Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Život tradera v Algarve: report #1

  Tak máme za sebou první (nejnáročnější) fázi stěhování do Portugalska, kterou bylo nalezení lokality a nemovitosti, která by odpovídala našim požadavkům. Jak takový proces stěhování tradera do zahraničí vypadá? A jak jsem se celkově připravoval? Pokusím se v několika samostatných článcích vylíčit jak život tradera mimo ČR, tak veškeré přípravy, které tomu z pohledu tradingu předcházely.

  V prvé řadě asi bude správné vysvětlit, proč právě Portugalskou. S mojí manželkou již dlouho uvažujeme o stěhování někam, kde je teplo, moře, čerstvé ryby a čerstvé ovoce. Kde je zkrátka a dobře zdravější životní styl, lepší pohoda a méně věčně mrzutých jedinců, kde neznáte slovo „stres“ a kde se prostě cítíte dobře.
  Hledání místa jsme věnovali doslova několik let a procestovali skutečně mnoho. Upřímně řečeno, naprosto nejvíce nás uchvátila Asie (Singapur, Thajsko, HongKong...), nic méně, žít na tomto kontinentu je přeci jenom administrativně i kulturně pro občana EU trochu náročné, proto naše finální rozhodnutí bylo zůstat v Evropě, kterou máme opravdu velmi rádi. Nejprve se zdálo, že zvolíme Španělsko (konkrétně Barcelonu), při návštěvě Portugalské přímořské oblasti Algarve jsme však velmi rychle změnili názor. Nakonec jsme se na Algarve vypravili opakovaně, abychom se ubezpečili, že je to skutečně to „správné“ místo a tím bylo rozhodnuto. Už před dvěma lety jsme se tedy kvůli tomuto záměru začali učit portugalsky a dnes mohu říci, že se tímto jazykem poměrně bez větších problémů s manželkou domluvíme.

  Algarve

  Algarve je název pro celou oblast jižního pobřeží Portugalska. Pobřeží Algarve je krásné místo, které čítá nekonečné množství překrásných pláží (údajně je tu pláží až 300), obrovské množství vysoce kvalitních golfových hřišť (golfisté vědí, že Algarve je jedním z center evropského golfu), velmi stabilní počasí, dlouhou dobu viditelnosti (průměrná doba denního světla je zde jedna z nejvyšších v Evropě) a hlavně – prakticky po celý rok slunce a teplo. Letošní zima je tu sice mimořádně špatná, přesto stále velmi příjemná: proměnlivé počasí nabízí 2-3x do týdne alespoň 22 stupňů (několikrát jsem tu během posledního týdne již chodil jen v tričku s krátkým rukávem a v autě používal klimatizaci), slunce se tu aktuálně střídá s občasnými deštivými dny. Golf tu můžete i v únoru hrát alespoň 3x do týdne. Lidé jsou zde velmi příjemní a především méně otrávení – nebo tak alespoň vypadají.

  portugalsko-report-2.jpg

  V Algarve je přibližně 300 pláží. Aktuálně jsou opuštěné, plnit se však začnou již začátkem dubna.

  Obecná příprava a hledání místa pro život

  Příprava na stěhování začala už v roce 2009, hlavní část však na začátku roku 2010.

  V prvé řadě jsme uvažovali, zda-li nemovitost koupit, nebo pronajmout. Pro první rok jsme se nakonec rozhodli pro pronájem, abychom mohli celé Algarve a životní styl zde lépe poznat a dle toho se rozhodnout, co a jak dále.

  Obeslali jsme tedy postupně cca 150 majitelů vil a 40 realitních agentur s přesnou představou oblasti, kvality a úrovně prostředí, velikosti a podoby vily/domu, atd. Tato část byla poměrně „zábavná“, protože již zde se projevila klasická jižanská nátura zvaná „amáňa“ (zítra). V našem oslovovacím emailu jsme totiž specifikovali i datum, kdy letíme do Algarve, abychom si předvybrané nabídky osobně prohlédli, čímž jsme Portugalcům také dali najevo, že je ještě dost času - a oni se dle toho také zachovali.

