Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Backtest & obchodní plán za 6 víkendů


Doporučené příspěvky

to Klobasman:

1) To ze si nevidel neznamena ze neexistuje
2) Suhlasim s tym ze cim mensi TF tym to je narocnejsie na psychiku. Co myslis kolapsom?
3) Preco hned zahodit? Preco radsej neotestovat system na vsetkych typoch trhov a nasledne neupravit?
4) a 5) Pri vsetkej ucte k tebe - odkial cerpas tieto mudrosti a statistiky?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 70
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Dlouho jsem tady nečetl tak negativní diskusi... Že by bublala frustrace?

Článek je určen pro začátečníiky PRO PRVNÍCH 6 TÝDNŮ systematického studia tradingu. Nevím jak vás, ale mě v 1. třídě taky neučili integrovat a derivovat...

Backtest je pouze jedna ze součástí studia a nikdy nekončícího vzdělávání tradera. Tak je k němu třeba přistupovat. Zodpovědný člověk několikrát projde kolečko backtest - papertrading - úprava pravidel, než systému a sám sobě uvěří natolik, že to zkusí v reálu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Klobasman Napsal:
-------------------------------------------------------
> Jen stručně.
>
> 1) Za 4 roky tradingu jsem neviděl indikátorový
> systém, který by přežil více než rok a navíc neměl
> solidní DD během toho roku
>
> 2) Čím menší TF tím je uměrněji vyšší riziko
> kolapsu
>
> 3) Pokud nemáte systém otestovaný ve všech fázích
> trhu zahoďte ho.
>
> 4) Dříve či později 99% systému zkolabuje nebo si
> projde obrovským DD
>
> 5) nikoliv 80% ale 99 % obchodníků prodělává.
> takže v na tomto serveru se jim možná 2,3 najdou
> co ví že o CCI to fakt není.


Da sa s tym suhlasit,co pises.Mam k tomu zopar mojich skusenosti.
1) Robil som 10-rocne backtesty pomocou programov a mozem povedat,ze system,ktory v 10-rocnom horizonte ma stratu napr. 5000 pipsov ma obdobia(aj 1 az 2 rocne),kedy je ziskovy a robi rocne aj 1500 pipsov.Ak toto obdobie niekto trafi zo svojim 6 mesacnym backtestom,potom sa divi,preco nakoniec v Live prerobi.
3) Najst system,ktory bude ziskovy v roku 2008 a zaroven roku 2005-2006 je tazko.Ide o dva uplne rozdielne trhy(trendujuci proti chopujucemu).Ak taky system je,bude zarabat velmi malo pipsov rocne,aby sa prisposobil na tych istych principoch obom trhom.(hovorim tu o US-indexoch)

Ja teraz pracujem na tom,ako vcas rozoznat,ze dana strategia uz prestava fungovat a ktoru strategiu mam na trh nasadit.(za 4 roky uz som ich zopar vyskusal live tak je z coho vyberat).Ale o tom tu pisu vsetci skuseny traderi.Systemy treba stale prisposobovat trhu.
Preto suhlasim aj z bodom 5), ze o CCI to fakt vo vsetkych fazach trhu neni...


Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Airmike, All:

Na čem záleží hlavně jsou kritéria nebo úhel pohledu z jakého každý článek hodnotíte. Pokud se na něj díváte z pohledu zkušeného tradera a nebo se bojíte, aby to začátečníky (bez špetky rozumu) nemátlo, pak můžete článek hodnotit jako nevyhovující, zavádějící nebo špatný.

Pokud se na to ale díváte spíše z pohledu začátečníka, který neví jak začít nebo jak si zvolit postup k prvním výsledkům (ať budou jakékoliv nebo ať výsledkem bude jen to, že začal), pak můžete hodnotit článek jako dobrý nebo motivující.

Určitě se shodneme na tom, že je zde opravdu obrovské množství informací (ať už články, wikipedie nebo kvantum diskusních příspěvků) a začátečník který do toho skočí po hlavě může na dlouho ustrnout jen ve studiu všeho možného, aniž by získal nějaké praktické zkušenosti.

