Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Ženy ženám: Rozhovor s úspěšnou obchodnicí

  Jsem si vědom toho, že náš server není pouze pro muže, ale má také nemalou základnu pravidelných čtenářek. Jelikož přístup žen k tradingu je trochu jiný než přístup mužů (ženy jsou opatrnější, citlivější k riziku a berou trading mnohem svědomitěji než většina mužů), rozhodnul jsem se dnešní článek věnovat právě ženám.

  Ve skutečnosti nepůjde ani tolik o článek jako o rozhovor. Základním impulsem totiž byl nedávný e-mail, který jsem dostal od jedné z našich čtenářek, paní Hanky. Obzvláště mě potěšila část o tom, že paní Hanka je dnes již úspěšná obchodnice:

  Milý Tomáši,

  už nějakou dobu mám pocit, že bych Vám měla napsat. Jednak Vám chci poděkovat, protože se považuji za úspěšnou absolventku spreadového kurzu. Jasně, vydělat dvakrát po sobě 5 000 USD / rok není nic převratného, ale na druhé straně je to 50 % zhodnocení účtu. Spousta borců dokázala zrušit účet za méně než dva roky. Takže já se cítím úspěšná a Vám i Petrovi opravdu děkuji. Ale byl to až Váš poslední článek (pozn. na blogu iMotivator.cz) „Úspěch a děti“, který mě přiměl sednout k počítači a napsat. Volnou asociací jsem byla dovedena k přemýšlení nad spojením trading a děti nebo matky a trading. Osobně si myslím, že matky na (nebo po) mateřské jsou k tradingu výborně vybavené. Nemluvím o daytradingu, pro mě nemá žádný smysl strávit odpoledne u PC vyděláváním peněz a pak ty peníze dávat někomu, kdo tráví čas s mými dětmi. Já chci se svými dětmi psát domácí úkoly, hrát si, povídat si cestou na kroužek nebo třeba společně vařit večeři. Takže zkušenosti z daytradingu mám nulové, ale spready to je úplně jiná situace, jednak tolikrát zmiňovaná trpělivost jako podmínka nutná k obchodování spreadů je u matek většinou dávno vypěstovaná v nadprůměrné výši a pak trhy jdou nahoru nebo dolů, s Vámi nebo proti Vám, to je neskonale klidnější prostředí, než je schopno vytvořit jen trochu živější batole. Netvrdím, že je kdovíjak příjemné chytit několikrát za sebou SL, ale pokud máte zdravé děti a nežijete v úplném vzduchoprázdnu, vždycky si stejně uvědomíte, že jste ztratili jenom pár peněz. Samozřejmě to předpokládá, že člověk opravdu obchoduje jenom s tím, o co může bez problémů přijít, ale to je asi jasná věc. Pokud navíc matka nežije s dítětem sama, ale v normálně zajištěné rodině nemusí brát svoje spready smrtelně vážně. Nedostane se pod tlak "uživit rodinu" tak snadno jako muž. Takže spojení matka s dětmi a spready mi přijde tak smysluplné, že bych skoro obchodování komoditních spreadů doporučila každé matce, minimálně psychiku má k obchodování připravenější než průměrný muž a o tu jde v obchodování v první řadě.

  Jelikož sám vím, že obzvláště v komoditních spreadech si právě ženy vedou velmi dobře a jsou v této oblasti často úspěšné, požádal jsem okamžitě paní Hanku o krátký rozhovor, za účelem dodat ostatním ženám sebedůvěru. Paní Hanka souhlasila – a zde tedy dnešní inspirace pro ženy – i s lehkým návodem, kudy a jak na to.

  Hanko, jak dlouho obchodujete spready a kdy jste začala být úspěšná obchodnice?

