Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • O čem je trading (4) - širší pohled vítězů

  V dnešní části seriálu bych se rád zmínil o další velmi důležité věci a sice schopnosti a nutnosti hledět na dosahování výsledků v rozumném časovém horizontu a zároveň nutností netrápit se příliš chvílemi, kdy se systému v tomto horizontu příliš nedaří. Hned vysvětlím, co přesně mám na mysli.

  Častou chybou nováčků je, že se na své obchody dívají z příliš krátkodobého pohledu. To, jestli jsou dobří nebo špatní obchodníci posuzují dle svého posledního realizovaného obchodu, pokud má jejich systém týden nebo dva špatné výsledky tak už začínají na systému hledat chyby a systém „vylepšovat“ (nebo raději hledat úplně jiný). Problém je ale v tom, že takto zásadně není možné na trading nahlížet.

  Na trading v prvé řadě není v žádném případě možné nahlížet jako na něco, co nám hned teď vydělá peníze, které budeme moci hned teď používat a utrácet. Trading musíme chápat jako činnost, ve které v rozumném horizontu budeme obchodovat s cílem vydělat tolik peněz, abychom z nich mohli další část času příjemně a pohodlně žít. Z tohoto pohledu je tedy třeba hledět na finanční výsledky z pohledu určitého horozintu a netrápit se „mezivývojem“, tj. tím, co se děje před dosažením výsledku v daném horizontu.

  Pokud jste například intradenní obchodník, vaším úkolem může být během příštích 3 měsíců udělat z vašich 20 000 USD ideálně 40 000 USD. Proč zrovna tuto čátku? Tak například proto, že z této částky můžete „odčerpat“ 10 000 USD (přibližně 160 000 Kč) a tuto částku použít na živobytí na příští 3 měsíce (máte tak k živobytí cca 50 000 Kč měsíčně), s cílem udělat během dalších 3 měsíců ze zbylých 30 000 USD alespoň 60 000 USD. Samozřejmě tento příklad finančního plánování je pouze ilustrací (avšak naprosto realistickou), je zcela na vás, s kolika přesně penězi budete chtít obchodovat a v jakém horizontu budete chtít dosahovat jaké výsledky – nutné je však uvědomit si jedno: není vůbec nezbytné dojít k těmto výsledkům skrze neustálé zisky, pro dosažení takovýchto výsledků není v žádném případě nutné mít výdělečný každý týden.

  Pokud je naším plánem vydělat příští 3 měsíce tolik, abychom z toho mohli další 3 měsíce žít, jaký je pak rozdíl, zdali během doby dosahování tohoto cíle budeme mít 2 nebo 3 týdny po sobě ztrátové? Není přeci jedno, zda-li tohoto výsledku dosáhneme s 80% úspěšností, nebo jen s 60% úspěšností? Pokud se jedná o cíl realistický (to, jestli je realistický, nám řeknou převážně naše backtesty a naše papírové / reálné obchody), pak je důležité soustředit se na cíl jako celek, nikoliv na to, jestli k němu dojdeme s třemi ztrátovými týdny v průběhu, nebo pouze jedním.

  Samozřejmě netvrdím, že obchodovat s jedním ztrátovým týdnem není mnohem lepší, než se třemi – ale právě v tomto ohledu je důležité položit si zásadní otázku: obchoduji pro příjem, nebo proto, že mám rád pocit „vítězství“? V prvé řadě bychom meli obchodovat pro příjem, teprve v druhé řadě pro uspokojení jakýchkoliv nuancí našeho vlastního ega. Z toho tedy plyne, že způsob, jakým dospějeme k našim číslům není až tak důležitý, podstatné je aby byl robustní. Jinými slovy, pokud chci vydělávat v průměru 3000 USD měsíčně na kontrakt, potřebuji mít systém, který je stabilní ve své distribuci profitů na měsíční bázi, nemusím se ale již trápit tím, jestli této distribuce zisků dosáhne s jedním nebo dvěma ztrátovými týdny v měsíci.

