Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Trading na cestách – Thajsko prakticky

  Thajsko je jedna ze zemí, kterou mnoho lidí volí k dlouhodobějším pobytům a třeba ke svému zázemí pro obchodování nebo vymýšlení nových obchodních přístupů (či podnikání obecně). Dá se zde žít levně, země nabízí dostatečnou technickou strukturu a současně velmi příjemné zázemí pro práci i odpočinek. V článku přináším souhrnné tipy pro případ, že byste o podobné zkušenosti uvažovali.

  Především proč?

  V prvé řadě se možná ptáte – proč vůbec uvažovat o dlouhodobých pobytech v zahraničí? Navíc v souvislosti s prací na vlastním projektu typu trading? Je to samozřejmě velmi individuální, ale s Tomášem s tím máme jen ty nejlepší zkušenosti. Ostatně maximální spokojenost s životem v přímořských oblastech nás vedla k tomu, že oba dnes žijeme převážně „na jihu“ Evropy. I krátkodobým životem v zahraničí lze získat zkušenosti a podněty, které dokáží motivovat a posouvat dál. Už jen tím, že se člověk dostane mimo běžnou rutinu dosavadního života, musí začít být trochu kreativní a přestat řešit „běžné nicotnosti“, kterými jiní dokáží občas vyplnit celý život. Navíc při dlouhodobějším cestování nebo životě v zahraničí člověk naráží na množství pozitivních lidí z úplně jiného prostředí, kteří dokáží inspirovat svými „normálními“ životními příběhy. A právě často i jen špetka nové inspirace a motivace dokáže člověka vyvést z dlouhodobého stereotypu a nasměrovat k něčemu novému, lepšímu. A obzvláště v tradingu jsou podobné impulzy občas potřeba.

  Míst, kam je možné vycestovat za podobnou změnou, je pochopitelně ohromné množství. Asie může být dobrou volbou z několika důvodů:
  - je zde výrazně levněji než v západním světě,
  - přitom na mnoha místech je často bezpečněji než v západním světě,
  - lze žít na velmi podobné úrovni jako v Evropě (což může být pro někoho nevýhoda, ale osobně mám rád „exotiku“ spíš na krátkodobější turistické pobyty),
  - na mnoha místech se dá domluvit solidně anglicky,
  - letecky je oblast dobře dosažitelná,
  - zejména v době, kdy je v Evropě nejtužší zima, je v Asii velmi příjemné počasí, které mimo jiné opět dokáže velmi inspirovat při práci.

  Samozřejmě, že Asie má i svá „negativa“. Především….. je to Asie. Lidé jsou příjemní, ale jsou zvyklí na jiné pořádky – Evropan se musí přizpůsobit. Běžný standard „čistoty“ se hodně liší a je tak potřeba více hledat místa, která nám budou vyhovovat. Evropan je zde jasným turistou, byť není obecně příliš „atakován“ jako například v arabském světě.
  Pro dlouhodobý život tak osobně upřednostňuji jiné lokality, ovšem pro několikaměsíční „únik z rutiny“ jde myslím o jedno z velmi dostupných a vhodných míst.

  Na základě svých občasných zpráv z aktuálního života v Asii, které jsem publikoval na Facebooku, dostávám dotazy týkající se konkrétní finanční náročnosti 3měsíčního pobytu řekněme v Thajsku. Finančník pochopitelně není cestovatelský portál, jelikož však toto téma považuji z pohledu osobního růstu za zajímavé i z pohledu tradingu, sepsal jsem několik základních bodů, od kterých je případně možné se „odpíchnout“ při vlastním pátrání.

  Konkrétně Thajsko se mi jeví jako rozumná destinace například pro studium tradingu. Země je velmi bezpečná, technologicky vyspělá a tak velká, že si zde snad každý najde část, ve které se mu bude líbit. Současně už dnes dokáže Thajsko nabídnout poměrně solidní zázemí pro život (z pohledu západního světa), což mně osobně pro dlouhodobější pobyty vyhovuje (dobrodružnější místa volím spíše pro kratší cesty). Osobně jsem Thajsko dříve trochu přehlížel, protože pro mě mělo nálepku spíše sexuální destinace, ovšem celková realita je od tohoto velmi vzdálená – obzvlášť, pokud člověk podobnou tématiku nevyhledává a vyhne se několika málo vyhlášeným oblastem.


