Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Život tradera v Algarve: report #3

  Posledních několik týdnů jsem dostal dotazy, zda-li budu pokračovat v reportování z Algarve. Jedná se sice o off-topic téma nesouvisející přímo s tradingem, ale jelikož mnozí z vás vnímají tyto naše reporty jako motivační, rozhodnul jsem se po delší odmlce napsat další postřehy ze života tradera v zahraničí.

  Abych přeci jenom nebyl zcela mimo okruh toho, k čemu je náš server určen, začnu z oblasti tradingu.

  Jak jsem již psal minule, můj aktuální okruh se soustředí na opce, akciové spready a intradenní obchodování, to již však v menší frekvenci.

  V rámci opcí zatím vše funguje vcelku dobře, poslední IC36 pozice se nachází aktuálně téměř uprostřed (necelých 20 dnů do expirace), s predikcí pravděpodobnosti úspěšnosti 95%. Muselo by přijít za příští 2 týdny ještě mnoho nečekaného, aby se má aktuální pozice dostala do ohrožení. Samozřejmě, v trzích jeden nikdy neví... Pro příští pozici se chystám na lehké zvýšení počtu lotů, stále ještě nejsem na úrovni, kterou bych si představoval s touto strategií obchodovat (40-50 lotů). Nic méně, pomalé přidávání pozic je pro mě psychicky přijatelnější a považuji takový přístup za kvalitnější budování "základů". Mám i několik nových nápadů, co ještě u strategie otestovat, nyní postupně na všech nápadech pracuji - přeci jenom zde v Algarve raději trochu více lenoším, než pracuji 🙂

  Akciovým spreadům jsem zde v Algarve zatím věnoval nejvíce času. Po cca 5000 testech se blížím k finálnímu výběru párů, které budu chtít obchodovat. Rovněž programování polo-automatu se blíží ke konci. Pokud vše půjde dobře, do konce května spustím finální testování na paper-účtu (hlavně z důvodů, že bude vše dobře fungovat po technologické stránce) a v polovině roku bych začal uvažovat o prvních live pozicích. Rozjet novou strategii je pozvolný proces, u kterého je třeba důslednosti, preciznosti a nevyplatí se zbytečně spěchat. Petr je již trochu dále, aktuálně se blíží k finálnímu testování na paper-účtu a zřejmě brzy přijde testování na live účtu. U testování akciových spreadů jsem se naučil novou věc - ještě trochu více zdokonalit archivování a zaznamenávání postupů a testů. V Excelu jsem si založil speciální log, do kterého jsou na každou novou řádku zaznamenány nejdůležitější údaje daného backtestu a následně hyperling na .pdf soubor, ve kterém je daný backtest se vším všudy zdokumentován. Velmi efektivně tak mohu mezi sebou porovnávat nejrůznější testy a hledat, co je pro mě nejzajímavější pár a kombinace.

  Intradennímu obchodování se věnuji cca 2-3 dny v týdnu. Mimo jiné pracuji na novém protitrendovém patternu systému FinWin, jsem ale teprve na začátku. U trendových patternů pokračuji ve svém obchodním plánu, tj. obchodování 0/v a TNG patternů, s velikým důrazem na korekce k EMA34 a EMA204 a money-managament, tj. výběru obchodů s nízkým riskem a zajímavým potenciálem. Ze dnů, kdy intradenně neobchoduji, je to zejména pondělí.

  Mám i rozpracovaný poziční systém na akcie, avšak na ten již aktuálně nezbývá příliš času - snažím si život zde také trochu užívat. Můj hlavní plán pro první pololetí je rozěbehnout akciové spready a dokončit několik dalších myšlenek na opce.

  Tolik tedy k tradingu. A jak zde vypadá život?

  Po nějaké době v Portugalsku musím předně říci, že Praha ani ČR mně zatím nechybí. Možná tak nějaké služby, jako například Starbucks Coffee, ale bez toho všeho se dá docela dobře obejít. Algarve stále vidím jako opravdu krásné místo. Za celou dobu jsem musel odložit shortky tak 2x a i když tu některé dny bývá „jen“ polojasno, až oblačno, celkově už teplota neklesá pod 21 stupňů. V hezké dny už šplhá na 30 stupňů. Je tu mnoho zeleně, a na každém kroku se pasou koně. Opravdu je to místo, kde se relaxuje a odpočívá.

