Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Obchodování a mýtus o svatém grálu

  Svatý grál. Slovo, které zaslechnete v akciovém, komoditním, ale i jiném spekulativním businessu téměř na každém kroku. Co je vlastně svatý grál? A jak vůbec ke "svatému grálu" v případě našich pracně vydělaných peněz přistupovat? Pojďme se nyní zkusit podívat na pravdu o svatém grálu blíže a říci si, zda-li svatý grál v obchodování skutečně existuje.

  Svatý grál je kalich, z něhož pil Ježíš při poslední večeři a do něhož byla během ukřižování zachycena jeho krev. Takto alespoň zná svatý grál většina z nás - minimálně z populárního filmu Stevena Spielberga Indiana Jones a poslední křížová výprava. Podle stejnojmenného filmu je grál obdařený zázrakem věčného života; kdo se ze svatého grálu napije, toho čeká nesmrtelnost. Samozřejmě, pověstí a interpretací nejrůznějších povídek a mýtů spojených se svatým grálem a jeho hledáním je bezpočet a tu "zaručenou" verzi asi nikdy nikdo neobjeví. Co však zůstává pro všechny interpretace tohoto mýtického předmětu stejné je určitá nadpřirozenost, která souvisela právě s věčným životem.

  Pokud bychom pohlédli na svatý grál z pohledu spekulanta, pak je jasné, že by měl být svatý grál symbolem určité finanční nesmrtelnosti. Svatý grál by nám měl nadělit jistotu, že v trzích nikdy neztratíme naše těžce vydělané peníze a že ty naopak budou růst tak, abychom nikdy nezažili žádnou finanční a s tím i spojenou psychickou újmu. Svatý grál - tak, jak se ho někteří "obchodníci" snaží nabízet, je dle jejich slov "naprosto jistý systém", který má každému, kdo za něj zaplatí (nemalé) peníze přinést finanční dlouhověkost, rozkvět a blahobyt.

  Pokud věříme na zázraky, zřejmě nebude pro nás příliš těžké věřit v existenci něčeho takového. Pokud jsme však pragmatičtí, racionálně uvažující lidé, měli bychom se zkusit ponořit do myšlenky svatého grálu obchodování hlouběji a položit si několik základních otázek.

  První, a bezesporu nejzákladnější otázkou by bylo, zda-li je vůbec vzhledem k povaze trhů možné, aby něco podobného jako svatý grál v obchodování existovalo. Trhy jsou neustále se měnící prostředí, ve kterém je změna ceny vyjadřována neustálou změnou vah nabídky a poptávky, ale také emocemi a chování obchodníků. Pokud bychom tedy chtěli tvrdit, že dokážeme slíbit finanční dlouhověkost a nesmrtelnost, museli bychom pravděpodobně vlastnit systém, který by dokázal předvídat chování jak vah nabídky a poptávky, tak emocí celého zástupu obchodníků. Ve vší počestnosti - takovýto úkol by byl zřejmě nadlidský i pro samotného Ježíše. Odpovědí na první otázku by tedy bylo - svatý grál v podobě absolutní předvídatelnosti budoucího pohybu trhů neexistuje a ze samotné podstaty trhů ani existovat nemůže.

  Druhou otázkou pak je, jak je tedy možné, že někteří v trzích dlouhodobě přežít dokáží a svojí nesmrtelnost si v nich vydobyli? Copak tito jedinci nějaký svatý grál obchodování nevlastní? I zde je třeba trochu střízlivého pohledu, raději než se snažit hledat hned za každým úspěchem jakoukoliv mysterii. Pokud se kdy budete zajímat o obchodní etapy veleúspěšných obchodníků, pak zjistíte, že tito jedinci rozhodně nejsou obdařeni silou finanční nesmrtelnosti a že rozhodně alespoň jednou, ne-li spíše vícekrát stáli na samotném okraji finanční zkázy. Jestliže bychom uvažovali o svatém grálu jako o obchodním systému, který nám nabízí vždy jenom samé zisky, a jen výjimečně nebo raději nikdy žádné ztráty, nebo jako o systému, který umí předvídat s jistotou budoucí pohyby trhů (což jak jsme si před chvíli vysvětlili je nemožné), pak by tito úspěšní jedinci museli zažívat téměř vždy jen samý růst ve svých portfoliích a jen tu a tam letmé, krátkodobé poklesy. Taková však realita není. Dokonce i nejlepší spekulanti světa, jakým byl Jesse Livermore nebo jakým je dnes Ed Seykota vám poví, že zatím co jeden rok vydělali milióny dolarů, další rok milióny s přehledem ztratili. Pokud ale i přesto tito úspěšní stále přežívají a jejich bankovní účty se v konečném důsledku rozrůstají každým rokem o několik nul, co je tedy tajemství?
  Není to ani předvídání chování trhů, ani žádný magický systém, který vám dá vždy ty správné signály ke vstupu do trhu a výstupu ven. Opravdové tajemství leží v psychologii a money-managementu.

  Co se týče psychologie - nejlepší obchodníci dokáží vydělávat miliony dolarů převážně díky své skálopevné disciplíně, která je nenechá přestat obchodovat ani v momentě největší krize a největších poklesů v portfoliu. Nejlepší obchodníci mají dostatek důvěry v sebe samé i ve svůj pečlivě budovaný, na tělo ušitý systém, a tak v momentě, kde by jiní s obchodováním již dávno skončili, tito velikáni nadále pokračují. Co je výsledkem takového chování? Každé ztrátové období jednou skončí a po takovém většinou přijde období velkých zisků. A právě takových se dočkají jenom ti s největší disciplínou a sebedůvěrou. Druhým tajemstvím úspěšných obchodníků je pak velmi striktně dodržovaný money-management, nebo-li souboru několik pravidel, při kterých obchodník riskuje vždy jen co nejmenší část svého účtu, a tak se nemůže stát, že jediný nevydařený obchod způsobí finanční zkázu. Nejlepší obchodníci vědí, že nic není důležitějšího, než "zbavovat se ztrátových obchodů co nejdříve a ziskové obchody nechat růst co nejdéle."

  Pokud tedy kdy narazíte na někoho, kdo vám bude tvrdit, že svatý grál v obchodování existuje - a ihned se vám takový bude snažit nabídnout ve formě nějakého "zaručeného" obchodního systému, pak takového člověka s klidným svědomím označte za šarlatána. Pokud totiž svatý grál v obchodování skutečně existuje, pak se nachází pouze a jen v nás samotných - v našich vlastních schopnostech, dovednostech a pevné disciplíně.

  5.1.2005

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...