Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Začínáme s daytradingem

  Daytrading, nebo také tak zvané intradenní obchodování, patří mezi nejoblíbenější způsob tradingu. Není se čemu divit - vidina možnosti vydělat i několik stovek dolarů za jediné odpoledně je skutečně lákavá. Jak vůbec s daytradingem začít?

  O životě intradenního obchodníka jsme již napsali blíže v jednom ze starších článků. Pojďme se však dnes podívat trochu více na praktickou stránku daytradingu.

  Jaké systémy by měl intradenní obchodník volit?

  Pokud hovoříme o intradenním obchodování, musíme si v prvé řadě uvědomit, že velmi často budeme muset dělat obchodní rozhodnutí doslova v řádu několika vteřin. Existuje bezpočet obchodních přístupů k intradennímu obchodování - supporty a resistencemi počínaje, nejrůznějšími kombinacemi indikátorů konče - rozumný obchodník by měl však volit přístup co nejjednodušší, pokud možno i s minimálním prostorem pro subjektivní uvažování. V prostředí, kde rozhodují vteřiny, nemůžeme náhle najednou analyzovat příliš mnoho indikátorů.a předpokládat, že z toho vyvodíme jasné rozhodnutí, zda-li obchod vzít, nebo ne. Pro intradenní obchodníky tedy doporučujeme maximálně jednoduchý obchodní systém, složený ideálně z maximálně 2-3 indikátorů. Domnívat se, že více indikátorů nám pomůže stát se lepšími obchodníky je skutečně mylné a osobně znám intradenní obchodníky, kteří dokáží dlouhodobě profitovat pouze s naprosto základními formacemi, S/R úrovněmi, nebo dokonce i s použitím pouze jednoho jediného klouzavého průměru. Jednoduchý obchodní systém s použitím jediného indikátoru je pak možné získat například na našem kurzu intradenního obchodování.

  Co bude intradenní obchodník potřebovat?

  Pokud pomineme nutnost obchodního systému, musí se intradenní obchodník předem připravit na celou řadu nejrůznějších technických záležitostí. V prvé řadě - intradenně obchodovat nelze na starém a nespolehlivém počítači, který každou chvilku padá a není připraven na rychlé zpracovávání internetových dat. Za další je třeba skutečně stabilního internetového připojení a ideálně i sekundárního internetového připojení. Nic není tak frustrující jako zjištění, že vám v prostředku obchodu přestal fungovat internet a vy náhle nemáte ani ponětí o tom, co se právě děje s vaší otevřenou pozicí. Takovéto věci není radno podceňovat.
  Též doporučujeme používat on-line platformu, která je již nějaký čas odzkoušená a prověřená. Obchodních platforem je dnes spousty, ale zdaleka ne všechny jsou dostatečně spolehlivé. Mezi leadery rozhodně patří InteractiveBrokers nebo PFG. Je třeba připravit se i na to, že stejně tak jako tu a tam spadne systém informační tabule na letišti, spadne i server on-line platformy. Proto je nutné připravit se i na takovou možnost (děje se to prakticky u každého brokera a u jakékoliv platformy - tu a tam se tomu nikdo nevyhne) a mít hned po ruce telefonní číslo kam můžeme případně rychle zavolat a telefonicky zadat příkaz k uzavření obchodu.
  V poslední řadě je pak třeba zajistit si tak zvaná "živá data" v grafické podobě - nebo-li živé grafy. Nabídek je v této branži skutečně bezpočet. Můžete například zvolit některé z pokročilejších řešení, jako esignal za cca 150 USD měsíčně nebo Barchart za částku trochu menší (záleží na výběru trhů). Toto jsou rozhodně profesionální a spolehlivá řešení. Pokud se vám však nechce převážně v začátcích za podobné záležitosti příliš utrácet, pak je možné zvolit i například některý z relativně levných front-endů s možností napojení na platformu IB a získat tak živé grafy už i za cenu pod 10 USD / měsíčně (obvyklé řešení je např. propojení IB a SierraChart).

  Jaké brokerské komise akceptovat?

