Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Úspěch: Musíte dokázat jednu věc, pokud jich chcete dokázat 100

  Úspěch je zvláštní věc. Chceme dokázat 100 věcí, ale jak na potvoru se nám nedaří dokázat ani jednu. Na druhou stranu, pokud dokážeme jednu, náhle je daleko jednodušší dokázat jich 100. V nedávné "anketě" byla řada přání na další motivační články. Věřím, že dnešní pohled na úspěch bude pro vás jeden z nich.

    


  Foto (c)iStockphoto.com/Roman_sh&nbsp 

  Není to tak dlouho, co jsem psal o fascinujícím soutěžním seriálu The Biggest Looser, ve kterém protagonisté bojují se svojí extrémní váhou. Před očima diváků procházejí obrovskou transformací fyzickou, ale také duševní. A právě duševní proměna člověka s absencí jakéhokoliv náznaku přirozené sebedůvěry až k osobnosti duševně zdravé, s naprostým odhodláním a přirozenou sebedůvěrou dokázat v životě ještě cokoliv dalšího, co si kdy stanoví, je pro mě největší důvod, proč seriál se zaujetím sleduji. Není přitom možné si nevšimnout jedné věci: S každým kilem, kteří protagonisté ztratí, získávají stále více a více sebedůvěry bojovat s dalšími kily a s každým deseti kilem dostávají více a více sebedůvěry bojovat s dalšími věcmi a okolnostmi ve svém životě. Zjednodušeně by se dalo říci: Je třeba nejprve ztratit jedno kilo, pokud jich chcete ztratit 100.

  Pro mnohé lidi se může zdát být nespravedlivé, jak některým jako by se dařilo vše, na co jen sáhnou, zatímco jiným se nedaří prakticky nic. Jeden z rozdílů přitom může být jen v mentální struktuře stavění se výzvám. Zatímco jedni mohou být tak zlomeni svými předešlými neúspěchy, že již odmítají jakýkoliv náznak snahy stavět se čemukoliv novému (protože co kdyby to náhodou opět skončilo neúspěchem), ti, kterým se naopak zdánlivě daří vše, mají často vypěstovaný přístup zcela opačný - pravidelné výzvy se pro ně stávají hnacím motorem, který jim umožnil dostat se tam, kde jsou nyní. Přitom občasné selhání berou pouze jako prostředek ke zlepšení nebo poznání toho, co ještě potřebují poznat a naučit se. Proto lidé, kteří dokáží čelit jediné výzvě, daleko snadněji zvládnou výzev 100 a lidé, kteří mají problém postavit se čelem čemukoliv, těžko v čemkoliv uspějí (a tak jim opět nezbude než se odkazovat na nedostatek štěstí, svalovat vinu na druhé a hledat výmluvy, proč museli danou věc vzdát - nejtypičtější z nich zní: "Ono to nejde").

  Pokusil jsem se tedy připravit jednoduché osmero, které nabízí jasnější pohled na výzvy a jejich místo v životě. Osmero, které jasně říká - zkrátka a dobře skutečně musíte dokázat jednu věc, pokud jich chcete dokázat ještě mnoho.

  Osmero pohledů na výzvy

  1. Jakýkoliv drobný úkol je výzva. Pokud úspěšně naplníte aktuální výzvu, otevřete prostor pro další. Pro někoho může být prvotní výzvou už jenom otevřít graf a začít svůj první backtest. Pro jiného může být výzvou vydržet obchodovat až do konce měsíce, i když je první týden ryze ztrátový. A pro někoho může být výzvou přidat v dohledné době druhý kontrakt. Každá takováto výzva není snadná, krok k jejímu naplnění může být bolestivý, ale dá vám jednu jistotu: Po zdolání této výzvy se otevře brána k další výzvě, o další krůček náročnější. Tím si zajišťujete vlastní vývoj a posun vpřed.

