Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Technická analýza s raketovým katapultem: Co není ve vstupech, je v řízení pozice a výstupech

  Dobrá, možná nadpis článku zní trochu "velkolepě". Ale mám k tomu konkrétní důvod. V tomto článku chci (obzvláště obchodníkům FinWin) znovu připomenout a ukázat, jaký vliv mají na trading výstupy a řízení pozice. V malém experimentu vám ukážu, že je to mnohem lepší cesta k výraznému zlepšení výsledků než nekonečné vymýšlení filtrů a úprav obchodního plánu z pohledu vstupů.

  Takže, na úvod to podstatné. Neustále se setkávám s tím, že řada začínajících obchodníků dělá stále stejnou chybu: Při honbě za "perfektní" equity tak dlouho "manipulují" se vstupy, až takovou equity v backtestu skutečně dostanou. V praxi se už ovšem výsledky značně liší - protože jde o "curve fit" (napasování pravidel na minulá data).

  U začínajících obchodníků FinWin nezřídka vidím, kolik různých filtrů přidávají a jak jejich obchodní plán z tohoto pohledu bobtná až na úroveň, kdy je praktická exekuce téměř nemožná, protože není možné naráz sledovat tak velké množství věcí, které všechny ty filtry vyžadují. Jak z toho ven? Soustředit se na výstupy a na řízení pozice, v čemž leží skutečný klíč k vylepšení.

  Takže, o jaké konkrétně oblasti se jedná a co tyto oblasti zahrnují:

  1) Alternativní výstupy nad úroveň SL/PT. Je naprostá pravda, že výstup na SL/PT je pro nováčka naprosto nejjednodušší, protože stačí obojí zadat do platformy a psychologicky se tak ušetříme mnoha potenciálním nepříjemným situacím. Jinými slovy, s fixně zadaným SL/PT si spíše budeme sedět na rukou a nesnažit se pozici "vylepšovat" nad úroveň našeho obchodního plánu. Ale v tradingu stejně jako v životě platí, že každé pro má své proti, a naopak. Takže krom SL/PT můžeme přidat například i jinou výstupní techniku a obojí tak zkombinovat - vystoupit na základě toho, co přijde první. Můžeme například použít k výstupu přímo CCI (zalomení v extrému, protnutí stovkové linky apod.) nebo nějaké "bands" atd. - záleží, které výstupy se ukážou jako nejideálnější přímo v našem obchodním plánu.

  2) "Diversifikace" výstupů. Na zcela novou úroveň se posouváme, pokud už obchodujeme alespoň dva kontrakty a každému přiřadíme trochu jiný výstup. V takovém případě náhle můžeme dostáhnout výrazného vylepšení equity, aniž bychom museli jakkoliv manipulovat se vstupy. Můžeme například použít pro jeden kontrakt fixní PT, pro druhý "market-based" výstup nebo experimentovat s libovolnými dalšími kombinacemi. Důležité je, aby každý z obou výstupů byl sám o sobě životaschopný (sám o sobě nadělil smysluplné výsledky a equity) - a jejich kombinace pak nezřídka dokáže opravdu mnoho.

  3) Řízení obchodu. Další naprosto samostatnou oblastí je řízení obchodu, které bych asi nejvíce popsal jako metodu posouvání stop-lossu. Ale nehovořím zde zdaleka pouze o posouvání SL na B/E nebo podobných základních technikách. Hovořím a komplexním balíku akcí, který může zahrnovat posouvání dle různých aspektů technické analýzy (různé klouzavé průměry, nejnižší low / nejvyšší high apod.), ale také třeba různé techniky pro "oddálení" posouvání SL atd. Celá oblast opět může získat zcela novou dimenzi s více kontrakty, kdy každému přiřadíme jinou metodu řízení risku - a tím opět můžeme dosáhnout větší diversifikace a vyhlazení equity pouze touto technikou.

  Co konkrétně výstupy a řízení obchodu dokáží

  A nyní ke slíbené ukázce. Začneme equity křivou několika základních, diskréčně posuzovaných patternů FinWin za zhruba prvních 7 měsíců tohoto roku. Pokud bychom se podívali na equity, viděli bychom sice relativně uspokojivý růst, ale zajisté by nás okamžitě napadla otázka možného zlepšení.

