Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: 2. Co jsou to komodity a jak to funguje


Doporučené příspěvky

To Verushka: Pokud by vsichni chteli kupovat a nikdo prodavat, cena by rostla tak vysoko, az by nekdo prodal. (teoreticky) To je princip nabídky a poptávky. Ale ve skutuečnosti pokud by došlo k velkému převisu poptávky, burza by zastavila obchodování dané komodity, kvůli tzv "limitnímu pohybu".

Pokud bys chtěla koupit futures kontrakt a prodat ho za 10 let, řeší se to tzv rolováním, prodáš třeba prosincový kontrakt před jeho expirací a současně koupíš březnový.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 year later...

Mne nejde do hlavy ako komoditná burza funguje, veď predsa každý kontrakt musí byť na konci reálne vyplnený teda donáškou fyzickej komodity. Kontrakty s ktorými obchodujeme sú teda kryté vypestovanými komoditami alebo tými, ktoré ešte len budú vypestované, ale všetky tieto kontrakty boli ako prvé ponúknuté nejakým skutočným výrobcom. (Aj keď predám bez toho aby som mal, na konci musím nájsť skutočného producenta, ktorý ju naozaj ponúka)

Burza na základe dopytu, fundamentálnych správ a pod. mení ceny komodít, takže tú danú komoditu môžem kúpiť za napr. cenu 100 €, len vtedy keď ju tak burza ponúka, ako keby vlastnila všetky kontrakty a iba určovala ich cenu.

Veď predsa každý pestovateľ ryže má iné náklady a chce ju predať ináč a teda dá ten kontrakt na burzu stým že to chce predať za určitú cenu a v určitý deň už predom, nie? Alebo to iba zavesí na burzu a z nej to niekto odkúpi za lacný peniaz, keď cena klesne a pestovatel potom nepokryje náklady?

Vedel by mi prosim vás niekto princíp burzy na konkrétnom príklade vysvetliť :(

A ešte by ma zaujímalo akým systémom tú cenu určujú a ako rýchlo sú fundamentálne správy na burzách, či je natom nejaký systém alebo tú cenu tvoria ľudia, a či tí ľudia ktorí tam pracujú alebo majú niečo spoločné s tvorbou ceny môžu aj na tej burze obchodovať.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 11 months later...

Dobrý den,

potřeboval bych vysvětlit následovné future kontrakt...řekněme že všichni dodavatelé dají na trh během roku 1 mil tun rýže, které jsou schopni skutečně vypěstovat. To, že si koupím kontrakt to bych ještě chápal. Ale co v případě, že někdo vstoupí na trh s obrovským kapitálem na prodej rýže aniž by ji mohl ve stanoveném termínu dodat? Řekněme že je tu celkově nabídka kontaktu rýže na jeden měsíc 1 mil tun a já svým kapitálem vstoupím na trh s tím že prodávám 10 mil. tun aniž vlastním zrnko rýže....a ted dojde k tomu, že obchodní řetězce koupí na ten měsíc můj kontrakt, ale odkud oni dostanou tu rýži na ten měsíc, když fyzicky v takovém množství vypěstována nebyla? Jaký je podíl toho co je skutečně nabídnuto a čím stojí skutečný objem zboží mezi tím co je nabídnuto virtuálně aniž za tím stojí nabízené zboží?


díky vladik

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

Nerozumiem tejto vete: "Například pokud by náš farmář věděl, že úroda bude letošní rok špatná a cena rýže vyrazí nahoru, mohl by se svého kontraktu "zbavit", prodat ho s patřičným ziskem jinému farmáři (který nutně potřeboval nějaký kontrakt kvůli půjčce od banky) a oprostit se tak od svého závazku."

Ak by nas farmar mal napr. dodat 30 ton nejakej komodity, dajme tomu za 20 000USD(so ziskom) nejakemu obchodnikovi, za nejaky cas by sa zmenili podmienky na trhu a cena danej komodity by isla prudko hore, ako by mohol nas farmar predat kontrakt inemu farmarovi s vacsim ziskom? Podla mna to nie je mozne, aky farmar by to od neho kupil za viac ako 20 000USD, ked ma dany kontrakt aj tak dodat/predat za 20 000USD nejakemu obchodnikovi, ak by to kupil za viac, tak by mal stratu, kedze by to musel predat za 20k. Alebo sa to mysli nejako inak?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To fenomen:

Než se farmář zavázal dodat 30 tun za 20 000 USD, tak cena mohla být třeba i 25 000 USD, protože bylo špatné počasí. Postupně cena klesala, jak se počasí lepšilo, a v době, kdy farmář sháněl peníze na další úrodu, byla cena na 20 000 USD. Proto vznikly futures kontrakty, aby se mohli zajišťovat, když cena komodity půjde proti nim.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

OK, ale ak obchodnik dal napr. farmarovi 20k USD na vypestovanie 30 ton, tak farmar bol asi s cenou spokojny, ked siel do takeho obchodu a zisk mu bude pravdepodobne stacit. Cize je v podstate aj zahedgovany, ak si na to narazal. Vyrobcovia sa hedguju koli tomu, ked si chcu zaistit nejaku urcitu cenu na tonu napr., nie? Cize ak farmar bol v danej chvili s cenou spokojny, co by mohol spravit, ak by sa hodnota jeho dodavky vysplhala napr. o 5000 USD vyssie, podla mna by uz nemohol spravit nic.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 years later...

