Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Moneymanagement


Adraj

Doporučené příspěvky

Zdravim Kat, Galant a ostatni.
Pri testovani Lead Risk a vseobecne PS a MM som potreboval generovat obchody v pipsoch vzdy dvojice S/L a PT. Zastal som pred problemom, ze kazdy OS ma etapy, ked sa mu dari a etapy ked nie. Tieto sa vacsinou striedaju a maju roznu dlzku v poctoch obchodov a volatilitu v pipsoch. Vznikaju ako vysledok obchodovania OS v trhu TREND a RANGE a PS sa musi s takymito obchodmi vyrovnat a pruzne znizovat a zvysovat obchodovanu ciastku. Spravil som si preto generator pipsov, v ktorom sa daju tieto parametre nastavit. Je ho mozne stiahnut tu : www.ron-sk.com/soft/genpip.zip a volne pouzivat.

Pre tych kto si naprogramuju LR v svojej platforme alebo v Exceli mam zopar poznatkov, vyplyvajucich z testovania : Min% je vhodne zadat 0%. Najmensia obchodovatelna ciastka, na ktoru stiahne po urcitom pocte strat LR Risk% bude dana pomerom min (10.000 USD alebo 100.000 USD) a velkosti uctu. Preto niektore OS, ktore produkuju dlhu seriu strat a neskor niekolko znacnych profitov vyzaduju k obchodovaniu s PS Lead Risk vacsi ucet. Ak je pomer poctu a velkosti strat ku ziskovym obchodom (pocet a velkost) nie velmi rozdielny od 1, je znova vhodne pociatocny ucet znizovat, aby LR riadil velkosti obchodov viac pruzne.

Citlivym vyladenim LR je mozne ziskat na 500 obchodoch niekolkonasobny pociatocny vklad aj na stratovom OS. (kde suma_stratovych_pipsov>suma_ziskovych_pipsov. Ten paradoxny test mal tieto parametre :
n=500 (pocet obchodov)
nw=195 (pocet ziskovych obchodov)
W%=nw/n=39%
SWp=17678 pips (suma strat v pipsoch)
SLp=18285 pips (suma ziskov v pipsoch)
EF%p=(SWp-SLp)/SWp=-3,4%
Dosiahnuty profit P%>500%
Vysledky nemozno brat ako pravidlo, ale skor ako raritu a demonstraciu prace Lead Risk.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 780
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

ahoj vsetkym

mam otazku k vypoctu vysky riskovaneho kapitalu. povedzme ze mam kapital 10 000 usd a riskujem na jeden obchod 5% tj 500 usd. obchodujem dva menove pary.
uskutocnim nakup jedneho menoveho paru, cena ide pekne na sever a som ziskovy 500 dolarov ale z pozicie este nevystupujem.
chcem uskutocnit nakup aj druheho menoveho paru. otazka znie, z akeho objemu pocitat tych 5%?

z 10 000 ci 10 500 usd? ten prvy obchod sa totiz moze skoncit nakoniec aj stratou.

gabriel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

xbroxiszx, euforos,

K rozhodnutiu je nutne zodpovedat este 2 otazky.
1. Ma druhy menovy par podobny priebeh - t.j. su korelovane ?
Cim sa ich priebeh menej podoba, tym viac mozem riskovat pri druhom z uctu.

2. Je v prvom menovom pare zaisteny ISTY zisk posuvatelnym SL ?
Ak ano, ucet sa moze o tuto hodnotu zdvihnut este pred uzavretim pozicie na prvom menovom pare.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ron>> az ted v posledni dobe jsem vice zaregistroval toto vlakno a gratuluji k dobre praci :)

...trosku jsem se dival na tvuj LR, ale mel bych jeden dotaz, obchody vzdy v tvych prikladech koncily bud proftem nebo ztratou, ale hojne strategie vyzuzivaji tzv. BreakEven, ktery muze tvorit dost velkem procento vsech obchodu viz. treba tady na financnikovi popularni Hans123, takze jak pak postupujes nebo bys postupoval s takovy obchody ve vypoctech??

