Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Základy nabídky/poptávky – jak se hýbou trhy?


Doporučené příspěvky

To: Honza K

Měl bych na Vás ještě jeden dotaz,

Jak jsem tedy pochopil z Vašeho článku (doufám, že správně), tak výsledná reálná cena je tedy cena daného indexu např. v tuto dobu index YM okolo 15 000 bodů, kterou hráči, co ji obchodují přímo ovlivňují a ,,vychylují " její hodnotu svými příkazy. Takže co tady každý vidí v Ninjovi, nebo Sieře je reálná cena indexu, která se hýbe v důsledku obchodníků obchodující index ,,přímo, " ale nevidí v platformě onu ,,virtuální férovou cenu z koše akcií?

Pokud ji tedy tito hráči příliš ovlivní a ,,vychýlí " od oné ,,virtuální férové ceny" počítané z koše acií, nastupují zde další hráči, vědomi si snadného výdělku a svými příkazy vracejí cenu zpátky??

Např. pokud je index podhodnocen, jsou si tito hráči toho vědomi a v důsledku spekulace svými nákupními long příkazy ,,tlačí " tento index k oné ,,férové virtuální ceně??

Pokud je to tedy tak, jak a kde se dá pozorovat tento rozdíl??
Tj rozdíl férové virtuální a reálné ceny indexu??

Moc díky


:S

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 54
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

To co vidíte v platformě, může být a nemusí být reálná aktuální cena daného indexu, protože některé platformy vám posílají tzv. "snapshot" trhu, tedy neposílají vám každý zrealizovaný obchod, ale tzv. data bursts v nějakých intervalech (pro běžného uživatele prakticky nerozeznatelných od reálných dat), jiné platformy posílají "unfiltered" data. Ale zjednodušeně ano, to co vidíte v platformě, by měl být aktuální stav zpožděný pouze o geografickou vzdálenost o cca 110 ms v případě amerických burz a vašimi vlastními latencemi.

Cena se vychyluje neustále, ale platí, že čím více to je, tím více budete narážet na větší a větší příkazy. Jinak algoritmy, které sledují ono vychýlení od "férové" ceny pracují různě, některé si počítají férovou cenu přímo z cen akcií a jejich vah v indexu, jiné zase používají tzv. cash indexes nebo opce jako např. SPX (www.cboe.com/products/indexopts/spx_spec.aspx).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Sejna to skôr asi myslel takto:

napr FESX reprezentuje 50 vybraných európskych firiem a ich akcií. Tieto akcie sa každá obchoduje samostatne za určitú cenu.

Otázka je, akým kľúčom sa z týchto akcií vypočítava cena FESX indexu.
Ďalšia otázka je, či na FESX pôsobia len obchodníci priamo tohto indexu, alebo naň pôsobia aj obchodníci s akciami firiem, z ktorých sa skladá (priamo/nepriamo).

Alebo to je celé inak
;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 8 months later...

Zamýšlel jsem se znovu nad uvedeným článkem (po letech) anějak jsem se do toho zamotal a nejsem schopen odpovědět si na jednoduchou otázku:

(předpoklad pro zjednodušení: v tu chvíli jsem jediný, kdo nějaký příkaz dává)

Když dám SELL LIMIT 1314,50 1 kontrakt, tak se počet "čekajících limitních přílkazů" 1818 szvýší na 1819.
Co se ale stane, když dám v situaci z článku (obrázek přikládám) příkaz BUY LIMIT 1314,50 1 kontrakt ???

A nebo naopak:
Když dám BUY LIMIT 1312,50 1 kontrakt, tak se počet "čekajících" 2107 zvýší na 2108.
Co se ale stane, když dám SELL LIMIT 1312,50 1 kontrakt?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

JirkaEspace:

Tvoje předpoklady se změnou čísel u čekajících LMT příkazů platí za předpokladu, že budeš jediný, kdo něco udělá.
Případný [bold] BUY LIMIT 1314,50 [/bold] nebo [bold]SELL LIMIT 1312,50[/bold] se okamžítě vyplní. Čisla v DOMu se nějak pohnou ale nejde jednoduše říct jak.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jirko, zkuste na to jít logicky - pokud dáváte limit příkaz, chcete tím trhu říct, že chcete nakoupit/prodat za danou cenu nebo lepší. Daná cena je pro vás teda limitní, kde ještě chcete nakupovat nebo prodávat. Tak to chápe i burza, resp. váš broker. Tudíž:

Pokud dáváte limit buy příkaz níže, než je aktuální nejlepší bid, zařadíte se do fronty ostatních a zvýší se na dané ceně počet bidů o počet vašich kontraktů. Podobně na ask straně, pokud chcete prodat výše, než je nejnižší ask.

Pokud ale chcete dát limit buy příkaz výše než je aktuální trh, tak tím opět dáváte najevo, že chcete nakoupit za vaší cenu NEBO LEPŠÍ a to je přeci splněno, proto bude váš příkaz mít okamžitý fill na ceně nejbližšího aska (konvertuje se na market). Netuším, jestli někteří brokeři to interpretují jinak, nicméně logika by měla fungovat takto.

Brokeři mívají tyto situace ošetřené také tak, že pro rychlé zadávání příkazů např. z DOM jsou jejich příkazy "inteligentní", tj. pokud kliknete pro nákup pod aktuálním trhem, očekávají a pošlou na trh příkaz "buy limit", pokud kliknete pro nákup nad aktuálním trhem, očekávají a pošlou příkaz "buy stop", pro shorty analogicky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

[bold]tomas262[/bold]: nevím, zda jste mě pochopil, nešlo mi o to podávat současně "protichůdné" příkazy současně...

[bold]Hugos[/bold]: ano, je to čistě akademická otázka, tedy že to udělám jen já a nikdo další nebude ani prodávat ani nakupovat. Už chápu - okamžitě se vyplní, dává to smysl, viz též [bold]Honza K.[/bold] níže.

[bold]Honza K.[/bold]: aha, ťukám si na čelo, že jsem si to neuvědomil! To co píšete, je logické a přitom tak jednoduché... Nechápu, že jsem si to neuvědomil.

Každopádně pánové, díky za odpovědi!!! Hledal jsem složitost, tam kde není :) Je zvláštní se někdy zamyslet nad úplnými základy a zamotat se tak, že nejsem schopen dát si sám tak jednoduchou odpověď...

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...