Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Pracovat jako broker?


addonics

Doporučené příspěvky

Koukal jsem na to video co tu paveln uvadi...

Jako jedna vec je, ceho se dopoustej ty firmy, ale na druhou stranu, kdyz mi nekdo prodela 5 milionu, tak mu preci nedam dalsich xx milionu. To si pak muzou leda stezovat, ze jim nekdo neco slibil a nekdo je obral, ale kdyz nekdo prijde z 5 ti milionu o vic jak 1 nebo 2, tak uz zacnu bejt velmi podeziravej ne?

Me to z otho videa prijde, jako bych zil v kocourkove...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 233
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

  • 2 months later...

No to je skvělý. Dnes jsem byl zrovna v CP na "školení".
Bylo mi divné, že se tam se mnou sešlo dalších 9 lidí, ale říkal jsem si, uvidím. Pak jakýsi pan David Marášek(?) dvě hodiny obecně zmiňoval pár základních pojmů z obchodování a cosi o přesvědčování klientů k investování, abychom měli nějaký zisk. V tu chvíli jsem byl doma-tedy skoro. Navíc jsem se na konci jeho přednášky dozvěděl, že nikdo z přítomných posluchačů nemá s obchodováním žádné zkušenosti.
Po přednášce měl každý ještě osobní polopohovor, kde jsem sdělil své dojmy. Řekl jsem, že to byla pro mě ztráta času, že to, co mě chtějí učit, znám. A tak mi řekli, že mám přijít zítra o 45 minut déle než ostatní a že vyzkouší něco jiného.
Na zítřek jsem měl domluvené druhé kolo výběrového řízení v jedné firmě v Danube House, ale odřekl jsem to, s odůvodněním, že jdu pracovat jinam.
Teď čtu Vaše vlákno a říkám si, že jsem pěknej kus Idi**a. Naivně jsem si myslel, že budu dělal nějakého analytika.
Přitom při pohovoru se mě ptali na mé obchodování, obchodnické pojmy, na mou psychiku(říkal jsem jim, že když jsem v pozici přes noc nebo víkend, že moc dobře nespím atp.) a jedná se jen o blbej telemarketing, ach jo...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dovolím si ještě jeden příspěvek. Je to pro někoho asi otravný spam, nicméně bych jim chtěl upozornit čtenáře finančníka, aby nenaletěli, jako já.
Dnes jsem tam „nastoupil“ na devátou hodinu. Mně a jednomu kolegovi byla řečena pravda. Samozřejmě s odůvodněním, že se pan přednášející o tom zapomněl zmínit. Doslali jsme tzv. Manualscript pro telefonní kontakt(jakýsi canvas, antisale a sale). V něm je popsaný průběh telefonních hovorů s alternativními odpověďmi závislými na reakci klienta. Nanečisto jsem si jeden hovor s šefikem(později mi dokonce nabídl tykání) zkusil, dost jsem se i zakoktal a moc jsem pohotový s odpověďmi nebyl. Na to jsme s kolegou byli převelení do openspaceové místnosti a každý dostal stůl, telefon a seznam firem a jejich „jednatelů“ s telefonními čísli. Našim úkolem bylo volat lidem a nabízet jim, že CP je ta nejlepší cesta k rozmnožení kapitálu. Každý začátečník by prý měl uhnat 20 klientů denně,kteří by si nechali poslat nabídku, na což je potřeba vést průměrně cca 60 telefonátů. Mně se za dopoledne podařilo s pěti telefonátů „získat“ tři potenciální investory-prostě talent :) Každopádně jsem po obědě svoji kariéru „brokera“ dobrovolně ukončil.

Všichni kolegové pracují od 11 do 12 a od 13 do 15, a to najednou v openspace a při hlasu CNBC - aby CP působila na klienty dojmem, že se u nich opravdu něco děje. V čase před callingem tam pár lidí nahlas čte data z burzy(např. že Zentiva šla o 1% nahoru), která jsou pro posluchače naprosto irelevantní a jsou jimi zcela ignorována, což jsem docela sranda. Podle manuálu jsou všichni nabádání k arogantnímu asertivnímu jednání, aby to vypadalo, že něco vědí. Nicméně opak je pravdou.
O přestávce jsem dal s pár lidmi řeč. O finančních trzích neměl páru ani jeden(nebo jsem na něj nenarazil). Buď to jsou studenti nebo lidé, kteří jsou na pracáku. Délka jejich pobytu ve firmě se pohybovala od dvou týdnů do dvou měsíců. Ale ani jeden z nich neviděl od CP ani korunu, jen vidinu hvězdné budoucnosti.