  Na druhou stranu už jsem pochopil, že v Portugalsku si nic nevynutíte. Je třeba přijmout fakt, že zde vše trvá trochu déle, že se tu lidé zrovna nepřetrhnou, že tu má každý na všechno dost času a že na nějakou efektivitu nebo důslednost se zde až tak nehraje. Buďto se nad tím můžete vztekat, nebo to tak prostě přijmout. Občas je třeba obrnit se trpělivostí, ale následná procházka po pláži nebo promenádě v přístavu vše zažene.

  Život v zahraničí není dle mého názoru až tak jiný co se běžných denních rutin týče, člověk si zde ale uvědomí, jak je charakter života člověka velmi ovlivněn počasím. V některých ohledech zde tedy nyní žijeme značně jinak. Například denně běháme 4 kilometry, jíme ryby několikrát do týdne, chodíme na oběd s přáteli častěji, než v Praze - a to tu těch nových přátel zatím moc nemáme, poměrně často vaříme a den prožijeme ve větší pohodě a relaxovanosti. Na to vše může člověk v Praze spíše zapomenout – ale moho je opravdu dáno faktem, že je tu permanentně teplo a hezky. Prostě na jihu se žije jinak.

  Postupně také poznáváme různá místa Algarve a Portugalska. Je tu spousta zajímavých míst s pozoruhodnými přírodními scenériemi. Můžete jet do pohoří, které je autem 40 minut, můžete jet na nejsevernější místo Evropy, které je charakterem úplně jiné, než jížní pobřeží. Příští týden letíme na sever Portugalska do města Porto – představte si, že zpáteční letenka stojí 750 kč se všemi poplatky. Už jsme tu také zkusili pár restaurací, některá portugalská vína a hlavně různé druhy ryb a mořských plodů.

  Pokud se v souvislosti s Řeckem nyní ptáte, jak to tady vypadá – zda-li je opravdu Portugalsko také na pokraji krachu, pak musím řici, že nevím. Zde v Algarve turisté za rok utratí více, než domorodci v celém Portugalsku, takže zde je samozřejmě situace jiná a vše tu na povrch vypadá OK. Na druhou stranu je pravda, že Portugalci zrovna moc nepracují, často stávkují a mají nejvíce volných dnů ze všech Evropských zemí. K tomu mají dluh o velikosti skoro 80% HDP, takže zrovna vyskakovat si zde nemohou. Jinak je ale zajímavé, že Portugalci jsou výrazní optimisté – v podstatě svou budoucnost vidí stále růžově. Pravý opak Čechů, kteří mně přijdou často pesimističtí bručouni, s neustálou podezíravostí ke všemu a ke všem. Čtením předvolebních článků v ČR na internetu se docela bavím, občas bych ale i brečel.

  Také je zajímavé, že mají Portugalci poměrně výrazný talent učit se cizí jazyky. Anglicky se domluvíte v pohodě nejenom zde, ale i v Lisabonu a jiných částech Portugalska. Dohovořit se zde dá ale i německy. Angličtina však jasně vede – je zde vzácné narazit někoho, kdo by vám anglicky nerozumněl. Takže naší tvrdě vydřenou portugalštinu jsme zde zatím příliš nepotřebovali....

  Portugalci také milují děti a je to zde vidět na každém kroku. Při troše pozorování uvidíte poměrně výrazný rozdíl oproti jiným místům. Největším miláčkem je tu ale fotbal, občas jsou Portugalci fotbalu až fanaticky propadlí. Fotbal tu běží pořád a všude, je vzácné najít restauraci, kde by zrovna neběžela televize a v ní fotbal. Jinak restaurace jsou zde různě drahé: můžete jít do „turistických“ restaurací na pláži a za 20 Euro si dát „jídlo pro turisty“ (rozumějte: dát si fish and chips pro Angličany a pořádně je u toho oškubat), nebo můžete do zdejší restaurace a velmi si pochutnat na menu za 7,50 Euro. Je jen potřeba to tu trochu znát – naštěstí máme fajn sousedy, kteří zde žijí již 10 let, tak nám už ukázali a vysvětlili co, kde a jak.

  Pokud něco na Portugalsku opravdu nemusím, tak jsou to řidiči. Můj první dojem ohledně jízdy v Portugalsku byl chybný - slušně tu totiž jezdí spíše jen turisté. Portugalci jezdí zde dost hrozně, asi jako u nás na D1. Řídí agresivně, ve sváteční dny jezdí opilí – takže je to tu občas dost nebezpečné, a policajty tu nevidíte. A když už ano, tak si připadáte jako doma, protože jezdí ve Škoda Octavia.

  Já osobně jsem si tu jako velmi příjemnou relaxační činnost našel přípravu ryb a mořských plodů. Oproti tradingu je to něco, kde člověk nemusí příliš přemýšlet, takže si příjemně "pročistí hlavu".