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tawa,
dakujem, a dufam, ze tento PS pomoze viacerym ochranit a zveladit ucet. Navrhujem - posli take data (vo formate pips S/L;PT lepsie viac ako menej - kludne 500), skusim na ne aplikovat LR a pozrieme sa na to spolu. Skusim dat viac variantov vysledkov s popisom. Momentalne testujem a testujem a testujem - hlavne stabilitu a ochranu kapitalu. Existuje uz verzia, pomocou ktorej viem doporucit z vysledkov backtestu najvhodnejsiu startovaciu velkost uctu. Z Hans123 som este vysledky neskusal a sam tento OS nevyuzivam.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,

urcitu dobu som sa pohraval s roznymi systemami ako upravovat velkost pozicie. V tomto vlakne sa objavili zaujimave nazory na martingale, antimartingale systemy a dokonca vlastne lead risk.

Dovolil by som si prispiet osobnymi skusenostami a tak trochu matematikou.

Vsetky systemy ktore uvazuju o zmene percentualneho rizika (vyssie uvedene), sa v podstate snazia urcitym sposobom tazit z vnutornej struktury ziskov a strat - z ich casovej postupnosti. Preto ich pouzitie nie je mozne vseobecne doporucit, ani zamietnut.

A) Ak verite, ze vas system nedava straty v nahodnom poradi, ale ze sa viacmenej striedaju ziskove obdobia so stratovymi, v takomto pripade je vhodne uvazovat nad systemom aky popisuje Ron (lead risk).

B) Ak verite, ze mate system, ktory nadeluje zisky a straty v lubovolnom poradi a neda sa predpovedat co pride dalej, v takomto pripade pre vas nema zmysel uvazovat o nicom inom ako jednoduchy fixed risk. Z matematickeho pohladu vam to nijako nepomoze, pokial potrebujete z psylogickeho pohladu mensi DD tak je to nieco celkom ine. Pod "fixed risk" mam v tomto pripade na mysli aj Kellyho - je to v podstate fixed risk, ktory si vypocitate z par cisel charakteristickych pre vas system.

Je to jednoduche - ak system nadeluje straty a zisky nahodne, potom obmedzenim DD samozrejme obmedzite aj "inverzny DD" - cize prudky rast vasej equity krivky.

Preco pisem "ak verite"? Jednoducho preto, lebo ziskat informaciu o vnutornej casovej strukture vasich dat (obchodov) nie je vobec jednoduche. Existuju rozne matematicke techniky na zistenie stupna nahodnosti (napr. CHI), vsetky si vyzaduju znacne velky rozsah dat, pretoze inak sum prevlada nad signalom.

Osobne som presvedceny, ze kazdy spravne navrhnuty system nadeluje zisky a straty uplne nahodne. Nielen preto lebo je o tom presvedceny napr. Mark Douglas, je to na dlhsiu debatu - ak niekto ma zaujem mozme to rozobrat. System ktory to takto nerobi, nie je vytazovany na maximum a plytva rezervami.

Co mne osobne funguje najlepsie? Kellyho formula a diverzifikacia!!!
Raz za cas prepocitam Kellyho pre moj system - vysledok sa mi obycajne pohybuje okolo 16% (16% uctu riskovanych na jeden obchod, margin ma v tomto pripade nezaujima). Kedze tychto 16% je zalozenych na povedzme poslednych 100 obchodoch, existuje (da sa vyratat takmer presne) tu urcita "chyba" ktoru treba brat do uvahy - takze treba si dat rezervu a toto cislo znizit aspon na 80% hodnoty, t.j. 12.8% v tomto pripade. Dalej je treba vziat do uvahy psychologiu a toto cislo znizit o dalsich 20% (velmi individualne), to uz mame 10.24%. Napokon zohladnujem to, ze treba pocitat s tym, ze aby sme boli presny nemozme zobrat 1.024 lotu na poziciu, ale musime zaokruhlit - takze zoberme do uvahy zaokruhlovaciu chybu ze pod istu hranicu nechceme stratit ucet - ak obchodujeme 0.1 lotu namiesto 0.13 sme uz 30% mimo Kellyho - takze znizujem o dalsich 20% na konecnych 8.192%.
Tu sa dostavam k zaveru - vypocitam si Kellyho jedno podla ktoreho vzorca a vysledok vydelim dvoma - viem ze som na bezpecnej strane rieky - v mojom pripade 8% uctu (ok, aby som bol uprimny 8% demo uctu).

