Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Trading na cestách – Asie

  Přestože s Tomášem oba žijeme v zahraničí (já na španělském ostrově Lanzarote – viz například Trading a život u moře – Lanzarote #3, Tomáš ve španělské Andalusii – viz Život tradera v Andalusii #1 - Financnik.cz, oba rádi poznáváme další části naší planety. Ostatně právě ona svoboda v cestování byl jeden z důvodů, proč se věnujeme tradingu. Jelikož s sebou obchodování na cestách přináší určitá specifika, rozhodl jsem se připravit několik článků shrnujících mé zkušenosti a tipy.

  Začátek letošního roku trávím až do druhé poloviny března v Asii, kde chci letos cestovat především po Thajsku, Malajsii a Indonésii. Pochopitelně, že pobyt v těchto zemích není jen o krásném počasí, exotické kultuře, úžasných přírodních scenériích a vesměs příjemných lidech. Pokud zde chce člověk strávit více času, je třeba zkoumat i zázemí pro práci. A na to se plánuji zaměřit ve svých článcích. Asie je poměrně levná destinace (byť to už zdaleka není to, co to bývalo) a z tohoto pohledu i zajímavá pro mnoho traderů, kteří si dokáží vydělávat přes internet. Co si budeme povídat; za stejné peníze zde přeci jen člověk získá výrazně kvalitnější život u moře než například v zimním ospalém evropském velkoměstě, často plném smogu.

  thajsko-elektrina.jpg

   

  Při cestování je třeba se připravit i na takové situace, kdy v některých částech světa není k dispozici elektřina v tak běžném rozsahu, jako to známe ze svých domovů. Nyní jsem například na thajském ostrově Koh Samui, kde s nedostatkem elektřiny hodně bojují - například tak, že na silnici jsou v hustěji obydlených oblastech rozestavěny ohromné nákladní agregáty napájející rozvodné sítě. I tak je třeba se připravit na pravidelné výpadky elektřiny.

   

  Technická příprava

  V následujících článcích plánuji popsat své zkušenosti se životem a obchodováním v jednotlivých částech navštívené Asie. V tomto článku se zaměřím na popis toho, co si vždy beru na podobné cesty z pohledu technické přípravy.

  Je zřejmé, že většina cestujících traderů, kteří nejedou pouze na dovolenou, ale chtějí na cestách i pracovat, je závislá na připojení k internetu (byť jeho význam je úměrný stylu, jakým daný obchodník pracuje). Internet je většinou k dispozici v hotelech, ovšem co si budeme namlouvat, zejména v Asii často s velmi kolísavou kvalitou. Kvalitu internetu v hotelu není vesměs možné ověřit dopředu a jde tak vždy o určitou loterii. Přitom v běžně navštěvovaných oblastech bývají k dispozici i různé další wifi sítě, většinou však mimo dosah malých antén zabudovaných do notebooků. Osobně tak mohu jen doporučit brát si s sebou na podobné cesty techniku, která nám pomůže připojit se i k vzdálenějším zdrojům wifi signálů. Takto se často připojuji například k nějaké lokální placené wifi síti mimo hotel (kde stačí zaplatit skrz Paypal určitý časový paušál, např. na den či týden), případně k méně vytíženějšímu vzdálenějšímu wifi vysílači mého hotelu. V případě nouze se lze připojit například i na bezplatnou wifi nedaleké restaurace a podobně.

  Jak konkrétně technicky na to? Stačí nám nějaký malý wifi modem s externí anténou.

  Osobně cestuji se směrovou panelovou anténou J&J JPA-9 P/3 nabízející zisk signálu 9dBi. Jde o malý a lehký kus plastu v ceně necelých 400 Kč (viz například tento prodej na Czech computer), který však dokáže zprostředkovat hodně muziky. V turistických oblastech stačí anténu nasměrovat často i uvnitř pokoje na vzdálený zdroj wifi signálu a zesílení signálu je oproti wifi v notebooku skutečně neporovnatelné.

  Anténu je pochopitelně potřeba někam připojit, přičemž notebooky nemají žádný výstup pro podobné zařízení. Je tedy potřeba použít nějaký malý wifi modem. Osobně používám AirLive WL-5460 AP, který je kompatibilní s RP-SMA konektorem antény. Jednoduše stačí odmontovat malou anténku na modemu a připojit kabel této externí antény. Wifi modemů existuje pochopitelně celá řada, tento patří mezi ty menší, lehčí a zcela dostačující pro popisovaný úkol. Např. na Czech computeru můžete tento modem koupit za cca 850 Kč (viz zde).

  K AirLive pak již stačí síťovým kabelem připojit notebook a používat jej jako klasický access point. Přičemž lze pochopitelně modem různými způsoby nastavovat – k základní funkčnosti patří schopnost prohledávat dostupné wifi sítě a zobrazovat jejich sílu. Většinou je pak jen otázkou času, kdy lze různým směrováním externí antény nalézt dostatečný zdroj připojení k internetu.

  K dokonalosti podobného řešení je většinou dobré připojit k sestavě ještě jeden wifi vysílač, který nám vytvoří vlastní wifi síť – např. v hotelovém pokoji. K takové síti je pak možné bezdrátově připojit další používaná zařízení (mobily, tablety, další notebook atd.). Pro tento účel stačí kterýkoliv z nejlevnějších wifi modemů. V Asii mám s sebou nyní modem TP-LINK TL-MR3020, který má doslova miniaturní rozměry. Lze pořídit pochopitelně i více low-end model. Tento mám pořízený proto, že se dokáže připojit i na 3G sítě mobilních operátorů (o tom až jindy).

  Byť popsané řešení může vypadat jako náročné na cestování, opak je pravdou. Celá sestava se vejde do malé plastové krabičky, která váží tak maximálně 1Kg. Umožňuje mi přitom výraznou flexibilitu – a to i v případě, že je internet k dispozici v hotelu. Snadno si mohu například skrz další místní komerční wifi síť mimo hotel vytvořit záložní internetové připojení a podobně. Pokud plánujete cestovat a současně potřebujete mít k dispozici internet, doporučuji si podobné řešení připravit ještě před odjezdem. Jednotlivé komponenty lze koupit i v zahraničí, ovšem velmi špatně se shání, pokud nevíme, kde konkrétně je hledat.

  Další tipy

  Raději hned na závěr tohoto článku zdůrazním, že využívání cizích wifi sítí s sebou nese různá rizika a nemůžeme počítat, že trading bude stejný, jako na domácí pevné lince. Vždy je třeba se přizpůsobit aktuálním možnostem a našim plánům. Pokud někde zůstávám například na měsíc a déle, je zřejmé, že hledám hotel nebo apartmán s dostatečným kabelovým připojením. Při cestování se však málokdy zdržuji tak dlouho na jednom místě a je nutné se spoléhat na wifi (a mobilní sítě o kterých budu psát příště). Tomu přizpůsobuji jednak svůj styl obchodování, tak pochopitelně počítám i s příslušnými riziky. Například zde v Asii jsou časté krátkodobé výpadky elektřiny a vždy tak zadávám SL do trhu spolu se vstupním příkazem. Současně je třeba myslet na bezpečnost – jednak obchoduji za vlastním HW firewallem (pro to využívám právě AirLive router) a současně se na internet připojuji skrz šifrované VPN.

  Příště budu pokračovat s konkrétními zkušenostmi z aktuální cesty z pohledu tradera, který cestuje nejen za exotickými zkušenostmi, ale současně v zemi potřebuje zázemí pro svou práci.

  6.2.2013

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...