  To je tedy asi tak vše. Rozhodně však mohu vše shrnout s tím, že pokud je vaše motivace v tradingu docílit možnosti žít jinde, stojí taková motivace určitě za to. Minimálně získáte úžasné nové životní zkušenosti, poznáte jiné lidi a jinou mentalitu a získáte trochu větší odstup od ČR, takže i větší nadhled.

  poho%F8%ED_algarve.jpg

  Pohoří Algarve.

  pl%E1%9Ee_alvore.jpg

  Pláže v Alvore.

  praia_de_rocha.jpg

  Pláž Praia de Rocha v Portimao - jedna z mých nejoblíbenějších pláží.

  portugalsk%E1_policie.jpg

  Portugalská policie.

  2.5.2010

  Tomáš Nesnídal


  Další články na toto téma

  Finančník živě z Chicaga (3)

  Dnes na moment opustíme burzy a přineseme zprávy z dalšího velmi zajímavého místa. Toto místo se jmenuje Union League Club of Chicago (ULC). A najdete v něm mnoho traderů.
  Jedná se o velmi prestižní klub, který se nachází přímo v centru Chicaga a ve kterém se ubytovává mimo jiné mnoho traderů z celého světa – a bydlíme zde i my s Petrem. Klub je jedním slovem překrásný: americky stylový, v každém pohledu elegantní, vkusný. Jeho poloha je skutečně fantastická – vyjdete ze dveří a na prvním rohu se nachází burza CBOT, na druhém burza CBOE. Dojít na burzu je otázka dvou minut.
  V klubu vídáte prakticky od rána až do večera většinou muže (ženy měly do tohoto klubu ještě nedávno zcela zákaz vstupu) a to v oblecích a většinou s telefonem u ucha. Jedním z nejčastějších telefonátů, který kolem sebe slyšíte, je zadávání pokynů brokerům na burzu. Toto jsme zažili hned při příjezdu – v lobby seděl elegantní muž a do telefonu dával kompletní instrukce svému brokerovi na příští den. A pokud zrovna obchodníci zde netelefonují, tu a tam je můžete vidět s PDA v ruce. Naposledy jsem jel s takovým ve výtahu – celou cestu pozoroval na svém PDA živá data a grafy.
  Klub je zde pro business a obchodování úžasně zařízený. Tak například zde naleznete několik malých kanceláří, ve kterých je kancelářský stůl s počítačem, faxem a tiskárnou, plus konferenční stolek. Takovouto kancelář můžete kdykoliv plně využívat – prostě jen přijdete, zavřete se uvnitř a děláte business nebo provádíte obchody. Vše ve vysokém komfortu a zcela nerušeni.
  Klub má samozřejmě i další bohaté zázemí – překrásné prostory, bar s kulečníkem, bazén, masáže, saunu, golfová trenažér, basketballovou tělocvičnu, atd. To nejcennější co však klub má je originální obraz Moneta!
  V klubu bydlívají skuteční američtí miliardáři, párkrát tu přespal i prezident Bush. Přesto není klub v pravém slova smyslu honosný; převládá již zmíněný vkus a elegance. Pokoje zde mají nejrůznějších velikostí a nejrůznějšího vybavení. Mnoho lidí na chodbách vypadá normálně, chová se normálně a ani byste do nich neřekli, že jsou to milionáři. Před každým pokojem pak samozřejmě najdete ráno na zemi nejčerstvější výtisk Wall Street Journal, který již na vás čeká, abyste mohli zahájit další obchodní den.
  Tolik tedy z dalšího prostředí – místa, kde tradeři neobchodují, ale kde spávají, přebývají, plánují své obchody a scházejí se.
  Příští reportáž už bude z Las Vegas.


  Union League Club of Chicago je překráné místo, plné elegance, vkusu, komfortu a traderů.