Na závěr bych ještě řekl, že hlavním cílem CP není zisk klientů, ale donucení je neustále obchodovat, tzn. opouštět i profitové pozice. Ale abych jenom nehaněl. CP prý nabízí možnost vydělání na poklesu, což jsem u akcií slyšel poprvé, ale pravdou je, že jsem v nich nováček. I když asi to nebude nic převratného a bude to obdoba put opcí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Všechny Vás zdravím. Tak se tu ohromě bavím nad tím, jak tu všichni fundováně hovoří o práci makléře:) Kolik z Vás tu práci zkusilo? Já to dělám už nějaký pátek a jsem spokojen. Ale rád bych uvedl některé věci na pravou míru. Tak tedy. Skutečně se začíná tak, že první období - max 14 dní, né půl roku jak tu někdo zmínil- pouze telefonujete. Ono totiž nic jinýho ani dělat nemůžete, protože drtivá většina z Vás o této práci nic neví. Ten vstupní pohovor je také proto, abychom si prohlídli i my vás, nejen vy nás, protože makléř musí také nějak vypadat, nějak se oblékat atd. To je při této práci, kdy jednáte s movitými klienty důležité - nemyslíte?Dále: Poté, pokud je adept vybrán, je pozván na vstupní školení, aby si udělal představu o tom, do čeho vlastně jde a na základě této představy se buď pro tuto práci rozhodne, nebo ne. Po 14 dnech telefonování - jak říkáte vy, neboli učení se komunikace s velice vzdělanými lidmi, aby nedošlo k tomu, co popisuje kolega dole (jak se baví na nevědomosti volajících) - jak říkám já, začínáte klienty oslovovat s konkrétní nabídkou. Záleží na každém, jak moc je dobrý a podle toho si také začíná vydělávat. Jestli si někdo myslí, že někam nastoupí, vůbec nic neumí a nic o tom neví a začne brát hned 50 tisíc, tak je dost naivní. Během těch prvních týdnů co se učí práci makléře prochází každý sérií velice konkrétních seminářů, kde se o této práci a trzích atd dozvídá spousty informací. Každý, kdo chce v této práci něco dokázat by měl sám ve vlastním zájmu studovat třeba i po večerech tento obor, aby o tom věděl co nejvíce. Tato práce není Kolbenka, kde odpíchnete a den pro Vás končí. To, že zpočátku za Vás obchoduje manažer je pravda - kolik z Vás má makléřské zkoušky, aby mohl obchodovat? Nicméně s klienty o těchto obchodech hovoříte vy, takže manažer nemůže dělat něco, s čím nesouhlasíte...Já už nebudu dál popisovat tuto práci a uvádět na pravou míru spousty nesmyslů, které tu zazněly, ale mohu říct jedno: Na světě a tedy i v ČR je velice málo lidí, kteří dokážou být dobří obchodníci s CP. Je to totiž dost velká dřina...Musí Vám být tedy jasné, že ti dobří tyto peníze ( kolem 100 tis měsíčně) opravdu vydělávají a věřte, že na to nečekáte rok...trvá to 2-3 měsíce... Ale já jsem Vás nepřišel přesvědčovat ať jdete dělat makléře. Je to práce nejistá, bez jistého příjmu, je to práce tvrdá, psychicky hodně náročná a kdo na to nemá, ať to ani nezkouší. A kdo si myslí, že je dobrej, tak to zkuste a pak pište fundované příspěvky. Jaromír :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Milý Jaromíre,
těší mne, že Vás baví, jak se tu bavíme my, co na to nadáváme. Nicméně, mám pár postřehů k Vaší práci. Těší mne, že jste spokojen s Vaší prací, ale nenapsal jste nám vůbec jestli tedy jste tím manažerem jak říkáte, který dělá obchod. A taky by mne zajímalo jak dloho se této práci věnujete a jaký jste měl postup, pokud nějaký byl. K tomu co píšete o oblečení, myslíte si že když přijdu na pohovor v obleku od Armaniho, že to je jen jeden oblek, který mi visí ve skříni a který mám jen pro slavnostní příležitosti? Ja nevím v čem chodíte vy, ale rozhodně bych do práce nechodil v montérkách. To že jak říkate chcete vědět, jak se oblékám, hovoří za všechno. Mimochodem, když jsem byl na tomto vstupním pohovoru bylo opravdu zábavné dělat pohovor na recepci. Nemyslíte, že když mám jednat s klienty tak musím mít více prostoru než jen jednu zasedačku? Jinak otřepané fráze o vlastním vzdělávání jsou tak možná zajimávé pro účně a průměrnými středoškoláky, já jsem inženýr a takových žvástů jsem slyšel už dost. To mi na pohovoru tlačili do hlavy taky. A ještě jedna věc, to telefononování těch 14 dní jak vy říkáte se vzdělanými lidmi - možná jsou vzdělaní ale vesměs v jiných oborech a vy tam jste na to abyste jim to vysvětlil, což po 14 dnech určitě nemůžete a jako obchoďák si to cucáte z prstů. Prostě broker v podání většiny takovýchto podvodných společností = dealer.
Aleš (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

