Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie obchodování 32: jak říci emocím NE (4)


Doporučené příspěvky

Technik jak se zbavit emoci je spousta. Bohuzel, me nevyjimje, emoce zacnou traderi studovat az po prvnich bolestnych ztratach. Otazka je jestli existuje vubec zpusob jak primet zacinajici tradery nejprve studovat emoce a potom az obchodovat. Dost mozna ne, protoze pokud nezkusite obchodovat zive a nezazijete co to s vami udela tak tezko budete hledat reseni jak z toho ven. Osobne jsem dostaval emoce pod kontrolu cca 1 rok. Dnes kdyz vezmu obchod zazivam stale strach, ale po chvilce se zacnu soustredit na rizeni pozice ze strach prestanu vnimat. Po zisku nebo ztrate zaznamenam udaje o obchode a cekam na dalsi vstup. Na stene nad monitory mam cerveny napis - SOUSTRED SE NA PRUBEH NE NA VYSLEDEK OBCHODU.

mejte se focus

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím. Zatím se pouze chystám na live obchodování a právých emocí se teprve dočkám :) tak jsem zvědav co to semnou udělá. Trošku už cvičím v pokeru a hraju o malé častky a snažím se emoce nechat vyprchat. I když to sem moc nepatří ale po prohře mou určené sázky končím pro daný den a tak stejně 3 násobku mojí výhry abych si udělál dobré návyky pro trading :) zatím sem tento plán neporušil s čím sem spokojený a po první prohře vypinám :) I když člověk hraje o 2 dolary stejně to trošku s člověkem mává :) doporučuju zkusit všem co se teprve chystají na live, když jde o vlastní peníze sice o málo budete se divit co to s člověkem dělá :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Skvělý článek. Občas mám taky problémy s udržením duševní vyrovnanosti při investování a vámi popsaná strategie (nazval bych jí radši vyčkání - "wait it out") opravdu zabírá... :)

Kdo se chce dočíst něco víc o psychologii tradingu, může zkusit taky knihu Tradingem k Bohatství. Hodně se mi osvědčila.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vážení obchodní přátelé,

Nejenže jsme otroky emocí, jsme hlavně otroky svých iluzorních ne-já, tedy záludnosti, jenž se pyšně tyčí jako Mount Everest. Tento Everest je naše falešné ego a pohořím není nic jiného nežli mája ( tedy iluze). Protože se prapor jakékoliv techniky zvládání stresu a životních dramat nevyhnutelně tyčí a plápolá v moudrosti a filozofii východu, je třeba začít pouť právě zde. Uvědomme si, že skutečné Já je nehybným pozorovatelem, který musí v pokoře snášet výkyvy našeho mentálního rámce a falešných dramat.


S pozdravem Affinity

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pavel K. - Jóóó to som prehliadol, dík :) Už mám The Power of Now - ...and Exercises vo wishliste Amazonu. Mimochodom vlastným menom som takisto Pavel K.

tomnes: chcel by som sa opýtať na originálny názov Brandon Bays - Emoce. Cesta = The Journey, ale ekvivalent Emoce nemôžem ani za Krista nájsť. Ďalšie tituly od tohoto autora ma veľmi zaujali takže postupne by som chcel objednať všetky, začať by som ale chcel práve s titulom "Emoce" keďže túto (aj netradingovú) otázku svojho bytia práve riešim.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím nechcem zbytočne mudrovať. Ale nie je nič zlé, keď niekto rozstrieska klávesnicu alebo niečo iné.
Je to dokonca super ale pod jednou podmienkou! Skúste, keď ten tlak sa vo vás takto nahromadí sa nahrať.
Nahrať sám seba [bold]natočiť videozáznam o sebe vtedy, keď to vo vás vrie počas tradingu.[/bold] Ja vám garantujem, že
toto vás neposunie vpred vo váš trading, ale priam vystrelí so svetelnou rýchlosťou na obežnú dráhu úspešného
tradera.

Keď sa budete na seba dívať na videozázname, ktorý ste vyhotovili zo svôjho tradingu, začne sa vo vás niečo meniť.
Ako natočiť seba počas tradingu?.. Je to otázka 350 CZK. Toľko totižto stojí webkamera, stiahnete si nejaký program z internetu
a urobte si záznam sám o sebe. Alebo použite mobil, alebo kameru.
Najdôležitejším posolstvom financnika o emóciách podľa mňa je [bold]pokora[/bold].
Musíte mať pokoru priznať si, že ste to čo ozaj ste. Väčšina stracajúcimi obchodníkmi, ktorými máva trh ako sa mu zachce.
A poviem budete musieť mať tiež odvahu a pokoru si pozrieť videozáznam o sebe, ako ste bezmocní pri tradingu a kde máte slabiny.
Budete mať toho človeka na ktorého sa budete dívať (seba samého) mať rád a chcieť pomôcť mu (sebe). Musíte mať seba rád natoľko,
aby ste samého seba neatakovali a nepodkopávali seba samého (impulzivné jednanie vedúce k stratám).



