Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Trhy podrobněji: ETFs

  Stále častěji se v případě tradingu hovoří o titulech ETFs. Jde o trhy, které jsou zajímavé pro nejrůznější typy obchodníků - akciové, opční, ale v mnoha případech také jako alternativa pro swingové komoditní obchodníky, pro které jsou pohyby v jejich primárním trhu příliš veliké, nebo kteří si jen chtějí otestovat funkčnost svých přístupů či systémů.

  ETFs – stručné představení

  Zkratka ETFs znamená Exchange Traded Funds, česky fondy obchodované na burzovním trhu. Jednoduše řečeno jde o fondy, jejichž akcie lze obchodovat stejně, jako akcie jiných obchodovatelných společností jako třeba IBM nebo Apple. Obrovskou výhodou ETFs je ale skutečnost, že se dané fondy zaměřují často na určitou specifickou, širší nebo užší část trhu, jejichž vývoj pak velmi těsně následují. A jelikož jsou ETFs obchodovatelné jako jiné akciové společnosti, můžeme si tak v podobě akcie koupit aktivum, které se chová jako např. energetický index nebo konkrétní komodita. A to obchodníkům nabízí řadu výhod. Ale pojďme postupně.

  ETFs nejsou žádnou novinkou - vznikly v USA v roce 1993 a dnes se obchodují na burzách po celém světě. ETFs tak kromě produktů na americké trhy lze obchodovat v Evropě, Asii atd. ETFs jsou podobné jako klasické investiční fondy, které spravují určité portfolio akcií nebo komodit a s investování do takového fondu investor získává určitý podíl v daném portfoliu. Jak již bylo řečeno, jsou ETFs obchodované přímo na burze a tak lze podíly (akcie) ETFs prodávat kdykoliv v obchodní hodiny stejně, jako libovolné jiné akcie. Tradiční ETFs nejsou na rozdíl od fondů nějak aktivně řízeny (tj. z pohledu, že by někdo rozhodoval, které akcie se do porfolia v průběhu času přidají nebo se z něj odstraní), ale nejčastěji jsou složeny přesně tak, aby co nepřesněji kopírovaly určitý jasně daný segment trhu, konkrétní index nebo produkt.

  Pro jaký typ obchodování jsou ETFs zajímavé?

  Obchodníci obchodují ETFs podobnými způsoby jako například akcie. Důvody, proč obchodovat ETFs jsou například následující:

   

  • Nižší volatilita než samotná akcie. ETFs se často chovají jako širší indexy, tj. jejich cena není odvozena od ceny jedné společnosti, ale od cen několika nebo mnoha společností v určitém sektoru. Cena ETFs je tak často stabilnější, než cena jediné akcie, která může volatilněji reagovat na určitý typ zprávy atd. Obchodníci tak velmi často využívají ETFs v případech, že chtějí držet pozici v určitém sektoru a co nejvíce eliminovat risk např. neočekávaných gapů (byť i EFTs pochopitelně gapují). Z tohoto důvodu se ETFs často využívají pro swingové obchodování nebo také pro opční příjmové strategie.
  • Intradenní obchodování. Hlavní ETFs bývají velmi likvidní a lze je tak bez problémů obchodovat i intradenně. Na rozdíl od komodit však trhy mají „menší páku“ a lze je obchodovat s mnohem menším riskem na jednotku obchodu, což může být zajímavé nejen pro začínající obchodníky, ale také pro různé typy position sizingu. Bohužel se v případě intradenního obchodování vztahuje na ETFs stejná zákonná podmínka jako na jakékoliv jiné akcie – akcie i EFTs lze intradenně obchodovat pouze s účtem od 25 000 USD (tato podmínka neplatí pro obchodování komodit, kde není velikost účtu pro intradenní obchodování omezena žádnou spodní hranicí).
  • Dostupná alternativa pro obchodování komodit. Řada ETFs defacto kopíruje cenu hlavních komodit, jejichž poziční obchodování prostřednictvím komoditních kontraktů je velmi oblíbené, nicméně kapitálově náročné. Přes ETFs lze trhy jako např. ropa, zlato, stříbro, měny atd. obchodovat stejně, jako přes komoditní kontrakty, ale s možností mnohem nižšího kapitálu díky menšímu risku. Pochopitelně, že zhodnocení kapitálu nebudou tak vysoké, jako v případě obchodování komoditních kontraktů, ale pro obchodníky s menším účtem poskytují ETFs vůbec možnost se obchodů v daném segmentu zúčastnit s rozumným money-managementem. Jen raději zdůrazním, že pro poziční obchodování ETFs a akcií není třeba mít na účtu 25 000 USD (tato podmínka platí jen pro intradenní obchodování těchto trhů).

