Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Trading a život u moře – Lanzarote

  Jak jsme s Tomášem průběžně avizovali, letošní rok jsme si oba zvolili za start pro trochu odlišný životní styl. Oba jsme se rozhodli přestěhovat do zahraničí. Já na Lanzarote, Tomáš zvolil Portugalsko. S životem a tradingem u moře se pojí mnoho nových zkušeností, o které se občas na Finančníkovi podělíme.

  Proč život u moře? Proč Lanzarote?

  Na tuto otázku není myslím třeba detailně odpovídat. Každému vyhovuje určité prostředí a já, byť mám moc rád Čechy, jsem vždy preferoval pobyt spíše v teplejších krajích plných slunce, kde mi vyhovuje i většinou pomalejší a pohodovější styl života. Trading dělám proto, aby mi poskytl svobodu a nezávislost, kterou osobně nespatřuji v množství peněz, ale v možnosti volby – mj. i životního stylu. Volba života u moře u mě proto padla již před mnoha lety, a jelikož nejsem typ člověka, co by o věcech jen snil, přišel v roce 2010 čas realizace.

  Od přátel dostávám dotazy, proč zrovna Lanzarote? Ostrov byl zvolen zcela pragmaticky. Jednak jde o místo v EU, navíc podle řady referencí je Lanzarote jedno z nejteplejších míst v rámci Evropy, což člověk velmi ocení především v období letošní zimy (Lanzarote je nejvýchodnějším z Kanárských ostrovů s klimatem hodně ovlivňovaným Afrikou, jejíž pobřeží je odtud jen cca 125 km. V tyto dny – koncem ledna 2010 - je zde denní teplota mezi 19-25C, nejchladněji v roce...). Druhým důvodem jsou přátelé, které na ostrově máme, a kteří nám pomohli s počátečním zařizováním ubytování.

  lanzarote.JPG
  Pohled na naše aktuální bydliště...

  Lanzarote je poměrně malý ostrov (846 km2) s cca 150 000 obyvateli a zatím musím říct, že menší počet lidí = hodně přátelská a pohodová atmosféra. Samozřejmě netuším, do jaké míry bude menší rozloha limitem do budoucna pro nějaké další aktivity, ale na druhou stranu určitě neplánujeme strávit na Lanzarote zbytek svého života. Zde vidím velkou paralelu s tradingem a životem obecně – nejdůležitější je své sny a představy začít realizovat, přičemž začátek nemusí být dokonalý a definitivní, ale je to první krok, od kterého se lze odrazit dál. S přítelkyní jsme si tak zatím pronajali byt v centru hlavního města Arrecife (resp. spíše městečka...) a současně hned vedle pláže - jsme tak blízko všemu důležitému a postupně zkoumáme ostrov a přemýšlíme, kde si pronajmout dům a více se, alespoň na pár dalších měsíců, usadit. Pokud někoho zajímají spíše osobní poznámky o životě u moře, můžete se připojit na můj profil na facebooku. A pokud se na Lanzarote budete pohybovat, určitě dejte vědět, rád se potkám osobně.

  Trading u moře

  Pochopitelně, že stěhování hodně ovlivnilo řadu věcí v mém tradingu. V Praze jsem byl například zvyklý obchodovat na dvou počítačích s několika velkými monitory. Ty jsem si původně chtěl nechat dopravit do svého nového bydliště, ale při postupném plánování přesunu v průběhu roku 2009 jsem čím dál více zvažoval, zda-li pracovní nástroje výrazně neomezit a získat tak další kus svobody. Jsem prostě člověk, který časem dokáže příliš zpohodlnět a „zakořenit“ a čas od času tak potřebuji výrazný impuls ke změně, která pak mívá pozitivní vliv na pěknou řadu dalších let.

  Techniku jsem nakonec skutečně omezil na dva notebooky. Ke svému pracovnímu Dellu D630 jsem si dokoupil ještě jeden, 17“ Dell notebook s vysokým rozlišením čistě na obchodování. Dnes si tento krok nemohu vynachválit. Zde je několik typů jak jsem vyřešil úskalí, která se s notebooky pojí:

  Dlouho jsem například zvažoval, jak pro své mobilní pracoviště zajistit bezpečné a velké úložiště dat. Nakonec jsem zvolil hostované řešení datového úložiště S3 Amazon. Vše je pochopitelně šifrované, data se mi automaticky nejen zálohují, ale i synchronizují na mých noteboocích. Velikost úložiště je neomezená a za uložená data platím cca 0,15 US centů za GB!