  Americké indexy pro intradenní obchodování

  V minulém článku jsme si podrobněji představili cestu, která vede k výběru trhu pro intradenní obchodování. Vyjmenovali jsme si několik skupin titulů, které se intradenně obchodují nejčastěji a zmínili jsme se, že sami obchodujeme intradenně americké komoditní kontrakty na akciové indexy.
  Pojďme se na tuto skupinu trhů podívat podrobněji. Komoditních kontraktů na americké akciové indexy dnes existuje celá řada, z naprosté většiny se dnes však obchodují čtyři trhy, které si v článku představíme podrobněji.
  E-MINI NASDAQ 100
  Jeden z nejlevnějších komoditních kontraktů na akciové indexy má v platformách zkratku NQ. Cena trhu se odvíjí od indexu Nasdaq-100, který obsahuje 100 akcií největších technologických společností z různých oblastí (počítače, software, internet, telekomunikace, retail, biotechnologie) obchodovaných na americké akciové burze Nasdaq.
  Plný bod trhu NQ má hodnotu 20 dolarů, nejmenší pohyb trhu je 0,25 bodu, což představuje hodnotu 5 dolarů.
  Kontrakt se obchoduje na burze CME a jeho podrobnou specifikaci naleznete na stránce: http://www.cmegroup.com/trading/equity-index/us-index/e-mini-nasdaq-100.html
  Trh NQ je často využíván mj. začínajícími intradenními obchodníky, kteří později chtějí přejít na trh ES. Výhodou trhu jsou nejméně volatilní pohyby , což v kombinaci s 5ti dolarovou hodnotu ticku umožňuje používat velmi malé stop-lossy v hodnotách několika málo desítek dolarů a NQ tak představuje jeden z finančně nejdostupnějších a nejméně riskantních trhů pro začínající intradenní tradery.
  E-MINI DOW
  Další velmi dostupný trh pro začínající intradenní tradery. E-mini Dow má v platformách zkratku YM a odvíjí se od indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA), o kterém můžete často slyšet také jako o Dow Jonesově indexu. DJIA je jedním z nejstarších tržních indexů a skládá se z 30 akcií nejvýznamnějších a nejvíce obchodovaných amerických společností (v průběhu času se složení portfolia indexu mění, aktuální strukturu můžete nalézt např. na www.djindexes.com)
  Trh se velmi snadno počítá – pohybuje se po plných bodech, přičemž jeden plný bod má hodnotu 5ti dolarů. YM je tak stále velmi levným trhem, pohyby má však výraznější než NQ – tj. lze realizovat větší profity, ale většinou je třeba pracovat s trochu větším stop-lossem (toto se však v průběhu času mění). Na druhou stranu jde o trh, který má nižší likviditu než NQ a většina obchodníků tak tento trh po čase přestane obchodovat díky horšímu plnění při větším počtu příkazů (z pohledů začínajícího obchodníka s jedním kontraktem však toto nepředstavuje podstatný limit).
  Trh se opět obchoduje na burze CME a jeho podrobnou specifikaci naleznete na stránce: http://www.cmegroup.com/trading/equity-index/us-index/e-mini-dow_contract_specifications.html
  E-MINI S&P 500
  Nejvíce intradenně obchodovaným komoditním kontraktem na akciové indexy je bezpochyby E-mini S&P 500, který v obchodních platformách naleznete pod zkratkou ES. Ceny trhu se odvíjí od cen patrně nejvýznamnějšího a nejsledovanějšího akciového indexu S&P 500. Ten je počítán z cen 500 akcií největších společností aktivně obchodovaných v USA jak na burze Nasdaq, tak na burze New York Stock Exchange.
  Hodnota plného bodu trhu ES je 50 dolarů, nejmenší pohyb trhu je 0,25 bodu, což představuje hodnotu 12,50 dolarů. Trh je tak nejdražší ze všech čtyř představovaných akciových indexů. Jeho specifikem je obrovská likvidita, v trhu není problém obchodovat desítky, často i stovky kontraktů najednou. Proto ES přitahuje především profesionální obchodníky s velkými účty.
  Trh lze obchodovat i s menšími stop-lossy (běžně obchoduji do stop-lossu 100 dolarů), nicméně je třeba počítat s tím, že díky vyšší hodnotě ticku je určen spíše pro zkušenější obchodníky.