  Zatím co první 3 týdny nechodily prakticky žádné odpovědi, z čehož jsme byly značně nervózní, týden před odletem přišlo náhle odpovědí a nabídek tolik, že jsme nevěděli, kterou vybrat dříve. Nakonec jsme se rozhodnuli prohlédnout si dle předvýběru z fotografií celkem 30 nemovitostí nejrůznějších velikostí, umístění a kvalit. Toto rozhodnutí se nakonec ukázalo jako velmi moudré, neboť jsme během týdenního a velmi vyčerpávajícího ježdění po nemovitostech v Algarve získali perfektní představu o tom, co je dobrá nabídka a co je mizerná nabídka, jak se tak ceny pohybují a co vše je zde možné a dostupné.

  Náš původní záměr bylo najít si bydlení ve městě Vilamoura, které se nám velmi líbí a které máme velmi rádi. Nachází se zde také oblast, která se jmenuje Vale do Lobo a které se také říká „Beverly Hills Evropy“ – mimo jiné se zde dokončuje první 6* hotel v Evropě. Luxusní vily zde mají nejrůznější světové hvězdy, hlavně z oblasti sportu (například fotbalista Ronaldino). Ceny nemovitostí jsou zde samozřejmě obrovské, nic méně, po troše hledání jsme i zde nalezli nabídku pronájmu prostorné vily s bazénem za cenu 1500 Euro měsíčně (a dalo by se usmlouvat ještě trochu níže), přesto jsme se rozhodli do této oblasti nestěhovat. Důvod je jednoduchý – prostředí je zde již opravdu trochu moc „snobské“ a ceny běžných potřeb zbytečně předražené. Přesto jsme ve Vilamoura našli pár krásných nabídek, většinou kolem 1000 Euro měsíčně, jednalo se přitom o exklusivní lokace – například bydlení přímo na golfovém hřišti, apod. O několika z nich jsme velmi vážně po nějaký čas uvažovali.

  portugalsko-report-1.jpg

  Pohled ze spodní (chudší) části Vale do Lobo.

  Nic méně, rozhodli jsme se navštívit i jiná města a poohlédnout se, zda-li neexistují i jiná příjemná místa k žití. Jako první jsme vyškrtli město Albufeira, které je pro nás osobně skutečně ošklivé – naplácané domy na sobě, v létě přeplněné, ceny předražené. 90% nemovitostí v tomto městě je vlastněno Angličany – v podstatě se dá říci, že těm zde patří tak polovina veškerých nemovitostí v Algarve. Angličané samozřejmě požadují vyšší nájemné, nic méně, oproti Portugalcům, kteří vám pronajmou dům i výrazně levněji, alespoň nabízí vysoký komfort. Portugalské domy jsme též zcela vyřadili – je lepší si připlatit za moderní a plně funkční vybavení.

  Naše cesta dále vedla více a více na západ, nakonec skončila ve velmi pěkném městě zvaném Lagos. Toto město má krásné historické centrum, velmi hezký přístav s jachtami a především zde není tolik Angličanů, neboť je to přeci jenom už hodiny jízdy autem z mezinárodního letiště ve Faro. Jinak jenom pro upřesnění – díky Angličanům se zde bez problémů domluvíte Anglicky, což je také veliká výhoda. Řekl bych, že v Algarve je Angličtina „druhý jazyk“.

  portugalsko-report-3.jpg

  Marina v Lagos. Počasí je tu některé dny v týdnu už natolik krásné, že se dá chodit jen v tričku s krátkým rukávem (většinu dnů však ještě potřebujete alespoň lehčí svetr).

  V Lagos jsme nakonec dostali dvě úžasné nabídky. Tou první byla opravdu velmi exklusivní dvoupatrová vila, umístěná prakticky na pláži, s přepychovým vybavením (například vyhřívaný bazén, nebo kuchyně cca 25m čtverečních), 3 ložnice, 3 koupelny, obří obývací pokoj s krbem, několik balkónů, veliká terasa, atd., atd. Vilu pronajímali poměrně finančně zoufalí Angličané a bylo možné se dostat s nájmem až na 1200 Euro měsíčně, což je zhruba polovina toho, co je běžná cena za takto exklusivní a luxusní sídlo. Vše zde bylo naprosto dokonalé – až na jediný detail, a sice, že se přímo naproti právě stavělo. A to je bohužel dost zásadní, neboť celý den poslouchat těžkou techniku a hledět na rozvířený prach je prostě trochu moc.

  portugalsko-report-4.jpg

  Promenáda v Lagos lemovaná palmami. Cesta končí na cca 2 kilometry dlouhé pláži.

