Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Udělal jsem fatální chybu, ztratil klientům peníze a nevím jak dál

  V trzích lze velmi snadno zaměnit štěstí za schopnost. Řada traderů tak zažije „šťastnou vlnu“, kdy se jim vše daří. V ní obchodují stále více svých peněz, případně přibírají do správy i externí kapitál. Aby pak jednou přišlo obchodní rozhodnutí, které může změnit celý život…

  Nedávno jsem hovořil s dobrým známým, který v zahraničí spravuje nemálo peněz svých klientů. Nebyl v úplně nejlepším rozpoložení. V souladu se svou analýzou, kdy podobné principy používá již delší dobu, shortoval před pár týdny americké indexy, aby ty šly podstatně výše, a obchod tak prakticky vymazal zisky za předcházející rok. Navíc byl stále v otevřené pozici, protože ztráta už byla tak výrazná, že pro něj není jednoduché obchod zavřít, a tak ztrátu reálně „přiznat“. Toto nejsou lehké chvilky, obzvlášť, když člověk spravuje i cizí kapitál. A bohužel jsou to situace, které mohou v extrémní situaci vést až ke konci obchodní kariéry (což ale snad nebude příklad mého známého).

  Bohužel ji ale v příbězích obchodníků vidím za léta vydávání Finančníka opakovat stále dokola.

  Mnoho traderů se nechá ukolébat tím, že se jim určitou dobu daří, byť s trhy pracují často pocitově. A co víc – roste jim sebevědomí a mají pocit, že již „vše zvládli“ a postupně se stávají agresivnější. Jsou připraveni na občasné drobné ztráty, ale ne na to, že se vše může rychle zhroutit. Třeba jednoduše proto, že jejich výsledky byly dané štěstím a pozitivní náhodou. Svým přístupem se strefili do období trhu, kde jejich přístup zrovna vydělával.

  A nenechte se ošálit. Taková období mohou trvat i delší dobu. Aby pak přišel třeba týden nebo dokonce den, který vše změní.

  A pád může být opravdu psychicky hodně bolestivý a může výrazně změnit celou dobře rozjetou kariéru.

  Obchodníci v podobných situacích řeší, na kolik byl „poslední obchod“ jejich chyba a „co měli udělat jinak“. Vesměs je ale jednoduše dohnala určitá slabina používaného přístupu, se kterou pracovali od začátku. Bohužel danou slabinu trader většinou vidí až zpětně a zkušenost mě naučila, že nepříliš zkušené tradery ani nelze dostatečně dobře poučit o všech rizicích, které je čekají s přístupy, se kterými pracují. Zejména, pokud jim jejich metoda aktuálně dva nebo tři roky velmi dobře funguje.

  Ale menší či větší změny tržních cyklů zde budou vždy a vím, že tak stále budu potkávat obchodníky, kteří se octli v situacích, kdy se jim svět rozpadl prakticky ze dne na den.

  Co dělat, aby se trader situaci vyhnul?

  Velmi důležitá otázka, kterou by měl každý pokládat.

  Základem je z mé zkušenosti především porozumění principům toho, co obchodujeme. Jaká je struktura zisků a ztrát, z čeho zisky pocházejí, korelace strategie k hlavním indexům, chování strategie v určitých historických klíčových okamžicích (různé krachy burzy atd.) a podobně. Toto téma je již pokročilejší a spoustu principů trader pochopí až se zkušenostmi. Z toho plyne, že z počátku je dobré riskovat menší kapitál, aby nás ani výraznější neočekávaná událost neposlala mimo business. Dobrou inspirací je, co sledují za parametry risku profesionálové, například pyfolio.

  Z pohledu méně pokročilejších obchodníků bych pak radil následující:

  Velmi nebezpečné jsou ty přístupy, kdy se pozice řídí hodně diskréčně (hlavně výstupy). Například tak, že trader občas inkasuje mimo obchodní plán větší ztráty, které ale „vysedí“, a nakonec skončí v profitu. Tedy většinou… Pokud takto obchodujete, tak opravdu doporučuji dát si pauzu a přístup přepracovat. Prakticky všem obchodníkům bych hlavně v počátku doporučoval i při diskréčních vstupech pracovat s pevně danými (mechanickými) výstupy.

  A zejména, pokud plánujete spravovat větší kapitál, tak je podle mě lepší řídit se mechanickými modely celkově. Ztráty jsou mnohem, mnohem psychicky snesitelnější, protože není pochyb, zda-li jde o důsledek špatného rozhodnutí nebo jen ztrátový výsledek obchodní strategie.

  Vždy pomáhá nekoncentrovat kapitál do několika málo obchodů. Mě osobně velmi osvobodilo to, že obchoduji více strategií, které tolik nekorelují. Na obchodním účtu neustále chytám různé zisky a ztráty, ale žádná není tak výrazná, aby to ovlivňovalo mou psychiku. Navíc při více strategiích je větší šance na vyhlazenější equity křivku.

  Pokud se vám daří nadstandardně dobře (například přes 100 % ročního zhodnocení), tak je dobré přemýšlet nad celkovým risk profilem strategie. Protože jsou přístupy, kde skutečně zisky skáčou rychle, ale jednou za čas přijde o to větší ztráta (zeptat se můžete například obchodníků s volatilitou na začátku roku 2018). Bohužel v trzích není žádný oběd zdarma. Jen naivní trader se může domnívat, že se naučil obchodovat tak, jak to nedokáží mnohem zkušenější profesionálové (dlouhodobě).

  Nespravujte velký (nebo externí) kapitál, pokud na to nejste připraveni. Moje filozofie vývoje v tradingu je postupovat krok za krokem. Je logické, že na začátku zvládá trader třeba jen jeden styl obchodování, a není tak chráněn jako později. Adekvátně by tomu ale měl přizpůsobit spravovaný kapitál. Větší peníze bych dnes spravoval v okamžiku zvládnutí alespoň 2-3 stylů obchodování, které se budou doplňovat. Ideálně opět na 2-3 timeframe, aby equity křivka byla co nejvyváženější (například nějaké momentum strategie, obchodování volatility/opčního prémia, strategie návratu k meanu).

  Nezapomeňte – to nejdůležitější v obchodování je náš emocionální kapitál a duševní pohoda. Jakmile je toto jednou nahlodáno, trvá vše hodně dlouho, než trader nalezne dostatek energie posunout se znovu vpřed. Proto je velmi důležité podobným stavům předcházet.

  5.8.2018

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.

  • Líbí se 1

  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...