  Na Thajsku se mi mj. líbí, že podobná místa bývají pokryta solidním internetem a není tak žádný problém na tabletu občas zkontrolovat obchodní pozice...

  Víza

  Na maximální délku 90 dnů za rok je možné do Thajska cestovat bez víza. Tj. z legislativního pohledu není nic jednoduššího než „sednout na letadlo“ a přesunout se do objednaného apartmánu. Platí zde jen omezení, že bezvízově je možné zůstat v zemi bez přerušení max. 30 dnů. Pak je nutné zemi opustit, ale je možné se bezprostředně vrátit a získat víza na dalších 30 dnů (pokud je návrat letecky) nebo 14 dnů (pokud jde o překročení hranice pozemní cestou). Česká republika má tyto podmínky stejné jako ostatní západní země, takže třeba na prodlužování víz je zde postaven solidní business – každá nejmenší cestovní kancelář nabízí „VISA RUN“ – co nejkratší zájezd na nejbližší hranice Thajska, kde cizinec dostane potřebné razítko a tak další prodloužení pobytu. Pro delší pobyty existují i další typy víz – hodně lidí zde studuje jazyk, k čemuž se váží dlouhodobá víza.

  Ubytování

  Náklady na ubytování v Thajsku pochopitelně záleží na tom, s jakým standardem se člověk spokojí. Plánujete-li ubytování odpovídající řekněme evropskému standardu 3-4 hvězdičkových hotelů, může vás překvapit, že ubytování není v Thajsku tak levné „jak se říká“. Navíc kvalita (vybavení pokojů, ale hlavně čistota) se v jednotlivých hotelech opravdu hodně liší bez ohledu na cenu. Thajsko je ohromná země a platby za ubytování se tak liší s místem a také dobou. Různé oblasti mají různé „hlavní sezóny“ podle toho, kdy zde prší, případně kdy jsou větší horka. Velmi příjemné klima (kolem 32° C) je zde nyní, tj. začátkem roku. Tato doba je považována za „hlavní sezónu“, tedy období s vyššími cenami ubytování. Ve zmíněném „normálním standardu“ se zde ubytování na noc nabízí za cca 1 500 – 3 000 bathů (a výše), což je v přepočtu cca 950 Kč – 1 950 Kč. Na spodní cenové hranici lze sehnat slušné ubytování, ale pokud si budete ubytování shánět na poslední chvíli, většinou už zbude spíš „průměr“, což odpovídá cca dvouhvězdičkovému českému hotelu někde mimo Prahu. To samozřejmě jsou ceny dostupné pro dovolenou, nicméně už méně pro dlouhodobý pobyt s cílem získat inspiraci a prostor pro práci nebo studium. Naštěstí existuje východisko – dlouhodobé pronájmy. Mnoho hotelů a domů s apartmány nabízí dlouhodobé pronájmy (minimum většinou měsíc), kde není problém sehnat kvalitní ubytování (hezký apartmán v hotelu) např. za 15 000 bathů / měsíc, tj. cca 9 500 Kč / měsíc. Za dvojnásobek lze pořídit měsíční nájem luxusního penthouse v některé z běžných turistických destinací. To vše samozřejmě velmi orientačně.

  K ubytování několik tipů:
  - Jednotlivé oblasti Thajska se velmi liší (množství turistů, čistota pláží atd.) a zejména nejexponovanější oblasti s letištěm a všude nabízenými letovisky už jsou dneska skutečně hodně komerční.
  - Ubytování není možné vybírat jen na základě fotografií na webu. Hlavní problém u běžných hotelů je ten, že prostory chátrají a nejsou moc renovovány (případně je problém s čistotou obecně). Zejména při zajišťování dlouhodobých pronájmů je potřeba mít skutečně dobré reference, nebo si ideálně místo nejprve prohlédnout osobně.
  - Budete-li plánovat cestu v hlavní sezóně a uvažujete-li o dlouhodobém ubytování, je třeba si ho objednat s větším předstihem. Dobře hodnocených míst s dobrým poměrem kvalita/cena není zas tak mnoho a bývají dost obsazené. Při běžném cestování skrz Thajsko není problém bookovat hotely „po cestě“ – je ovšem nutné často volit různé kompromisy v ceně, nebo v kvalitě.

