Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Technická analýza: dvojité klouzavé průměry

  O existenci jednoduchých klouzavých průměrů (simple MA) jsme si již řekli v našem bezplatném on-line komoditním manuálu. Ve vyspělém komoditním obchodování však existují i složitější variace klouzavých průměrů - například dvojité klouzavé průměry (double MA), o kterých si řekneme něco blíže právě nyní.

  Dvojité klouzavé průměry

  Dvojité klouzavé průměry využívají dvou rozdílných jednoduchých klouzavých průměrů v tandemu. První z těchto dvou klouzavých průměrů slouží jako RYCHLEJŠÍ klouzavý průměr, neboli takový, který využívá kratší časové období (například 10denní MA). Druhý klouzavý průměr slouží jako POMALEJŠÍ a jeho časové období je tedy logicky vždy větší, než v případě rychlejšího MA. Zatímco v případě jednoduchých klouzavých průměrů dostáváme signál ke vstupu do pozice vždy, když je jednoduchý klouzavý průměr protnutý trhem, u signálů generovaných dvojitými klouzavými průměry je situace trochu jiná: abychom dostali signál ke vstupu do pozice, musí RYCHLEJŠÍ klouzavý průměr překřížit POMALEJŠÍ klouzavý průměr. Tolik tedy teorie, nyní si pojďme vše demonstrovat na praktických ukázkách.

  Pokud používáte analytický program Gecko Track´n´Trade, otevřete si PROGRAM OPTIONS a nechte si zobrazit možnosti nastavení MOVING AVERAGES.

  MAdouble0.jpg

  Klouzavé průměry v programu Gecko Track´n´Trade nastavíte v PROGRAM OPTIONS.

  Jak v nabídce vidíte, v programu je možné pracovat až s 6 rozdílnými klouzavými průměry - nás však zajímají pouze dva, proto si zaškrtneme box u AVERAGE 1 a AVERAGE 2.
  Do kolonky PERIOD pak nastavíme hodnoty rychlejšího a pomalejšího klouzavého průměru. Jedna z obvyklých kombinací může mýt například 9 a 18, proto nastavme rychlejší MA na hodnotu 9 a pomalejší na hodnotu 18.

  Pokud si nyní otevřeme libovolný graf a necháme zobrazit právě nastavené hodnoty MA, získáme 2 rozdílné klouzavé průměry: červená čára nám zobrazuje rychlejší MA (9-denní), modrá barva pomalejší MA (18-denní).

  MAdouble1.jpg

  Graf SIH05: červená čára zobrazuje rychlejší MA, modrá čára pomalejší MA

  Jak vidíte na grafu březnového stříbra (Mar Silver), nejedná se o nic složitého.
  Řekli jsme si, že signál ke vstupu do pozice (nebo naopak výstupu z pozice ven) dostáváme v momentě, kdy rychlejší MA překříží pomalejší MA. V tomto případě tedy hledáme momenty, kdy červená čára překříží modrou.
  Hned první takový signál na grafu můžeme vidět na konci září 2004. Zde rychlejší klouzavý průměr překročil pomalejší směrem vzhůru, čímž dostáváme signál k nákupu.

  MAdouble2.jpg

  Pokud rychlejší MA překříží pomalejší MA směrem vzhůru, dostáváme tak signál ke vstupu do dlouhé pozice.

  Co by se stalo, kdybychom zde nakoupili 1 kontrakt SIH05? Na několik příštích týdnů bychom se ocitli ve velmi profitabilní dlouhé pozicí. Nyní, pokud bychom se rozhodli posuzovat dvojité klouzavé průměry i z pohledu výstupu z pozice, pak by nás zajímala opačná analogie, než v případě vstupu: tzn., hledáme moment, kdy rychlejší klouzavý MA překříží pomalejší MA směrem dolů.