  Druhá nabídka byla kousek od města Lagos a byla nakonec ta finální, kterou jsme vybrali. Jedná se o nově vystavěné město - a co je na tomto místě kouzelné, je fakt, že se nachází na kopci. Všude kolem máte mnoho zeleně a před sebou krásný výhled na moře. Je zde klid, pohoda. Přesně to, co jsme hledali. Nabídka, kterou jsme zde dostali je také velmi dobrá – 2 patrový dům, 3 ložnice, 3 koupelny, veliká kuchyň a veliký obývací pokoj, velká francouzská okna v každé místnosti, 2 balkóny, 1 terasa, garáž, plně vybaveno (moderním a vkusným zařízením), včetně věcí jako je myčka nádobí, apod., cena za měsíc je 950,- Euro, což zahrnuje i podíl na údržbě zeleně a obrovského bazénu, který je společný pro několik domů (je zde i plavčík po celý den). Městečko má i svou vlastní recepci a svou vlastní ostrahu, je zde tedy velmi bezpečno. Upřímně řečeno, na placení nájmu mně stačí jen vypisovat strategii IronCondor, což je práce na 5 minut měsíčně.

  A vzdálenosti? Pláže cca 7,5 km (celkem cca 15 různých pláží), 2 multikina a 2 velká komerční centra cca 11 km, 3 různá golfová hřiště a 2 aquaparky do 10 minut autem, centrum města Lagos nebo Portimao (ve kterém se nachází slavná pláž Praia Rocha) 10 minut autem.

  portugalsko-report-5.jpg

  Frontální pohled na náš nový domov. Nově vybudované městečko s velmi dobrou dostupností. Bezpečné a klidné místo k tradingu. Cca 30 metrů se nachází obří baznén, společný pro několik domů. Z terasy i balkónu je výhled na moře. V okolí je mnoho zeleně - a to i během zimních měsíců (foceno minulý týden).

  Život a ceny v Algarve

  Někteří se domnívají, že život na podobných místech je trochu jako život na vesnici, není to však již dávno pravda. Naleznete zde stále kouzelné, autentické rybářské vesničky, avšak díky velkému přílivu kapitálu z Anglie za posledních 10 let se dá říci, že ve větších městech (Faro, Lagos, Albufeira, Portimao) naleznete vše, co u nás. Mám tím na mysli prakticky stejná komerční centra se stejnými značkami v obchodech, obrovské množství super-marketů a fast food restaurací (těch je tu více, než u nás), několik multikin (velmi moderních), atd. K tomu všemu krásné promenády při moři, které jsou lemované vysokými palmami a nabízejí kouzelné výhledy, ale i historická centra s letitou historií.

  V Algarve se obecně příliš nespěchá, takže pokud využíváte jakékoliv služby, musíte se naučit trpělivosti – to je zde pravidlo číslo 1. Nutno také říci, že jsem příjemně překvapený tím, jak jsou zde technologicky daleko v mnoha ohledech: tak například, pokud vstoupíte do multikina, pak vám přes bluetooth začnou do mobilu posílat ukázky z nových filmů, pokud zde chcete internet, standard se zde již pohybuje kolem 24 Mbps a to za cca polovinu ceny v ČR (prostě „Český telekom“ zůstane „Českým telekomem“), atd.

  Dokonce jsem byl velmi překvapený, když jsem zjistil, že je možné zde dokončit pilotní kurz, který jsem minulý rok započal v ČR - a to přímo na mezinárodním letišti ve Faro, což je něco, o čem bych ani nesnil (pro zasvěcené: učíte se zde přistávat s pomocí ILS).

  Naprostým překvapením pak pro mě byla zkušenost ze zdejších silnic. Jednak jsou zde silnice nové a velmi kvalitní, v Algarve neplatíte dálniční známku – ale hlavně, zatím co jsem se velmi bál, že jízda na zdejších silnicích bude „o život“, opak je pravdou. Na silnicích je tak třetina aut co u nás, agresivní a bezohledný styl jízdy, který je v ČR samozřejmostí, je zde řídkou záležitostí. Už dlouho jsem nezažil tolik pohody na silnicích, jako zde. Díky vysoké kvalitě silnic se dostanete po Algarve kamkoliv za chvilku, dokonce i do Španělska. Nutno ale také říci, že benzín je zde výrazně dražší, než u nás – cca 38 Kč za litr.

  A co se ostatních cen týče?