  Trh se opět obchoduje na burze CME a jeho podrobnou specifikaci naleznete na stránce: http://www.cmegroup.com/trading/equity-index/us-index/e-mini-sandp500_contract_specifications.html
  E-mini Russell 2000
  Nejvíce diskutovaný trh v poslední době, který koncem roku 2008 přešel z jedné burzy na jinou, a podstatně se tak změnila jeho charakteristika. Do zářijového kontraktního měsíce 2008 (včetně) byl trh obchodován pod zkratkou ER2, poté jej v platformách naleznete pod zkratkou TF.
  E-mini Russell 2000 je komoditní kontrakt postavený na akciovém indexu Russell 2000, který je počítaný z cen 2000 akcií menších společností. Tím se Russell liší od ostatních zde zmiňovaných indexů, které jsou vesměs počítány z cen těch nejvýznamnějších akcií největších společností.
  Hodnota plného bodu trhu TF je 100 dolarů, nejmenší pohyb trhu je 0,10 bodu, což v dolarovém vyjádření představuje hodnotu 10 dolarů. Ze zmíněných čtyř hlavních komoditních kontraktů na akciové indexy je trh TF jednoznačně nejvolatilnější a nejživější, tj. určený především pro zkušenější a agresivnější obchodníky a obchodníky, kteří dokáží těžit z větších pohybů.
  E-mini Russell má ze všech čtyř indexů v současné chvíli také nejnižší likviditu, protože po přechodu na burzu ICE řada obchodníku soustředila dočasně svůj zájem jinam. Nicméně trh je určitě obchodovatelný (sami jej obchodujeme), ale již na něm nelze například používat graf volume 2000, se kterým jsme úspěšně obchodovali v roce 2008 před přechodem na ICE.
  Trh se obchoduje na burze ICE a jeho podrobnou specifikace naleznete na stránce: https://www.theice.com/productguide/productDetails.action?specId=86
  Kontraktní měsíce
  Všechny zmíněné kontrakty se obchodují ve čtvrtletním cyklu, což v praxi znamená, že existují čtyři expirační měsíce – březen (March), červen (June), září (September) a prosinec (December). Žádné další expirační měsíce komodit na akciové indexy neexistují.
  Poměrně pevně dané je také období přechodu obchodníků mezi jednotlivými kontraktními měsíci. Většina obchodníků přechází do nového kontraktního měsíce druhý čtvrtek v příslušných měsících (tedy březnu, červenu, září a prosinci). Přechod do červnového kontraktního měsíce 2009 tak v největší míře nastal 12.3.2009. Řada obchodníků si samozřejmě datum přechodu neuvědomí, realita je proto taková, že několik dnů po druhém čtvrtku v daném měsíci se likvidita postupně přesouvá do nového kontraktního měsíce, čehož by si měli být vědomi zejména obchodníci pracující s grafy vykreslovaných na základě volume.
  Porovnání jednotlivých trhů
  Existují i další komoditní kontrakty na americké akciové indexy, ale čtyři právě zmíněné jsou dnes jednoznačně nejobchodovanější. Jak si mezi trhy vybrat? Nejlépe tak, že si konkrétní strategii otestujte na všech čtyřech trzích a rozhodnete se podle výsledků.
  Důležité je uvědomit si, že všechny čtyři indexy hodně silně korelují a pohybují se tak v zásadě stejně. Dnes je velmi moderní obchodovat s nejrůznějšími alternativními grafy a řadě začínajících traderů tak skutečnost vysoké korelace často uniká. Schválně si zkuste vedle sebe zobrazit například minutový graf zmíněných trhů, uvidíte, že trhy jsou si velmi podobné.
  Rozdíly hledejte především v čitelnosti vašich obchodních signálu, chování trhu v rámci úsečky (některé trhy se víc vrací a „vyhazují stop-lossy“ jako například ES), rychlosti – některé trhy mají tendenci být bouřlivější, likviditě (čím vyšší likvidita tím budete mít nižší skluzy v plnění) a samozřejmě především v risk-managementu. Zkuste si schválně porovnat vstupy vašeho systému ve stejný čas na představovaných trzích a podívejte se, jaký stop-loss byste kde potřebovali a jakého profitu byste dosáhli v jednotlivých trzích při stejném výstupu.

