Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie obchodovani forex trhu


czaussie

Doporučené příspěvky

Je opravdu zajimave, ze forex sekce financnika se dotkla snad vsech moznych i nemoznych temat, ale o psychologickem elementu temer ani zminka. Jine oblasti financnika se na tuto tematiku zamerili do velmi slusne hloubky a tudiz mi pripada naprosto primerene otevrit nove vlakno specialne pro obchodniky na forexu. Pokud polemizujeme nad znamou hlaskou, ze obchodovani (forex trhu) je z male casti system a z velke casti money management (jiz dobre rozebiran ve vlastnim vlakne) a z nejvetsi casti psychologie (disciplina), je nejvyssi cas rozjet tuto novou diskuzi.

Dovolim si zacit vlastni zkusenosti. Jiz nejaky cas tomu, kdy jsem na trhu delal opravdove "kopance", me jednoho krasneho dne spadl internet. Najednou jsem nemohl zbesile otvirat nahodne obchody bez pravidel, ktere koncili velkou ztratou, jelikoz jsem posouval SL do hrozivych cisel! Vypadek trval zhruba tyden. Nabyty cas jsem celkem nahodne vyplnil studiem psychologie a na konci tydne jsem zjistil, ze spadnuti internetu byl tak rikajic dar z nebe. Najednou jsem zacal videt obrovske nedostatky v mem pachteni, ale zaroven i nove svetlo na konci tunelu. Pravidla, mechanicky system, money management, vest si denik, tot vse jsem vesele ignoroval. Nemel jsem disciplinu. Od te doby se hodne zmenilo, ale porad to jeste neni to prave orechove. Neni kam spechat, i po malych krocich se da dojit k cili, staci mit disciplinu.

Tento tyden jsem mel opet po delsi dobe problem s internetem. Tim padem jsem omezil obchodovani a sahl opet po informacich o psychologii. Je az neuveritelne, jak se onen obor dostane do ustrani, kdyz se pouze snazime vyvinout system, naucit se o tom nejlepsim indikatoru ci prokouknout ty nejposlednejsi fundamentalni data. Discipliny neni nikdy dost, a po mych zkusenostech si dovolim certifikovat prohlaseni mnoha uspesnych obchodniku - "Disciplina je klic k uspechu. Naopak jeji absence vam drive nebo pozdeji zlomi krk."

Takze s chuti do toho, tesim se na vase verze boje s psychologii!

czaussie

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 301
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Paci sa mi toto vlakno :-)
Kedze psychologiu mam rad aj ked sam ju tazko dodrzujem.
Uz som to tu pisal system mam system na super urovni ziskovost systemu neviem to presne ale cca nieco nad 80% problem je v tom ze ked mi aj system da signal a otvoreniu pozicie, zacne ma nahlodavat svedomie a spekulujem co ak prave u tohoto obchodu je signal falosny, co ak to este nieje dno vrchol trhu a vyhodi ta na stopke, no a na tom zalade neotvorim poziciu a hold po case ten signal sa premeni do par desiatok pipsoveho pohybu.
Psychika a disciplina je fakt najdoleziteisia vec v obchodovani!! A myslim ze demo je na toto fakt "zbytocne"
Uz jeden obchodnik teraz neviem ako sa voal povedal, zacnite obchodovat live a pouzite taku malu sumu penazi aby vas to nezrujinovalo, ale taku velku aby Vas strata mrzela. Myslim ze to je cesta k uspechu tam sa clovek nauci ovladat emocie a hlavne spozna svoje schopnosti a moznosti.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ruku na srdce, kolik procent z nasich obchodu je na zaklade nasich systemu a pravidel, vs. kolik jich je nahodnych? A kdyz z toho vyderivujeme kolik z tech nahodnych obchodu je tezce ztratovych, je zrejme, ze na te discipline neco bude.

Uvedu muj oblibeny priklad nahodneho obchodu. Moc dobre vim, ze jste se s nim rovnez mnohokrat osobne setkali:

Po neuspesnem obchodu (ktery mohl byt klidne podle vsech pravidel) nastava situace, kdy "musime" ihned skocit zpatky do trhu, nejlepe s vetsi pozici a "dostat" tak zpet co vam trh "dluzi".
Pracovne se to nazyva obchod "Pomsta".

