Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Už jste si vyřešili předsudky ohledně peněz?

  Pojďme si dnes říci jednu velmi důležitou věc. Na tomto serveru jste proto, že se chcete naučit vydělávat peníze. Pravděpodobně také mnohem více peněz, než jste vydělávali doposud. Ano, trading vám tyto možnosti nabízí a může přinést – takže potud vše v pořádku. Ovšem to je pouze jedna část celku. Ta druhá, stejně důležitá je skutečnost, zda jste si už vyřešili předsudky ohledně peněz.

    

  Foto (c)depositphotos.com/andresr 

  Mnoho lidí by chtělo mít více peněz nebo být bohatými. Když se však s takovými lidmi bavím (protože si ke mně často chodí pro rady), nestačím se divit, kolik předsudků mají v sobě vůči penězům. Na jednu stranu říkají "poraď mně, chtěl bych být bohatý", na druhou stranu po kratším vzájemném rozhovoru, kdy pozorně čtu mezi řádky, jejich podvědomí doslova křičí tisíce důvodů, proč daní jedinci nejsou na peníze vůbec připraveni (a proč k nim taky žádné nechodí). Zkrátka a dobře, dokud si své předsudky ohledně peněz nevyřešíte, nečekejte žádnou výraznější změnu.

  Pojďme se nyní podívat, s jakým myšlením se k penězům rozhodně nedopracujete.

  Peníze jsou špatné a kazí charakter

  Bla bla bla... Nepoznám větší klišé, než je právě toto rčení.

  Peníze mohou kazit charakter a nezřídka se to tak děje. Nedostatek peněz ale kazí charakter mnohem více. To ale není podstatné – ono to není o těch penězích, ono je to o osobnosti. Silná osobnost se bude vždy chovat a jednat rozumně, poctivě a svědomitě, ať už peníze má, nebo nemá. Slabá osobnost bude mít vždy pokřivený charakter – a peníze na tom nic nezmění.

  On je ten problém trochu někde jinde. Dnešním určitým standardem je ukazovat lidi s penězi jako ty "špatné", což nám rázně zkresluje perspektivu o penězích a bohatství. Respektive je běžnou praxí co nejvíce medializovat každého s penězi, koho je možné jakkoliv očernit, ale bohužel tato (národem zjevně tolik oblíbená) bulvarizace už není kompenzována protipólem, tj. prezentováním šikovných, schopných a poctivých jedinců, kteří jsou bohatí proto, že si to upřímně zaslouží. Tito jedinci by měli být prezentováni se stejnou intenzitou, s jakou jsou bulvarizováni všichni, které je možné jakkoliv pošpinit už jenom kvůli tomu, že mají více než ostatní.

  Takže, náš pohled na realitu je značně zkreslený tím, čím nás krmí média. Nejlepší způsob, jak začít měnit myšlení, které vás otevře k lepším zítřkům, je přestat zcela sledovat média a zprávy (to podstatné se stejně vždy dozvíte) a raději začít číst pravidelně časopis Forbes, který vám jako jediný u nás dá nějakou inspiraci a bohaté vám představí jako tvrdě pracující, inteligentní lidi, kteří si své peníze do posledního zaslouží. Protože u těchto lidí to poslední, co bych mohl nalézt, je nějaký pokřivený charakter, ale to první, co vždy vidím, je obrovská inspirace a motivace i pro mě samotného.

  A to, že jsou peníze špatné? No, nevím. Jsem snad jediný, komu připadá, že mít peníze je naopak naprosto skvělé? :-)

  Mít peníze (více peněz, než mají ostatní kolem mě) mně způsobuje pocity viny

  Váš mozek je již dokonale infikovaný aktuálním socialisticko-komunistickým smýšlením naší země, potažmo i většiny Evropy. Pokud vám myšlenka mnohem více peněz způsobuje konflikty v "rovnostářství", pokud opravdu věříte tomu, že to bude nespravedlivé vůči ostatním chudákům, co tolik jako vy mít nikdy nebudou, pak budete mít vždy přesně tolik jako drtivá většina kolem vás. Nebudou vás pálit pocity viny, ale bohužel vás neustále budou pálit účty a výdaje.

  Během svého nedávného cestování kolem světa, kdy jsme navštívili kolem 40 míst na 5 kontinentech, jsem si opět uvědomil, jak výrazné rozdíly v myšlení mohou být mezi různými regiony, národnostmi a potažmo i kontinenty.

  Jsou zkrátka a dobře místa (mnoho takových je např. v Evropě), kde vám většina lidí dá myšlenku, že byste chtěli být bohatí, pořádně "sežrat", a vtlučou vám do hlavy tolik důvodů, proč byste se měli za to cítit viní, že nakonec úplně rezignujete.

  A pak jsou zase místa, kde když chcete být bohatí, všichni to chápou jako věc, která je naprosto v pořádku, podpoří vás v tom, popřejí vám hodně štěstí a vůbec se tomu nediví, protože je to naprosto legitimní volba. Nikoho ani nenapadne, že byste se kvůli tomu měli cítit jakkoliv viní.

  Zajímavé je, a na mých cestách to bylo vidět opravdu hodně, že regiony, kde převládá socialisticko-rovnostářské smýšlení výrazně stagnují, zatímco regiony, kde převládá otevřené myšlení k bohatství, zbohatnutí a kde se nosí rčení, že každý má tolik, jak je šikovný, jak se vypracuje a kolik si zaslouží, jsou dnes o mílové kroky napřed.