  Tak například kilo krevet zde koupíte od 200 Kč. Čerstvé ryby pro 2 osoby od 50 Kč. 1,5 litru čerstvě vymačkané pomerančové šťávy za 50-60 Kč. Ceny v restauracích jsou zhruba jako u nás. V supermarketu nakupujete o 10-15% levněji, než u nás. Ovoce zde chutná jinak (lépe – mám pocit, že u nás ovoce žádnou chuť nemá) a zaplatíte za něj většinou také méně. Voda je zde velmi, velmi levná (překvapivě). Internet a mobilní volání levnější.

  Po Portugalsku jezdí i velmi kvalitní rychlovlaky (obdoba našeho Pendolina) a to za podobnou cenu, jako u nás, resp. trochu nižší.

  V tuto chvíli se vracím ještě na pár týdnů do ČR, abych zde zařídil poslední potřebné záležitosti, po březnových seminářích však již bude Algarve našim novým domovem.
  Tolik tedy k první části, v další části se pokusím sepsat, jak jsem se na stěhování připravoval z pohledu tradingu.

  14.2.2010

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z

  Další články na toto téma

  Stavíme byznys jménem trading III

  Minulý díl jsme zakončili krokem, ve kterém se v rámci stanoveného časového harmonogramu budeme snažit najít co nejvíce vhodných nástrojů pro náš osobní styl. Pokud tedy máme vymezený okruh těch nástrojů nebo systémů, které nás zaujaly nejvíce, můžeme pokročit dále.
  Samozřejmě, že užší výběr obchodních systémů, které nás zaujaly a u kterých cítíme, že by mohly padnout našemu stylu ještě neznamená, že je nutně musíme obchodovat. Sám například poslední rok testuji mnoho opčních strategií, které jsem si vybral do „užšího“ kola jako ty, které by mně mohly padnout nejlépe, mnoho z nich již testuji na živém účtu, avšak obchodovat „naplno“ jsem se rozhodnul zatím pouze jedinou z nich. Ostatní strategie se buďto postupně ukázaly jako méně zajímavé, než jsem se původně domníval, nebo jsou ve fázi dalšího testování, což je další krok , o kterém chci dnes primárně psát.
  Krok 5: testování robustnosti vybraných nástrojů
  Zúžený okruh vybraných nástrojů je následován dalších krokem a tím je jejich testování. Nemám zde ještě na mysli jemné backtestování a stavbu konkrétní podoby obchodního systému. V tento moment mám na mysli spíše velmi hrubé backtestování a především testování robustnosti zvoleného nástroje. Hned vysvětlím, co mám na mysli:
  Dobrý nástroj by měl být v prvé řadě univerzální. Neměl by to být nástroj, který funguje pouze na nějakém trhu nebo nějakém time-frame, ale nástroj, který se nemusíme bát aplikovat v různých trzích a podmínkách. V tento moment tedy ještě nepotřebujeme nutně stavět obchodní systém (tj. konkrétní obchodní pravidla pro vstupy a výstupy, která budou následně backtestována), ale musíme si ověřit, že vybrané nástroje fungují.
  Neexistuje bohužel jednotný postup, jak něco takového „vyzkoušet“. Jedním z nejjednoudšších je ten, že si ke svému stávajícímu nástroji k určování vstupů vyberete nějaký jiný nástroj pro určování výstupů – například křížení křivek MACD, posouvaný stop-loss, CCI hook atd. Musí se jednat o nějaký obecně funkční výstup, ale nejde v této fázi ještě o žádné jemné testování.
  Nyní si vyberete řekněmě 5-6 různých trhů (v případě pozičního obchodování) a to ideálně z různých komoditních komplexů, nebo 2-3 trhy a 2-3 různé time-frame v případě intradenního obchodování. Váš další krok je otestovat na každém trhu / timeframe alespoň 100 obchodů. Nejde nyní o to přesvědčit se, jak hodně systém vydělává/nevydělává (v tomto bodě navíc ještě stále o obchodním systému nemluvíme, je to pouze hrubý test) – jde pouze o test určité robusnosti. V ideálním případě by trh měl vykázat alespoň trochu profitu na všech time-frame a všech trzích. Měli byste systém otestovat na všech trzích i time-frame také v různých situacích trhů – tj. silně trendujícím trhu, „normálně“ trendujícím trhu