  Proč toto vše píši?

  Protože ztrátové týdny jsou normální, přirozené a v jedné věci velmi, velmi nebezpečné: odvádějí nováčkovu pozornost od základního cíle – vydělat stanovenou částku za stanovené období.

  Řekněme, že si nováček stanoví cíl vydělat příští 3 měsíce 20 000 USD dle příkladu popsaného výše. Bohužel ale začne se ztrátovou sérií a první 2 týdny se dostane do lehké ztráty, ze které se nemůže dostat ani třetí týden. V drtivé většině případů se nováčk v tento moment vzdá. Zapomene na svůj dlouhodobý cíl a jde „rýpat“ do systému, hledat důvody co je špatně (přitom nemusí být ještě špatně vůbec nic, pokud i backtesty ukázaly, že podobné chování systému není nic neobvyklého – právě proto musíme backtestovat co nejdelší periodu nazpět), nebo systém zahodí a jde hledat jiný. Není však zbytečné vzdávat se takto brzy?

  Koukněme se na stejný příklad z pohledu golfového hráče. Řekněme, že hráč si dá za cíl zahrát 9 jamkové hřiště s celkovým počtem PAR 30 (počet odpalů, na který by se měly všechny jamky dohromady odehrát) na maximálně 33 ran. Pokud se hráči nezadaří začátek (v mém případě zcela normální) a již na třetí jamce dosahuje celkem 15 ran z plánovaných 33 (tj. může se zdát, že celkové score 33 ran už může jenom velmi těžko dosáhnout), znamená to, že nyní nechá veškeré hry, na vše zapomene a půjde hledat jiné hřiště, jinou hůl, nebo jiného trenéra? V žádném případě! Hráč se na svůj cíl dívá dlouhodobě, tj. z pohledu toho, že má před sebou ještě dalších 6 jamek, na kterých se může jeho hra výrazně zlepšit a on nakonec svého cíle alespoň přibližně docílit! (Já osobně velmi často začínám hrát opravdu dobré score až od čtvrté jamky nejdříve). A přesně to by měl udělat trader:

  • nevzdávat se proto, že se mu nepovedly první dvě jamky (dva obchodní týdny)
  • nezvdávat se proto, že na jedné z devíti jamek nahrál velmi špatné score a tuto jamku (obchodní týden) zkazil na celé čáře.

  Právě tato vlastnost dělí ziskové obchodníky od ztrátových: ti úspěšní to nezabalí na druhé jamce. Nezabalí to ani pokud se jim v průběhu hry dvě jamky totálně nepovedou. Hrají dál, protože před očima vidí svůj cíl jako větší celek a moc dobře vědí, že si stále ještě mohou vše otočit ve svůj prospěch (a pokud ne v této hře, tak hold snad v té další).

  A přesně o tom je trading. Nevzdávat se v půli hry jenom proto, že to zrovna nevypadá tak, jak bychom si představovali. Vítězové se nevzdávají a před očima mají stále „větši celek“, na který se soustředí v prvé řadě. Chtějí vyhrát válku a to i za cenu několika prohraných bitev. Vždyť si sami vzpomeňte: kolikrát dokázali sportovci zvártit již jasně „ztracený“ západ v poslední vteřině takovým způsobem, že jej nakonec vyhráli? Historie sportu je plná takových událostí... Tradeři by se od sportovců měli hodně co učit.

  P.S.

  Jenom ještě jedna poznámka – pokračovat ve špatně začaté nebo špatně se vyvíjející bitvě můžeme samozřejmě pouze za předpokladu, že máme hodně nabecktestováno, tj. že našemu systému plně věříme (pokud ne, tak jsme stále ještě dost nebecktestovali) a pokud víme, že děláme vše tak, jak máme.

  25.8.2008

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...