Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Začínáme obchodovat IV

  V minulém díle seriálu jsme si pověděli jaké jsou základní kameny každého obchodního plánu a řekli si i něco více o vstupních strategiích s použitím indikátorů. Jelikož další možnosti vstupních strategií jsme již zmínili v našem bezplatném on-line manuálu a další metody se pomalu začínají objevovat i v diskusním fóru, pokročíme dnes o krok dál a povíme si něco o umisťování základního stop-lossu.

  zacinameIV.gifSprávné umístění stop-lossu (SL) je velmi individuální otázka vycházející často z řady zkušeností a experimentování. SL je třeba umístit vždy tak, abychom riskovali co nejméně našeho kapitálu, ale abychom zároveň dali trhu dostatečný prostor „dýchat“. Obecné pravidlo, kam co nejefektivněji umisťovat SL, prakticky neexistuje. Jedná se skutečně spíše o „umění“, k jehož zvládnutí je třeba studia, zkoušení a hledání. Pokud se zeptáte 10 obchodníků na jejich metodu umisťování SL, pravděpodobně dostanete 8 zcela rozdílných odpovědí.
  Nicméně, nechci vás zde jakkoliv děsit - minimálně nováčci přeci jenom nějakou tu konkrétní radu potřebují, už proto, aby si mohli postavit svůj první obchodní systém - resp. utvořit svůj první, jednoduchý obchodní plán. Několik základních modelů umisťování SL naštěstí přeci jenom existuje a minimálně do doby, než si najdete svůj vlastní způsob umisťování SL (který může být například kombinací dále popsaných modelů) si zaručeně nějaký čas alespoň s jedním z následujících modelů vystačíte.

  MODEL 1 - S/R úrovně

  Jedná se o velmi logický model, jehož podstatou je umisťovat základní SL vždy pod / nad některou z blízkých S/R úrovní. Samozřejmě čím pevnější úroveň, tím lepší.
  Velkou nevýhodou je skutečnost, že se poměrně často žádná blízká S/R úroveň nenachází, nebo že nejbližší S/R úroveň může být natolik vzdálená, že bychom riskovali nepřiměřeně mnoho $$$. V takovém případě pak mohou být velmi rozumnou volbou S/R úrovně na intradenním grafu. Pokud najdete na intradenním grafu takové S/R úrovně, které jsou skutečně pevné (tvořené co nejvíce stejnými „údery“ na high nebo low), můžete je použít jako oblast pro umístění SL i pro své denní obchody. Osobně mám s tímto modelem relativně dobré zkušenosti, je to „ideální“ způsob jak nalézt vhodné umístění základní SL s minimálním riskem našeho kapitálu. Samozřejmě však musíme být realističtí a nebrat v úvahu příliš blízké S/R úrovně na intradenních grafech! Pamatujte, že trh musí mít vždy prostor „dýchat“, tzn. musíte dát trhu nějaký minimální prostor, ve kterém se může „nadechnout“ než vyrazí vaším směrem. Zde je třeba nějaký čas testování a zkušeností než zjistíte, jak vzdálené nebo blízké a jak pevné S/R úrovně vám v konkrétních trzích fungují.
  Velkou zrádností S/R úrovní pak mohou být tak zvaní „skalpeři“, neboli obchodníci přímo na obchodním parketu, kteří moc dobře vědí o velkém množství SL nad/pod S/R úrovněmi (pamatujte, mnoho dalších obchodníků bude mít umístěné SL nad/pod S/R úrovní) a tu a tam se za našimi SL „proženou“, aby nás vyhodili z pozice a sami se trochu obohatili. Dobrá rada proto zní - NIKDY neumisťujte SL těsně nad/pod S/R úroveň, vždy alespoň několik ticků od této úrovně - tam, kde vám již tolik nehrozí „útok skalperů“.

  MODEL 2 - H/L posledního obchodního dne

  Toto je jeden z nejrozšířenějších modelů vůbec. Podstatou je umisťovat základní SL vždy nad H nebo pod L posledního obchodního dne. Pokud uvažujeme, že dnes půjde trh nahoru - pak umístíme SL pod low včerejšího dne. A naopak, pokud uvažujeme, že půjde dnes trh dolů, pak umístíme SL nad H včerejšího dne.
  Osobně se domnívám, že toto je relativně logický způsob umisťování SL. Buďto se hned v daný den naše domněnka o směru trhu potvrdí a trh vyrazí naším směrem - nebo trh půjde opačným směrem a v případě, že překoná low nebo high předešlého dne, je to často dost silný důkaz toho, že trh naším směrem zatím příliš vyrazit „nehodlá“.
  Otázka zůstává, kolik $$$ je L/H od našeho vstupu vzdálené. Pokud máme pocit, že bychom riskovali příliš mnoho, opět se můžeme raději poohlédnout po některých intradenních S/R úrovní. Každý si musí najít to svoje - kombinace nejrůznějších způsobů se samozřejmě nevylučují!

  MODEL 3 - AVERAGE TRUE RANGE (ATR)

  Tento model je hojně využíván ve strategii trend-followingu. Osobně s tímto modelem umisťování SL zatím žádné zkušenosti nemám, vím však, že jej hojně a s úspěchem využívá i celá řada „drobných“ spekulantů.
  Pointou tohoto modelu je umístit SL vždy nad / pod průměr volatility posledních několika dnů. Nejčastěji jsem se setkal s výpočtem průměrné volatility na základě posledních 10 dnů. Jak získáte průměrnou volatilitu posledních 10 dnů? Nejjednodušeji tak, že si sečtete rozdíly mezi high a low každého jednotlivého dne posledních 10 obchodních dnů a celkové číslo pak vydělíte deseti. Jako výsledek dostanete hodnotu, která by měla odpovídat vzdálenosti umístění základního SL od vašeho vstupu.

  MODEL 4 - fixní risk

  Řada obchodníků využívá i jinou z metod umisťování SL - tak zvanou fixní částku, nebo fixní procento účtu. Zkrátka a dobře si zvolíte, že váš SL bude vždy roven X % vašeho účtu (např. 2 %) nebo že váš vstup bude vždy pro daný trh 200 dolarů. Opět, osobně s tímto modelem žádné zkušenosti nemám, proto nemohu hlouběji popsat jeho výhody či nevýhody. Z pohledu money-managementu by však měl mít každý určené fixní procento účtu, které je ochoten riskovat na 1 obchod a toto procento nikdy nepřekročit, ať už používá kterýkoliv z modelů.

  MODEL 5 - klouzavé průměry

  Poslední z modelů, se kterým jsem se během své obchodnické kariéry setkal, je umisťování (a následné posouvání) SL nad/pod klouzavé průměry. Řada obchodníků s tímto přístupem dosahuje pozoruhodných výsledků, osobně jsem tomuto způsobu umisťování SL relativně nakloněný, pro své obchody jsem jej však zatím ještě netestoval, ani blíže nezkoumal.

  P.S.
  Jaké máte zkušenosti se základním umisťováním stop-lossu? Podělte se ve speciálně zřízeném vláknu v naší diskusi.

  8.5.2005

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...