  Koncem roku 2010 jsem absolvovala Kurz spreadového obchodování, v lednu si předplatila MRCI a Gecko TNT a začala zkoušet papírové obchody, později jsem si otevřela účet u IB, osahala si platformu a plánovala na demu obchodovat až do konce roku 2011, ale "potřeba to zkusit" byla silnější a první živý obchod jsem otevřela v září 2011. Vzhledem k tomu, že jsem byla nachystaná na to, že budu ráda, pokud mi vůbec mé ztráty dovolí zůstat ve hře, tak skutečnost, že v září 2012 byl můj účet větší o 50 %, jsem považovala za mega úspěch. Nevydělávám žádné závratné peníze, ale i teď je můj obchodní účet vyšší než v září 2012. Jestli je to možné považovat za úspěch, tak jsem úspěšná od začátku živého obchodování.

  Jak vypadá vaše rutina při obchodování spreadů? Kdy a jak často se spreadům věnujete, jaké jsou to konkrétní úkony?

  O víkendu cca 2 hodiny procházím MRCI grafy a vybírám potenciální obchody, ale protože obchoduji s opravdu pidi účtem, tak se občas stane, že si z důvodů pravidel money managementu nebudu moct dovolit v následujícím týdnu otevřít další obchod. Pak MRCI grafy pouze zarchivuji a nijak detailně je neprohlížím. Otevřené pozice se snažím kontrolovat večer před uzavřením burzy (pitu, nečekám na konec elektronického obchodování), ale když nejsem večer doma, tak se prostě podívám druhý (nebo třetí) den ráno.

  Jaká je tak vaše měsíční frekvence obchodů?

  V prvním roce jsem otvírala 3-4 obchody měsíčně, druhým rokem jsem se dostala na průměrně 2 obchody měsíčně.

  Proč si myslíte, že tento směr může být vhodný do začátku i pro další ženy?

  Spreadové obchodování není příliš náročné časově a aktivitu vyžaduje až mezi 20.-21. hodinou, takže se v klidu dají stihnout domácí úkoly, kroužky nebo teplá večeře:-)

  Co jsou nejdůležitější lekce, které jste se při obchodování spreadů doposud naučila?

  Asi spíš než o lekci bych hovořila o benefitu, který mi přinesl tradingem vynucený "řád a pořádek" a který se pomalu přesouvá i do oblastí s tradingem nesouvisejících (od přírody jsem totiž typ "pořádek je pro blbce, inteligent se vyzná i v chaosu").

  Pokud byste měla poradit něco ostatním ženám do začátku, co by to bylo?

  Aby se hned od začátku pokusily obchodovat spready opravdu jako spready, to znamená obchod si pečlivě naplánovaly, otevřely a pak ho nechaly dýchat. Já jsem své první živé obchody strávila přilepená na monitoru pozorováním minutového grafu a reagováním na aktuální dění, že tenhle postup moc úspěšný nebyl, je asi víc než jasné.

  Jaké vnitřní kvality si myslíte, že by měly mít ženy, které se chtějí do tradingu (obchodování spreadů) pustit stejně jako vy?

  Nemyslím si, že by obchodování spreadů vyžadovalo nějaké zvláštní vnitřní kvality. Jednoduše člověk musí chtít obchodovat a být ochotný cestou se vše potřebné doučit a samozřejmě nezabalit to při prvních neúspěších, protože ty prostě přijdou. Výhoda je pokud není člověk hnidopich, obchodování spreadů je jednoduché a pohodlněji se bude obchodovat tomu, kdo to přijme jako fakt a nebude hledat žádné zbytečné složitosti.

  Pokud by s vámi chtěly ostatní ženy studující a obchodující spready diskutovat v diskuzi pod tímto článkem, mají možnost? Pod jakým nickem vás zde případně uvidí?

  Do diskusí jsem přihlášena pod nenápaditým nickem jako Hanka, ale přiznávám, že momentálně diskuse moc nečtu a ještě méně do nich přispívám.

  Paní Hance děkujeme za e-mail i krátký rozhovor a držíme jí palce i do dalších úspěchů.

  6.10.2013

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...