  Prostředí pro práci na internetu

  Přestože jsem byl v Asii již několikrát, překvapilo mě, jak solidní je dnes obecně v Thajsku internet. Paradoxně nejhorší linku jsem měl v poměrně luxusním hotelu v Bangkoku, ve všech turistických oblastech jsem měl na pokoji zdarma internet, co reálně fungoval rychlostí 3–15 Mbs a velmi rozumným pingem. Internet přitom fungoval spolehlivě, v některých částech země jsou ale běžné drobné výpadky elektrického proudu, se kterými jsem se ale zatím setkal jen asi 2x.

  Dostupný je i mobilní internet. V Thajsku operuje hned několik mobilních operátorů, kteří nabízejí různé předplacené hlasové a především datové tarify. SIM karty se dají získat zdarma na letišti nebo koupit kdekoliv v samoobsluze (za cca 70 Kč), kde je možné si i nabít kredit a skrz SMS objednat službu. Například mobilní internet s FUP 2 GB dat se dá pořídit za cca 200 Kč, za cca 1 000 korun měsíčně jsou k dispozici neomezené datové tarify (konkrétní nabídka závisí na operátorovi). S ohledem na rozlohu země se liší jejich pokrytí. Vzhledem k dobré kvalitě internetu ve všech hotelech a v restauracích jsem si nakonec pořídil SIM kartu jen jednoho operátora, u kterého jedu ve většině oblastí pomaleji skrz „edge“. Což je ale pro mne zcela dostačující pro kontrolu otevřených pozic, případně pro nějaké krizové řízení pozice pokud bych se s notebookem nedostal na internet skrz klasickou wi-fi.

  Celkově jsou podmínky v Thajsku pro práci skrz internet velmi příznivé. Je ovšem pochopitelně potřeba počítat se sedmihodinovým časovým posunem. Z pohledu obchodování je tak ideální se věnovat například dopolední evropské seanci, případně jsou k dispozici samozřejmě i asijské trhy.

  Životní náklady

  Pokud budete o dlouhodobější cestě do Thajska uvažovat, tak hlavní finanční náklad jednoznačně představuje zmíněné ubytování a letenka. Ostatní náklady jsou často výrazně nižší než při životě v ČR.

  Srovnání s Lanzarote

  Jeden z dotazů směřoval na srovnání života na Lanzarote, kde obchoduji normálně. To se pochopitelně srovnává velmi obtížně. Hlavním důvodem pro letošní přesun do Asie byla jednoznačně skutečnost, že zdejší „thajská zima“ je výrazně příjemnější než ta v Evropě. I na Lanzarote nyní klesají přes den teploty k cca 19–20°C (s vyšší šancí na déšť než ve zbytku roku, kdy neprší vůbec), kdežto v Thajsku je příjemných 30–32°C. Zejména v tomto období jsou tak thajské přímořské pláže pro odpočinek nesrovnatelné s drsnějším pobřežím chladnějšího Atlantiku, které je nyní z mé zkušenosti vhodné více pro surfování v neoprenu.
  Přestože se svět stále více globalizuje, nabízí dále Thajsko a další asijské země stále určitou exotiku, a tudíž zcela nové podněty – obzvlášť, pokud se člověk trochu otevře místní kultuře duchovního vnímání světa. Na druhou stranu exotika se po čase stane také realitou a ta asijská má svá specifika. Jednoduše řečeno – obě oblasti (a mnoho dalších) mají co nabídnout a nemohu než doporučit vyzkoušet obojí. Dnešní technologie práce skrz internet umožňuje zkoušet život v různých částech světa a za sebe nemohu více než doporučit tyto možnosti využívat. Jak jsem se snažil ukázat v tomto článku, život v Asii rozhodně nemusí být dražší než stejný čas strávený například v Praze (včetně nákladů na dopravu, pokud člověk zvolí nějakou levnější letenku), přitom nabízí zase úplně jiné možnosti a impulsy pro další osobní rozvoj.

  Pochopitelně, že Thajsko není jediná zajímavá asijská destinace – naprosto ne. Je to spíš taková „sázka na jistotu“, kterou jsem dnes zmínil právě z tohoto důvodu, že zde člověk nemusí mít obavy o svou bezpečnost a současně si může být jistý, že za rozumný peníz nalezne rozumné zázemí se vším, co potřebujeme k práci. A to vše s bonusem skutečně krásné přírody a pláží, které vám často samy dokáží rozlousknout i ty nejsložitější problémy vaší mysli…

  11.2.2013

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.

  • Líbí se 1

  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...