Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Zajímavá literatura pro tradery

  Je tomu již hezkých pár měsíců, co jsem naposledy recenzoval nějakou knihu. V dnešním článku nechci ani tak recenzovat, jako shrnout několik zajímavých knih, které by si dle mého názoru měl přečíst každý, kdo to myslí s tradingem vážně. Dále zmíněné knihy jsem shledal jako vysoce zajímavé a přínosné a považuji tedy za správné informovat o nich i naše čtenáře.

  Brett N. Steenbarger: The Daily Trading Coach: 101 Lessons for Becoming Your Own Trading Psychologist

  V posledních letech jsem došel k názoru, že Brett N. Steenbarger je v současné chvíli nejzajímavější a nejpřínosnější autor na téma psychologie obchodování. Jeho knihy se sice vyznačují značnou hutností, ale čtení vždy stojí za to.

  Nejnovější autorovu knihu The Daily Trading Coach považuji pak za vrcholné dílo, za to zcela nejlepší, co kdy bylo až doposud na téma psychologie obchodování napsáno. Kniha od začátku do konce srší nepřeberným množství zajímavých rad a tipů, jak zlepšit psychologickou stránku tradingu, často jsou tyto tipy navíc doprovázeny velmi poutavými příběhy. Nejpodstatnější pak je, že tipy a rady z knihy skutečně fungují a pomáhají, pokud se je naučíte aplikovat a dodržovat na pravidelné bázi.

  Toto bezesporu zajímavé a poutavé čtení bych označil za naprostý základ psychologie obchodování, kterým by se měl prokousat každý, kdo je schopen číst v angličtině. I když to bude čtení na delší chvíli, každá stránka a každá kapitola skutečně stojí za to. Udělejte si výčet rad a tipů, které cítíte, že by mohly pomoci vašim slabinám v psychologii obchodování a zkuste se pár týdnů držet autorových rad - pevně věřím, že zlepšení se dostaví.

  Brett N. Steenbarger: Enhancing Trader Performance: Proven Strategies From the Cutting Edge of Trading Psychology

  Starší titul stejného autora již sice není tak prakticky uchopitelný, jako The Daily Trading Coach, přesto si z knihy každý odnese hlubší zamyšlení nad psychologickou stránkou obchodování. Kniha se sice chvílemi pouští až příliš hluboce do tématu psychoanalýzy, není však od věci si skrze podobné čtení uvědomit, jak řada událostí z našeho života může vytvářet vzory chování, které pak nechtěně opakujeme i v tradingu. Řada poutavých příběhů z vlastní psychologické praxe autora vám dá lepší přehled o tom, co vše může ovlivňovat naše rozhodování a reakce v průběhu tradingu a získat tak lepší "mapu" nad komplexností tématu psychologie tradingu.

  Knihu je však třeba číst s lehkostí a nadhledem - pozor, nezapomínejte, že psychologové a psychiatři mají už z principu tendence dělat pacienta z každého. Příběhy v knize pojaté ještě neznamenají, že se s podobnými důvody stojícími za neúspěchy v tradingu potýkáte i vy - není však od věci zamyslet se nad událostmi, které by skutečně vliv na naše obchodování mít mohly.

  Tuto knihu doporučuji především těm, kteří se o psychologii obchodování zajímají skutečně hluboce a rádi si rozšíří obzory i nad rámec "nutného". Jedná se o knihu spíše pro "fanjšmejkry".

  Jack D. Schwager: Market Wizards: Interviews with Top Traders

  Prakticky každý trader, hlavně ten začínající, potřebuje permanentní přísun pozitivní motivace. Trading není snadný byznys a bez pozitivních příběhů těch, kteří uspěli ve světovém měřítku a dosáhli až na nejvyšší vrchol, by bylo pro všechny obchodování daleko náročnější.

  Autor Jack D. Schwager stojí za celou sérií knih "Market Wizards", tato jeho první však stále zůstává tou nejlepší. Osobně jsem knihu četl již minimálně 6x a stále v ní nalézám řadu nových myšlenek, pozitivních pohledů a hlavně nekonečnou inspiraci. Kniha je skvělá i díky skladbě mimořádných osobností tradingu, mezi které patří například i Ed Seykota - bezesporu jeden z nejpozoruhodnějších aktérů knihy.

