Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Trading je o neustálém vývoji

  Mnoho začínajících obchodníků má pocit, že trading je o tom, naučit se jednu metodu a s tou zbohatnout. Možná, že někomu se tato cesta podaří, pro drtivou většinu profitabilních obchodníků je však trading svým způsobem nikdy nekončící cesta. Jak postupovat, aby se trader neztratil?

    
  Foto (c)iStockphoto.com/sdominick &nbsp 

  Osobně vnímám trading – tedy burzovní spekulace – velmi podobně jako jakékoliv běžné podnikání. Na začátku člověk začne s malým businessem (malá firmička o 2 lidech na částečný úvazek, jeden obchůdek atd.), aby postupně přicházel na to, jak peníze nejlépe vydělávat, upravoval svůj business plán a postupně se rozrůstal. Jednak zvětšováním svého primárního businessu a často i přes určitou diverzifikaci (další firmy, jiné produkty a služby). Neznám nikoho, kdo by se do podnikání pustil tak, že si rovnou otevřel velkou továrnu, začal vydělávat ohromné peníze a současně se přestal jakkoliv rozvíjet.

  V tradingu to funguje velmi podobně. Důležité je začít a naučit se stabilně profitabilně vydělávat. Metod pro profitabilní trading je ohromné množství, protože celý business je postaven na základních pilířích řízení rizika, peněz a disciplíny. Na začátku tak trader většinou sáhne po metodě, která jej z nějakého důvodu osloví první, aniž by o přístupu nějak hlouběji přemýšlel. Pokud je metoda založená na rozumných základech, trader dostatečně vytrvalý a psychicky připravený, je pravděpodobné, že začne po určitém čase vydělávat nějaké peníze.

  Mám ve svém okolí několik obchodníků, kteří jsou profitabilní, ale ne tak, jak by si představovali – mají malý business a nemohou najít cestu, jak jej zvětšit. V čem může být potíž? Výdělky v tradingu jsou vždy úzce spojeny s riskem. Chceme-li více vydělávat, musíme více riskovat. Každý máme přitom jiné hranice v otázce, kde začíná být risk „seriózní“. Risk přitom nemusí být jen absolutní finanční povahy. Riskem může být i změna životního stylu - například přechod na fulltime trading – zde začne trader čelit risku v podobě výkyvů v příjmech a podobně. Abychom mohli čelit vyšším riskům, je třeba, aby si každý trader našel styl, který mu 100% sedne, rozumí mu a cítí se s ním naprosto komfortně.

  Jsem přesvědčen, že pro překonání určité základní úrovně tradingu musí každý trader najít své silné a slabé stránky a přizpůsobovat jim obchodní styl, případně používané nástroje.

  Osobně mám například rád ve věcech určitý řád, a pokud je třeba učinit důležité rozhodnutí, tak mám rád prostor o věcech přemýšlet „z mnoha stran“. Pokud dělám věci rychle, pod tlakem, jsou mé závěry podstatně horší, než když si vše podrobně promyslím včetně nejrůznějších variant vývoje dané situace. To samozřejmě není úplně ideální „nastavení“ pro intradenní obchodování. Co je ale zajímavé – několik prvních let intradenního obchodování jsem tuto svou vlastnost nevnímal, protože mě nelimitovala. Jednoduše jsem riskoval na obchod takové částky, které mé podvědomí nepovažovalo za natolik zásadní, aby se popsaný styl přemýšlení zásadně promítnul do výsledků obchodů.

  Postupem doby jsem však ve svých denících začal pozorovat souvislosti, které mě dovedly až k poznání, že v situacích, které jsou určitým způsobem zlomové – např. rychlé přemýšlení o stále stejných vstupech ale s větším počtem kontraktů – nejsou mé výsledky takové, jaké bych očekával. Nejsem příznivcem přístupu, že se to prostě musí „zlomit“. Naopak – v tradingu se dají vždy najít cesty, jak vyřešit libovolnou situaci a sám podobné cesty vždy hledám. Často je to velmi zdlouhavá cesta, jelikož člověk přesně neví, co hledá a musí vyzkoušet řadu „slepých uliček“, ale zatím to vždy stálo za to. Konkrétně v intradenním obchodování jsem před několika lety začal aplikovat přístup „postupné analýzy“ obchodované situace, která mi dává prostor více a déle přemýšlet o vstupu a být na něj mnohem lépe připraven. Základem pro mé obchody jsou vstupy okolo S/R úrovní, které v trhu vidím často i desítky minut před samotným vstupem. Jelikož vím, kde zhruba budu do trhu vstupovat, mohu si dopředu připravit vše potřebné – připravit se na vstupní signál, naplánovat výstupy, počet kontraktů, promyslet umístění stop-lossu, zvážit potenciál obchodu a podobně. Nesnažil jsem se stát se dokonalým a posilovat slabou stránku, ale dal jsem prostor své silné stránce (analytické myšlení). Proces je to samozřejmě postupný a svým způsobem nikdy nekončící. Stačí však, abych se podíval do svých obchodník deníků, kde s uspokojením zjišťuji, že mne pomohl posunout se o obrovský kus v před, byť samotný základ mého obchodního přístupu se o tolik nezměnil.

  Máte-li pocit, že váš trading stagnuje, zde je několik tipů, které by vás mohly posunout dále:

  • Přemýšlejte o sobě. To samozřejmě není záležitost jednoho večera, je to dlouhodobý proces. Uvažujte o tom, jaký styl obchodování vám sedí, kde cítíte své slabé a silné stránky. Pochopitelně, že ideální je mít za sebou minimálně určitý čas živého obchodování.
  • Nezapomínejte, že v tradingu je vždy kam se posouvat. Samozřejmě toto není o hledání „nových vstupních patternů“. Trader může pracovat na efektivitě spojené s lepším řízení pozice, na tom vydělat za stejnou dobu strávenou s trhy podstatně více a podobně.
  • Zajímejte se o tradery, kteří obchodují s prvky, které cítíte, že vás oslovují. Opět – toto není myšleno jako nějaká hurá akce na jeden víkend. Sám mám v hledáčku několik lidí, jejichž obchodní styl je mi sympatický a třeba jen několik měsíců volně sleduji, co o sobě lidé píší, jaké mají výsledky, názory a podobně. Vždy nastane určitý den, kdy některé informace do sebe zapadnou a člověka posunou dále – může to být přitom jen určité nasměrování dalším směrem.
  • Pokud vás něco zaujme, použijte Google a podívejte se, jaké o dané oblasti existují informace. Internet je dnes plný extrémně zajímavých a použitelných informací.
  • Nebojte se zkoumat nové nástroje a přístupy. Ovšem věci je třeba zkoumat systematicky a vše si dokumentovat. Typický přístup je zkoumat věci stylem, že během týdne člověk „vyzkouší“ dvacet různých indikátorů a další týden už ani neví, jaké to byly. To je zcela k ničemu. Pokud něco zkoumáte, dělejte si poznámky a pracovní závěry. Naučte se pracovat s informacemi.
  • Nebuďte hrr do změn, ale pokud cítíte, že vás něco nového oslovuje podstatně více než původní přístup, nebojte se udělat změnu. Je-li člověk zkušenější, lze spoustu změn provádět pozvolně. Jsou například doby, kdy některé experimentální inovace v mém obchodním plánu obchoduji živě s jediným kontraktem spolu s hlavním obchodním systémem, abych vše mohl po čase vyhodnotit a porovnat.
  29.9.2010

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...