Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Jak začít obchodovat a příliš neztratit?


Velmi často diskutuji se začínajícími obchodníky na téma, jak nejlépe začít, aby člověk měl co největší šance na úspěch a případně zaplatil na začátku co nejmenší „školné“? Tj. prošel si co nejméně ztrátami, které jej buď od dalšího tradingu odradí nebo v lepším případně budou později působit jako zcela zbytečně?

Na toto téma jsme na Finančníkovi napsali již celou řadu článků, přesto si myslím, že je dobré téma opakovat a probírat z různých úhlů. Odpověď je totiž velmi jednoduchá. Obchodujte konzistentně, ale co nejméně.

Úspěšného tradera od začátečníka poznáte nejen podle výše konta, ale i podle přístupu k frekvenci obchodování. Začátečník je žhavý do každé akce, profesionál ví, že svůj účet nejlépe zhodnotí uvážlivým přístupem a pro profit mu stačí pár co nejjistějších obchodů (což samozřejmě neznamená, že by občas neinkasoval ztráty).

Obchodovat konzistentně, ale co nejméně je opravu jeden ze skoro svatých grálů, které vám můžeme na těchto stránkách předat. Pokud začínáte, zkuste, prosím, o tomto přemýšlet ideálně každý den, kdy se vám třeba nebude úplně dařit a budete hledat odpověď, co děláte špatně.

Pokud o tom začnete přemýšlet do hloubky, zjistíte, že tento „grál“ vám současně poskytuje časovou svobodu, kterou většina z nás v tradingu hledá. Platí-li, že obchodovat méně, znamená více peněz, pak najednou není problém obchodovat při zaměstnání nebo studiu.

Cest jak obchodovat co nejméně a přitom dostatečně hodnotit účet existuje celá řada. Resp. je v podstatě jedno, jestli budete obchodovat s akciemi, komoditami, opcemi a to swingově či intradenně. Pochopitelně, že ono „obchodovat co nejméně“ znamená vždy jinou frekvenci podle toho, který typ tradingu si zvolíte. S Tomášem sami obchodujeme třemi cestami – intradenně, prostřednictvím komoditních spreadů a stále více opčními strategiemi.

Každý styl obchodování má své plusy a mínusy. V podstatě vychází z rovnice kapitál, čas, realistické zhodnocení a vlastní očekávání (kolik peněz za rok chci z tradingu získat). Na počátku našeho tradingu jsme se poprvé dostali do profitabilního obchodování prostřednictvím komoditních spreadů. Strategie, které nejsou příliš časově náročné, ale současně je třeba je obchodovat s očekáváním zhodnocení spíše malých desítek procent ročně. Komoditních spreadů existuje celá řada a pokud člověk chce, v podstatě každý týden si najde nějaký obchod. K dnešnímu profitabilnímu obchodování spreadů jsme se museli dostat přes fázi, kdy jsme agresivně obchodovali „skoro vše“, abychom brzy zjistili, že ideální je obchodovat jen ty nejkonzervativnější spready. Dnes obchodujeme několik málo spreadů ročně – při celkovém vyšší úspěšnosti než při agresivnějším přístupu.

Přirozenou volbou dalšího obchodního přístupu pro nás byl přechod do intradenního obchodování, které nabízelo pro naše menší obchodní účty potenciál lepšího hodnocení. Sice za cenu času = několika hodin denně strávených před obrazovkou, ale díky aktivnímu přístupu je možné malý účet rychleji „otáčet“, a dosahovat tak hodnocení generující zajímavé profity. Jak jsme na Finančníkovi již mnohokrát psali, postupně jsme intradenní strategie budovali tak, abychom obchodovali co nejméně. Nejprve díky přístupům, kdy jsme vstupovali jen do skutečně trendujících trhů (tj. stále jsme ID věnovali čas, ale již obchodovali výrazně méně), dnes se v intradenním obchodování zaměřuji čím dál více na jeden nebo dva obchody v rámci otevíracího rozpětí trhu. A asi není překvapením, že čím méně obchodujeme, tím stabilnější naše výkony jsou.

S výrazně většími účty dnes stále více přesouváme pozornost k opčním obchodům. Máme řadu zahraničních přátel, kteří obchodují na naše poměry velké účty, dosahují zhodnocení vyšších desítek procent ročně (což jsou opravdu obrovské peníze) a přitom dělají pouze několik, navíc v podstatě stále stejných, obchodů měsíčně! Samozřejmě s velkými pozicemi.

S Tomášem máme tedy zkušenost s řadou zcela odlišných obchodních přístupů, ve kterých jsme vždy potkávali dva typy obchodníků. Ty úspěšné, kteří obchodovali konzervativně a neúspěšné, kteří pořád vyhledávali nějakou akci a snažili se najít co nejvíce strategií, aby měli jistotu, že zachytí každý pohyb v trhu. Není třeba zachycovat každý pohyb v trhu, obchodovat bychom měli pro realistické zhodnocení našeho obchodního účtu. S každou strategií lze hodnotit účet jinak agresivně (většinou v závislosti na čase stráveném před počítačem), ale vždy platí, že přílišná aktivita vede spíše ke ztrátám.

Pokud obchodujete libovolným obchodním stylem a vaše equity se spíše propadá, než roste, zkuste se zamyslet nad tím, jak snížit počet obchodů řekněme na polovinu, nebo na čtvrtinu? Pokud obchodujete komoditní spready a vaše výsledky vás neuspokojují, zcela jistě se zlepší, budete-li obchodovat např. pouze několik kalendářních spreadů ročně. Obchodujete-li příliš aktivně intradenně, zkuste své obchody limitovat např. 2-3 obchody za den s dobrým money-managementem. Možná, že stejně jako řada mých přátel uvidíte, že vaše equity se na konci měsíce rázem octne v zcela jiných výšinách. Pokud obchodujete opce a nedaří se vám, opět se zkuste zaměřit na několik málo strategií a každý měsíc obchodovat pouze tyto strategie (tj. často jen několik obchodů měsíčně). Samozřejmě, že čím je obchodník zkušenější, může si dovolit být agresivnější a obchodovat častěji. Ale čím více okolo sebe potkávám úspěšných obchodníků, tak jen málokteří jsou skutečně hodně aktivní obchodníci – většina obchoduje pro příjmy, na kterých postavili své živobytí a ty lze nejsnáze dosahovat skrze konzistentní ale co nejméně frekventované (v rámcích intencí daného přístupu) obchodování s více kontrakty.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 22.05.2008, editovat ) Vytisknout tento článek


Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.