Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie obchodování 30: jak říci emocím NE (2)


Doporučené příspěvky

Osobně mám zkušenost s flashbacky, když jdu spát, ulehnu a najednou vím přesně, co se mi zdálo včera nebo dnes ráno... Dle mě je důležité PŘED obchodováním si tyto flasbacky uvědomit stejně tak množství ziskových i ztrátových obchodů, které mám za sebou, dále PŘED obchodováním se plně začít koncentrovat na obchodní plán. Je to přece moje práce - dodržovat obchodní plán - sem musím věnovat svoji energii a pozornost. Svůj plán musím dokonale znát, musím mu důvěřovat a musím ho do puntíku plnit. Pokud ne, je něco špatně a to je třeba to řešit, ale předtím se ještě odhlásit z ostrého účtu:). Zatím backtestuji a čtu knihu od Marka Douglase - The Disciplined Trader a prokládám to filmem The Secret. Je až neuvěřitelné, jak vše do sebe zapadá.
Při obchodování - zatím backtestování se snažím maximálně soustředit na dodržování obchodního plánu všechno ostatní jsou "malý věci". Pokud toho nejsem schopen nechávám toho, jdu dělat něco jiného. Dochází mi, neuvěřitelná důležitost obchodního plánu jeho rozpracovanost do detailu a hlavne jeho znalost. Okamžitá reakce, bez váhání na situace, které nastávají... Je mně jasné, že backtest má do reálu hodně daleko, ale co se v mládí naučíš...:))
Na vyčištění hlavy je pro mne nejúčinnější fyzická aktivita - běhání, plavání, relax v přírodě nebo posezení u pivka s přáteli asi cokoliv co nemá spojitost s tradingem, jak psal NLA...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

prima clanek!
Nejsem moc psycholog ani prekladatel, ale V buddhismu velice dobre pouzivame slovo pripoutanost,ulpivani, lpeni (pripoutanost k tomu co se deje jsou v podstate spolu s odmitanim toho co se deje jedine veci ktere neustale zivi pocit separace a nebyti v jednote s prostorem jako celkem). Nasledkem nevedomosti chape mysl vnejsi svet jako od sebe oddeleny, pritom svet je jeji vlastni projekci.

Existuje jedno prima uceni: "Dokonce i dobré prožitky jako radost, jasnost a nepřemýšlení jsou příčinou neštěstí, pokud na nich ulpíváme." (Lodö Thaje)

+ jeste jedno ktere mam moc rad: "Necistota je jenom intelektualni lpeni na dobrem a spatnem, na nahore a dole."(9.karmapa)

Mozna se to zda trosku odcizene nasi zapadni univerzitni kulture, o co tedy jde?
Mame funkcni system, mame dostatecny backtest, mame detailni plan, vime co delat v kazde situaci, tudiz mame vse potrebne abychom s velkou pravdepodobnosti dlouhodobe vydelavali, tak proc se zabyvat vlnkami(negativnimi a pozitivnimi obchody) na hladine oceanu(system jako celek)...mam rad jednoduchost a praktikuji pouze toto. Samozrejme vse je teprve jednodussi (a ne na urovni slov ale prozitku) az kdyz clovek pouziva nejaka cviceni pro zklidneni mysli(kuprikladu meditace).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ty články o psychice tradera jsou velice zajímavé, mohou být velice podnětné, ALE.........!!!!!!!!!!!.
Troufám si tvrdit, že úspěch v tomto byznyse je plně závislý právě na tom, jak zvládneme sebe sama, své emoce, svou psychiku. Moje vážně/nevážná poznámka k tomu:

Jsou lidé, jež nemusí nic moc o psychologii či psychice vědět ani číst, jsou ale jaksi osobnostně a tedy i psychicky nastaveni tak, že šance na jejich možný úspěch je zde podstatně větší než u jiných. Takových "předem nastavených" na tento byznys je minimum - můj názor.
Ti další se utápí a stále budou topit v ohromném kvantu informací, jež se dnes a denně valí ze všech stran. Tito nikdy nevydělají ani cent, a co vydělají vzápětí ztratí. Nemají šanci, protože navzdory všemu co znají - a mohou toho znát strašně moc - nejsou schopni své znalosti poskládat tak, aby to byla stavba co na něčem stojí, z něčeho a někam roste a nespadne, i když občas nějaká ta cihla i vypadne.
!!!Tento byznys je o psychice, potažmo psychologii, jedno jak kdo odkud začne. I rozhodnutí něco tak šíleného jako burza zkusit je věc psychiky. A ta čísla, která většina vidí na začátku? Ty jsou až na konci, vážení borci!

