Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuse k článku: Existuje vůbec nějaký malý trader, který se živý tradingem?


Doporučené příspěvky

Dobrý den Petře,

přečetl jsem si Váš dnešní článek a vrtá mi hlavou jedna věc: z článku vyplívá, že intradenním obchodováním diskréční strategie a s učtem menším, než 10 000$ není možné dlouhodobě vydělávat a živit se tím.

Na druhou stranu třeba takový Tomáš Nesnídal podle svých příspěvků v trzích roky vydělával na plný úvazek s pomocí intradenního obchodování finwinu a dle svých slov začínal s částkou kolem 3500$.

I celková koncepce článků na finančníkovi byla dříve směrována cestou intradenního obchodování diskréčních přístupů s tím, že se takovými přístupy živí řada traderů po celém světě a najednou je zde prezentován názor, že toho, co finančník léta propagoval, není možné dosáhnout, tak jsem z toho trošku zmatený a budu moc rád za upřesnění :)

 

  • Líbí se 1
Link to comment
Sdílet pomocí služby

1 hour ago, Marty86 napsal/a:

Dobrý den Petře,

přečetl jsem si Váš dnešní článek a vrtá mi hlavou jedna věc: z článku vyplívá, že intradenním obchodováním diskréční strategie a s učtem menším, než 10 000$ není možné dlouhodobě vydělávat a živit se tím.

Na druhou stranu třeba takový Tomáš Nesnídal podle svých příspěvků v trzích roky vydělával na plný úvazek s pomocí intradenního obchodování finwinu a dle svých slov začínal s částkou kolem 3500$.

I celková koncepce článků na finančníkovi byla dříve směrována cestou intradenního obchodování diskréčních přístupů s tím, že se takovými přístupy živí řada traderů po celém světě a najednou je zde prezentován názor, že toho, co finančník léta propagoval, není možné dosáhnout, tak jsem z toho trošku zmatený a budu moc rád za upřesnění :)

 

Pokud vím, tak oba měli i svá podnikání když začali obchodovat na burze. Měli tedy i další příjmy a díky těmto příjmům mohli vše co vydělali ponechat na účtu. Nebylo to tak, že by hned obchodovali fulltime. Teprve po určitém počtu let a velikosti účtu přešli na fulltime. Oba začali ve stejnou dobu se stejným (společně vytvořeným) systémem. Četl jsem také všechny tři knihy co vydali a v nich je to tak také popsáno.

Petr Podhajský se jen snaží vysvětlit, že nelze obchodovat fulltime stylem, že vše co vyděláš dáš na své životní náklady a zůstane ti opět jen základ. Tím by ti vůbec nerostl účet. Obchodník musí mít takovou velikost účtu aby mu po zaplacení celoročních životních nákladů zbyla ještě určitá částka navíc. Například máš účet 100 000 $ a zhodnotíš ho za rok na 150 000 $. Asi 20 000 $ použiješ na celoroční náklady a zůstane ti 130 000 $. S tím se může tvůj kapitál dále rozrůstat a nebo budeš mít rezervu na další a třeba moc mizerný rok.

Pokud ovšem máš opravdu jen těch 10 000$, tak opravdu je takřka nulová šance, že se s tím můžeš dlouhodobě uživit na fulltime. Prostě s 10 000$ musíš jet na částečný úvazek a mít i jiné příjmy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To je jasné, že člověk musí budovat kapitál a nemůže všechny výdělky hned odčerpat, pokud má menší účet. Jen mě mate, že starší články a diskuse, které byly zaměřeny převážně na diskreční intradenní obchodování vyznívaly tak, že se dají malé účty (např. 5000$) reálně dlouhodobě zhodnocovat i o stovky procent ( Tomáš v některém starším příspěvku psal, že s finwinem dosahuje měsíčně v průměru 1500-2000$ na kontrakt), což po dejme tomu pár letech vytvoří dostatečný kapitál, umožnující odčerpávat určitý obnos, který na uživení stačí a zároveň dovoluje průběžné navyšování účtu. Aktuální článek ve mě ale budí dojem, že to není možné :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Před 2 hodinami, Marty86 napsal/a:

To je jasné, že člověk musí budovat kapitál a nemůže všechny výdělky hned odčerpat, pokud má menší účet. Jen mě mate, že starší články a diskuse, které byly zaměřeny převážně na diskreční intradenní obchodování vyznívaly tak, že se dají malé účty (např. 5000$) reálně dlouhodobě zhodnocovat i o stovky procent ( Tomáš v některém starším příspěvku psal, že s finwinem dosahuje měsíčně v průměru 1500-2000$ na kontrakt), což po dejme tomu pár letech vytvoří dostatečný kapitál, umožnující odčerpávat určitý obnos, který na uživení stačí a zároveň dovoluje průběžné navyšování účtu. Aktuální článek ve mě ale budí dojem, že to není možné :)

Intradenní obchodování je především extrémně psychicky náročné. Pro začínajícího tradera je to hotový očistec. Šance jsou tam opravdu velmi nízké pro začátečníka. Každý obchodník se časem vyvíjí (mění své názory) a já jsem toho názoru, že kdyby měl Petr Podhajský možnost cestovat zpátky v čase na počátek založení finančníka, tak by začal jako první vyučovat swingové obchody (kvůli jejich psychické a časové nenáročnosti) a nikoliv intradenní FinWin futures. Proto je podle mne (Petr Podhajský se vyvinul do další fáze) tento článek výrazně odlišný od dřívějších z dávné doby. To je můj názor.