  2. Řada drobných splněných výzev tvoří kumulační efekt, kdy drobné výzvy jakoby se sčítají a dávají sebedůvěru k větším a větším výzvám. Zatímco v začátcích se může zdát, že postupujete (rostete) příliš pomalu a po příliš malých krůčcích, v určitém bodě se vše začne násobit exponenciální řadou a vaše další překonané výzvy budou daleko větší, rozsáhlejší a náročnější. Jinými slovy, porostete již značně rychleji. Základní předpoklad je však nadále se nebát výzvám se stavět, překonávat je a pokračovat i v případě občasného selhání.

  3. Selhání při zvládání výzvy je pouze a jen další krok v celkovém procesu. Opakování výzvy po případném selhání je totiž samo o sobě výzvou, které musíte čelit a kterou musíte překonat, pokud chcete postupovat dále vpřed. V knize Psychology of Intelligence Analysis napsané pro agenty CIA se už v úvodu píše, že agenti CIA získávají své výrazné expertní schopnosti jako důsledek chybování a selhání. Chybování a selhání je tedy nejlepší učitel, pokud se k němu takto postavíme.

  4. Překonávání výzev vám bude dávat obrovskou konkurenční výhodu před ostatními - v jakékoliv oblasti. Každá další výzva bude náročnější, větší a bolestivější, ale o to více vám zajistí náskok před konkurencí a posune vás do elitního klubu těch, kteří již "toto mají za sebou".

  5. Překonávání výzev dělá život zajímavým. Bez toho je život příliš nudný a stereotypní. Sice dává falešný pocit "jistoty", ale moc legrace a poznání si člověk neužije.

  6. Hledejte každý den drobné výzvy a snažte se je překonávat. Byť to mohou být drobné hlouposti, jako například zavolat někomu, komu chcete zavolat už dlouho - ale pořád se k tomu nemůžete dostat. Nebo například stáhnout do svého počítače obchodní software, o kterém už dlouho přemýšlíte, že jej chcete vyzkoušet, ale zatím jste se k tomu nedostali. Takovéto drobné denní výzvy trénují skvěle váš mozek. Výzvy se pro vás stanou přirozenou věcí, budete schopni jich plnit mnohem více a mnohem rychleji - a tím pádem se stávat mnohem lepší v čemkoliv, v čem chcete být. Například v tradingu.

  7. Ve svém okolí mám množství velmi úspěšných přátel, většinou zahraničních. Nemohu si nevšimnout jedné věci: Na cokoliv, na co je Čech zvyklý říci "to je hrozné", nebo "to je nemožné", tito lidé říkají: "it is challending" (je to výzva). Od tohoto okamžiku s okamžitou platností změňte svůj slovník. Odtrhněte se od věčně nadávajících Čechů a na cokoliv negativního nebo nepříjemného reagujte se slovy "je to výzva". Jste aktuálně bez peněz? Nestěžujte si, jak je to špatné. Řekněte, že vaše aktuální finanční situace je pro vás výzvou. Nedaří se vám zrovna v tradingu? Nestěžujte si na nízkou volatilitu v trzích. Raději aktuální volatilitu nazvěte výzvou, které je třeba čelit. Atd. Pokud takto změníte svůj mentální přístup, uděláte z negativních a nepříjemných věcí výzvy - a daleko snáze budete takové věci překonávat. Začněte teď hned.

  8. Nebuďte zbytečně skromní. Nic, co jste dokázali - byť to mohou být maličkosti - není samozřejmost. Každou drobnost, kterou jste zvládli, chápejte jako důkaz své schopnosti čelit výzvám a překonávat je. Po každém zvládnutém úkolu o tom popřemýšlejte z tohoto úhlu. Svůj mozek tak budete programovat k maximální sebedůvěře překonávat výzvy. Pokud chcete dokázat 100 věcí, musíte dokázat nejprve jednu. Ale také si musíte řádně a naplno uvědomit, že jste tu jednu věc dokázali. Že jste to VY, kdo ji dokázal. Vaše schopnosti, vaše odvaha, vaše píle a odhodlání.

  19.6.2011

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...