Osobne se mi osvedcilo identifikovat prastene nahodne obchody typu "Pomsta" a psat si je do deniku. Zpetne si pak mohu uvedomit, kam to speje a co s tim do budoucna.

Jednoduse se to pise, ale kdyz odfliltrujeme nahodne obchody, profitabilita jde markantne nahoru. U me se to rozhodne potvrdilo.

czaussie

Link to comment
Sdílet pomocí služby

czausie
máš statistiku, kolik těch pomstových obchodů je ziskových a kolik ztrátových??? třeba ti vyjde, že to není zas tak hrozný(ale spíš ne).
Já třeba dlouhodobě vnitřně bojuju s touhle věcí. Všude se píše, že aos nemůže být ziskový, že je to mechanika a nepřizpůsobuje se trhu. No jo, ale zároveň se píše, že bychom měli striktně dodržovat svoji strategii. Otázka je, pokud neobchoduju podle aos, obchoduju ručně a stanovím si pravidla pro vstup a výstup...jaký je pak rozdíl proti aos???? Není to to samé? Jo a nejhorší sou výstupy. kam až ten trh dojede? Mám to utnout a vzít malý zisk, když vidím, že bude korekce(podle candlestics se to dá odhadnout) a po korekci naskočit znovu, nebo mám trh nechat být....?
Co se mě týče, nejhorší emocí co mám je strach o zisk, když je pozice v zisku.... Joj, ale jak se toho zbavit to nevim.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nevím jestli tzv. Pomsta nepatří jen k dalším dogmatům v tradingu. Určitě vždycky záleží na okolnostech a okamžitém vývoji trhu. Klasický příklad - včerejší vyhlášení NFP. Po prvním zpětném pohybu ztráta, a pokud bych jen seděl a dodržoval pravidlo "Žádná pomsta", byl bych ještě víc naštvaný v následujících několika minutách, kdy udělal trh krásný pohyb na opačnou stranu a dalo se vstoupit do úspěšného obchodu a ztrátu snížit, příp. eliminovat. I mně se stalo, že po ztrátě jsem vstoupil tvrdohlavě do obchodu třeba dvakrát za sebou (přece to tam musí jít!!!) se zakalenýma očima, neviděl jsem co se děje, no a v noci jsem z toho nespal. Dnes tvrdím, že "Pomsta" ano, [bold]ALE [/bold]jen pokud se neklepu vztekem, vidím co se děje, a jdu pokorně s trhem. A nakonec, jde pořád jenom o peníze. Horší je když vám rychlovlak ujede nohu, a než ji najdou už je tak zkažená, že se nedá přišít zpátky.
A abych nezapomněl, štěstí přeje připraveným. (Nebo solidní trading a štěstí je vyloučeno?)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to euforos
Statistiku mam a v mem pripade je neuvazena "pomsta" jasne vypovidajici. Co se tyce aos, muzes ho mit poloautomaticky a porad se drzet pravidel. Jinak by ta psychologie opravdu nehrala roli, stacilo by zapnout PC a jednou za cas zkontrolovat konto (jak krasne roste... :)
AOS ti nevychyta dny ci hodiny kdy je lepe sedet na strane. Kdyz nekde neco vybouchne, je lepe mit AOS vypnuty, ovsem dopredu se to naplanovat neda (ledaze organizujes ty utoky). Ale jinak souhlasim, mit 100% vse serazeno podle pravidel a vymytit kompletne usudek a cit je problem. Urcite se ale shodnem, ze je treba minimalne odbourat nahodne obchody z nudy, nekonzistentni SL ci neuvazenou pomstu.