Díky moc za super článek :) osvětlil mě hodně zvědavosti ohledně toho, zda burza s komoditami opravdu vznikla tak, jak vznikla :).

Mám pár dotazů :).

1, Pokud je tedy vše kryto surovinami, jak se tyto suroviny (resp. kontrakty na ně) dostanou na burzu? Jednoduše (a zdjednodušeně) výrobce suroviny přijde za správcem burzy, nabídne mu kontrakt a správce burzy tento kontakt přeprodává dál do oběhu burzy?

2, Jak se tento kontrakt z burzy dostane? :) Za předpokladu, že každý kontrakt musí být nakonec naplněn a zaplacen, protože jinak by to asi nemohlo fungovat. Dále předpokládám, že každý kontrakt (který na burze mohu koupit) má uvedenu nějakou tu dobu plnění. Co se stane, když na konci této doby budu kontrakt vlastnit já? :) Zasypou mi dům pšenicí? :D

3, Jaký je osud takového kontraktu a suroviny, na který je ten kontrakt uzavřen? Z logiky věci, by každý kontrakt měl nakonec skončit u někoho, kdo ho skutečně upotřebí. Takže to znamená, že kromě milionů "snaživ-se-zbohatlíků" jsou na burze i klasické firmy, které kontrakt nakoupí a už ho nepustí, protože surovinu z něj opravdu potřebují? Vždycky jsem tak nějak měl představu, že když firma potřebuje surovinu, zajede si za dodavatelem, tam ji naloží a má ji :) a není potřeba uměle navyšovat její hodnotu přeprodejem na burze.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ad 1. Pokud vím, k fyzickému vyrovnání dochází v opravdu malém procentu případů, burza je pouze zprostředkovatel, tj. funguje jenom jako prostředník. Nějaké informace jsou např. zde: www.cmegroup.com/clearing/deliveries/. Pokud chce výrobce nějaké kontrakty nakoupit/prodat, není asi nic jednoduššího, než založit účet jako každý jiný a zobchodovat. Nepůjde zřejmě o klasický účet, jako mají fyzické osoby, ale tohle mne nikdy nezajímalo, není to pro mne důležité.

ad 2. Tohle pro vás řeší broker. Nikdo nepředpokládá, že Josef Pšenička z Dolní Lhoty z klasickým účtem, hodlá mít doma zásoby pšenice na 2 životy dopředu. Broker obvykle před LTD ověří všechny otevřené pozice a klienty upozorní na nutnost jejich zavření zejména u physical delivery produktů za vás pozici nuceně zavře (pokud nereagujete ani do LTD). U cash settled produktů buď pozici zavře též nebo nezavře a pak nastane jistá procedura, která vás z povinnosti zaplatit cash vyváže. Je dobré si proto přečíst podmínky daného brokera, jak procedura probíhá a kolik stojí, u Tradestation se mi to už stalo a zavření pozice proběhlo za settlement cenu LTD o tuším 2 - 3 dny později. Jinak to proběhlo bez nutnosti nějakého zásahu, akorát máte ty cca 3 dny blokovaný margin.

ad 3. Kontrakty, které zbývají a jsou opravdu myšlené na delivery, tak tam jde samozřejmě o závaznou smlouvu, asi se to bude lišit podle toho, o jakou komoditu jde, nikdy jsem zatím nepotřeboval naplnit bazény ropou, ani rýží, kafe taky tolik nespotřebuju, takže pokud vás to zajímá, asi bude ideální zapojit google mašiny a pro danou komoditu si zjistit, jak to vše probíhá a jaké jsou možnosti :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 years later...

Rozlišuje sa pri nákupe komodít aj kvalita? Napríklad, chcem nakúpiť x jabĺk. Kvalita jablka sa môže líšiť v závislosti na spôsobe pestovania, kvality pôdy alebo použitých pesticídov. Je tento faktor nejako zohľadnený pri nákupe komodity?

Upraveno uživatelem Random
Link to comment
Sdílet pomocí služby

1 hour ago, Random napsal/a:

Rozlišuje sa pri nákupe komodít aj kvalita? Napríklad, chcem nakúpiť x jabĺk. Kvalita jablka sa môže líšiť v závislosti na spôsobe pestovania, kvality pôdy alebo použitých pesticídov. Je tento faktor nejako zohľadnený pri nákupe komodity?

Na Finančník.cz obchodujeme na burze, zde jsou kontrakty standardizovány. Tedy obchoduje se s jasně specifikovanou komoditou. Ze zemědělských plodin jsou to například kukuřice, pšenice atp. 

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...