  Hrubá ukázka srovnání podobného vstupu na trhu ES vs. TF. Pokud bychom vstupovali na překřížení CCI přes nulovou linku, nabídl by TF vstup dříve s menším stop-lossem a vyšším potenciálem profitu (ukázka je zcela ilustrační a uvažuje pouze o potenciálu, nikoliv realizovatelném profitu). Na druhou stranu je trh TF často „živější“ a může nabídnout více falešných vstupů pokud nebereme v úvahu další filtrování. S podobnou analýzou by měl čas strávit každý obchodník (klikněte pro větší obrázek).

  Co se likvidity týče, indexům kraluje bez diskuze trh E-mini S&P 500. Následuje E-mini Nasdaq 100 a poté E-mini Dow. Likvidita E-mini Russell 2000 (není na grafu) je dnes přibližně srovnatelná s likviditou E-mini Dow, občas trochu nižší.

  Korelace mezi jednotlivými indexy
  Na závěr ještě tabulka z burzy CME zobrazující korelaci mezi jednotlivými indexy. Jak vidíte, většina hlavních indexů koreluje velmi těsně. Je však dobré současně pamatovat i na to, že v případě nějaké zásadní krize (např. finančního sektoru) mohou začít být volatilnější trhy, které daný sektor obsahují (např. NQ neobsahuje žádné finanční tituly, ale byl zase nejvíc zasažen např. internetovou bublinou). V této oblasti není od věci dělat si i vlastní průběžné porovnání trhů například s ohledem na čas, kdy jej obchodujeme. Ukázka takové vlastní analýzy rozpětí akciových indexů od tradera, který na finančníkovi diskutuje pod nickem yax:

  10ti denní range představuje průměr rozsahu ceny za 10 dnů ve večerní seanci obchodníka (čas 20:00-22:10), tedy v čase kdy jej obchoduje. Současně graf trhy porovnává s evropským indexem FESX, který je v grafu zobrazen v čase 9-12 hodin.
  Pokud bychom měli dnešní povídání uzavřít konkrétním doporučením , tak zejména pro začínající tradery by mělo platit, že hlavním vodítkem pro výběr trhu by měl být risk – čím nižší, tím lépe. S ohledem na zvolenou strategii bych na začátku doporučoval volit takový trh, který vám umožní vaší strategii obchodovat s nejnižším stop-lossem. Jelikož trhy velmi silně korelují, není problém v budoucnu strategii přenést na trh, který vám bude vydělávat při stejné práci více peněz.

  Finančník slaví tři roky své existence

  Čas neúprosně odpočívává nejen naše obchodní seance. A jak plyne, je občas dobré se na chvíli zastavit a připomenout si co všechno se za poslední dobu odehrálo a jaké jsou plány do budoucna. A my k tomu máme s Tomášem nyní tradiční příležitost - Finančník slaví tři roky své existence.
  O serveru typu Finančník jsme s Tomášem přemýšleli delší dobu před tím, než jsme jej založili. Doménu jsme nakonec zaregistrovali koncem roku 2003 a server v podobě, jaký znáte dnes, spustili na podzim roku 2004. Primárním naším cílem byl kontakt s dalšími tradery, neboť v té době jsme kromě nás samotných vlastně neznali nikoho dalšího, kdo by aktivně řešil otázky, jejichž odpovědi jsme postupně sami složitě rozplétali. V tuzemských podmínkách neexistoval server se zázemím, které jsme si představovali, a proto vznikl Finančník.
  Původní myšlenka měla úspěch a brzy jsme přes server našli spoustu výjimečných lidí, se kterými jsme dodnes někdy pravidelně a někdy občasně v kontaktu. Ostatně, občas se nás ptáte, kolik lidí server navštěvuje a odkud všude tito obchodníci jsou? Jelikož jsou to čísla opravdu zajímavá, zde přinášíme jejich první veřejnou prezentaci. Čísla pocházejí ze statistik Google Analytics:

  Počet denních návštěv Finančníka dle Google Analytics. Modrá křivka zobrazuje vývoj v roce 2007, zelená nabízí srovnání za stejné období roku 2006. Průměrná návštěvnost roste každým rokem o cca 80%.
  V běžný pracovní navštíví dnes server přibližně 5000 unikátních čtenářů, kteří na serveru shlédnou cca 45 000 stránek za den. Velmi aktivní a vyhledávanou součástí se stalo diskuzní fórum, kde je aktuálně registrováno přes 11300 uživatelů. Průměrný návštěvník stráví na serveru každý den přibližně 16 minut. Drtivá většina návštěvníků se postupně na server vrací, což nás velmi těší a jsme rádi, že zde nacházíte informace, které hledáte.
  Při této příležitosti bychom oba s Tomášem rádi poděkovali všem, kteří nám s vytvářením kvalitního serveru pomáhali a pomáhají a jejichž zásluha také je, že server dnes obsahuje tolik užitečných informací. Řada lidí zde pomáhá dělat korektury, spousta extrémně zajímavých příspěvků zde vzniká od báječných lidí, řada z vás nám pomáhá s překlady, občas někdo napíše nějaký zajímavý článek, pomůže z organizací akce atd. Bohužel nelze jmenovat všechny jednotlivě, neboť by nás moc mrzelo kohokoliv opomenout. Snad jen výslovný dík patří Sidovi, který zde skoro od začátku serveru každý den neuvěřitelně trpělivě pomáhá lidem ve forexovém vláknu.
  Hezký pohled je i na mapu, odkud se na Finančníka připojujete:

  Od počátku měření přes Google Analytics jsme zaznamenali na server přístupy ze 141 zemí. Krásný důkaz toho, jak tradeři cestují po celém světě