Je to ohromně složité právě v tom, že je to - či to může být - až triviálně jednoduché.
Ty kroky, jak se dobrat cíle, ale musí jít jeden za druhým. Nejde zakopávat sám o sebe, což většina děláme. A klacky pod nohy si tu hážeme taky pouze sami sobě...:-(
Psychika funguje jinak na malých číslech, jinak na větších a jinak na těch ještě větších. Kolik že to je - to málo a pak víc? Opět každý má zde jinou a pouze svou osobní míru na málo/moc, ale s jeho osobní psychikou to tuty pohne, tak jak se mu to jeho osobní "málo" bude přesypávat do "moc" a naopak .
Psychika jinak funguje na demoúčtu, kde si ztrátu jedním klikem myši doplním, jinak na ostrém účtu. Ta čísla to je všechno psychika. Když sesypete dohromady všechna ta valící se čísla = své peníze+půjčené peníze+kurzy teď+kurzy potom+poplatky+stoplossy+profity+hlídané termíny+dalších milion čísel, dostanete NĚJAKÝ PSYCHICKÝ SVŮJ STAV jako výsledek a vzájemné ovlivňování všech těch čísel.
A pak že psychika se nedá spočítat!
Pokud se někteří hádají zda první byla slepice či vejce, tu je to jasné jak facka:
PSYCHIKA JE NA ZAČÁTKU! (a na konci taky...:-)

Končím převážně nevážně, ale jedno vím tutově:
BACHA NA PSYCHIKU, JE TO MRCHA, MÁ NÁS PEVNĚ V HRSTI, ALE DÁ SE S NÍ KAMARÁDIT!

:-))


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nedávno jsem dostal nějaký IQ test. Po první otázce, kterou jsem odpověděl špatně, mně ihned docvaklo, že se na věc dá dívat z různé perspektivy. Stejně tak v tradingu. Trading lze sledovat buď běžným způsobem, potom při euforii a frustraci lze sledovat mizejicí peníze z účtu nebo se lze naučit dívat na trading jinak a začít konzistentně vydělávat. Sám se učím a poznávám, že to není žádná legrace. Říkám si, když jsem se naučil chodit a spoustu dalších věcí, tak se naučím i dívat se na trading správným pohledem a konzistentně vydělávat přiměřené částky. Pokud člověk něco chce, tak toho dosáhne, ale musí opravdu chtít. To, že to nějaký čas potrvá, je jasné, důležité je být vnitřně srovnám s tím, co skutečně chci, pak se dějí zázraky:).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jestli se pánové neurazí :), já bych přidala ještě poněkud "ženský" typ emočního přívažku, tedy takového co se nehemží, pánové prominou, testosteronem, a tudíž nenutí k agresivnímu obchodování. Je to "attachment strachu stisknout spoušt". A týká se jak obchodů výdělečných, tak i ztrátových. Možná jej muži neprožívají tak často jako ten druhý, "mužský" typ přívažků, ale existuje.
Přeji štěstí na cestě poznávání sebe sama.
H

Link to comment
Sdílet pomocí služby

hadamkov:
Osobně jsem tento pocit zažíval po velkých ztrátách, když jsem nevěděl nic moc o MM... Plně jsem tak pochopil tzv. "lízání si ran", kdy jsem se potom několik dní na trhy ani nepodíval. Příčina tohoto problému možná vězí ve velikosti riskované částky. Čím nižší risk - tím menší zátěž. Taky je dobré zvážit rychlost trhu a další parametry.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všetkých,
do skupiny už napísaných attachements by som ešte pridal jeden (možno ste sa s ním stretli už aj vy). Ak robí aj Vám problémy ako mne dajte vedieť ako sa s ním vysporiadate. Ide o attachement "prekonávania" sa v percentuálnej úspešnosti nášho obchodovania. V období keď systém vykazuje super výsledky, mojou nočnou morou je myšlienka na to, že po tomto super období príde obdobie stratových obchodov. To ma núti ( po sérii úspešných obchodov) nebrať tie nasledujúce a čakať (aj keď neviem na čo). Aj keď chápem, že nemôžeme vedieť kedy dobré alebo zlé série skončia, mám problém vstúpiť aj do 100%-ného obchodu podľa plánu. Ak ste sa tým trápili aj Vy dajte vedieť ako na to. Tento attachement môže úzko súvisieť so strachom stisnúť spúšť.

Veľa úspešných sérií

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

W01554 Napsal:
-------------------------------------------------------
> Rád bych přispěl trochou do mlýna. V diskuzi
> předchozího článku Tomáše jsem vzpomněl titul
> jedné knihy, která mi osobně hodně pomáha v
> tradingu a nejen tam. .....

Můžeš prosím dát tip na tu knihu?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...