  Takže, jako se vším – máte volbu. I když v našich malých končinách to může vypadat, že volba být bohatý a mít více než zbytek "chudáků" kolem vás je značně nežádoucí, je to jen problém určitého regionu nebo okolí – ze širšího pohledu je to zcela legitimní volba, za kterou vás jinde budou podporovat. Proto pokud budete chtít být bohatí, je lepší hledat si přátele mezi těmi, co už něco dokázali, něco vybudovali, někam se vypracovali – a takovými se obklopovat spíše než těmi, co věčně jen naříkají, ale nikdy nic stejně neudělají (ti vám budou pocity viny podsouvat úplně nejvíce). Protože volbu má dnes téměř každý a pocity viny vůči ostatním kvůli tomu, že chcete být bohatší než oni, to je v dnešním světě neuvěřitelných možností to poslední, co by vás mělo trápit.

  Když budu bohatý, přijdu o kamarády

  Ano, o některé přijdete. Ale přijdou zase jiní a noví.

  Opustí vás ti kamarádi, kteří vám budou závidět. A to nejsou kamarádi. Dobrý kamarád vás podpoří, pomůže vám – ale nebude vám závidět. Vím, že takové kamarády je v některých místech těžké hledat, protože závist je dnes všudypřítomná na mnoha místech (nejenom u nás), ale tak to zkrátka a dobře chodí. Pokud se v životě budete chtít kamkoliv vyvíjet a posouvat, bude se zákonitě tomu měnit i vaše okolí. Každá změna bude vysílat do vašeho okolí určité signály, které pomohou přitahovat do vašich životů nové jedince a nové okolnosti, které budou pomáhat k dosažení vaší změny – což ovšem bude negativně působit na vaše "bývalé" okolí. Každá změna v životě je dynamický proces, který ovlivňuje vše kolem nás – a na to je třeba se připravit. Někde získáte, někde zase ztratíte, ale bránit se kvůli tomu jakékoliv změně je nejhloupější věc, jakou můžete udělat.

  Změna (byť kolikrát i úplně drobná) nás posouvá vpřed, dělá nás silnějšími, moudřejšími a lepšími. Stát na místě a stagnovat nás dělá nespokojenými, zarputilými a odevzdanými. Stagnace vede k pádu, pokud nevezmeme věci do svých rukou a neotevřeme se možnostem změny, kterou sami iniciujeme.

  Takže, přijdete o některé kamarády, přijdete možná i o více, ale děláte to proto, abyste jinde zase výrazně více získali.

  Anebo zkrátka nedělejte raději nic, stagnujte na místě a choďte s kamarády do hospody tlachat o ničem a stěžovat si na vše, co vám zrovna přijde pod nos. Já si mezi tím dám druhou cestu kolem světa a poznám u ní zase nějaké nové přátele, kteří mě určitě v mnohém obohatí. :-)

  Peníze pro mě nic neznamenají, stejně si za ně štěstí nekoupíš

  Znám mnoho lidí, kteří tvrdí, že peníze pro ně nic neznamenají. A proto k nim také žádné nepřicházejí, a pokud už ano, stejně rychle zase odejdou. :-)

  Princip života je jednoduchý. To, čeho si vážíte, respektujete, čemu projevujete úctu, tím jste obklopeni. To, čím opovrhujete, nad co se povyšujete a k čemu jste neuctiví, to je mimo vás nebo vás to jen irituje. Já osobně mám k penězům velký respekt, vážím si jich, každý den za ně (jako za jednu z mnoha věcí) děkuji, a jakkoliv kontroverzně to může znít, miluji je – a nestydím se to říci nahlas. Stejně tak miluji svůj život, svou ženu, své kamarády, cestování, svou práci, trading a mnoho dalších věcí, ke kterým se snažím vytvářet si co nejupřímnější a nejpokornější vztah, protože pro mě hodně znamenají, a proto je chci i nadále co nejvíce vítat ve svém životě.

  A že si za peníze štěstí nekoupíme? No, to absolutní určitě ne. Spoustu krásných okamžiků a momentů si za ně také nekoupíme, resp. k nim peníze nepotřebujeme. Ale jak zpívá Richard Müller, zbývá spousty věcí, který si za prachy koupíme. Ono to vlastně ví každý, každý by chtěl mít možnost si koupit trochu více, ale ne každý vám to nahlas přizná, aby náhodou nevypadal, že je moc chamtivý. Ale ono chtít více je lidské. I duchovní lidé chtějí stále více – více duchovna, více prožitků. Jsme lidé a chtít více je součástí naší nátury. Je jen důležité chtít více tím správným směrem a způsobem.

  Bohatství je jenom pro vyvolené a já s tím stejně nic nezmůžu

  Ok, takže už jste zcela rezignovali. Přenechali jste svou zodpovědnost "osudu". Tak tady už nemám rady ani pomoci. Ok, máte pravdu, stejně s tím nic nezmůžete... Spokojeni? :-)

  A to je vše, přeji příjemné řešení případných vnitřních konfliktů, které mohou být vaší brzdou v cestě za bohatstvím.

  27.4.2014

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...