A jestě dodatek...Na ŽL se pracuje prostě proto, že daňové zákony této země své občany k práci na ŽL nutí. Jen pro srovnání: Pokud budete zaměstnáni, zaplatíte ze 100 tis výplaty 30 tis na daních a tak dál a zaměstnavatel za vás ještě odvede dalších cca 40 tis... Pokud pracujete na ŽL dostanete zaplaceno za fakturu, to si zdanníte sami - možná stejně jako v 1. případě, ale zaměstnavatel za vás neodvádí nic...Co byste si vybrali jako zaměstnavatelé vy? ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to jarp77:

nevím v jaké společnosti děláte, ale i já sem šel hned po škole na pohovor do jedné makléřské firmy (fin. trhy mě zajímaly již v té době) a popravdě sem tam vydržel týden,protože to co sem viděl mu dostatečně stačilo na to,abych si udělal obrázek o této firme a jejím jednání s klienty. Během prvního dne když nám pokládali otázky týkající se fin. trhů a vlivů na ně (což je naprosto logické) se smáli pokud nikdo neznal odpověď-což mi přišlo neprofesionální. Druhá věc která mě zarazila byla ta, že vešekeré schůzky se vedli v malé místnosti kde byla i recepce???? Další věc kterou mi rozum nepobral byla, když na "školení" přišel začínající "makléř" a když oznámil,že ten den nedomluvil žádnou schůzku,tak si musel sednout u nás do rohu a spitovat svědomí!....nehledě na manuály a postupy v nich uvedené.

Neříkám, že v Čechách neexistuje dobrá brokerská společnost,ale zatím sem slyšel (a i osobně zažil) opačné zkušenosti. Ale dnes sem za tuto skutečnost velmi rád, protože sem svobodný při svém rozhodování a "makléřské" rady co koupit a co prodat nepotřebuji-mám vlastní hlavu, vlastní systém a vlastní cíle!

Pokud jste ve své práci spokojen, tak je to jedině dobře a přeji Vám dlouhou kariéru.....a jen malý postřeh co se oblečení týká-i podobní obchodníci chodí v obleku,protože to v klientech má evokovat slušné jednání a určitou důvěru....a rozhodně nic to neříká o kvalitách osoby která tento oblek nosí.

Tomáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Máte negativní zkušenost a tím i velice tendenční pohled. Tato diskuse s vámi nemá smysl...se mnou jste pohovor nedělal, nicméně manažer jsem jsem tu déle než rok, postoupil jsem o 5 pozic za tu dobu a protkci jsem neměl, bylo to pouze prací. Budete se divit, ale ti lidé, s kterými mluvíme jsou většinou i finančně vzdělaní...jinak by těžko mohli vést firmy...Také chodím v obleku od Armaniho ;). Jestli vám přijde divné, že chceme, aby makléř svým zevnějškem reprezentoval firmu..tak to nevím, co bych na to řekl...Divil byste se kolik lidí se dostaví na pohovor v šusťákách s batohem. To už od prvního okamžiku evidentně není člověk, který opravdu o tuto práci stojí,protože by asi bojoval jinak.Pokud vám přijdeme jako dealeři - prosím. Vymyslete lepší způsob jak lidi informovat o podobných investičních příležitostech a stanete se velmi bohatým. Zatím nikdo nic lepšího, než jsou semináře, reklama v médiích a přímý kontakt po telefonu nevymyslel....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Milý Jaromíre,
To by mne teda zajimalo ve které firmě děláte :-) NO ale jinak blahopřeji k úspěchu. A k tomu pohovoru se nedivte, že Vám tam chodí lidé v šusťákách, když zvete na pohovor kde koho :-) Teď to myslim obrazně a obecně ale vím jak to na pohovorech do takových firem chodí. To co píšete v závěru mne bohužel utvrzuje ve faktu, že se snažíte jen z lidí dostat prachy. Neodsuzuju Vás za to, každý se snaží vydělat, jen mi přijde divné dělat ovci. (tu)