a netrendujícím trhu (chopu), abyste si okamžitě udělali představu, pro jaký typ trhu je nástroj nejvhodnější. Celému tomuto testování věnujte alespoň několik týdnů – je skutečně velmi důležité přesvědčit se, že je zvolený nástroj robustní a také vědět, pro jaký typ trhů je případně totálně nevhodný. Poté co jste hotovi, udělejte ještě jednu věc – otestujte stejný nástroj vstupů s jinými výstupy, než v případě prvního testu. Abych byl upřímný, pokuste se zkombinovat váš nástroj vstupů alespoň s 5 různými variantami výstupů. Důvod je jednoduchý – je třeba si být jisti, že zvolený nástroj vstupů sám o sobě pozitivně ovlivňuje výsledky a že vše nebylo především dílem výstupů. Samozřejmě, pokud jste zběhlejší technicky, můžete pracovat s dalšími variacemi – jeden z dalších ideálních způsobů je testovat robustnost daného vstupu na základě analýz MAE/MFE atd. I když současné testování různých výstupů celý proces udělá ještě zdlouhavější, budete alespoň vědět, jaké výstupy jak zhruba fungují, jak dlouho vás podrží v obchodě, k jakému typu trhů se hodí nejlépe atd. To vše vám pak ulehčí další krok.
  I přes zjevnou zdlouhavost tento krok nepodceňujte. Přirovnejte si tento krok opět ke klasickému byznysu: řekněme, že jste ředitel sítě kaváren Starbucks – rozhodně nebudete otevírat své pobočky na prvním místě, kde vás napadně. Zaručeně nejdříve strávíte (nebo byste alespoň měli) mnoho času podstatně hlubším studiem zúženého výběru vytipovaných oblastí. Budete chtí vědět úplně všechno – kolik lidí kolem dané oblasti projde ve všechny hodiny denní doby, jak majetní lidé bydlí v okolí, kde jsou nejbližší kanceláře, kam lidé z kanceláří chodní na snídaně a na obědy, kolik tak utrácejí, a mnohem více. Úplně stejné to musí být s vašim předem vytypovaným nástrojem – musíte udělat podrobný průzkum, než se ubezpečíte, že má hlubší význam se danému nástroji věnovat více a zkoušet s jeho pomocí stavět obchodní systém. Tyto nástroje jsou základními stavebními kameny, na kterých budete stavět svůj byznys jménem trading jako celek a proto musí být základy velmi pevné.
  Veškeré testy provádějte v přehledé formě a veškeré výsledky dobře archivujte. Bodou se vám zaručeně ještě v budoucnu hodit a zcela jistě se k nim budete ještě mnohokrát vracet. Využijte například program Excel, který je pro podobná testovná ideální.
  Pokud vše uděláte dobře a nic nepodceníte, budete mít na konci mnoho nových poznatků:
  budete vědět, který z nástrojů z úžšího výběru prošel „jemným sítem“ a se kterým se tedy budete nadále snažit stavět svůj obchodní systém; docela možná to bude několik nástrojů, což je jedině dobře; docela možná tedy už budete mít nyní ten „svůj“ nástroj budete vědět, pro jaké trhy je váš nástroj nejvhodnější; zda-li pro více nebo méně volatilní, pro více nebo méně trendující, pro dražší nebo levnější trhy celý proces vám navíc umožní se s různými trhy lépe seznámit během tohoto procesu se také seznámíte s více time-frame, což vám pomůže ujasnit si, který by mohl být ten nejvhodnější pro vás budete vědět, jak různé výstupní techniky mohou váš vstupní nástroj ovlivnit, jak dlouho nebo krátce vás v trhu jednotlivé výstupy podrží budete si moci více ujasnit, jakým typem výstupů se budete chtít zabývat dále a tím si tedy i ujasnit, zda-li budete chtít být spíše dlouhodobý trader (a využívat dlouhodobější výstupy), nebo krátkodobější trader (resp. swingový obchodník – a využívat tak krátkodobější výstupy) budete mít už poměrně jasnou představu, jaké ruzné kombinace vstupních a výstupních nástrojů budete chtít podrobit finální snaze vybudovat konkrétní obchodní systém Příští týden vezmeme ty nástroje, které prošly "jemným sítem" a začneme z nich tvořit obchodní strategie.

  Co nového přinese Finančník v roce 2017?

