a důslední

  V případě jakýchkoliv obchodních systémů je nezbytná velká pečlivost a důslednost v tom, co děláme. V případě mechanických principů to platí dvojnásob. Věci je třeba dotáhnout skutečně až do úplného konce a detailů. Proto se připravte, že vývoj mechanického přístupu k obchodování určitě není otázka jednoho týdne, ale spíše měsíců práce, kdy věci zprvu nefungují vůbec, potom trochu a nakonec začnou do sebe zapadat. Dobrou inspirací pro začínající obchodníky může být mj. právě vlákno Diskuze k aktuálnímu dění na trzích, ve kterém je dobře vidět progres obchodníků, kteří o podobné myšlence mechanického obchodování nejen přemýšlejí, ale svou prací ji dokázali přeměnit v profitabilní způsob vydělávání peněz.

  6.1.2010

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...