Coz me privadi k prispevku od nicka Retro
Pomstou se myslel uplne emocialni obchod, bez jakekoliv konzultace dane situace. Uvazena reakce na vyvin trhu (treba i pote, co ti to vzalo prvni SL) podle me neni pomsta, ale racionalni prehodnoceni vyvoje. A rozhodne bych do dalsiho obchodu nesel s rekneme 3x vetsi pozici, jen abych "dohnal" prvotni ztratu. Vcerejsi NFP je perfektni priklad. Prorazene entry, potencialni zisk 20p, nakonec jsem vysel s -5 ztratou. Mozna nekdo reversoval ihned, ja ale podle svych pravidel cekal, az se mi prorazi druhotne entry nasazene jako vzdy (na dve strany rozkmitu ktery se vytvori po zpravach). Prorazilo se mi to na mirne horsi cene nez tem odvaznejsim, ale co je doma to se pocita, a hlavne jsem se drzel pravidel a integrity. Tudiz to osobne neklasifikuji jako pomstu, ale jako dalsi legitimni obchod. Mozna bychom to mohli kompromisne nazvat "chladnokrevnou pomstou" :)

czaussie




Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ak mam obchod spravne nacasovany a indikator da signal, nemal by ho obchodnik ignorovat (ako niekedy ja) ale zobrat, nastavit SL pripadne entry a ak aj vezme trh vzapati SL a indikator stale ukazuje ze smer trhu ide podla planu je vhodne do toho ist znova, mozno to bol len vacsi nadych trhu sem tam sa to stava.
Tu si myslim ze to nieje o "pomste" trhu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Velmi užitečné vlákno, psychologie při obchodování je v současnosti moje největší bolístka. Imo je nejvhodnější mít co nejpřesněji definovanou metodiku, aby člověk při obchodech co nejméně zapojoval hlavu. Ideální je jí nemuset používat vůbec, aby to mohlo fungovat tak, jak říká Woodie. We don´t think, we just react (nepřemýšlíme, ale jen reagujeme). Nevylučuji, že jsou někteří obchodníci schopni obchodovat a v nemalé míře zapojovat úsudek, ale já toho v současnosti určitě nejsem schopen tak, aby ten úsudek nebyl ovlivněn např. strachem ze ztráty. Proto je pro mne nejvhodnější mechanika. AOS, který by to za mojí hlavu řešil zatím neexistuje, protože ač se snažím obchodovat čistě technicky, tak např. neobchoduji ve dnech U.S. svátků, když se blíží fundament tak buď do pozice nevstupuji, nebo u případné pozice utahuji stopku podle předchozího pohybu, či ji uzavírám úplně atd.

Nejvíc se peru s tím, že prostě nejsem schopen konzistentně držet systém bez výjimek (ale lepším se:-). Nejhorší je, že v tradingu fungují na 100 % zákony schválnosti, takže pokud se říká, že hit ratio dobrých obchodních systémů bývá kolem 40+ %, tak když mi hlava zasekne ruku a nevezmu všechny signály, tak v drtivý většině nevezmu ty ziskový. Navíc při podobným hit ratio je jasný, že člověk to musí brát všechno. Mimo výborný články o psychologii zde na Finančníkovi, který všem doporučuji (přečíst celej seriál), tak je docela dost článků na ActionForex, sice teda pro angličtináře, ale taky dost učitečný. Nevím kdo má jak schopný systémy, ale jsem přesvědčenej, že všechny jsou prostě hra čísel (jak psali Tomáš s Petrem z Las Vegas, že to říká mj. i MPlay). Takže jde prostě jen o to, aby zisky převyšovaly ztráty, zjednodušeně řečeno.

Jak tu také píší v článcích, lidskej mozek je prostě naprogramován tak, že ztráty spouští v hlavě menší či větší alarm. Takže jde o to v sobě tuto funkci co nejvíce potlačit a nenechat se ztrátama rozhodit. Jak jsem se také jinde dočetl, skupina lidí, kterým se daří snáze držet "bezhlavě" systém bývají vojáci (připomenu i Woodieho a lidi kolem něho, bývalí piloti (i vojenští?), kteří jsou zvyklí se spolehnout na to co jim ukazují palubní přistroje), kteří jsou zvyklí poslouchat a plnit rozkazy. To v žádném případě nemyslím nijak negativně, akorát jako ilustraci toho, co psal mj. Vegas ve svých dokumetech, na Forexu se hlavou nevydělává. Hlava musí všechno nadefinovat předtím, než začnu obchodovat. Při samotném obchodování je potřeba jí vypnout. Jelikož je to hra čísel (statistika), tak je potřeba imo mít 100% opakovatelnost přístupu k trhu, což je teda systém, který definuje kdy a s čím vstoupím, s jakým SL, kdy ho budu eventuálně posouvat (po směru obchodu), kdy a jestli budu navyšovat pozice a kdy vystoupím (hodně důležité). Protože pokud něco z toho bude jen na mojí hlavě, tak tu hru čísel rozbourám, a systém nemůže mít konzistentní výsledky, jelikož v hlavě se dějí každou vteřinu neopakovatelné pochody, které způsobí různé reakce.