  Neustále zapnutý domácí desktop jsem dále částečně nahradil pronájmem VPS – Virtuálního serveru s Windows. Jelikož jsem předpokládal, že již nebudu chtít mít pořád zapnutý počítač (což potřebuji pro některé své obchodní systémy, které testuji), pronajal jsem si za několik málo dolarů měsíčně sdílený windows server, kde mi běží například NinjaTrader ukládající potřebná data.

  Plochu svých monitorů jsem postupně redukoval o různé informace, abych se nakonec vešel s hlavní obrazovkou na plochu 1920 x 1200 pixelů. Byl to proces, který mi nebyl úplně příjemný (protože jsem byl na nastavení zvyklý několik let) a například v intradenním obchodování jsem musel upravit svůj plán a snížit frekvenci obchodů, ale dnes si naopak již neumím představit, že bych obchodoval jinak.

  Vždy mě fascinuje, jak člověk dokáže věci zefektivnit, když je potřeba, a upřímně mám z podobného vývoje radost.

  Co se týče tradingu, tak ten je pochopitelně nezávislý na místě. I když i zde mi přesun poskytl celou řadu podnětů, které myslím nakonec povedou k tomu, aby můj další trading byl úspěšnější (především z pohledu vynaloženého úsilí a času vs. vydělané peníze, což je faktor, který mě zajímá více, než jen konečná vydělaná suma). Již loni jsem v rámci příprav věnoval hodně úsilí pozičnímu obchodování (jak prostřednictvím opcí, tak i akcií), které se mi zde daří velmi úspěšně a systematicky dotahovat do konce (mám pocit, že za to může běhání u moře :)

  Jednoduše se změnou prostředí člověk často mění své zažité stereotypy a nachází čas a motivaci pracovat na věcech, na které si předtím neudělal z nejrůznějších důvodů čas. Mimochodem – pokud je mezi čtenáři někdo, kdo se má chuť zabývat (nebo má vyřešené) propojením Excelu a IB (po stránce přímé exekuce obchodních příkazů), ozvěte se mi prosím na email.

  K tradingu se pojí téma dotazu, který dostávám poměrně často. Jak je to na Lanzarote s Internetem? Bohužel situace trochu odpovídá umístění mezi kontinentální Evropou a Afrikou. Hodně jsem vsázel na bezdrátový internet, ale místní 3G sítě nabízejí dost tristní kvalitu za dost vysokou cenu. Zkušenost mám zatím jen s Vodafone, u kterého si zde můžete koupit přístup do 3G sítě s platbou 60 Euro za 1 GB dat s tím, že bohužel linka jede rychlostí svižnějšího EDGE... Nicméně naštěstí zde již existují běžné ADSL linky a WIFI sítě, takže celkově rozumná konektivita není problém. Každopádně, pokud byste na Lanzarote přijeli jako krátkodobí turisté, budete spokojeni s množstvím bezplatných a rychlých wifi připojení – pro občasné poziční obchodování jako stvořené ...

  Pár slov na závěr

  Každý má své sny, každého sny jsou pochopitelně rozdílné a je to tak naprosto v pořádku. Články, které zde budete v souvislosti s životem a tradingem u moře nacházet, mají určitě hodně osobní náplň, ale současně i velkou podobnost s čímkoliv co člověk dělá – včetně tradingu. Často je důležité nebát se udělat první krok, neohlížet se na názory ostatních, vytrvat a pomalu pracovat na dotažení všech okolnosti, které aktuálnímu plánu třeba nejsou nakloněny (já například s příjezdem na Lanzarote, kde se nemluví jinak než Španělsky, Španělštinu neuměl. Pracuji však pilně na tom, aby tento handicap byl již brzy minulostí). Proto přeji všem, aby se i vám dařilo své sny uskutečňovat a bude-li trading prostředníkem, tím lépe.

  3.2.2010

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...