A právě z těchto důvodů a z tohoto pohledu hodnotím článek jako přínosný. Klidně si mě, techničtí příznivci stovek hodin back-testů, roztrhejte na cucky, ale co jsem se v životě na učil je hledat na všem něco, co mi k něčemu bude...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to All,
veznu to z pozice tradera zacatecnika co je na live.

Clanek jsem si pro cetl a pro zacatecniky dobry odrazovy mustek jak dal, je pravda ze za 2 roky pribylo (nevim jaky y/i) mnoho informaci zde na financniku.

Clanek hodnotim neutralne, ani dobry ani spatny. Ale zacatecnikum pomuze.
a diskuze pod clankem? Prolitnu, neberu, nehodnotim. Nic pro me.

Co trader to nazor. Ale zbytecne nemotejte hlavu zacatecnikum.


A pro ty co zacinaji. Vsechny prispevky zde na foru berte s odstupem.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

JeanPaul

ja ten clanok nehodnotim ci je kvalitny alebo nekvalitny z mojho pohladu. len som chcel podotknut preco si myslim ze je tolko negativnych ohlasov. proste zrejme prilis vela ludi zhodnotilo (samozrejme subjektivne) ze je ten clanok spatny. z mojhopohladu je to uplne bezny clanok. nic vyrazne prinosne som v nom nenasiel , ale rovnako tak nic negativne. kazdopadne asi som sa v predoslom prispevku vyjadrilspatne. tak pardon

chapem ze pre niekoho, kto je naivne presvedceny o tom ze je mozne zbacktestovat 5 rocne data a najst konkretny system a konkretne patterny je priam urazajuce rozvrhnut backtest na 6 tyzdnov. ale v tomto ja vobec problem nevidim.

skor ma desi akasi predstava ktoru moze clanok vyvolat, ze backtest novacika by mal vyzerat tak ze sice neviem vobec co obchodujem, nepoznam instrument ani trh, nepoznam burzu a nepoznam ani ucastnikov trhu ale naucim sa jeden pattern a ten prejdem 1-2-3 rocnymi datami. pridam si EMU a budem tento pattern testovat do trendu. rozhodne si neviem predstavit ako by takyto fanusik tradingu zarobil v trhu cent, ale je to kazdeho osobna vec. ako koncept naplanovania backtestingu na 6 tysdnov v tom ziadny problem nevidim.

kamenom urazu vidim z odstupom casu vzdy to. ze zaciatocnici neobchoduju trhy ale obchoduju ich predstavu o trhoch. preto je take velke percento neuspesnych. a ako klobasman vtipne poznamenal 99% (co je samozrejme cislo uplne mimo realitu ale ked nic ine aspon pobavi)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

[ital] kamenom urazu vidim z odstupom casu vzdy to. ze zaciatocnici neobchoduju trhy ale obchoduju ich predstavu o trhoch. preto je take velke percento neuspesnych. [/ital]

To nie je kamenom urazu to je realita vzdy, u akehokolvek skuseneho obchodnika a u ktorehokolvek trhu a nielen trhu. Nijak inac to ani byt nemoze. Je to proste o tom ako ludia vnimaju realitu, svet, politiku a aj trhy. Kadzdy ma svoju predstavu ktoru si vytvoril na zaklade predoslych skusenosti.

Samotne usecky ktore vidime na platforme nepredstavuju trh, ale iba extremne osekanu a nekompletnu informaciu o trhu. Pre zjednodusenie - ak mas otvoreny denny graf trhu, tak vidis v podstate iba 4 udaje o tom ako prebehlo obchodovanie dany den. Tak ako denny obchodnik nemoze vidiet ako sa vyvijala cena v priebehu dna - a teda je ukrateny o info o tom ze sa vytvoril silny trend, alebo ze sa obchodovalo 90% casu v premarkete a az ku koncu dna trh vystrelil. Z tohoto celeho bude mat obchodnik iba info so 4 hodnotami - open, close, high a low. Tento princip plati rovnako pre akykolvek timeframe. Teda nemozes obchodovat samotny trh lebo o nom dokonca nemas ani kompletnu info. Obchodujes iba predstavu o tom kam sa bude trh uberat.