  Top země, ze kterých Finančník čtete, jsou:
  ČR Slovensko Velká Británie USA Německo Irsko Rakousku Francie Švýcarsko a Austrálie A co více - z většiny těchto zemí míváme občas na některé naší akci lidi, kteří přijeli speciálně z důvodu návštěvy akce, což nás moc těší. Ostatně propojení serveru s mezinárodními komunitami obchodníků jsou jedním z obrovských benefitů, které obohatily i mě s Tomášem. Připomeňme, že se nám v ČR podařilo dvakrát uspořádat jedinečný seminář s Woodiem, jednou s Mplayem, kontakty se světovými tradery nám pomohly přivést na tuzemský trh knihy Larryho Williamse nebo podpořit vydání knihy Dr. Eldera společností Impossible. Je toho prostě hodně, co se okolo Finančníka odehrálo nejen za poslední rok, byť v roce 2007 se spousta věcí pohnula výrazně kupředu.
  Když už jsme u rekapitulace, možná je zde i vhodné místo pro odpověď na občasnou otázku, kterou slýcháme - proč to všechno děláte a jak dlouho budete pokračovat? S Tomášem je pro nás práce na serveru někdy trochu vysilující, ale na druhou stranu i my z něj mnoho čerpáme, takže ty tři roky práce na serveru nás osobně velmi obohatily. Kdo někdy připravoval a spravoval nějaký vzdělávací projekt, jistě nám dá za pravdu, že člověk se nejvíc věcí naučí v okamžiku, kdy se snaží myšlenky zpracovat pro druhé. Trading je především o systematičnosti, koncepčnosti a vytrvalosti. A i díky Finančníkovi jsme se lépe naučili nejen pracovat s informacemi, ale především je více zmechanizovat pro naše vlastní profity na burze mj. tím, jak se člověk zamýšlí nad formulacemi odpovědí na vaše otázky a případně se snaží podobně prozkoumat oblasti, které dřív sledoval spíše jen tak po povrchu.
  Snad ještě důležitěji pro nás - a spoustu z vás, kteří mají oči otevřené - představuje Finančník neocenitelnou učebnici masové psychologie. Obchodování je především o správném osobním postoji, o přijmutí trhů a pochopení sama sebe. Ale abyste mohli všechno toto pojmenovat, musíte získávat spoustu podnětů - buď z vlastních chyb (což je velmi zdlouhavé a v trzích velmi nákladné), nebo z vystupování ostatních. Jsou lidé, které obdivujete a snažíte se jejich přístup pochopit a osvojit, a pak jsou lidé agresivní, chamtiví a líní, kteří vám nastavují snad ještě cennější zrcadlo - poskytují cenné podklady ke studiu těch lidských stránek, které stojí v trzích proti vám a které způsobují, proč tolik lidí v trzích prodělává. Upřímně snad nic nám nepomohlo s Tomášem více, než pochopení určitých procesů lidské masové psychologie a vlastností, které jsou pro trading nezbytné. Sami jsme se díky změnám v našem vlastním myšlení naučili k trhům přistupovat mnohem efektivněji a věřím, že naše poznání pomohla i řadě z vás prostřednictvím Tomášových jedinečných článků o psychologii obchodování.
  Abychom předešli závistivým komentářům směřujícím na komerční aktivity a naše příjmy, pak i ty jsou pochopitelně částí tohoto serveru. S Tomášem jsme obchodníci, kteří jsou si vědomi hodnoty svého času. Před tradingem jsme měli oba úspěšné firmy a nejsme typy lidí, kteří jsou ochotni věnovat svůj čas za průměrnou hodinovou mzdu v řádech desítek korun. Pokud podstupujeme určitá obchodní rizika např. s vydáním knihy, zaplacení drahé návštěvy zahraničního lektora nebo věnujeme celý náš víkend předávání osobních zkušeností, oceníme všechno tak, aby všichni byli nakonec spokojeni. Tj. včetně vás, kteří se našich akcí pravidelně účastníte, případně si koupíte knihu, která je v důsledku velkého počtu traderů na tomto serveru výrazně levnější než originál v zahraničí. Je to prostě "obchodní čas", který si člověk nechá zaplatit, ať již dělá libovolnou činnost, stejně, jako jsme to dělali v našich předchozích firmách. Na druhou stranu vše má své meze - určitě nechceme na tomto serveru žádnou reklamu a můžete nám věřit, že odmítání nabídek začíná být skoro tak časté, jako osobní pozvání na různá setkání. Škoda, že to takto nefungovalo v klasických médiích, která jsem před léty vydával
