Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Poradna: Má smysl se aktivnímu tradingu dlouhodobě věnovat jen „part time“?

    Čas od času dostávám otázku, jestli je třeba dělat úspěšný trading „na plný úvazek“ nebo jej lze dlouhodobě provozovat například při zaměstnání. Jelikož se tato otázka dotýká více lidí, než si je schopno připustit, přináším několik rad, které jsou z mé zkušenosti zásadní.

       part-time.jpg
    Foto (c)iStockphoto.com/PiotrRomantowski&nbsp 

    Profesionální úspěšný trading lze podle mého názoru naprosto plnohodnotně provozovat při podnikání nebo i zaměstnání. A může to mít celou řadu výhod. Ovšem jedním slovem dodávám, že ne každý to dokáže a je třeba mít na paměti, že pokud budete mít trading coby hobby, může to být činnost dost finančně náročná a frustrující. Tradingu je nutné se věnovat se vší vážností a profesionalitou, ovšem nemusí to být X hodin denně.

    Mám mnoho známých, kteří vydělávají peníze tradingem, současně u toho například vedou svoji firmu a tento stav jim naprosto vyhovuje. Trading často vnímají jako řekněme aktivnější investování a to je model, který je naprosto funkční.

    Co si však každý zájemce o takový model tradingu musí uvědomit je, že pro úspěch na tomto poli potřebuje skutečně každý nějakou výhodu. Finanční spekulace jsou hra s nulovým součtem, kde se peníze jedněch přesouvají do kapes druhých. Člověk nemusí být matematický génius, aby mohl vítězit, ale musí dokázat být časem v něčem lepší, než ona průměrná masa. Výhoda nemusí být v chytrosti. Může to být velká vytrvalost, schopnost analyzovat množství informací, schopnost akceptovat risk, schopnost počkat si na skutečně dobrou příležitost a mnoho dalšího. Abyste si jakoukoliv výhodu v aktivnějším tradingu získali, musíte ho dělat s vnitřním nadšením a zapálením. To je úplně stejně důležité, jako v kterémkoliv „běžném“ businessu. V žádném lidském oboru není k dispozici „návod“, který můžete vzít a začít bez práce a rizika nadstandardně vydělávat. Existuje ale ohromné množství příležitostí, které se mohou s příslušným přičiněním a vnitřním nadšením proměnit ve zlaté doly.

    Pokud tedy začnete o tradingu uvažovat jako o určité případné „bokovce“ pak musíte dobře zvážit a následně přijmout fakt, že zejména z počátku půjde o činnost vyžadující srovnatelné odhodlání, jako běžné podnikání. V tom je paradox finančních spekulací – jakmile jste úspěšní, můžete vyděláváním peněz trávit opravdu málo času a z mnoha důvodů se věnovat i dalším věcem, které vás naplňují. Ovšem dostat se mezi ziskové tradery je časově velmi náročné a bez zapálení to jednoduše nejde.

    Aktivní trading tedy může fungovat jako „part time“ činnost vydělávající peníze, ale není to moc snadný přivýdělek, který by se dal dělat jen pro vylepšení rodinného rozpočtu. Na finančníkovi jsem to psal několikrát, ale raději to zopakuji. Trading je z mé zkušenosti jedna z nejtěžších cest, jak si vydělat „trochu peněz“. V aktivním tradingu se vám buď daří, nebo nedaří. A když se daří, tak to není „trochu peněz“. Jsme opět u toho, že trading se z počátku nedá dělat jen pro peníze.

    O aktivním tradingu lze tedy jistě uvažovat jako o činnosti, které by se člověk věnoval trvale jen částečně, ale je potřeba dobře promyslet motivy. Pokud chcete jen „trochu lépe hodnotit peníze“ než například na bankovním účtu, tak z mé zkušenosti narovinu říkám, že toto většinou jako dostatečně silný motiv moc dobře nefunguje. Na druhou stranu pokud berete trhy i jako výzvu a obor, který vás zajímá, kde jsou navíc velmi zajímavé potenciální finanční benefity, tak určitě proč ne.

    Důležité je pak dobře zvážit, jakým směrem trh studovat. Zvažte dobře své časové možnosti, a pokud se nechcete nikdy věnovat trhům „full time“ nesnažil bych se trhy obchodovat a studovat na příliš nízkém timeframe. Při zaměstnání nejlépe fungují cesty, kdy se obchodník trhům věnuje spíše po analytické stránce a předpřipraví si vstupní příkazy tak, aby se jim nemusel v průběhu dne věnovat. Obchodní platformy typu InteractiveBrokers nabízejí v tomto směru dnes vše, co je pro podobný typ tradingu potřeba. Do trhu lze zadat různé podmíněné obchodní příkazy, a když se vstupní příkaz vyplní, automaticky se bez naší součinnosti aktivuje v trhu profit target i stop-loss. A co je nejlepší – pro dosažení zajímavého zhodnocení několika desítek procent ročně skutečně není nutné dělat obchod každý den nebo týden. Naopak.

    A co obchodovat? Osobně bych při zaměstnání začal trhy osahávat např. skrz aktivnější poziční obchodování akcií a ETFs. Pokud nebudete obchodovat intradenně, stačí vám i menší účet s pár tisíc dolary a můžete se opravdu hodně naučit i při malém risku na obchod. Tipy jak konkrétně se akcie na burze obchodují jsem psal v článku Pro začínající: jak zobchodovat akcie?. V případě komodit mám osobně dobrou zkušenost s komoditními spready, se kterými jsem sám v obchodování začínal, a které lze také obchodovat s omezeným riskem. Jakmile proniknete skrz základy, můžete je rozvíjet např. ve formě opčního obchodování nebo nejrůznější formy automatizovaných strategií.

    21.3.2012

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


    Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

    Nakopněte své obchodování
    k systematickým profitům

    (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

    Začínáme 30. 1. 2024.

    Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

    >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
  • Vytvořit...