Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Trading: 3 důvody, proč to dokážete

  Hned na úvod to řeknu asi takto: Mám rád bojovníky. Mám rád jedince, kteří si vezmou do hlavy nějaký cíl a jdou si za ním, dokud ho nenaplní. Třeba trading. Pokud je to i váš případ, pokud jste to právě vy, kdo je zcela rozhodnutý uspět v tradingu, zde jsou tři důvody, proč to také dokážete.

    

  proc-dokazete-trading.jpg

  Foto (c)iStockphoto.com/Ridofranz&nbsp 

  1) Vše je jen otázka toho naučit se správným dovednostem

  Trading není nic víc než soubor určitých dovedností. Dovednost číst správně trh, dovednost číst správně technickou analýzu, dovednost být disciplinovaný, dovednost přemýšlet v pravděpodobnostech. Pro AOS tradery to také může být dovednost programovat a zvládat náročnější práci s počítači. Nicméně jsou to jen dovednosti, které jsou navíc zvládnutelné a naučitelné. Neříkám, že snadné, ale zvládnutelné. Každý se může naučit téměř libovolnou dovednost při troše píle a trpělivosti.

  Když mám problém naučit se některé dovednosti (v mém případě třeba cizí jazyk), vzpomenu si vždy na hendikepované, co vše se musí naučit oni. Zvládat denně miliony překážek, které nám jako překážky nikdy nepřipadají, žít ve světě, který je pro ně každý den výzvou, o které nám se ani nezdá. Hovořit s lidmi, i když jsou hluchoněmí, nebo vidět svět kolem sebe, i když jsou slepí. A také bojují, přizpůsobují se těžkému světu kolem sebe - a získávají kolikrát až neuvěřitelné dovednosti. Nemají některé končetiny, ale přesto pilotují letadla, hrají golf, běhají - a k tomu všemu ještě opakovaně vítězí. Mají tak silnou vůli, že porážejí jakékoliv zdravé lidi kolem sebe. Pokud mně nevěříte, podívejte se na video Nicka Vujicice. Tento muž bez všech končetin je jeden z nejlepších a nejúspěšnějších motivačních řečníků na světě, dělá vše, co jiní lidé (hraje fotbal, rybaří atd.), je také úspěšný burzovní investor. A je to jeden z nejšťastnějších lidí na této planetě.

  Opravdu existuje jediný důvod, proč byste se nemohli naučit novým dovednostem i vy?

  2) Chyby neexistují, pouze podněty ke zlepšení

  Pohled na chyby je náš vnitřní koncept. Jinými slovy, pokud na chybu hledíme jako na něco, co je "špatně", je to styl myšlení, který jsme si sami vybrali, nebo ho do nás spíše vtloukl školský systém, rodiče a zaměstnavatel - a my tomuto konceptu vidění podlehli.

  Existuje však i jiný koncept smýšlení o chybách. Chyba je jen příležitost ke zlepšení. Abychom se mohli naučit, jak dělat věci s žádoucím výsledkem, musíme vidět a poznat i protipól - musíme vědět, jaké kroky vedou k nežádoucím výsledkům. To je styl učení se, adoptování se a získávání zkušeností. Tyto dva protipóly vždy budou existovat společně a je jen na nás, zda v chybě uvidíme depresi a vlastní ponížení, nebo příležitost a šanci ke zlepšení. Sami se musíme vlastním konceptem přemýšlení nad chybami rozhodnout, jakým směrem se chceme vydat.

  Pokud se rozhodneme vidět chyby jako podněty ke zlepšení - od trpělivosti přes lepší disciplinovanost až po zlepšení technických aspektů tradingu jako zlepšení výstupních technik nebo zlepšení dovednosti číst technickou analýzu - pak neexistuje jediný důvod, proč byste se skrze postupné chyby neměli naučit kroky, které nežádoucí jednání minimalizují a naopak maximalizují ty žádoucí. Takto se přesně dopracovává k úspěchu a takto neexistuje jediný důvod, proč byste i vy nemohli být skvělí, úspěšní a bohatí tradeři.

  3) Praxe katapultuje zkušenosti

  A nyní si dáme jeden malý dotazník. Co myslíte, že z vás udělá úspěšného tradera?

  a) Nárokování sociálních dávek za ztrátové obchody u státu.

  b) Sezení na gauči a rozjímání o tom, jak by bylo super být úspěšným traderem.

  c) Praxe.

  Pokud jste zvolili c), tak jsme na stejné vlně (i když mám občas podezření, že více jak polovina národa by asi volila a) ).

  Praxe je jediný způsob, jak se naučit čemukoliv. Tedy, nějaká ta nezbytná teorie v začátku je vždy nutná, je dobré, pokud si někde nastudujete, nebo vám někdo vysvětlí, jak začít, jaké udělat první kroky. Pak už ale musíte začít bojovat sami za sebe, nad veškerou doposud nastudovanou teorii se povznést a učit se už jen z čisté praxe.

  Jakákoliv nová profese vyžaduje určité změny modelů myšlení. Každý člověk má nějaké zaběhnuté modely myšlení na základě toho, co dělal a znal doposud. Nová profese ale nezřídka vyžaduje nové výzvy a zcela nové modely myšlení (například začít chápat, že jedna ztráta naprosto nic neznamená a mít tak k takové naprosto chladný, bezemocionální postoj, protože je to teprve celá série obchodů, která tvoří zisky). Často není možné pasovat staré modely myšlení na novou profesi a už vůbec není možné pasovat staré modely myšlení v případě, že se chceme posunout vpřed a být úspěšnější. Byly to právě staré modely myšlení, které nás držely stranou - takže je třeba je měnit, upravovat a učit se zcela novým věcem.

  Praxe otevírá prostor novým poznatkům, novým zkušenostem, novým dobrodružstvím. Pokud budeme otevření, vnímaví a učenliví, necháme své myšlení pomalu přetvářet tak, aby nás pomalu, ale jistě vedlo k úspěchu. Podstatné je zopakovat, že bohužel pomalu. Řada seriózních vědeckých studií v oblasti fungování mozku potvrdila, že nejrychlejší způsob, jak se něčemu naučit a stát se v tom dobří, je nekonečné, pomalé opakování dané věci (takzvané vytváření a formování nových kognitivních mozkových map). Není jiný způsob, neexistuje zkratka.

  Pokud ale vydržíte, budete trpěliví a budete skrze praxi a chyby vylepšovat své dovednosti, napadá vás nějaký důvod, proč byste neměli uspět? Mě osobně nikoliv.

  Takže vám velmi držím palce.

  14.4.2013

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...