Este raz chcem zdoraznit najdolezitejsie veci:

1) Vas system musi byt navrhnuty tak, ze nadeluje straty a zisky v nahodnom poradi (co robi kazdy zdravy system);

2) Musite mat dostatocny pocet relevantnych dat (backtesting k nim vacsinou nevedie, demo je lepsie, real s minimalnym rizikom najlepsi);

3) Musite byt dostatocne kapitalizovani, aby ste mohli riskovat pocet kontraktov co najblizsie k tomu co vam Kelly povie (minimalizacia zaokruhlovacej chyby);

4) Musite mat dostatocne gule aby ste uniesli nielen drawdown, ale aj raketove vylety za spominanym Billom G (psychika - vysoka volatilita uctu sa da jednoducho eliminovat koeficientom, ktorym prenasobite Kellyho, postupne ako sa psychicky zlepsujete tento handicap znizujete).

Nakoniec by som si dovolil pripomenut, ze existuju aj ine moznosti ako modifikovat vstup, velkost pozicie a S/L.
Podobne ako banky zaraduju klientov do rizikovych skupin pri davani uverov, je velmi vhodne pouvazovat nad vyhodnotenim rizika obchodu. Zostavit si 3 rizikove skupiny, A-ckove ("tutovky") budu mat povedzme 5% riziko, B-ckove 3.5% a C-ckove (najrizikovejsie) povezme 2%. Ako urcit zaradenie? Podla stavu nejakeho oscilatora, podla blizkosti vyznamneho supportu/rezistencie, podla divergencie, patternov, komu ako najlepsie vyhovuje, kazdy si musi najst tieto skryte vztahy v jeho systeme sam - stoji to za to. Je viacero obchodnikov, ktori vstupuju do niektorych obchodov cez Limit, inokedy market a v pripade pridavania do ziskovych pozicii pouzivaju inverznu pyramidu (t.j. cim dlhsi trend tym mensi objem otvaranych pozicii).

Prijemny den prajem,
Nelo

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rone:
Problem u hanse je ze jakmile nastavis BE+x pips vysledky jsou znacne odlisne. A jelikoz ti tawa poslal vysledky s klasickym BE chtelo by to aplikovat lead risk na vysledky s BE+3pips. Tim nechci nijak zpochybnit vysledky tve prace, sam zacinam zjistovat ze tuto oblast mam zcela neprobadanou a tva metoda se mi libi .... zatim to vsude resim pres fixed risk.
Chci se ale zeptat proc proste nevynechas obchody ktere skoncili na 0.

Mira

Link to comment
Sdílet pomocí služby

DarkMan,
asi si chcel napisat "chtelo by to aplikovat lead risk na vysledky s BE+0pips". Skusal som vynechat BE+0, ale problem je v W%=nw/n. Lead risk potrebuje k vyhodnoteniu W% viac obchodov, a tych BE+0 bola skoro polovica (tretina) a pouzitelnych zostane o to menej. V prvych 50-100 obchodoch je ucinok LR slabsi (aby sa nerozkmital berie sa len linearny nabeh hodnotenia K%) a jeho ucinok sa skor rovna FR s hodnotou min%. To, ze Hans123 neumoznuje BE+3 pips som netusil. Neda sa tu nieco vymysliet, ak ten system pouzivas ? Inac to riesenie, ze vynechas obchody s PT=0 obecne samozrejme ide, len k plnemu ucinku (a tym aj slusnemu profitu) sa da dostat po > 200 obch. Je to pekne vidno v grafickom znazorneni, kde LR v prvych 190 obch. este nezvysuje Risk% (z opatrnosti mu to pociatocnymi podmienkami nedovolim) : www.ron-sk.com/MM/Lead_Risk/TAWA/C.htm. Pretoze kazda minca ma dve strany, tejto moznosti sa nechcem vzdat lebo ochranuje pokles uctu pocas celej doby, co sa Kelly uci ohodnotit W% a EF% OS.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ron
Ja myslim ze jsem to napsal dobre :) teda pokud jsem dobre pochopil jak jsi aplikoval ten PS. Ty jsi proste prepsal vsechny 0 v datech od tawy na +3pips a pak jsi aplikoval LR. OK?
U me verze hanse (jina nez original ale zaklad je z hanse) SL posouvam na BE po 18pips zisku.
Jakmile bych posunul SL na BE+3 tak napr puvodne ziskovy obchod od tawa (ktery udelal korekci) muze skoncit jen na BE tedy +3pips misto puvodnich napr +100pips. Hanse mam hodne otestovaneho a docela dost jsem o nem nacetl a valna vetsina traderu se zhoduje v tom ze nema cenu posuvat SL na BE + x pips. Stejne tak je u toho systemu nevyhodne posouvat SL pomoci tr. sl, s tim uz tak plne nesouhlasim (pracuji urcite systemu posunu tr. sl) nicmene soucacne dobe obchoduji zatim bez posouvani tr.sl jelikoz se to jevi u tohoto systemu jako nejlepsi.
Myslim ze data s vic jak 200 obchody hans systemu by nemel byt problem, v backtestingu za rok a pul mam kolem 550 obchodu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim nelo,