   

  Jaké ETFs existují a kde je naleznu?

  ETFs existuje dnes již opravdu hodně. Obchodují se na stejných burzách jako akcie a jsou tak vesměs obchodovatelné přes stejné brokery a platformy.

  Kromě svého zaměření se ETFs liší ještě v dalších ohledech. Existují např. ETFs nabízející různou „páku“ . Např. pohyby indexu S&P 500 můžete (mimo jiné) obchodovat přes ETF se zkratkou „SPY“, což je ETF v principu kopírující cenový vývoj indexu S&P 500. Existuje ale i ETF se zkratkou „SSO“, což je ETF jehož výsledky obecně představují dvojnásobek indexu S&P 500. A podobných „pákových“ ETFs je celá řada (viz seznam publikovaný níže).

  Existují i ETFs, které se pohybují „inverzně“ než aktivum, které sledují. Příkladem může být ETF se zkratkou „SH“, které inverzně kopíruje vývoj ceny indexu S&P 500. Pokud index S&P 500 klesá, trh SH roste a naopak. Takový produkt se používá hodně např. v USA, kde není možné na některých účtech trhy běžně „shortovat“, tj. toto lze obejít tím, že v případě klesajících trhů obchodník nakoupí některý z inverzních ETFs.

  Jak sami brzy zjistíte, ETFs existuje dnes opravdu ohromné množství. To však neznamená, že lze všechny tyto trhy bezproblémů obchodovat! Než začnete uvažovat o zobchodování určitého ETF vždy se ujistěte, že má dostatečnou likviditu! Některé tituly se obchodují velmi tence a o takové nemá smysl se zajímat.

  Seznamy některých ETFs může nalézt například zde:

  ETFs na nejrůznější bondy:
  http://etf.stock-encyclopedia.com/category/bond-etfs.html

  ETFs sledující pohyby komodit:
  http://etf.stock-encyclopedia.com/category/commodity-etfs.html

  ETFs sledující pohyb měn:
  http://etf.stock-encyclopedia.com/category/currency-etfs.html

  ETFs „s pákou“:
  http://etf.stock-encyclopedia.com/category/leveraged-etfs.html

  „inverzní ETFs“:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Inverse_exchange-traded_fund

  Asi nejznámější a nejvyužívanější jsou ETFs sledující hlavní indexy. Pokud se zaměříme na americké trhy, pak jsou hlavně to:

  SPDRs    sledující index S&P 500 (zkratka SPY)
  DIAMONDS Trust    sledující Dow Jones Industrial Average (zkratka DIA)
  PowerShares QQQ    sledující index Nasdaq 100 (zkratka QQQQ)
  MidCap SPDRs    sledující S&P MidCap 400 (zkratka MDY)
  iShares Russell 2000 Index Fund    sledující index Russell 2000 (zkratka IWM)

  Ale aktivně obchodovaných ETFs je další celá řada. Např. XLF zaměřený na finanční sektor, XLE na energetický sektor, ETFs zaměřené na zahraniční indexy, poslední dobou velmi populární GLD následující vývoj zlata či USO kopírující vývoj ropy (dodávané do Oklahomy) a další.

  Ukázka praktického využití ETFs

  Jak již bylo řečeno výše, jednou z hlavních výhod ETFs je jejich dostupnost - jak cenová, tak faktická daná obchodovatelností v klasickém prostředí burzy. Pokud se chce obchodník diverzifikovat a používá "tradiční" akcie či komodity, potom taková činnost vyžaduje poměrně vysoký účet. Použije-li vhodně zvolený ETFs, může si i při menším účtu sám zvolit přesný poměr jednotek, který nakoupí, např. "indexu" daného sektoru, o který se zajímá.