Sú [bold]dve cesty ako zvládať emócie[/bold].

Jednou z nich je to že tú paru(emócie) jednoducho ,pomaly ako sa hromadí, tak hneď aj
vypúšťate. To je to čo vám radí finančník.

Druhá cesta je to, že: Publikácia Psychokybernetika radí. Neexistujú dobré alebo zlé emócie. Existuje iba jeden intenzívny emočný
zdroj a naše rozhodnutie. Existuje iba zvrušenie a naše rozhodnutie (vedomé alebo podvedomé) či dané/ý vzrušenie - intenzívny emočný zdroj
premeníme na pozitívne alebo negatívne prežívanie.

Negatívne prežívanie: Strach, Úzkosť, Obavy, Nedostatok sebavedomia, zahálanie, neschopnosť stlačiť spúšť, bojazlivosť, impulzívne jednanie,
neschopnosť sa sústrediť, nedostatok pozornosti....(neznášam seba a svoje správanie počas tradingu)

Pozitívne prežívanie: Odvaha, Rozvaha, Relaxovaný - uvoľnený prístup, sebavedomé správanie, schopnosť zareagovať podľa plánu, bystrosť,
schopnosť sa sústrediť, vytrvalý prístup...(mám rád seba a ctím si seba za svoje správanie počas tradingu)

[bold]Ako mám docieliť to aby som premenil emočný zdroj na pozitívne prežívanie?[/bold]

Máte poctivo zbacktestované svoju obchodnú stratégiu? Vynaložili ste maximálne úsilie, aby ste ho dokonale naštudoval a poznali jeho silné a slabé
stránky? Venovali ste sledovaniu trhu - demotradingu aspoň dva mesiace po 2,5 hodín denne? Funguje vám stratégia na trhu? Poznáte svôjho brokera, a jeho
schopnosti pri plnení živých príkazov? Máte zriešenú daňovú problematiku? Máte premyslený money managment? Viete presne akú veľkú pozíciu budete
otvárať vo vzťahu k veľkosti účtu? viete aká je maximálny rad stratových obchodov z doterajších záznamov? Viete kedy prestanete tradovať, keď
budete strácať a vaša strata prekročí veľký mesačný SL. Viete čo budete robiť, počas pauzy, ktorá bude nutná po odpálení veľkého mesačného SL?
Chcete vôbec zarobiť peniaze na trhu? Viete prečo tieto peniaze potrebujete?

No ak to všetko viete a napriek k tomu u vás prevláda negatívne prežívanie. Tak odporúčam horeopísaný postup a nahrať sám seba počas tradovania.
Pozrieť si videozáznam o sebe a porozumieť sám sebe. Prečo sám seba atakujete negatívnym prežívaním. Čo vy si nebodaj nezaslúžite mať fajn život?
Proste musíte sa pýtať sám seba prečo?... prečo?.. prečo?... Iba tupci sa pýtajú otázkou ako?

Prajem pekný deň a aby ste boli fajn tradermi veselými, vyrovnanými a aby ste si odniesli z trhov to čo ozaj chcete.

nickirout

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nickirout

Jeste si dovolim k Vasemu video doporuceni pripojit audio doporuceni. Tuto techniku jsem vyuzival pri ztratovem obchode a nevim jestli ji uz nekdo nekdy popsal, ale me napadla jako velmi logicke reseni pri boji s emocemi.
Jedine co musite udelat, je predem si nahrat VZKAZ ktery si pustite vzdy pri inkasovani ztraty.Nejlepsi je poslouchat pres sluchatka a vzkaz muze vypadat treba takto:

"Ahoj Petre, to jsem ja Petr. Nechci aby jsi nyni udelal co se chystas udelat. Vim, ze co citis je neprijemne, ale spolecne to zvladneme. Nyni si vem do ruky NAS obchodni plan a spolu si jej dukladne precteme. Chci aby jsi me cetl nahlas. Vidis, nikde ani zminka o tom ze bychom meli nyni vstoupit do pozice. Jsi v poradku? OK. Ted se otoc zady k monitoru a 50x se zhluboka nadechni. Tak hezky den a pokud budes zase potrebovat pomoc tak vis kde me najdes. Tvuj kamos Petr"

Neni spatne vytvorit nekolik vzkazu aby nebyla technika jednotvarna. Navic by mel byt vzkaz koncipovan tak aby Vas donutil zastavit se a zamyslet nad tim co prave prozivate a co chcete udelat. Pokud se budete stydet pri poslechu zpravy mate vyhrano. Ani nemusim pripominat ze pokud nemate vyresene veci ktere vyjmenoval nickirout vyse, tak je to zbytecna prace.

mejte se focus


Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...