vdaka za zaujimave nazory, len rad by som si niektore fakty ozrejmil. Velmi dlho som skumal (skumam) priebeh trhov a moznost aplikacie roznych systemov a dospel som k nazoru, ze kedze trhy bud trenduju alebo su v range stave (idu do strany), tak neexistuje jeden OS, ktory by produkoval uplne nahodne obchody v oboch rezimoch. Toto sa da pozorovat vo vsetkych TF. Takze AOS (a to je parketa, ktora ma zaujima) zalozeny na jedinom OS bude inac fungovat v trend trhu a inac v range trhu. Inac = iny pomer zisky:straty. Ak pouzijem v AOS indikator na rozlisenie trend od range (DI, ADX alebo iny indikator), musim v jednom AOS pouzit 2 OS, jeden pre trend a druhy pre range a naviac stanovit podmienku, kedy ma AOS cakat na prilezitost – nerobit nic. (takze uz mam 3 stavy trhu) Zistil som ze je velmi nepravdepodobne, ze tieto 2 OS budu v AOS produkovat zisky a straty v rovnakom poradi. Proste budu sa lisit. A znova mam vysledok, ze z pohladu poradia vyprodukovanych ziskov a strat to nie je vzdy rovnake. Existuju obdobia, kde prevladaju zisky a obdobia, kde prevladaju straty. Kedze nic nie je absolutne, tieto obdobia sa mozu prekryvat a v kazdom nemusi byt pomer ziskov ku stratam konstantny v case. Problem a jeho vplyv na PS je tak zaujimavy, ze som vytvoril generator pipsov www.ron-sk.com/soft/genpip.zip, v ktorom sa nastavi kazdy vyznamny parameter a vysledne vygenerovane obchody plynule prechadzaju od nahodne rovnomerne generovanych az po tie iduce v davkach (zisky,staraty). Je s nim mozne testovat lubovolny PS na tisickach seriach vygenerovanych dat. Toto su moje pozorovania a rad prijmem hocijaku informaciu alebo nazor o probleme.

Ku Lead Risk :

Myslim, ze som dostatocne popisal vnutorny princip Lead risk www.ron-sk.com/MM/Lead_Risk/index.html. Je to Fixed Risk s urcenim Risk% podla Kellyho formuly. Do pismena suhlasim s popisanym pouzitim Kellyho formuly na vypocet K%, len ten pomer 50% z K% moze viest (a casto vedie) k uplnemu vycisteniu uctu, pokial sa nepouzije mechanizmus na eliminaciu strasiaka kazdeho tradera a to je DD. Pri rozsiahlom DD je aj 0,5% z uctu privela. A kto by trvale obchodoval s rizikom 0,5% z uctu ? (toto je mnohokrat publikovany neduh Kellyho formuly) Az spoluposobenie dynamickej eliminacie DD (oznacujem Turbo) so stanovenim velkosti koeficientu, s ktorym sa prenasobi K% vedie ku stabilnemu "riadeniu rizika". Zial neexistuje univerzalny navod na ciselne urcenie tychto velicin. Su zavisle na OS a jeho vzajomnom vztahu k trhu. Trh sa dynamicky meni (ja verim, ze nie uplne nahodne, ale vo vlnach, kde prevladaju bud straty alebo zisky), takze jedine, co viem riadit su vlastne straty – teda DD a tie prichadzaju v "zlych obdobiach trhu". Jediny sposob je cim vacsi backtest a pohranie sa s nastavitelnymi parametrami LR. Cielom pri vyvoji LR bolo vyuzit vyhody FT (Fixed Trade), FR , KF a spravit PS, ktory nezavisle na obsluhe vhodne plynule percentualne vyuziva tieto uz osvedcene PS s cielom maximalizovat zisk a minimalizovat DD (Turbo). Tuto cinnost automatizovane prisposobuje dynamike trhu prepoctom po kazdom obchode. V zlom obdobi znizi FR na

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...