  Bohužel tohoto "individuálního" osobního času, který jsme schopni serveru věnovat, je čím dál méně. A tím se pomalu dostáváme k tomu, co lze čekat na serveru za změny v příštím období. Řada z vás již zaznamenala, že jsme snížili frekvenci kurzů. Přestože máme kurzy vždy naplněné až na samotné hranice pronajatých místností, musíme s Tomášem náš osobní čas velmi pečlivě dělit mezi naše osobní zájmy a všechny akce, které chceme v rámci serveru pořádat. V příštím roce budeme kurzy pořádat patrně přibližně jednou za měsíc a půl, spíše jednou za dva měsíce. Připravujeme několik pokročilejších akcí a tak frekvence jednotlivých kurzů bude ještě řidší než nyní.
  Nicméně hlavní věc, kterou chceme pro příští rok dotáhnout a věnovat jí trochu ušetřeného času, je systém osobních setkání. V rámci serveru jsme se pořádali občasná osobná setkání, která ale začala narážet na množství lidí, kteří se zde scházejí (tj. kapacity místností) a určitý systém organizace. Navíc jsme začali řešit situaci, kdy na jedné straně měli především nováčci pochopitelný zájem se setkávat se zkušenějšími, kteří ale - opět pochopitelně - upřednostňují uzavřenější setkání s lidmi, které již znají. Jelikož se s Tomášem účastníme různých setkání malých skupinek obchodníků, víme, že tento model je fajn - především za situace, kdy již jednotliví účastníci o ostatních něco vědí, znají jejich základní názory a zkušenosti. Proto jsme se rozhodli vyzkoušet připravit nový model osobných setkávání (tj. těch "bezplatných v kavárnách"). Setkání budou probíhat jako srazy obchodníků diskutujících v našem diskuzním fóru. Pokud někdo aktivněji diskutuje ve fóru, nechal za sebou určitou "stopu" a setkání tak začínají dávat smysl - scházejí se lidé, kteří se již alespoň částečně znají virtuálně a na osobním setkání mohou probrat další věci. V praxi budou setkání fungovat tak, že pro registraci bude vyžadován určitý počet příspěvků ve fóru, aby se odfiltrovali pasivní účastníci (později můžeme dělat stejným způsobem určitá tématická setkání zaměřená jen na některá diskuzní vlákna). V rámci registrace budou veřejné on-line seznamy diskutujících, kteří se setkání budou účastnit a každý si tak může udělat představu, kdo na setkání bude a případně jaké zkušenosti/zaměření daní účastnici mají (podle historie obsahu příspěvků v diskuzi). Setkání budou s největší pravděpodobností menší (tj. určitě budeme počet lidí limitovat tak, aby setkání mohla být osobní) a pokud se systém ujme, budeme je pořádat pravidelněji. Omezení na počet příspěvků by neměl nikoho limitovat - trading je z počátku především o vlastní píli a i začátečník má toho mnoho, čím se může s ostatními podělit (např. popisovat svůj osobní progres, tak jak to většinou dělali ti, co došli na Finančníkovi v tradingu nejdále a dnes se tradingu věnují fulltime) a především aktivní diskuzí se připraví na to, aby byl plnohodnotným účastkem osobních setkání. První setkání proběhne 1.12. v Praze (vyhlášeno bude tak za týden, až dotáhneme technickou stránku registrace) a pokud se systém osvědčí, další budou následovat. Zatím v Praze, patrně v Brně. Uvidíme. Nepište nám prosím, že potřebujete uspořádat setkání ve svém městě - naše možnosti jsou bohužel omezené, představy konkrétní a opravdu se snažíme
  Pro ty, kteří se setkání nemohou zúčastnit, pracujeme na systému chatu, který možná v průběhu roku vylepšíme. V tuto chvíli je relativní novinkou na serveru otevřený forexový chat a částečně uzavřený (přispívat mohou jen účastníci kurzu) emini chat. Pokud se rozjedou další oborová vlákna v diskuzi, můžeme přidat další místnosti.
  Tj. další rok života bude především ve znamení určité "konsolidace". Určitě se můžete stále těšit na naše pravidelné články, které pro vás budeme po celý rok s Tomášem přinášet, vyjde několik nových zajímavých knih a pokud se osvědčí navržený systém, rádi bychom co nejvíce z vás, aktivních obchodníků i zapálených nováčků, poznali osobně.
  Děkujeme Vám za důvěru, kterou ve Finančníka a mě s Tomášem máte, děkujeme vám za úžasné komentáře, které nám posíláte, a přejeme vám především hodně trpělivosti ve vaší další cestě za profity na burze. Finančník zde bude dál od toho, aby vás ve vaší snaze podporoval a poskytl vám co nejvíce možných rad.
×
×
 • Vytvořit...