Já jsem od roku 2013 začal obchodovat na burze a to FinWin futures YM, NQ a ES. Systém FinWin mě přestal defakto fungovat před asi 2 lety, protože se trhy radikálně změnily. Navíc to bylo extrémně psychicky i časově náročné. Z toho důvodu v současné době také jen minimálně obchoduji FIMS a soustřeďuji se na swingové strategie. 

  • Děkuji 1
Link to comment
Sdílet pomocí služby

50 minutes ago, methosdareios napsal/a:

Intradenní obchodování je především extrémně psychicky náročné. Pro začínajícího tradera je to hotový očistec. Šance jsou tam opravdu velmi nízké pro začátečníka. Každý obchodník se časem vyvíjí (mění své názory) a já jsem toho názoru, že kdyby měl Petr Podhajský možnost cestovat zpátky v čase na počátek založení finančníka, tak by začal jako první vyučovat swingové obchody (kvůli jejich psychické a časové nenáročnosti) a nikoliv intradenní FinWin futures. Proto je podle mne (Petr Podhajský se vyvinul do další fáze) tento článek výrazně odlišný od dřívějších z dávné doby. To je můj názor.

Já jsem od roku 2013 začal obchodovat na burze a to FinWin futures YM, NQ a ES. Systém FinWin mě přestal defakto fungovat před asi 2 lety, protože se trhy radikálně změnily. Navíc to bylo extrémně psychicky i časově náročné. Z toho důvodu v současné době také jen minimálně obchoduji FIMS a soustřeďuji se na swingové strategie. 

Na Finančníkovi jsme jako první vyučovali swingové obchodování - konkrétně spready.

Pak jsme se hodně věnovali intraday, protože jsme to sami dělali. A i jak píšete, trhy byly jiné, a samozřejmě i jako trader jsem měl jiné preference.

Ale vždy platilo, že prostě s pár tisíc dolary, člověk nemohl hned myslet na to, že bude fulltime tradovat. S jakoukoliv strategií. Což ale neznamená, že by nemělo smysl i s malými částkami v trzích začínat. Jen je potřeba počítat s tím, že proces je dlouhý a velmi často nakonec obchodník svou kariéru v trzích musí pojmout trochu více ze široka (spravovat kapitál atd.)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Podle kurzu FIMS se da vydelat rocne 80% i vice. Takze pokud chci mesicne napriklad 30t hrubeho (z toho platime 15% dan) + dejme tomu dalsich 5000 Kc kazdy mesic na inflaci (nebo na zvetseni kapitalu), vychazi to u FIMS na nutnost 0.5m (cca 25000 USD) zakladniho kapitalu. U FIMS je ale velky problem v nem uspet.

Na druhou stranu, i kdyz mam vetsi kapital (třeba 150,000 USD), tak podle meho nazoru u AOS swingovych strategii je zase ten problem, ze mohou klidne stagnovat 3-4 roky (viz obdobi kolem roku 2009). U FIMS je rozlozeni prijmu daleko rovnomernejsi...

Upraveno uživatelem svopex
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Před 10 hodinami, svopex napsal/a:

Podle kurzu FIMS se da vydelat rocne 80% i vice. Takze pokud chci mesicne napriklad 30t hrubeho (z toho platime 15% dan) + dejme tomu dalsich 5000 Kc kazdy mesic na inflaci (nebo na zvetseni kapitalu), vychazi to u FIMS na nutnost 0.5m (cca 25000 USD) zakladniho kapitalu. U FIMS je ale velky problem v nem uspet.

Na druhou stranu, i kdyz mam vetsi kapital (třeba 150,000 USD), tak podle meho nazoru u AOS swingovych strategii je zase ten problem, ze mohou klidne stagnovat 3-4 roky (viz obdobi kolem roku 2009). U FIMS je rozlozeni prijmu daleko rovnomernejsi...

O tom to právě je. Každý přístup má své výhody a nevýhody. Záleží na tom co je člověk zač a co je pro jeho osobnost vhodnější. AOS swingové strategie psychicky a časově nenáročné, FIMS psychicky a časově velmi náročný. Co se týká kapitálu tak je to přibližně jak píšete. Mě to při výpočtech vycházelo na 30 000$ FIMS a 140 000$ základního kapitálu u swingových strategií.

Co se týká AOS swingových strategií, tak se to dá vylepšit když má člověk 3 druhy systémů se společným kapitálem (pro long, short a když jde trh do strany). Vždy jeden z nich pojede (druhé dva v tu dobu stojí) a dohromady dají hezkou equity křivku. FIMS v sobě obsahuje long a short systémy a pokud se trh převaluje do strany, tak stojíte mimo trh.

Upraveno uživatelem methosdareios
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,

mozem len povedat nieco zo svojej vlastnej skusenosti. Obchodujem dlhodobe strategie, nieje to uplne swingova vec, priemerny cas drzania pozicie je cca 2 tyzdne a rocne zhodnotenie je cca 20-30 percent - nieje rok ako rok. Chcelo by to kapital na full time ako tu pisete. Ten nemam, takze som sa k vam pridal do FIMS a tu vidim moznost navysit ucet rychlejsie a dosiahnut full time (aspon sa o to pokusim) a zaroven to veriem aj ako diverzifikaciu - kedze tu sa bavime o vynose cca 80-100 percent rocne. Ale zase si ani neviem predstavit mat naraz velky ucet a snazit sa byt full time - dolezita vec je dovera v system, ktory vas bude zivit a to chce cas.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...