  MAdouble3.jpg

  Pokud rychlejší MA překříží pomalejší MA směrem dolů, může to znamenat signál k uzavření dlouhé pozice nebo k otevření krátké pozice. Update: finanční měřítko v grafu je čistě orientační a nemá nic společného s hypotetickým výsledkem obchodu jak se občas začínající obchodníci domnívají.

  Překřížení pomalého MA rychlým MA směrem dolů však samozřejmě můžeme použít i jako signál ke vstupu do krátké pozice. Pokud bychom tedy v polovině prosince vzali v potaz signál daný překřížením dvou MA nejenom jako výstupní, ale i jako vstupní v rámci krátké pozice, pak bychom se již po pár týdnech ocitli v neméně profitabilní pozici i na krátkou stranu.

  MAdouble4.jpg

  Případ, kdy je překřížení pomalého MA rychlým MA přijato jako signál ke vstupu do krátké pozice.

  Dvojité klouzavé průměry se však při nastavení na vyšší hodnoty dají relativně spolehlivě používat i s použitím weekly grafů. Na následujícím obrázku můžete vidět použití dvojitých klouzavých průměrů na weekly grafu Silver, s nastavením hodnot 50 a 200. Jak vidíte, i takovéto nastavení dvojitých MA je možné a dokáže fungovat poměrně spolehlivě.

  MAdouble5.jpg

  Dvojité MA je možné používat i na weekly grafech. V tomto případě zobrazuje červená čára 50-denní MA a modrá čára 200-denní MA.

  Jaké nastavení tedy používat?

  Stejně jako v případě jednoduchých klouzavých průměrů, ani zde neexistuje žádná univerzální odpověď. Známe obchodníky, kteří používají denní grafy s nastaveními 9 a 18. Slavný obchodník Richard Donchian používal nastavení 5 a 20, které využívá i mnoho obchodníků pracujících se systémem trend-following. Marcel Link, autor knihy High probability trading zase naopak upřednostňuje dvojité klouzavé průměry s použitím weekly grafů, přičemž často používá pomalejší MA s nastavením 200.
  Způsobů je tedy skutečně bezpočet a opět i zde platí, každý si musí najít ten svůj ideální. Pochopitelně, ať již budete používat jakékoliv nastavení, nevyhnete se celé řadě „falešných“ signálů, které budou nadělovat někdy i celé řady ztrát. Žádné magické, pouze „vítězné“ nastavení neexistuje a zřejmě nikdy ani nebude. Proto je důležité testovat dvojité MA z dlouhodobějšího pohledu a brát v potaz dlouhodobější výsledky. Též je docela pravděpodobné, že různá nastavení budou různě fungovat pro různé trhy. Nebojte se tedy experimentovat a zkoumejte veškeré možnosti!

  Závěrem

  Dvojité klouzavé průměry mohou být velmi silným nástrojem k vydělávání $$$, pokud se je naučíte správně používat a najdete si kombinace, ve kterých se budete cítit „jako ryba ve vodě“. Velké množství obchodníků pro své obchodování používá pouze MA a jsou s nimi schopni hodnotit svůj účet například v rozmezí 50 až 300 procent ročně. Řada takových obchodníků pak používá svůj obchodní systém třeba i v plně automatizované podobě, kdy veškeré signály generuje počítač a rovnou takové zasílá k exekuci brokerovi.
  S jedním úspěšným obchodníkem pracujícím velmi efektivně se systémem založeným pouze na MA jsme momentálně ve fázi vyjednávání o možnosti zveřejnění jeho kompletního systému na našich stánkách. Pokud se nám podaří s tímto americkým obchodníkem domluvit, během příštích týdnů byste tak mohli na FINANCNIK.CZ najít první kompletní obchodní systém s kompletními obchodními výsledky.

  V příštím článku zabývajícím se MA si povíme ještě něco i o trojitých klouzavých průměrech, případně se koukneme blíže na některá další pravidla Richarda Donchiana.

  20.2.2005

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...