Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Udělejte rok 2015 rokem zásadním

  Za necelé 3 týdny tu máme rok 2015. Jelikož je tento článek mým posledním veřejným článkem pro letošní rok, rád bych ho využil k troše motivace: Ať se bude v roce 2015 dít cokoliv, udělejte ho pro sebe rokem zásadním. Opřete se do tradingu jako nikdy, využijte veškerou svou energii, inteligenci a sílu, odložte všechny výmluvy a rozjeďte to na 110 %. Dejte tradingu naprostou prioritu, zanechte předešlé neúspěchy za sebou a slibte si, že rok 2015 pro vás bude tím největším posunem ve vaší tradingové kariéře.

    

  2015-rok-zasadni-fin.jpg

  Foto (c)depositphotos.com/almagami 

  A abych vás trochu "uklidnil", nebudete v tom sami: I pro mě totiž bude v tradingu rok 2015 přelomový – svým způsobem byl už ale přelomový i rok letošní. To, co Vám radím udělat pro rok 2015, jsem si sám předsevzal pro rok letošní. A s klidem mohu říci, že 110% odhodlání přineslo sice rok nesmírně náročný, neuvěřitelně frustrující, vyčerpávající, ale s posuny a výsledky jako nikdy dříve. Soustředěnost a odhodlání začíná přinášet ovoce – a v roce 2015 jsem připraven začít ho na trzích sklízet mnohem více než kdykoliv předtím.

  Takže, co konkrétně vám mohu poradit udělat – a jak to vše vypadalo v mém případě? Zde máte přesný seznam.

  1. Stanovte si naprosto konkrétní seznam cílů, s naprosto konkrétními termíny.

  Pokud nemáte jasně stanoveno, co a do kdy chcete docílit, nikdy toho nedocílíte. Je to až takto jednoduché. Vaše cíle by pak měly být konkrétní, realistické a v rámci přijatelné časové periody.

  Můj seznam pro rok 2014 (s termíny do konce roku) byl následující:

  1. Vymyslet, vytvořit a uvést v provoz originální, vlastní aplikaci pro komplexní a sofistikované řízení portfolií a risk managementu.
  2. Vytvořit portfolio systémů napříč velkou škálou trhů.

  Každý tento krok byl sám o sobě velmi náročný a vyžadoval mnoho pozornosti, s koncem roku 2014 se ale každý z těchto kroků blíží svému "finále". Aplikace je téměř hotová a v prvních fázích beta-testování. Na aplikaci jsem velmi hrdý, protože podobná věc doposud nikde neexistuje a obsahuje řadu vlastních algoritmů, jejichž vývoj nás stál s kolegou 3 roky příprav a vývoje (plus velmi přispěl i kamarád Honza – děkuji!). S aplikací budeme schopni řídit portfolia a jejich risk management na nevídané úrovni, o jaké se nám dříve ani nesnilo. (Aplikace byla vytvořena pouze a jen pro naše účely, nebude jakkoliv veřejná a už z důvodů zachování know-how neplánuji ani podrobnější popis).

  Tvorba portfolia napříč různými trhy byla další velká výzva, která je stále v procesu, je trochu pomalejší, než jsem předpokládal, ale již se nachází ve velmi pokročilé fázi. S pomocí mých vlastních chytrých kódů jedou naše 2 servery a jeden lokální stroj prakticky nonstop a počet robustních a kvalitních strategií napříč různými trhy se začíná pomalu, ale jistě rozrůstat. Cílem je pak vytvořit ne pouze jedno, ale celou škálu portfolií. A ty nadále řídit skrze naší aplikaci. Portfolio je základ – i pokud bychom neměli naši řídící aplikaci, potřeboval bych alespoň kvalitní portfolio napříč mnoha trhy. Takto jsem rád, že budeme mít obojí.

  2. Připravte se na nekonečnou frustraci a uzpůsobte si pro ni okolnosti.

  Budu k vám upřímný – cesta k velkým věcem a úspěchům je náročná, trnitá a plná frustrace. Nejsem ani schopen slovy popsat, do kolika slepých uliček jsme se letos s kolegou dostali a kolik jsme si toho "užili".