  S ohlášeným odchodem Tomáše dostávám dotazy, jak bude Finančník vypadat příští rok, kam se bude vyvíjet a zdali zůstane jeho zaměření. Každá podobná zásadní změna představuje prostor pustit se do nových věcí a těm starým dodat novou energii. Kam se tedy vydá Finančník v roce 2017?
     Foto (c)123rf.com   Finančník zde bude samozřejmě dál tak, jak jej znáte. Respektive doufám, že se mi ho podaří s kolegy posunout zase o kus dál a dodat mu novou dynamiku. Rodinné důvody mě nejméně na příští rok přitáhly zpátky do Čech, a budu tak mít více příležitostí se této mé srdcové záležitosti aktivněji věnovat, být v bližším kontaktu s ostatními tuzemskými tradery a především mít čas předávat na stránkách Finančníka řadu z mých nových přístupů a myšlenek, kterým se v tradingu poslední roky věnuji.
  Na co se tedy můžete v roce 2017 na Finančníkovi těšit?
  Technologie
  Pozitivních změn se dočká celá platforma, skrz kterou je na serveru distribuován obsah. První na řadu přijde diskuzní fórum. To stávající je již velmi zastaralé, nemá podporu pro mobilní zobrazování, občas padá, nevyhledává správně v uzavřených diskuzích, neposkytuje mnoho moderních funkcí, někdy nechodí emailové notifikace a třeba pro účely vedení obchodních deníků s mnoha screenshoty už není nejvhodnější. Bohužel fórum máme propojené s řadou dalších služeb, je plné zajímavého obsahu (jehož internetové adresy by se neměly změnit) a jakýkoliv pokus o změnu byl tak vždy dost časově náročný a komplikovaný. Přes dřívější plány proto nikdy k výraznému upgradu fóra nedošlo. Řada z vás ví, že pro specifické účely jsme nakonec vytvářeli nová diskuzní fóra, kde se pracovalo přívětivěji. Nové fórum začne tým Finančníka implementovat již v prosinci 2016 a věřím, že začátkem roku bude vše zfinalizováno. Obsah diskuze zůstane zachován.
  S mobilními aplikacemi souvisí i výrazné zmodernizování platformy pro on-line výuku. Především bychom se již v průběhu první poloviny 2017 chtěli zbavit streamování ve Flashi a přejít kompletně na HTML 5. Z uživatelského pohledu by to znamenalo možnost sledovat kurzy i na mobilních telefonech a tabletech. Nové on-line kurzy, představené od roku 2017, budou navíc připravovány ve více kratších lekcích (při zachování celkového rozsahu kurzu), což je opět velmi praktické pro sledování na mobilních zařízeních a průběžném studiu například při cestování nebo cestách do zaměstnání.
  Z pohledu technologií máme v plánu i další novinky, které ale budeme představovat postupně. Určitě bude našim cílem redesignovat Finančník.cz tak, aby jej bylo možné snadněji číst na mobilních zařízeních.
  Publikované články
  I nadále budou samozřejmě na Finančníkovi vycházet články. Zaměření zůstane podobné (diskréční a automatizované obchodování), byť bych rád větší část článků zaměřil na pokročilejší praktické aplikace obchodních přístupů a testy chování trhů. Tedy vyššího využívání různých vysledovaných statistických tendencí pocházejících z mého vlastního výzkumu a výzkumu mého quant týmu. Ne vždy jde o konkrétní obchodní strategii, ale o myšlenku, kterou lze další prací do obchodního systému „přetavit“. Pro mě osobně představovaly vždy podobné informace velkou inspiraci a motivaci. Ostatně velmi pozitivní reakce na články, které jsem v tomto duchu již publikoval (viz Profitabilní tendence vycházející z FOMC dnů, Profitabilní obchodování A-Z: obchodní systém ke stažení a podobně) mě utvrzují v tom, že většina z vás bude mít podobný názor.
  Obsahově se určitě budeme dál věnovat obchodování futures, více článků bych rád ale věnoval i obchodování akcií a ETFs. Ty mohou být, zejména v automatizovaném pojetí, výrazně přívětivější pro začínající tradery z pohledu nároků na kapitál a možnosti řízení rizik.
