Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Jak na dobré výstupy – lekce z FIMS


Doporučené příspěvky

Horacio:
na úvodní stránce finančníku je dole pod seznamem článků "kompletní archív", zde kliknout, pak je vpravo v dolní polovině okénko k vyhledávání. Zde zadat např. FIMS a vyhodí to nějaké články. Tam se dá asi začít.
Stručný popis rozdílu FIMS a FinWin dvěma větama asi nestačí, ty články už napoví dost.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to MichalMV
Děkuji za střízlivé objasnění problému:-) jsem rád že jste to připoměl a pomohl nám se uklidnit. Je pravda že Petr i Tomáš na začátku také obchodovali systémy které jim vydělali první peníze a udrželi je na burze. Kdyby je obchodovali dnes tak věřím, že by znovu byli úspěšní.

to Petr:
...výborný článek. Díky že pokračujete v našem vzdělávání.
R.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

zdravim,
chtel bych se naucit obchodovat FIMS, ale nevim moc kde zacit - vim ze jsou na to nejake kurzy a pod. a jsem pripraven je odchodit ale nejprve par otazek.

1) budu potrebovat prejit na sieru? zatim delam vsechno v ninja traderovi
2) s jakym uctem jde FIMS zacit obchodovat?
3) je FIMS vhodny pro zacatecniky nebo je to uz "vyssi liga", na kterou muzou pomyslet lidi kteri trading uz nejakou dobu hraji?

Ja jsem ted ve fazi kdy rozumim nazvoslovi, chapu principy, delam si nejake prvotni backtesty a hledam dobrou strategii, ale citim, ze bych potreboval vic ukotvit.

A ten FIMS mi je nejakym zvlastnim zpusobem sympaticky, intuitivni i logicky...





Link to comment
Sdílet pomocí služby

no_one
1) Můžete používat libovolný software, který umí zobrazovat volume profily a ideálně numbers bary/footprinty. Spousta obchodníků používá pro toto NinjaTrader, kam se musí dohrát různé pluginy. Já používám Sierra Chart a bohužel není v mých silách podporovat jiné programy. Tj. obchodníci s NT nebo jinými software si jej musí dokázat sami nastavit.

2) jasnou představu o mém pojetí risk managementu si můžete udělat z tohoto článku:
www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/id-risk-management.html
FIMS vyučuji na levnějších trzích NQ/YM. SL používáme nyní 12 ticků, tj. max. ztráta na obchod 70 USD včetně skluzu a komisí. Rozumná frekvence obchodů jsou cca 3 denně. Tj. ideální je začínat s kapitálem někde v rozmezí lehce nad 10 000 USD, aby maximální denní ztráta byla do 2%. S 10 000 USD lze obchodovat opatrněji s menší frekvencí.

3) FIMS není mechanický obchodní systém složený z jednoduchých vstupních pravidel. Je to spíše přístup k porozumění změny nabídky/poptávky v trhu. Jako takový tak učí základy fungování trhů, ke kterým se jednou každý budoucí ziskový obchodník stejně dostane. Z mého pohledu je to tak velmi vhodná cesta pro začínající tradery. V praxi se mi FIMS lépe učí obchodníky, kteří si již prošli jiné cesty a dokáží se koncentrovat v tradingu na skutečně podstatné oblasti. Každopádně FIMS není žádný svatý grál - je to z mého pohledu cesta, jak chápat v trhu strach a chamtivost ostatních obchodníků a spolu s celkovou nabídkou/poptávkou toto využívat k vlastnímu prospěchu.

Petr


Link to comment
Sdílet pomocí služby

no_one:

k tomu 1 (software) - mnoho traderů co začalo FIMS obchodovalo v NT (ninja), ale postupně přešlo na Sierru, včetně mne, odhadem přešlo přes 90% traderů na Sierru co používali NT. Sierra má v levelu 5 vše, co je potřeba pro FIMS, price action a footprinty. Navíc je Sierra pro exekuce a řízení obchodů podstatně rychlejší, stejně tak i samotná rychlost Sierry je hodně napřed oproti NT.
Minimálně doporučuji vyzkoušet demo Sierry, za to člověk nic nedá.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Sage:

5.9.2013 na FIMS fóru jsem psal příspěvek, kdy jsem reinstaloval svůj trading notebook a dával SSD disk. Mám tam napsáno, že spuštění NT a 5 grafů před reinstalací zabralo 2min a 30 sec. Po reinstalaci 1 min a 5 sec.
Od té doby co mám Sierru je to tak, že jsem to ani neměřil, je to do 10 vteřin a to mám grafů otevřeno více než dříve v NT.