  Se samotnou řídící aplikaci jsme si prošli značné kolečko vývoje od jednoduchosti k totální složitosti a zpět k jednoduchosti (ale tentokrát již "rafinované" jednoduchosti). Snad každý týden jsme zažívali pocity, že nevíme, jak dál, že nevíme, jak vše stihneme do konce roku. Vše se násobilo ještě s tím, že o naše know-how projevil zájem kamarád, který vlastní hedge fond v Singapuru a se kterým jsme se pro začátek roku 2015 domluvili na prezentaci, pro možnost správy části jeho financí s pomocí našeho know-how. Toto vše přineslo ještě větší tlak a nutnost dodržet časové termíny.

  Nezřídka jsme tak zažívali pocity, že všechny naše ambiciózní algoritmy a jejich kombinaci nemůžeme dát snad nikdy dohromady, že jsme si vzali příliš velké sousto, a že vyřešení každého problému přináší 10 problémů nových. Neúspěch ale nebyla možnost – trpělivě jsme pokračovali skrze každý tento nelehký okamžik, abychom se dopracovali k potřebnému výsledku.

  S tvorbou systémů to bylo velmi podobné. Doposud jsem měl zkušenosti s tvorbou systémů především na indexových trzích, kde dokáži dát dohromady systém velmi rychle. Jakmile si ale začnete zažívat, co je to například tvořit systémy pro Bondy, které jsou mnohem náročnější, užijete si opravdu týdny a týdny frustrace, při kterých vám zbývá jedině hledat v sobě nové a nové zdroje trpělivosti, jinak sklouznete ke "zkratkám" a začnete vytvářet přeoptimalizované a nerobustní systémy jen proto, abyste s tím byli rychle hotovi.

  Osobně doposud nechápu, jak se nám většinou té nekonečné frustrace podařilo projít. Zpětně mě ale napadá pár věcí, které velmi pomohly a které doporučím i vám:

  1. Zaměřte se krom vašeho projektu ve vašem životě ještě na něco jiného. Já i můj kolega jsme se zaměřili na sport. Cvičíme, běháme – protože zkrátka a dobře potřebujeme mít místo, kde "vybít" celou tu frustraci. Navíc nás oba fitness baví – nemáme žádné velké ambice, ale je to součást našeho života, protože jinak bychom snad ani nedokázali na našich cílech pracovat.

  2. Dopřávejte si v pauzách kvalitní čas oddychu. To je nesmírně důležité. My se ženou jezdili na různé výlety, chodili na koncerty a jiné akce s přáteli – člověk potřebuje relaxovat, aby byl schopen procházet frustrací. Také si dávám pauzy, kdy si čtu nějakou literaturu nesouvisející s tradingem – další příjemná forma oddychu.

  3. Měňte často prostředí a rutiny. Toto je velmi zajímavá věc – ale mohu potvrdit, že mnoho náročných dílčích úkolů se nejlépe vyřešilo při změnách rutiny a prostředí. Uprostřed léta jsme například vzali auto a vyrazili do sousedního Portugalska (momentálně žijeme ve Španělsku) nebo do vedlejší Sevilly. Pár dnů v novém prostředí a problémy se řešily mnohem rychleji. Ale není ani třeba jezdit daleko. Už jen změny rutin velmi pomáhaly. Občas jsem jen šel pracovat do jiné kavárny, než jsem zvyklý, nebo si zajel s notebookem na nějaké místo, kde jsem nikdy dříve nebyl – a nápady v novém prostředí přicházely snáze.

  4. Mějte neustále na očích "vyšší celek". Při podobných projektech je nesmírně snadné zabřednout do nepodstatných detailů a stát se "hnidopichem" tam, kde to ani nedává smysl. Detaily jsou důležité, ale pouze pokud jsme schopni je vidět v harmonii s vyšším celkem. Osobně jsem si rozkreslil fungování celé naší řídící aplikace, rozkreslil jsem si představy o portfoliu a vše toto mám nalepené na zdi v pracovně – pohled na celek mně totiž vždy dá představu, zda se náhodou právě nehrabu v nějakém nepodstatném detailu, který má na celek jen minimální dopad.