Aleš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jarp77:

ano, mám negativní zkušenost,ale to neznamená,že hážu všechny tyto společnosti do jednoho pytle. Nemluvil sem o tom,že se vstupní pohovory vedou s kandidáty do firmy,ale že se tam vedou obchodní rozhovory s klienty a aby to vypadalo profesionálně,tak nad hlavnou recepční běží 4 monitory s daty z burzy. Z mého pohledu kdybych byl klient a přišel tam, tak by mi to minimálně bylo podezřelé.
Třeba je to ve vaší firmě jiné ( a to Vám přeji),ale trochu vím jak to v pár takových firmách chodí,bohužel.
Dnes sem velmi rád,že jsem na druhé straně barikády a vím toho dost na to abych vidělával né 100 tisíc měsíčně,ale mnohonásobně víc.....když budu upřímný,tak mě osobně 100 tisíc/měs. nestačí, chci víc.
Souhlasím,že kontakt po telefonu je ok, ale to jak je pak klient "informován" o různých "super" příležitostech je to ,co mě osobně vadí. Ale pokud se klient řídí jen "tipy" od svého brokera a stále do firmy přináší peníze (ať už peníze vydělává nebo zruinoval svůj účet),tak to je jeho věc.
Ano, mnoho ředitelů firem je ekonomicky zvdělaných,ale o tom jak funguje burza, jak si akcie opravdu vedou 90% nic neví.

Neberu Vám Váš úspěch a přeji Vám ho. Holt každý na to máme trochu jiný pohled...a každý stojíme na jiné straně barikády-tak to prostě chodí.

Přeji Vám mnoho úspěchů!

Tomáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Děkuji za konečně objektivní odpověď. Ono nic není růžové, všude je něco. Bohužel a teď myslím opravdu bohužel - vše je o člověku. V každém oboru se najdou lidé, kteří se chovají krátkozrace a zlatokopecky, jen aby teď vydělali za každou cenu...Já s tím hluboce nesouhlasím a ´jsem zastáncem hesla, že klient není recyklovatelný...také mnoho úspěchů:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jarp77 :
napísal si : ...Skutečně se začíná tak, že první období - max 14 dní, né půl roku jak tu někdo zmínil- pouze telefonujete. Ono totiž nic jinýho ani dělat nemůžete, protože drtivá většina z Vás o této práci nic neví.
...Po 14 dnech telefonování - jak říkáte vy, neboli učení se komunikace s velice vzdělanými lidmi, aby nedošlo k tomu, co popisuje kolega dole (jak se baví na nevědomosti volajících) - jak říkám já, začínáte klienty oslovovat s konkrétní nabídkou.

Neber to osobne, ale :
Ako môže niekto, kto nič nevie o práci čo robí, komunikovať s veľmi vzdelanými ľuďmi na túto tému, a ďalej, za 14 dní telefonovania oslovovať klientov s konkrétnou ponukou? Tak buď sa učím alebo telefonujem...:-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