Ak som ale pochopil tvoju poznamku spravne tak si tym chcel povedat ze novacikovia si neuvedomuju vela dalsich faktorov a z celeho grafu vedia filtrovat ovela menej info s cim suhlasim.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pepe2000

nie nemyslel som graf , ani system konkretne. myslel som ze vo vseobecnosti si zaciatocnik sam v sebe utvrdzuje nejake svoje pravdy. ktore interpretovane pocuva a cita naokolo. snazi sa poucit zo skusenosti inych a pritom neberie do uvahy fakty. niektore z tychto univerzalnych pravd su nezmysly niektore su len neskodne dogmy a niektore su skutocne objektivne fakty dokazane na statistickej vzorke. zaciatocnik sa ale nikdy nezacne zaoberat jednotlivymi problemami osobitne a nevyselektuje nezmysli, paradoxne si mysli ze nema cas a nieco zmeska. len ich prebera a tak si tvori zakladny ramec ako trhy funguju a podla tohoto ramca ich obchoduje. a aky je vysledok. . vysledok je ze 80-90% novootvorenych uctovv konci v strate

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Každý kdo začíná s tradingem je zavalen spoustou informací, není schopen se v nich vyznat, začne zmatkovat, nebo věřit druhým. Čím větší autorita, tím více a některé subjektivní pravdy bere jako nenapadnutelná dogma, se kterými se nesmí polemizovat. Pak se ale dostane na slepou kolej, protože je pro něho stejně nebezpečný chybný závěr jako subjektivní pravda autority, která mu nesedí. Pro mě bylo strašně důležité, uvědomit si svůj způsob myšlení a hledat autoritu, která je druhem uvažování na stejné lodi. Po jeho nalezení jsem najednou pochopil spoustu věcí, protože je interpretoval někdo, kdo se mě strefil do mojí potřeby pohledu na trhy, TA atd. Dále je podstatné si uvědomit i to, že nesmíme obchodovat systémy autorit, ale svoje a proto by mělo platit rčení - důvěřuj, ale prověřuj. Názor autority je pouze vzorec určitého chování, který nám sedí, ale obchody otevíráme my sami a podle toho se také musíme chovat.

Několikrát jsem zde slyšel názor, že je zbytečné vymýšlet něco, co je již vymyšlené. Mému pohledu je ale tento názor cizí, protože trading není matematika čísel a výsledků na hranici zákona, ale je to záležitost spousty subjektivních pravd, ve které neexistuje pravda ze širšího pohledu objektivní a proto je dobré pochopit některé věci svým druhem myšlení, protože jenom tak jsme schopni si některé věci vzít za své a jiné vyřadit jako nepotřebné.Strávíme nad těmito postupy určitě více času, ale dá nám to určitě více, než jenom pouhé kopírování, kterému nemůžeme detailně porozumět a nedostane se nám pod kůži.

To je i případ případného backtestu, který je všude zmiňován pouze jednotvárnou formou a doporučován všem jako základ bez kterého se neobejdeme. Podlé mého názoru je chybou, když se začátečník vrhne na backtest a neví nic o burze, o indikátorech, obchodních systémech atd. Pak se většinou dostává do slepé uličky, protože není schopen pochopit chyby indikátorů, logické chyby pramenící z jejich výpočtů atd. Není schopný pochopit základní chyby nedokonalosti systémů a bere je jako chyby svoje vlastní a to vyústí do hledání stále jiných a nových systémů, které za těchto podmínek nikdy nenalezne.

Mě klasická forma facktestu v žádném případě nevyhovuje a proto používám jinou, svoji, nad kterou by možná někomu běhala husí kůže po zádech, protože jsem porušil téměř vše, co si mohou přečíst v knihách autorit, ale mě vyhovuje a každý jeho článek mám logicky zdůvodněn, věřím mu a považuji ho ze svého pohledu myšlení za správný.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...