  5. Mějte neustále na očích motivaci a věřte si. Já přesně vím, proč projekt dělám a čeho chci docílit z pohledu motivace. Navíc si absolutně věřím. Nevidím v sobě jediný důvod, proč bych nemohl s úspěchem pracovat na tom, co jsem si předsevzal. Nevidím jediný důvod, proč by cesta měla být pro mě neúspěšná (byť je frustrující). Na cíl hledím s pokorou, ale důvěrou v to, že mám v sobě vše potřebné k tomu, abych udržel směr až do potřebného konce. A pokud někde nějaká dovednost ještě chybí, cestou se jí zajisté naučím. Navíc mě baví samotná cesta. Už samotný proces je vzrušující a uspokojující (i přes nekonečnou frustraci).

  6. Obklopte se lidmi, kteří vás motivuji a inspirují. Můj svět je plný takových lidí. Cítím kolem sebe většinou podporu, motivaci a inspiraci. Pravda, musel jsem se přestěhovat z ČR, abych si to trochu usnadnil, ale i tak platí, že zkrátka a dobře lidi, co nás stahují dolů, musíme odstřihnout a vypustit ze svého života. Současně se musíme sami snažit být pro ostatní inspirací a motivací, abychom přitahovali podobně smýšlející lidi.

  7. Nezabývejte se zbytečnostmi a blbostmi. Mějte před sebou jen "vyšší cíl". Jestli něco shledávám za abnormálně vyčerpávající, je to tlachání o ničem. Tlachání o politice je zbytečnost a ztráta času. Že máme vládu jakou máme, prezidenta, jakého máme, nebo cokoliv kolem – za to já nemůžu a je mně to svým způsobem v mnoha ohledech i jedno. Už z principu mám před sebou "vyšší cíle", než sledovat podobné věci, zapojovat se do debat a tlachání o ničem, řešit s lidmi jejich pro mě zcela nepodstatné a malicherné problémy nebo poslouchat řeči o tom, jak je někde draho a nejsou peníze. Já před sebou vidím vždy a jen můj vyšší cíl, svou vlastní vizi způsobu žití. Na tyto vize se soustředím, naplňuji je a realizuji je (a u toho se těším ze samotného procesu, snažím se věci dělat s pokorou a zajímám se průběžně i o duchovní rozměr věcí a činů). Netrávím čas věcmi, které jsou pro mě nepodstatné, jsou to pro mě blbosti, a nenechám se do podobných nesmyslů stáhnout a vysávat jenom proto, že někdo stejné věci vidí jako podstatné a důležité. Je na každém, čím tráví čas a kam zaměřuje energii – problémy a pohledy na svět druhých respektuji, ale pokud nejsou v souladu s mým vlastním viděním, naprosto se do nich odmítám nechat zatahovat. Osobně vše činím zásadně v rámci svých vizí a cílů a zbytkem se odmítám nechávat rozptylovat.

  Závěr

  Trading není magie, úspěch také není magie. Magie je pouze ve schopnosti permanentně překonávat sebe sama a permanentně se oprošťovat od dogmat společnosti, pokud neslouží našim vlastním cílům, záměrům a přesvědčením. Soustředěnost na určitý cíl bude vždy přinášet frustraci, ale také postupem času své výsledky a ovoce. Takové výsledky a ovoce mohou přinést nové kvality do života, nový životní styl, naplnění snů a vizí, vlastní hluboké uspokojení, pocity štěstí, životní cestu a směr, život lépe strávený, než chodit na 8–12 hodin denně pracovat pro někoho a být otrokem peněz a životního stylu diktovaným dogmaty společnosti. Volnost a svoboda nejsou fikcí, ale nic není zadarmo a vše už z principu přináší v začátcích odpor, který musí být překonáván. Zkratky neexistují, ale úspěch ano – je reálný, skutečný, hmatatelný a dosažitelný.

  Dobrá zpráva je, že každý jsme člověk, který se narodil a jednou zemře. Každý jsme tedy stejný člověk z masa a kostí, se stejnými základními touhami a pocity. Každý se tedy na tuto cestu můžeme vydat, každý se můžeme opakovaně překonávat, každý můžeme a dokážeme hledat nové možnosti, nové obzory, přinášet do svého života nové (a lepší) věci, lidi i okolnosti.

  Pokud to tak sami chcete, tak pak si zkrátka jen v hlavě nastavte, že přesně o tomhle bude pro vás rok 2015. Z celého srdce vám přeji hodně štěstí a úspěchů.

  14.12.2014

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...