  V průběhu roku patrně otestuji i zájem o některé komplexnější směry obchodování, kterým se věnuji (například arbitráže s použitím opcí). Tyto přístupy už bohužel vyžadují výraznější programátorské znalosti a nejde tak o „mainstream“ v běžném retailovém obchodování. O to jsou však podobné přístupy zajímavější. Ostatně celkově budu rád, pokud další tradery motivuji v otevření své mysli k využívání univerzálnějších technologických řešení. Tedy takových, které myšlení tradera neuzamykají do funkcí poskytovaných některou z retailových platforem, ale umožňují mu svobodněji zpracovávat informace a vytvářet řešení, která jdou mimo hlavní proud retailových traderů (bohužel většinou ztrácejících).
  Kurzy obchodování
  Na Finančníkovi pochopitelně budou dále k dispozici kurzy vysvětlující mé taktiky intradenního obchodování FIMS s využitím orderflow. Kurzy jsou nové a v podobě, ke které zatím nemám co dodat. Od nového roku budeme kurzy bonusově poskytovat rovnou s mými orderflow indikátory pro SierraChart. Po roce opět zvažuji uspořádání jednoho semestru kurzu s mým mentorigem.
  Jak jsem avizoval, od nového roku budou na Finančníkovi dostupné také nové kurzy zaměřené na mé taktiky automatizovaného obchodování. První bude klasický jednodenní kurz konkrétně popisující začátky obchodování AOS. V rámci kurzu bude k dispozici i má skriptovací šablona, kterou používám pro vytváření obchodních systémů ve stylu „od myšlenky ke kódu“. A pochopitelně i popis několika systémů, které pro automatické obchodování používám (se zaměřením na komodity, akcie a v případě menších účtů na ETFs).
  Současně by se měl v únoru / březnu konat pokročilý workshop zaměřený na kompletní automatizaci analytického workflow a pokročilé aplikace automatizovaných přístupů. Jde o oblast, kterou jsem neviděl zatím školit nikde na světě, tak jen stále přemýšlím, jak veškerý obsah do kurzu poskládat tak, aby byl zcela srozumitelný i neprogramátorům. Na workshopu plánuji poskytnout i své skripty, které pro tyto účely používám. Samozřejmě v otevřené podobě, aby je bylo možné dále rozvíjet a upravovat. Rád bych využil i to, že jsem aktuálně více v Praze, a kurzy tak budou po delší době prezenční, nabízející větší možnost vzájemné interakce a případného navazujícího setkání. Konkrétní data kurzů budou vyhlášeny ke konci roku.
  Dalším mým cílem je rozvinout na Finančníkovi komplexnější on-line výuku práce se softwarem (Amibroker, TradeStation, Python, možná NinjaTrader, který ale sám nepoužívám) tak, aby i začínající tradeři měli v této oblasti od čeho se konkrétně odrazit a mohli systematicky postupovat ke svým prvním obchodním systémům (například ve stylu nového kurzu práce s Amibrokerem, který vzniká zde.). Pokud byste se chtěli do vytváření těchto on-line kurzů zapojit, tak mi prosím napište na petr@financnik.cz. Hledáme v této oblasti spolupracovníky.
  Pochopitelně se nabízejí i další myšlenky na rozvoj serveru. Sám si velmi oddychnu, až budeme mít za sebou technologický update a budu se moci soustředit už jen na zprostředkování obchodního know-how. To vzniká v synergii s mým vlastním tradingem a neustále probíhajícími inovacemi vycházejícími ze zkoumání trhů, takže se jistě můžete v průběhu roku těšit na mnoho nových zkušeností a tipů.
  A pokud se do trhů vrátí větší volatilita, mohl by tak být rok 2017 velmi zajímavý po všech stránkách!
  S celým týmem se těším na další vzájemné potkávání na webových stránkách a off-line akcích Finančníka.