  Dalším vele-důležitým faktorem pro intradenní obchodování je výše brokerských komisí. Jakožto intradenní obchodníci často uděláme i několik obchodů denně a tak se na konci měsíce mohou brokerské poplatky hezky nasčítat. Představte si například, že uděláte v průměru 3 obchody denně a vaše současná komise činí 10 USD / RT. V takovém případě zaplatíte za jediný měsíc na poplatcích bezmála 600 USD! Pokud pak zvolíte levnějšího brokera, např. s poplatky 5 USD, můžete za jediný měsíc "ušetřit" celých 300 USD. Výše komisí tedy hraje roli a osobně nedoporučuji intradenně obchodovat s komisemi vyššími jak 5 USD / RT.

  Psychologie intradenního obchodníka

  Naprosto nejpodstatnější a nejklíčovější otázkou intradenního obchodníka je psychologie. Zde bohužel mnoho lidí předčasně končí - a to je velká škoda. Psychologii obchodování zde zširoka věnujeme samostatný seriál, takže se dnes nebudu pouštět do žádného hlubšího rozepisování, říci si však nejdůležitější aspekty psychologie intradenního obchodování rozhodně není od věci. Tak tedy:

  1) zapomeňte na myšlenku vydělat si svých 100 dolarů denně.
  Skutečně. Takto bohužel obchodování nefunguje. Podstatou intradenního obchodování je mimo jiné i skutečnost, že nikdy nevíte, jaký den bude ziskový a ztrátový. Nikdy nevíte, jak se právě budou daný den trhy chovat. Plánovat si tedy to, že každý den vyděláme určitou fixní částku peněz, je zhola nemožné. To, co se počítá, jsou výsledky na konci měsíce, někdo dokonce i více. Není nic neobvyklého mít za sebou i ztrátový měsíc. Pokud se s touto skutečností již od začátku smíříte, bude se vám intradenní obchodování provozovat mnohem lépe a snadněji.

  2) počítejte s mnoha, mnoha drobnými ztrátami.
  Drobné ztráty patří k intradennímu obchodování stejně, jako kola k automobilu. Bez nich ani nemůže intradenní obchodování fungovat. Smiřte se se skutečností, že budete mít docela možná i více drobných ztrát, než celkově zisků. O této skutečnosti jsme již blíže psali v tomto článku, ve kterém najdete i ukázku konkrétních výsledků konkrétních obchodů.

  3) buďte trpělivý.
  Trpělivost růže přináší. V daytradingu to platí dvojnásob. Pouze ten, kdo si umí trpělivě počkat pouze na ty nelepší příležitosti, může být dlouhodobým vítězem. Není nic neobvyklého nevzít třeba i řadu dnů jediný obchod. Nepovažujte to za promarněný čas. Považujte to za čas, během kterého jste vydělali tím, že jste nic neprodělali.

  4) nemějte vysoká očekávání.
  Alespoň v začátcích. Vypracovat se k vysokým ziskům vyžaduje čas - stejně tak, jako v jakékoliv jiné profesi v životě. Pokud dokážete prvních několik měsíců příliš neprodělávat a být zhruba na nule, už to je považováno za úspěch. Vykazovat v daytradingu konsistentní profity vyžaduje čas.

  5) pozorujte trhy a získávejte pro ně cit.
  Obchodování není exaktní věda. Obchodování je umění, které můžeme ovládnout pouze v případě, že pro něj dostaneme patřičný cit. Naučte se pozorovat trhy a již po pár týdnech až měsících možná sami poznáte, že s nimi dokážete být na jedné vlně mnohem více, než jste si kdy mysleli že je možné.

  Možná vám všechna tato slova znějí příliš samozřejmě, možná vám připadá, že je to něco, co zde opakujeme stále dokola. Není to však náhodou. Skutečně neexistuje žádné "velké tajemství", které by jak mávnutím kouzelného proutku dokázalo udělat z jedince úspěšného intradenního obchodování. Úspěšný daytrading je složený z mnoha, mnoha drobných kousků. Pokud se naučíme na každém takovém drobném kousku pracovat a nechtít vše hned, máme velké šance v daytradingu uspět.

  28.9.2005

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...