  Příklad - vývoj ceny ropy vs. ETFs USO:

  uso_n.gif
  Klikněte pro plný obrázek

  Řekněme, že chce obchodník swingově až střednědobě obchodovat na americkém trhu ropu. Má několik možností.
  Může zakoupit klasický komoditní kontrakt ropy (CL), kde však s ohledem na pákový efekt a velmi dravý trh musí mít k tomu patřičně velký účet (desítky tisíc dolarů). Např. pro překonání ilustrativní zobrazené korekce je třeba přestát pokles 3180 dolarů (pokud uvažujeme o dlouhodobější spekulaci na uptrend).
  Může se poohlédnout po "mini" kontraktu, pokud takový v daném trhu existuje a má dostatečnou likviditu. V ropě je to konkrétně e-miNY Crude Oil (QM), který má poloviční velikost bodu (na screenshotu není tento trh zobrazen). Naše ilustrativní korekce má však i v tomto "mini" trhu stále poměrně velkou hodnotu - přes 1500 dolarů, což je stále vyžaduje poměrně dost velký účet.
  Malý obchodník, který plánuje trendově daný trh obchodovat, může použít např. ETFs USO. Ten přesně nekopíruje absolutní cenovou hladinu new-yorské ropy, ale jak vidíte na screenshotu, koreluje opravdu velmi úzce. Akcie ETFs se kupuje/prodává stejně jako akcie klasických firem. Tj. obchodník v případě naší uptrend spekulace může zakoupit přesně tolik akcií, abych jejich cena reflektovala jeho příslušný money-management. Při 100 akcií ETFs USO pak bude korekce přibližně 260 dolarů, tj. takový obchod lze realizovat i s velmi malým účtem do 10 000 dolarů.

  Pochopitelně, že jiná otázka je zhodnocení. Futures kontraky na komodity mají jako deriváty pákový efekt a zhodnocení tak mohou být obrovská. ETFs se obchodují stejně jako akcie - tj. je třeba zaplatit jejich plnou cenu (případně samozřejmě klasicky na nejčastěji poloviční margin) a z tohoto pohledu nelze produkty úplně jednoduše srovnávat. Vše vychází z jednoduché rovnice potenciální risk vs. zisk. Pro řadu obchodníků je nicméně důležité, že se daného pohybu mohou vůbec se svým účtem zúčastnit a řada obchodníků tak získává v jejich podobě např. nástroj pro zkoušení konkrétních strategií a své psychologie na velmi podobném trhu předtím, než si ověří, že vše funguje a stejný postup pak později aplikují na "dravějším" komoditním trhu. Navíc na rozdíl od např. komoditních trhů nemají ETFs žádnou expiraci, tj. kontrakt není třeba rolovat.

  Jiný příklad - vývoj komoditního kontraktu zlata vs. ETF GLD, které vývoj zlata sleduje:

  gld_n.gif
  Klikněte pro plný obrázek

  Co se poplatků týče, tak za obchodování ETFs se platí stejně, jako za obchodování akcií. Tj. velmi to záleží na brokerovi, vesměs jde o poplatky cca 1 dolar za nákup 100 akcií (a stejný poplatek za prodej).

  Velmi podobná situace je u opcí na dané produkty. Na hlavní ETFs se opce velmi často obchodují a tak to může být opět určitý "odrazový" můstek pro obchodníky, kteří začínají a ve "velkém" produktu by riskovali příliš (např. opce na IWM vs. RUT).

  Další využití může být např. u "mechanických" strategií určených pro indexy. Osobně máme rádi strategie a patterny Larryho Willamse, který však pracuje s hodně velkými stop-lossy, např. 3000 dolarů v trhu S&P. Nicméně i takové strategie se dají živě testovat a obchodovat s příslušným ETFs. Např. SPY velmi blízko kopíruje S&P 500:

  sp_n.gif
  Klikněte pro plný obrázek

  ETFs jsou dnes tak říkající "v módě" a vzniklo jich obrovské množství. Zdaleka ne všechny však mají dostatečnou likviditu, ale z pohledu obchodníků mohou ty hlavní nabídnout hodně zajímavou službu.