  FinWin-vystupy-rizeni-1.jpg

  Z vlastní zkušenosti mohu říci, že v tomto stavu má většina začínajících obchodníků tendence začít vylepšovat čistě vstupy, maximálně kombinaci SL/PT. Důsledkem bývá většinou nárůst filtrů, tudíž pravidel, výraznější komplikovanost celého plánu a jeho neobchodovatelnost v praxi. Filtry ve velmi omezené míře nejsou nutně špatná věc, ovšem v míře, kterou mají tendenci používat začínající obchodníci, přinášejí jen zřídka nějaké skutečné zlepšení.

  Naštěstí zde existuje i jiná možnost - ponechat vstupy, jak jsou, bez jediné změny, ale zapracovat daleko spíše na výstupech a řízení pozice (obchodu). Postupnými kroky můžeme totiž dojít i k opravdu velmi slibným výsledkům (které samozřejmě jako vždy nejsou ještě vůbec garancí výsledků budoucích, ale i tak mohu zodpovědně říci, že správné techniky řízení pozice a výstupů výrazně zlepší i živé obchodování).

  V prvním kroku tedy začneme řízením pozice - přidáme velmi jednoduchou metodu posouvání stop-lossu. V tento moment tedy máme základní SL, PT a posouvání SL dle jednoduché techniky. Už na první pohled nám nastalo zlepšení - aniž bychom udělali jediný zásah do vstupů:

  FinWin-vystupy-rizeni-2.jpg

  Jak už jsem však napsal dříve, kategorie řízení pozice je vcelku komplexní téma, v rámci kterého můžeme experimentovat s celou řadou dalších přístupů - přičemž jeden z nich, který se mně osvědčil, je začít posouvat SL až v době, kdy už jsme nějaký čas v obchodě a ideálně je již naše pozice v nějakém otevřeném profitu. Zkusíme tedy přidat tuto další jednoduchou techniku, nyní tedy máme stále stejné vstupy, k nim však SL, PT, metodu řízení obchodu a opoždění tohoto řízení obchodu:

  FinWin-vystupy-rizeni-3.jpg

  Tím ale stále nejsme u konce. Profit target je sice psychologicky "nejbezpečnější" způsob výstupu, ale z pohledu zlepšení výsledků rozhodně ne nejsofistikovanější. Trh nám totiž například může ukázat, že situace se začíná měnit v náš neprospěch mnohem dříve, než jsme vůbec dosáhli našeho zamýšleného PT, a tím se tedy zbytečně připravujeme o určité možné profity, které by se samozřejmě na naší equity křivce také pozitivně podepsaly. Takže nyní naše vylepšení dovršíme tím, že si nejenom budeme chránit otevřený profit, ale také zareagujeme dříve v momentě, kdy trh naznačuje vyčerpání - a přitom ještě nedosáhnul našeho zamýšleného PT (a opět neděláme jedinou změnu ve vstupech):

  FinWin-vystupy-rizeni-4.jpg

  Výsledky těchto úprav pouze na úrovni výstupů a řízení pozice jsou tak markantní, že si je raději dejme ještě jednou vedle sebe:

  FinWin-vystupy-rizeni-6.jpg

  Všimněte, si, jak bez jediného zásahu do vstupů povyskočily všechny další parametry. Profit se zvýšil o více jak 20 %, úspěšnost povyskočila naprosto výrazně a drawdown spadnul na polovinu. Vše je důsledkem toho, že více "nasloucháme" trhu - chráníme si naše otevřené profity a zároveň reagujeme, jakmile nastane zásadnější změna momenta.

  Závěr

  Ze všeho výše tedy můžeme udělat poměrně jednoznačný závěr, že vstupy můžeme (a měli bychom) ponechat relativně jednoduché, protože skutečná zlepšení začnou přicházet s tím, co děláme po našem vstupu. Jak s pozicí dále zacházíme, jak ji řídíme, jak vystupujeme. Jelikož například otázku řízení pozice již zahrnuji do kategorie pokročilejšího money managementu, ukazuje to také, proč money management je, byl a bude často důležitější než vstupy (které ale samozřejmě také mají svou důležitost).

   

  15.9.2013

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...