Muj nedavny pohovor v CP na misto Broker (skrze jobs.cz, odezva do druheho dne!) - 20 min. cekani, jiny clovek nez jsem byl domluveny, interview na recepci. Kolem se mihli dalsi 3 uchazeci, pry postupujici jiz do 2. kola konkurzu a zmizeli v utrobach - typ baba s kantyny, castecny invalidni duchodce kolem 50tky, holka po materske (muj odhad, pravdou je, ze jsem se trochu vydesil, kam jsem to vlezl). Pak prisel uspechany sympaticky chlapik s tim, ze nestihaji pro napor klientu. Tak jsem nechtel ani ja zdrzovat. 1.-2. minuta: Jsme jedni z nejvetsich u nas, expandujeme do vychodni Evropy, pokud se osvedcite, dozajista Vas manazerske misto v Budapesti ci Varsave nemine. 3. minuta: Mate predstavu o Vasi praci? Nejiste ANO. Mate zkusenosti z oboru? NE, nasledne manik priznava, ze ani nevidel moje CV, co pry mam za vzdelani. 4.minuta: Jaky plat? Rikam si o nastup 25, pry dostanu 30, a az budu mit vlastni "uzavrene" klienty 50 - 100! Pak asi cekal, ze budu blahem jojkat nebo omdlim, bylo z toho jen 10 sekund trapneho ticha. 5.minuta: za par dni prijdte na neco mezi skolenim a testem, pak si definitivne vyberem. Nashledanou - Nashledanou.
Pujdu to pro "tu srandu" zkusit, mam to jen 30 min. po Praze, ale trochu jsem i zavzpominal, jak jsem po stredni "omylem" vlezl na naborovou agitku Herbalifu v roce 1994. Mozna se mylim, ale tech negativnich ohlasu, jak na cinnost a vystupovani CP vuci klientum, tak na pracovni podminky v CP, je na netu zkutecne dost a dost. Musim sice souhlasit s prispevkem o tom, ze klienti se "blbe nahaneji" a je nutne je "zmasirovat" i po telefonu, ale proc se tyto pozice nazyvaji Broker a ne Telesales Agent, Operator Telemarketingu ci jednoduse Dealer. NaKonec je to na jedno brdo - jen misto prasku na hubnuti nebo AmWay jaru nabizite investovani do akcii. To be continued...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ledux,

tesim se na pokracovani. priznam se, abych tu taky jen nekritizoval, ze jsem si to taky vyzkousel, at me tu pak nekdo nemuze napadnout ze nevim. prubeh byl temer totozny. absolutni neprofesionalita. po zaslani CV byl do 20 min telefon ze chce schuzku. na prijmacim pohovoru mel papir a tuzku a ne jen, ze si to CV neprecetl, ale ani nevytiskl. predne v jedne vete bylo receno, ze jsou jedni z nejvetsich hracu. pak, kolik si predstavuju plat resp. jestli mi nebude vadit pracovat za provizni system. ze prvni 3 mesice budu mit 10.000 a pak jen to co si ukrouhnu od klientu. a prumer je tak kolem 100.000-120.000 mesicne. pak ticho. nic nerikal, nevedel. tak jsem se zacal vyptavat na skladbu klientu, kolik je minimum depozita a jestli musim mit maklersky zkousky. ze nemusim, ze se to dela na firmu. ze prijmu od klienta objednavku, predam to do centra, ktery podle zakona muzou zadavat prikazy ale ve skutecnosti to budu delat jen ja. kdyz sem se ho ptal, jestli neobchoduji taky s derivatama, ze tem rozumi vice, tak ze ne, ale to ze neumim akcie nevadi. je tam team analytiku, co mi bude davat tipy. kdyz mu rikam, ze jak muzu radit klientovi, kdyz tomu sam nerozumim, rekl ze vse mi doda analyticke oddeleni. staci jen prodat tu myslenku.

pak jsem si uz jen hral a zeptal se ho rovnou na pozice ve vychodni evrope jako madarsko, slovinsko atd. ze mam manazerske zkusenosti z nadnarodnich podniku a ze bych klidne tam vzal nejakou praci. navic, ze se tam rozviji trh a lepe dostanu pres telefon nejakou velkou rybu. na to mi rekl, ze ne, ze to je jen za zasluhy a ze musim dokazat neco tady. takze jsem to shrnul a zakoncil, ze tady teda budu po telefonu premlouvat ty lidi, co se predemnou nikomu nepodarilo premluvit a vsichni velci co investujou v radech 5-20mega jsou rozebrani a ja vyzeru ty maly a ze do zahranici me nevezmou, protoze si to syslej pro svoje manazery, ktery tam zase udelaji rito s velkejma hracema, tak ze asi to tu pozici nemam zajem :-) puvodne jsem chtel nastoupit a prinest nejaky serial jak to funguje dal, ale byla by to ztrata casu a penez.

(pro rejpaly, rozumim, ze nechteji dat cizimu, moznost si poradne vydelat a radsi si poslou svoje lidi)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...