  28.10.2009

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Mohlo by vás dále zajímat

  Automatizace stahování dat ETF obchodovaných v EU do Amibrokeru

  V tutoriálu si ukážeme řešení, které používám pro obchodování evropských ETF. Postupně probereme kde obchodovatelná ETF hledám, jak stahuji jejich historické ceny a jak je automatizovaně načítám do Amibrokeru.

  Tutoriál naleznete v TechLabu zde.

  Je čas investovat do zlata, bondů, bitcoinu nebo stále spíše do akcií?

  Řada lidí využívá trhy k dlouhodobému zhodnocování svých úspor. Což je bezesporu zajímavé i pro aktivní tradery, neboť investiční příležitosti bývají často konzervativnější než aktivní trading a risk je dobré diverzifikovat, jak jen to je možné. Do čeho investovat nyní?
  Hlavní podnět k článku jsem získal z e-mailové diskuze na základě zmínky a backtestu investičního portfolia, který jsem publikoval v mých pracovních poznámkách. Ty doplňuji na závěr každého pondělního newsletteru.
  Investovat lze v trzích do nejrůznějších aktiv.
  Co si ale vybrat zrovna nyní a třeba v momentě, kdy se zatím v možnostech člověk příliš neorientuje?
  Možná uvažujete o zlatu, o kterém se hodně hovoří. Nebo třeba nějakých alternativních kryptoměnách atd.
  Bohužel potíž s investicemi na základě „zaručených tipů“ a zpráv z médií je ta, že vesměs vycházejí z nedávného „booomu“ v daném trhu. A čím více se o daném trhu mluví, tím větší je šance, že růst je u konce, přijde korekce, a člověk tak nakoupí na samém vrcholu.
  A co si budeme povídat. Nikdo nemá křišťálovou kouli a nikdo neví, jak budou trhy vypadat za rok či dva.
  Rozumný přístup spočívá z mého pohledu v rozložení kapitálu do různých trhů. Ideálně těch, u kterých máme historickou evidenci, že mají tendenci růst – například akcie, různé dluhopisy, reality. A použít můžeme samozřejmě i trhy, u kterých si subjektivně myslíme, že za pár let budou výrazně výše – pro mnoho lidí to mohou být například kryptoměny.
  Na moderních finančních trzích je skvělé, že expozici do různých typů trhů můžeme dnes poměrně levně zařídit přes nákup jednoho produktu – často se používají tzv. ETF (Exchange traded funds), které se obchodují jako akcie. Detailnější popis viz článek Trhy podrobněji: ETFs.
  Lze si tak snadno postavit investiční portfolio, které bude exponované právě například v akciích, dluhopisech nebo realitách.
  Dobré je postupovat systematicky. V mém případě to znamená především:
  Standardizovat volatilitu jednotlivých držených aktiv. V praxi jde o to, že trhy se pohybují různě rychle, a proto v dravějších trzích chci mít méně kapitálu a v konzervativních více.
  Například dluhopisy se pohybují vůči kryptoměnám jako šnek vůči tryskáči. Pokud budu chtít mít vyvážené portfolio skládající se, čistě teoreticky, z dluhopisů a kryptoměn, tak budu určitě chtít mít v portfoliu výrazně více dluhopisů než kryptoměn. Protože pokud bych za půlku kapitálu nakoupil kryptoměny a za půlku dluhopisy, tak samozřejmě portfolio budou ovládat kryptoměny a kapitál bude plně závislý na jejich pohybu (tedy půjde spíše o spekulace v kryptoměnách, než vytváření stabilního portfolia).
    Sledovat korelaci jednotlivých držených trhů. Cílem je nekoncentrovat portfolio do titulů, které spolu silně korelují.
  Portfolia mohou mít mnoho podob. Pro ilustraci si pojďme ukázat, jak vše vypadá na takovém velmi zjednodušeném příkladu, kdy budeme pracovat s americkými akciemi (SPY), dlouhodobými americkými dluhopisy (TLT) a zlatem (GLD). Poznámka: Trhy SPY, TLT a GLD jsou ETF obchodované na amerických trzích, které v současné době není z důvodu regulace možné v EU obchodovat. Viz článek PRIIPs KID, aneb proč nejdou u IB nyní obchodovat některá ETF.  To ale tolik nevadí, protože dnes již existuje mnoho silně korelujících ETF, které obchodovat lze (sám například obchoduji ETF na LSE). Americké tituly ale mívají delší historii, proto s nimi pracuji v backtestech (a i v tomto článku).
  Jak jsou na tom SPY, TLT a GLD s volatilitou? Následující graf zobrazuje denní změnu cen v jednotlivých trzích:

  Na první pohled je vidět, že nejvolatilnější jsou akcie (SPY), ale i zlato umí být volatilní (GLD). A pochopitelně, že volatilita se mění v průběhu času.
  Ve svých portfoliích tak dělám to, že:
  Průběžně počítám volatilitu trhů za určité období (například za 60 dnů). Každý měsíc upravuji portfolio tak, abych měl risk vyvážený. Na ukázkovém zjednodušeném portfoliu SPY, TLT a GLD by to znamenalo, že bych nyní například pracoval s následujícími váhami:

  37 % portfolia bych měl alokováno do dluhopisů (TLT), 31 % do zlata (GLD) a 32 % do akcií (SPY).
  A takto pro ilustraci vypadá výsledek portfolia od konce roku 2004, kdy se jen každý měsíc mění počet shares v jednotlivých třech trzích na základě jejich historické volatility:

  Jde o hrubý měsíční backtest, ale na první pohled je myslím patrná solidní robustnost. Ta vychází z toho, že použité trhy příliš nekorelují, a tak když padá jeden z nich (například akcie), jiný roste (například bondy).
  TIP: Sám pracuji s více trhy (různé typy bondů, další akciové trhy mimo US, reality) a pak je dobré průběžně sledovat i korelaci jednotlivých titulů a váhy silně korelujících trhů nějakým způsobem „penalizovat“.
  Na výše uvedeném způsobu systematického investování mám rád nejraději to, že:
  Neobsahuje žádná pravidla vstupů a výstupů. Nemá se tak „co rozbít“ a „přestat fungovat“. Mohu jednoduše přidat další trh. Například se rozhodnu, že chci své portfolio obohatit i o kryptoměny. Řekněme, že zvážím zařazení bitcoinu. Ten se dá obchodovat přímo na kryptoburzách, pro zjednodušení do výpočtu vah použiji ETF trh s označením GBTC.
  Pochopitelně, že GBTC je oproti akciím, dluhopisu a zlatu ultra volatilní. Bude mu tak patřit jen výrazně menší kapitál, konkrétně 4,5 % účtu:

  Tato alokace se bude měnit každý měsíc, a pokud se bude vývoj bitcoinu uklidňovat, bude se zvyšovat. Příjemné je, že podobná část účtu nabízí solidní diverzifikaci i z pohledu korelací:

  Raději ale ještě jednou upřesňuji, že uvedené tituly zde uvádím pouze jako příklad. Sám pracuji s více rozkročeným portfoliem, které ale skládám stejným způsobem, který jsem zde uvedl.
  Abych na závěr odpověděl na otázku položenou v nadpisu. Je čas investovat do zlata, bondů, bitcoinu nebo stále spíše do akcií? Bez křišťálové koule z mých zkušeností vyplývá, že nejlepší je neustále se diverzifikovat do všech hlavních trhů, které mají dlouhodobě tendenci růst. Vždy si vezmu z růstu alespoň trochu a můj risk je výrazně omezenější než při sázce na jediný trh.