Samozřejmě asi nejvíc pomůže mít co nejlíp back i forward otestovanej systém, aby mu člověk co nejvíce věřil. Ale ruku na srdce, ne všichni tohle pořádně udělaj, než začnou obchodovat, takže pak je podvědomí začne nahlodávat po pár ztrátách. Začnou zkoušet jinej systém, nebo přidávat filtry do aktuálního systému, nebo všlijaký jiný zbytečný brikule s cílem mít nejlépe jen ziskový obchody, což je nemožný.

Tak to je část mých poznatků z této oblasti, jako vždy, jsou to jen moje názory a mohu se i mýlit. Přeju hodně síly v překonávání sama sebe, protože to je v psychologii obchodávní imo to nejtěžší.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

LiP
Velmi hezky a trefne receno. A nemohu vice nez souhlasit s koncem tveho prispevku - "Ale ruku na srdce, ne všichni tohle pořádně udělaj, než začnou obchodovat..."
Majorita (vcetne me) si mysli (myslela), ze psychologie v obchodovani je jen takove modni slovo, ale ve skutecnosti je vlastne "nepotrebna" a da se bez ni obejit. Mame vlastni rozum a dovedeme trh a vsechno kolem zvladnout usudkem a citem. Takhle jsem to sveho casu resil i ja. Po nejake dobe mi to nedalo a zacal jsem si vest jakys takys denik. Byl sice neadekvatni a nekonzistentni, ale vsiml jsem si, ze je tam spousta nahodnych "emocionalnich" obchodu. Po vyse zminenem vypadku internetu jsem "objevil" ameriku a dosel k zaveru, ze nahodne emocionalni obchody nedovedu popsat zadnym pravidlem. Jak tedy mohu dojit k necemu, kde se da relativne presne merit uspesnost nebo eliminovat chyby? Nahodne (nesmyslne) obchody se nedaji vrazit do zadne kategorie. To byl pro me zlomovy moment.

Od te doby jedu na dva systemy, jeden ktery je zalozeny na fundamentech a TA se da vyuzit jen castecne. Je slusne zkrocen pravidly, nic na nem neni a funguje.

Paralelni system je zatim v testovaci fazi, cista TA. Bez silne discipliny nema sanci na uspech.

Srdecne doufam, ze toto vlakno insipiruje kolegy k zamysleni se nad vlastni vykonnosti a nad jadrem soucasneho neuspechu (prosperujici obchodnici jsou omluveni :)

Jelikoz v soucasne fazi nedovedu prispivat presnymi AOS ci indikatory, poukazat na moji pozitivni zkusenost s disciplinou je to nejmensi co mohu pro tuto komunitu udelat.

czaussie

Link to comment
Sdílet pomocí služby

czaussie

No, největší "sranda" je, když člověk zjistí, jak je ohromně těžký dodržovat přesně nadefinovaný systém, kterej nedává ani sebemenší prostor pro rozmýšlení. Myslím tím samozřejmě live účet. Proto si myslím, že cesta pro začínající tradery vede v drtivé většině případů přes striktní pravidla obchodování (a ani to není procházka růžovým sadem, je to boj já vs. moje hlava) a přístupy založený na fundamentální analýze (předpovědi, zprávy, sentiment atd.) jsou, bych řekl, až pro hodně zkušený tradery.

Ale fakt je ten, že to je jako v běžným životě, zkušenosti se velmi obtížně předávají, takže jak jsi psal, ačkoliv jsme skoro všichni četli hned v začátcích velmi cenné informace a rady od zkušených traderů, tak si člověk myslel, že si najde svojí cestu a nějak moc ty rady nebral za svý. No a časem na to všechno člověk přijde sám a říká si, jak ti zkušení měli pravdu... Ale to je asi normální.

