Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Proc lze prodat bez toho abychom vlastnili?


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 79
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Nedostanes zadny $1 nadavkem :o)
Dnes je 14.8.2008. Mas na ucte $1mio. Koupis si za nej presne 1 kontrakt prosincove ropy. Mas v ruce papir na kterem je napsano "Dne 20.12.2008 si prevezmu tanker ropy v pristavu v Hamburku a zaplatim za nej cash $1mio." S tim papirem v ruce jedes na 4 mesice na soukromy ostrov v Pacifiku, kde neni net, telefon, nic. Nezajima Te aktualni cena. 20.12. si jdes vyzvednout svuj tanker za $1mio.
Nekdo ti ma dodat tanker ropy, za jakou cenu si ho vytrejduje a je ti jedno. TY platis $1mio..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Opakuji otazku: Obchodoval jste nekdy realne futures? A drzel je pres noc? A dostal jste k tomu ten papir o kterem tvrdite, ze ho dostanete do ruky?

Dostanu $1 nadavkem. Pokud koupim long futures za $10 a cena stoupne na $11, dostanu na ucet pri nocnim zuctovani $1. A pokud je LTD, tak to je vse, a pak musim uz jen odebrat kafe za tech $11.

(Jen poznamka: To co popisujete totiz nejsou futures, ale jiny derivat, forward.)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Realne jsem jeste zadny tanker nevyzvedaval :o) Ale ano trejduju :o)

Z druhe strany. Mam fyzicky tanker ropy a ten na ten prodam smlouvu o odberu v prosinci za $1mio. V prosinci ho predam a dostanu do ruky $1mio. OK?

Pokud jsem spekulant, tak me samozrejme cena toho kontraktu vzrusuje, protoze mi hybe uctem.
Pokud jsem dodavatel, mam prodejem kontraktu tak rikajic "zarobene" a pohyb aktualni ceny uz me nezajima..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No a pokud drzite futures pres noc, tak jste si urcite vsimnul ve statementu, ze se vam pridava / odebira cash podle settlement value futures pro dany den. Co si myslite ze se s tou cash deje v okamziku expirace? (To je ten $1 ktery by vam podle vas mel zustat.)

No dobre, tak treba koupite kontrakt za $10, nekdo (A) ho za tu cenu proda. Ten dotycny (A) ho dokoupi za $11 a nekdo jiny (B) mu ho tedy proda za $11. Tedy (B) drzi podle vas kontrakt na kterem je napsano "mam prodat kafe za $11" a vy mate protistranu na ktere je napsano "mam koupit za $10". Jak to vyresite, za jakou cenu budete obchodovat, kdyz kazdy ma napsano neco jineho?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

A B C
-10 +10
-11 +11
-------------------
-10 -1 +11
===========
+10 -10
---------------------
0 -1 +1
============

A koupil tanker za 10. Je tedy 10 penez v minusu. A ma tanker.
B prodal za 10 penez tanker a je 10 v plusu.

B koupil za 11 tanker a je 1 v minusu. Pozice uzavrena.
C prodal tanker za 11. C je 11 v plusu. A nema tanker.

Tanker se celou dobu nehnul z Hamburku. Prosinec.
A dostava tanker a je sul nul.
B prodelal 1.
C vydelal 1.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Bubi: To ale popisujete obchod v realnem case, ne futures. B zadny tanker neproda ani nekoupi, obchoduje pouze s futures. K realnemu obchodu dojde az v okamziku vyporadani. A _tehdy_ bude A pozadovat nakup za $10 a C prodej za $11, protoze na to, podle vas, maji papiry.

A porad jste nerekl co se deje s tim cashem co dostavate / ztracite pri dennim settlementu.

Jirka_Z: Jo, presne takhle to funguje. Trochu problem je to pro prodejce, protoze ten se pojisti na nejakou cenu, ale pokud jde hodne proti nemu, tak sice v budoucnu dostane za sve zbozi vice penez, ale docasne musi ty penize sehnat na pokryti marginu :-/

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Brytro,

co se tyce spekulanta, je to samozrejme jak pisete. Stav uctu se odviji podle porizovaci a aktualni ceny kontraktu. O tom zadna.

Co me na tom zmatlo je predstava nasledujici situace:
Pestuju obili a potrebuju zajistit odbyt na pristi rok. Je brezen07 a kontrakt Wheat brezen08 se prave obchoduje za 500 pricemz hodnota jednotky je $50, chilli hodnota kontraktu je $25k. V unoru08 se cena vysplhala na 1300, chilli hodnota kontraktu je ted $65k. WheatMarch08 pak vyexpiroval za 1000, chilli hodnota $50k.
Ja farmar musim mit u unoru na ucte alespon $40k, aby mi nezavreli pozici. Pokud ji zavrou, jsem ve velke ztrate a jeste nemam dohodnuty odbyt na obili.
U spekulanta by to bylo v poradku.
Nejsem si ale jist, jestli to takto funguje i u realnych farmaru. Tento priklad se totiz MOHL stat, ty ceny +- par drobnych sedi a banda farmaru by byla na mizine, protoze chteli prodat urodu. Neboli farmar je ve ztrate, protoze mohl obili prodat draz, ale nic z jeho uctu nezmizelo, pouze se zmenila hodnota obili na poli..
Snad se mi podarilo vysvetlit rozdil mezi spekulantem a dodavatelem a proc si nemyslim, ze u realnych dodavatelu dochazi k pohybu na ucte. Podle me se jen meni hodnota obili, ktere jim roste na poli.
Treba se pletu, ale je podle me rozdil, jestli jdu na burzu jako spekulant nebo dodavatel realne komodity.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Bubi: Presne to jsem psal, ze tohle je u futures problem, ze pokud jde cena rychle nahoru, dodavatel muze mit problemy se zajistenim marginu. Burza nerozlisuje jestli jsi dodavatel nebo spekulant.

Vezmi si, ze jako dodavatel prodas kontrakt a koupi ho spekulant. Cena roste nahoru. Spekulantovi se objevuji pri dennim vyporadani na uctu penize (coz muzes overit, ze to tak funguje), ale nekdo je musi platit. No a burza to nebude, takze zbyva jen drzitel kratke pozice - dodavatel ;-)

To co popisujes jsou forwardy, uz jsem to psal. Ty narozdil od futures s sebou opravdu nesou cenu. A to je jejich nevyhoda, protoze zatimco futures kontrakty na stejny podklad / expiraci / smer jsou zcela ekvivalentni, forwardy ne, protoze ma kazdy ruznou cenu. Takze se hur obchodujil respektive vetsinou se neobchoduji a drzi se do dodani.

Naopak vyhodou futures je jejich jednotnost, zamenitelnost, snadne uzavreni pozice, coz pritahuje spekulanty a tedy i likviditu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...