  PRIIPs KID, aneb proč nejdou u IB nyní obchodovat některá ETF

  V lednu 2018 vstoupila v platnost nová regulace Evropské Unie pod názvem Packaged Retail Investment & Insurance (PRIIP), která se snaží chránit drobné obchodníky. Díky ní se pak postupně přestávají obchodovat v Evropě některé americká ETF a včera došlo k omezení i u InteractiveBrokers.
  Podle EU je cílem PRIIP ochránit drobné investory tím, že by k obchodovanému produktu měli obdržet i tzv. KID – Klíčový Informační Dokument. Jde o tři stránky textu, které by měly srozumitelně pomoci investorům pochopit povahu a risk obchodovaného nástroje…
  PRIIP se týká mnoha burzovně obchodovaných produktů. Z pohledu obchodníků na Finančníkovi jde zejména o deriváty (futures) a Exchange traded products (jako jsou různá ETF).
  Aktuální situace
  Některé společnosti KID ke svým produktům dodaly. Například CME Group (takto vypadá například KID na zemědělské futures - http://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/key-information-document-agricultural-futures-physical.pdf ) a takové produkty se mohou v Evropě obchodovat.
  Jiné společnosti EU ignorují. A evropští brokeři postupně jejich produkty musí přestat nabízet, dokud KID nedodají.
  InteractiveBrokers pak změnu aplikovali včera. Bohužel KID nedodaly i společnosti poskytující velké ETF, jako jsou SPY, IWM, GLD a mnoho dalších. Ty tak není pro evropské klienty u IB (ale i dalších brokerů) možné obchodovat. Tedy to, že nemůžete v IB aktuálně například nakoupit akcie SPY není chyba InteractiveBrokers, ale State Street Global Advisors, pod kterou SPY spadá, a které je EU ukradená… Z pohledu InteractiveBrokers pak tradičně proběhlo málo informací o tom, že se chystá k tomuto zásadnímu kroku.
  Jaká jsou řešení?
  Pokud nyní potřebujete americká ETF bez KID obchodovat, jediné řešení bude patrně využít některého amerického brokera. Toto řešení zatím funguje mně, takže nemusím situaci nijak zásadně řešit.
  Alternativou je porozhlédnout se po evropských ETF. Ty jsou sice výrazně méně likvidní, ale třeba na anglické burze se obchodují i produkty sledující americké indexy (ale sám jsem v této oblasti zatím žádný zásadní průzkum nedělal).
  Případně může být nejlepší řešení počkat, jak se situace vyvine. Tvůrci ETF se mohou nyní dostat pod větší tlak, když se jejich produkty přestaly obchodovat i u takových brokerů jako je InteractiveBrokers. Ale upřímně bych nespoléhal na to, že situaci nějak změní během např. týdnů. Přeci jen na vytvoření KID již měli opravdu hodně času.
  Závěrem
  Samotného mě situace v IB trochu překvapila, ale na druhou stranu toto je trading. Podle toho, jak velké peníze spravujete, je potřeba myslet i na nejrůznější diverzifikace mezi brokery. Sám jich využívám různě aktivně asi pět. Už jen kvůli podobné situaci mám brokery na různých kontinentech a v různých jurisdikcích.
  Jistě, mohu se přidat k nadávání na regulace EU a třeba i nedostatečnou komunikaci u IB. Ale můj trading to nezlepší, sám se tedy snažím vždy především přizpůsobit.
  Chápu, že na začátku obchodování člověk podobné možnosti diverzifikace nemá. V této situaci je ale prostě občas nutné řešit situace různými kompromisy. Samozřejmě, že se můžete pokusit najít jiného brokera, který KID vyžadovat nebude, ale myslím, že těžko hledat pro začátek obchodování přijatelnější řešení než Interactive Brokers. A nakonec i americké ETF lze nahradit například portfoliem akcií (které lze obchodovat samozřejmě bez problémů). Sám bych s takovým řešením začal (viz systémy popisované v základním kurzu). A třeba mé automatizované portfolio, jehož poslední výsledek jsem s nadsázkou komentoval v článku Tradingem statisíce korun měsíčně bez ručního zásahu. Je to reálné nebo nikoliv? je také založené čistě na akciích (bez páky). A tak zatím, co bych se tak dneska mohl s ostatními vztekat nad regulacemi EU a nekomunikací IB, se opět hezky pohnula equity:

  +1 655 USD za jediný den (screenshot přímo z platformy InteractiveBrokers) samozřejmě není nic závratného, ale je to cesta kupředu. A o to jde v tradingu především. Tedy pokud nemusíte, opravdu zaměřujte svou mysl směrem „jak to půjde“, než „je to strašný, tohle je konec, nic nefunguje“.
  Navíc doufám, že i situace s hlavními evropskými brokery se postupně vyřeší. A když ne, tak se určitě najdou alternativy.
×
×
 • Vytvořit...