  Tato kniha je "klasikou" a neměla by chybět v knihovně žádného tradera. Garantuji, že dokáže vždy pozitivně povzbudit a dodat mnoho nové a potřebné inspirace.

  Nassim Nicholas Taleb: The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable

  O této knize se rozhodně nedá hovořit jako o lehkém víkendovém čtení. Knihu budete číst zřejmě neustále dokola, než plně pochopíte šíři jejího významu. Přesto se jedná bezesporu o zřejmě nejzásadnější knihu, která byla v novodobých dějinách tradingu napsána. S čistým svědomím říkám, že doposud nebylo napsáno nic, co by vám dalo takovou lekci na téma risku, jako tato kniha.

  Problém většiny traderů je v tom, že chápou pojem "risk" příliš zjednodušeně, že berou risk na příliš lehkou váhu. Risk je však daleko všudypřítomnější a selhání daleko častější, než by se mohlo zdát. Každý trader tedy musí mít pořádnou dávku opatrnosti a pokory, pokud se chce pustit do práce s vlastními finančními prostředky.

  Kniha Black Swan (Černá labuť) je velmi silným vystřízlivěním, ledovou sprchou, po které začnete chápat pojem "risk" ve zcela jiném měřítku a vaše opatrnost se zajisté zmnohonásobí. Konec hrátkám s přeoptimalizovanými systémy, je na čase začít se dívat na risk střízlivým pohledem a začít brát správu peněz smrtelně vážně.

  Tato kniha je další nutnou, povinnou četbou pro každého tradera. Počítejte ale také s tím, že do skutečného významu této knihy je třeba trochu dozrát - možná budete muset číst knihu v průběhu příštích let opakovaně, než plně oceníte její přínos. Rozhodně se nejedná o žádnou knihu v duchu "10 zaručených tipů, jak se stát šťastnějším a bohatším přes víkend".

  Kniha Black Swan patří mezi jednu z mých nejoblíbenějších knih vůbec.


  Peter L. Bernstein: Against the Gods: The Remarkable Story of Risk

  A jedno velmi příjemné, čtivé a poutavé dílo na závěr. Každý trader je v prvé řadě managerem risku a tudíž by bylo dobré i vědět něco o samotné historii risku! Ano, právě do tohoto tématu se pustil autor Peter L. Bernstein, aby čtenáře v poutavé formě provedl celou historií vývoje, chápání, managování a kontroly rizika. S knihou nejenom získáte nad pojmem "risk" opět další pohled, tentokrát ze zcela jiného úhlu, ale zároveň vás bude obsah knihy i bavit a držet vaší pozornost. Vaše budoucí obchodní rozhodnutí sice kniha příliš neovlivní ani nezefektivní, ale pojmu "risk" budete rozumět zase trochu více. Což nikdy není ke škodě. Nemluvě o tom, že historie managování risku je skutečně zcela fascinující.

  Tolik tedy k několika tipům z mé "soukromé" knihovny. Zmíněné knihy patří zřejmě k mým zcela nejoblíbenějším, některé z nich jsem četl již opakovaně. Přeji tedy příjemné a přínosné počtení i ostatním! A ještě jedna poznámka na konec: pokud jste čekali knihy typu "Jak rychle a jednoduše postavit úspěšné obchodní strategie", pak musím dodat, že na podobné knihy bohužel příliš nevěřím. Domnívám se, že pouze pokud se člověk sám pustí do mravenčí práce hledání toho, co jsou zajímavé myšlenky a co nikoliv, pak se teprve vydá na dráhu úspěšného tradera. Čas strávený nad grafy a vlastními backtesty je dle mého názoru stále nejlepším učitelem v oblasti tradingu. I když samozřejmě přečíst si tu a tam řadu zajímavých knih na téma technické analýzy a vývoje obchodní strategie může být také k užitku - pokud si však tipy a myšlenky záhy začneme sami ověřovat vlastními backtesty. Jinými slovy, skutečnou práci tradera za vás nikdo stejně neudělá.

  11.4.2010

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...