Ono je to prosté a doporučuji to co jsem už napsal - vyzkoušejte si ten software a porovnejte sami! :)
Tak zjistíte asi nejlíp co vám více vyhovuje.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Honzin:
Nějak tomu nerozumím, do FIMS nemám přístup. Co má společného rychlost natahování grafů s "rychlejší exekucí a řízením obchodů"? Nevím co si mám pod tím přestavit.

NT např. optimalizuje způsob modifikace orderů tak, abys nepřišel o místo ve frontě na burze viz "How does NinjaTrader preserve FIFO" www.ninjatrader.com/support/helpGuides/nt7/index.html?fifo_optimization.htm
Přemýšlím co asi dělá Sierra aby to bylo ještě rychlejší.



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Sage:

já jsem nepsal nic o tom, že rychlost natahování grafů má něco společného s rychlejší exekucí a řízením obchodů, ale to je zase slovíčkaření o ničem....

Když jsem obchodoval live v NT, tak pokud jsem přes DOM zadal LMT entry příkaz, často se mi stalo, že na sekundu až 2 NT nijak nereagoval a až po tom momentu naskočil příkaz do grafu, s tímhle jsem se nesetkával já sám.
Při ručních úpravách OCO příkazů to samé, občas zbytečná prodleva. Mohlo to být i tehdejším datafeedem (Mirus Futures - Zen Fire), to jsem neporovnával.
V Sierre je vše ihned, navíc OCO příkazy SL a PT vám naskočí pro úpravu ještě před samotnou exekucí entry příkazu, atd.

Prostě dokud jsem Sierru nevyzkoušel, tvrdil jsem, že NT je super rychlej, stabilní atd.

Pak jsem provedl to, co vám znovu doporučuji, že jsem prostě Sierru vyzkoušel a bylo jasno. Abych mohl NT používat pro FIMS a footprinty tak jak jsem potřeboval, musel jsem mít zaplacený balík "add-on" pro NT, protože NT dnes už takové základní věci pořád nemá. Navíc ani neukládá ask/bid data, to je už docela dost tragédie....
Prostě pro orderflow tradera je NT mimo.
A naposled - až budete mít vyzkoušeno a porovnáno (jako já), tak napište a můžem hodit řeč dál...
;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Honzin:
Díky za objasnění. Mě šlo hlavně o tu část "Sierra je pro exekuce a řízení obchodů podstatně rychlejší".
Já používám NT na live intradenní obchodování od roku 2005 a nikdy jsem problémy s ordery jak popisuješ neměl, taky jsem nikdy nepotřeboval modifikovat SL/PT pro pending entry order. Je fakt že třeba zadávat v NT ručně OCO bracket na breakout range chvilku zabere.

Nechci se rozhodně s nikým hádat o to jestli je lepší NT nebo Sierra, podle mě má každý něco do sebe a záleží na uživateli, co od toho chce a jak se umí vypořádat s omezením, jestli si umí sám něco naprogramovat apod. Pokud je to BFU a musí si každý indikátor kupovat (tím nemyslím tebe) od třetích stran, tak musí být na NT pěkně nakrknutý. Ta jejich politika udělej si sám nebo si to kup od třetí strany jim moc přátel neudělá. Jinak jsou samozřejmě zdarma řešení všech těch nedostatků a omezení včetně footprintů, CD, ukládání bid/ask dat apod.

Momentálně je ale Sierra v tomhle dál, protože NT trvá vždycky hromadu let než vydají novou verzi. NT8 už by to snad měl mít zmáknuté. Nesouhlasím s tím, že pro orderflow tradera je NT mimo, snad je mimo pro toho kdo si neumí najít hotová řešení zdarma nebo si sám něco naprogramovat. Pokud ale srovnám NT7 a Sierru v základní verzi bez přidaných udělátek, tak pak máš samozřejmě pravdu.





Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...