Jinak co se týče psychiky, tak jsem v jednom článku četl, že dost zkušených traderů provádí s určitou pravidelností i mentální trénink v tom smyslu, že i když obchodování zvládají delší dobu, tak stejně pořád čtou publikace o psychologii obchodování, aby se pořád udržovali naladěni na správnou notu pro trading a nesešli časem ze správné cesty, tj. zjednodušeně řečeno, že by opět emoce začaly ovládat jejich obchodování.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

LiP
Sice se neklasifikuji jako velmi zkuseny trader, ale neco uz jsem zkusil a zazil a mohu potvrdit, ze drzet se na spravne note je nezbytne. Jiz dlouhou dobu mam na plose Word dokument nazvany "Psychologicky Vyvar", kde jsem si postupne nakopiroval (a porad pridavam) vety a odstavce ktere jsem osobne povazoval za kriticke. Tento dokument si prelouskam kazdy druhy den, protoze clovek sice "vi", ze pravidla dodrzovat musi, ale hlava si nekdy dela co chce... a tudiz je treba neustale trenovat mysl. Mozna to nekdo zvlada bez treninku, ale ja radeji sazim na jistotu a tech par minut na to cteni vyvaru venuji.

Vyborne, uz se tady zacinaji rodit konkretni myslenky a pristupy! Jen tak dal, snad tady casem bude dost informaci na to, aby si kazdy mohl udelat vlastni "vyvar", pekne v cestine a od forexovych kolegu.

czaussie

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Psychologia vo Forexe, to tu chybalo. Pamatam si svoj prvy obchod, bol velmi emotivny a zarobil som 14$. Jasne bolo to demo, ale nevedel som otom totalne nic a otvoril som podla sviecky, ktora sla istym smerom. Absolutne som nevedel co sa deje, emocie hrali svoju rolu, nezadal som ani SL ani PT, lebo som nevedel ako a pri hodnote 14$ som to zavrel. Potom som skusal rozne indikatory, aj AOS ci obchodovat na fundamenty. Striedavo sa darilo/nedarilo. Potom som skusal aj viac minilotov/lotov a zo SL aj bez nej. Teda mal som obchody ze to slo do -2000$ a vyslo to potom na 700$. Potom sa mi stala vec, ze som po takomto obchode nadobudol vieru, vsak sa to otoci a tak sa mi stalo to, ze som siel az na -4000$ a nebol som schopny zavriet uz velmi stratovy obchod. A na druhy den som mohol mat vsetko naspat a nebol som schopny vstupit do pozicie. Tak som vsetko prehodnotil a zacal striktne dodrziavat SL a skusal obchodovat 1 lotom a darilo sa. Znizoval som stratu, emocie ale boli stale a ked uz som mohol mat ucet na pocitocnej hodnote, tak som zase porusil doterajsiu strategiu a pridal som par lotov na viac a chamtivost mi nedovolila uzavriet profitbilny obchod a zas som skoncil v riadnom minuse. Po tomto som sa pustil do citania financnika, pretoze moj system bol viacmenej gemblersky a rozpraval som sa viac z ludmi, ktory mi ukazali "trading". Teraz citam knihu od "Dr. Alexandra Eldera - Tradingem k bohatstvi" a pise tam dost vela uzitocnych veci. Moj obchodny system si zatial budujem a mam vnom viac jasno ako kedykolvek predtim. Predtim som striedal vela indikatorov a absolutne som nevedel, co presne ktory indikator znamena a ako funguje. Co sa tika MM tak racem na kalkulacke vela roznych veci, kombinacii a moznosti. A tu si vzdy spomeniem na SIDa a jeho vyrok "Forex je horska draha", teda zober 20 pipsov a bez z trhu prec. Ked som dodrzoval a znizoval stratu na FX vecinou som vstupoval pred datami a aj vystupoval pred datami a zo ziskom, malym ale predsa len ziskom. Ide to mozno pomali, ale tu sa niet kam ponahlat. Teda dnes uz viem, ze psychologia je velmi dolezita a treba sa naucit vzladnut obchodovat bez emocii, co sa lahko napise, ale tazsie spravy. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...