  Jaké trhy pro vyhlazené portfolio

  Letošní rok jsem si uvědomil jednu ze zásadních chyb: doposud jsem měl své portfolio zaměřené převážně na indexové futures trhy. Řadu let jsem shledával tento přístup jako dostatečný, letošní rok jsem však zažil, jak frustrující může být, pokud chytneme během roku několik period, které jsou pro indexy slabé. Proto jsem se rozhodnul tvrdě zapracovat na intradenním AOS portfoliu, o čemž bude dnešní článek.
  Vyhlazená equity není otázkou systému – vyhlazená equity je otázkou chytrých kombinací trhů, timeframů, případně obchodních přístupů (na vyšší úrovni pak otázka inovativního position sizingu). Ono je to celkem logické.
  I když v době finančních šoků neexistuje v trzích prakticky žádná negativní korelace, po zbytek doby stále existují skupiny trhů, které si žijí svým vlastním životem – a nabízejí nám tak rozumnou diversifikaci. Výsledkem pak je, že pokud si právě vede špatně jedna skupina, ztráty může rozumně kompenzovat jiná skupina trhů – a celkově takto vyhlazujeme celou equity.
  Jaké skupiny trhů použít
  První otázkou samozřejmě je, jaké skupiny trhů kombinovat.
  Futures burzy v základu nabízejí následující skupiny: Indexy, Currencies (měny), Metals (kovy), Energies (energie), Bonds (dluhopisy) a Grains (zrniny). Každá skupina si žije svým životem a v každé skupině lze nalézt jeden zajímavý trh, který bude následně reprezentovat celou skupinu.
  Osobně jsem experimentoval se všemi skupinami a krom měn mohu doporučit prakticky jakoukoliv kombinaci. Měny jsou obecně v rámci AOS vysoce nestabilní (a například AOS na forexu selhávají extrémním tempem, proto je náročné najít zajímavý AOS pro forex). Záleží samozřejmě také na tom, na kolika trzích se vám podaří vytvořit systém a kolik trhů současně vám umožní obchodovat váš účet, ale i s menším účtem se dají po jednom kontraktu již obchodovat 3–4 trhy a v takovém případě se mně osvědčily zejména následující kombinace:
  Kombinace pro 3 trhy (po jednom trhu z následujících skupin):
  Indexy Zrniny Energie Kombinace pro 4 trhy (po jednom trhu z následujících skupin):
  Indexy Zrniny Energie Bonds Osobně momentálně dopracovávám několik portfolií založených právě na 4 skupinách a zde je příklad jednoho z portfolií (na 30minutovém grafu, celkem zastoupeno 5 trhů, equity za posledních 8 let, obchodování po 1 kontraktu – breakout strategie):

  Vyhlazení skrze více timeframů
  Druhý zajímavý způsob vyhlazení equity (v kombinaci s kombinací různých trhů z různých skupin) je využití více timeframů u každého z trhů (ideálně beze změny parametrů systému, nebo jen s mírnými změnami). Jedná se spíše o dovyhlazení než vyhlazení, ale evokuje to například myšlenku, že místo přidávání kontraktů může být zajímavější přidávat timeframy pro stejný systém a trh. Další možnost je samozřejmě optimalizovat i timeframe (tj. prohlédnout si systém(y) na vícero timeframech a udělat rozhodnutí výběru jediného, pro každý trh ale jiného), zde je ale již otázka, jak hodně reálně přeoptimalizováváme.
  Každopádně, zde je pro ukázku druhá varianta equity výše, kdy pro každý trh přidáme druhý timeframe, a to 15 minut. Jak vidíte, k lehkému dovyhlazení skutečně došlo, drawdown se až tak dramaticky nezvýšil, profit však ano.

  Jaké systémy použít
  Nejlepší variantou je samozřejmě mít v portfoliu zástupce trendových a zástupce protitrendových systémů. Vcelku ale postačí i kvalitní systém se schopností obchodovat rozumně (a co nejvíce rovnoměrně) na obě strany.
  Mojí specializací jsou breakout strategie a mohu s jistotou prohlásit, že takové pro portfolio napříč různými trhy bohatě stačí – pokud se tedy jedná o strategie obchodující na obě strany, long i short. Občas stačí i jednodušší breakout strategie, které samy o sobě na jednotlivých trzích až tak fenomenální výsledky nedávají (jako jednotlivý trh byste asi danou strategii neobchodovali), ale všechny dohromady dávají smysluplné portfolio, s kvalitní equity. Je vždy třeba hledět na portfolio jako celek – to je podstatnější ukazatel než kvalita equity jednotlivých systémů. Pamatujte, že kde jeden trh ukazuje velký drawdown, tam to mohou další dva trhy bohatě kompenzovat.
  Samozřejmě předpokladem je mít kvalitně nastavené workflow vytváření strategií, protože těch budete potřebovat ideálně celou řadu a na celé škále trhů, tj. vše musíte mít připravené pro rychlou a plynulou práci. Zároveň je nadále kriticky důležité mít kvalitní procesy testování robustnosti, abychom do portfolia vybírali jen strategie skutečně robustní.
  Co se týká reoptimalizace, celkově se mně osvědčilo provádět jí zhruba 1x za rok (maximálně 1x za 1/2 roku, vyšší frekvenci jsem shledal jako zbytečnou až kontraproduktivní) a tohoto se hodlám držet i s mými novými portfolii.
×
×
 • Vytvořit...