Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Finančník živě z Chicaga (1)


Dokud neuvidíte, nepochopíte. Vidět na živo burzu, to je životní zážitek. Stát přímo uprostřed pitu a cítit celým svým tělem stovky kolem dokola pokřikujících obchodníků a zároveň nepřetržité plynutí stovek milionů dolarů, to je něco, u čeho vám naskočí husí kůže po celém těle a z čeho nebudete spát ještě týden.

Burza CBOT je gigantická. Svojí velikostí připomíná hangár – údajně do každé ze dvou částí spolehlivě zaparkujete co se velikosti týče i Boeing JumboJet. Burzovní obchodníci jsou stejně gigantičtí. Měří často kolem dvou metrů – jak na výšku, tak na šířku. Jsou to velcí lidé tělem, duchem a hlavně účty. Obchodují tisíce kontraktů denně. Někteří si vedou dobře a vydělávají miliony a miliony dolarů. Někteří přišli, začali s miliony a za 5 dnů skončili. Pit je drsné prostředí. Každý detail tu hraje obrovskou roli. Klíčově důležité je kde stojíte, jak jste vysocí a jak máte silný hlas. Čím vyšší jste a čím více umíte křičet, tím větší máte šanci na úspěch. K velkému překvapení tu naleznete mnoho žen. Prý si vedou dobře – hlavně díky často silnému hlasu. V momentě, kdy stojíte uprostřed burzy, začnete chápat všechno. Pokud stojíte v části, kde se obchoduje Dow Jones, pochopíte, proč se DJ hýbe jak se hýbe – t.j. skoro nikam. Pokud se přidáte k obchodníkům s kukuřicí, pochopíte, proč je to tak vyhledávaný, živý a skvělý trh. Na CBOT se mu říká Big Daddy. Když si stoupnete do koutu, kde se obchoduje Oats, pochopíte, proč nemá vůbec žádnou cenu se snažit tento trh jakkoliv obchodovat. Být uprostřed burzy je tak silný zážitek, že se nedá přirovnat skutečně naprosto k ničemu. Pět minut před uzavřením trhů konečně pochopíte, proč se uzavírací cenou close řídí profesionálové a proč je tak důležitá. Pět minut před uzavřením trhů je na pitu takový frmol, že tu a tam někdo dostane infarkt. Je tu dokonce takový frmol, že i když tu někdo dostane infarkt, burza svůj chod nepřerušuje a jede stále dál. Šok přijde při uzavření trhů. Uzavření je totiž na setinu vteřiny přesné. V momentě zazvonění zvonu náhle vše ustane, jako byste stiskli tlačítko off.
Co však rozhodně naopak nedokážete pochopit je, jak to všechno může fungovat. Komunikuje se speciální posunkovou řečí. Neustále musíte být ve střehu. Vše běží tak rychle a zdánlivě tak zmateně, že člověk jen žasne. Velký zážitek je pozorovat otevírání speciálních opčních strategií jako jsou různé straddles. Hledání současných nákupců i prodejců, vyvolávání bidu a asku – hotové pozdvižení. Apropo, opční část je jedna z nejaktivnějších na celé burze!
Místa na burze se pronajímají podle toho jak jsou strategicky blízko důležitým informacím, důležitým tabulím a důležitým lidem. Koupíte tu místo na sto tisíc dolarů ročně ale i na milion dolarů ročně. Svá místa tu mají všichni: brokerské domy, individuální brokeři, pitoví obchodníci obchodující na svůj účet.

Na burze je bohužel přísný zákaz focení a to i z vyhlídkových galerií. Přesto jsme fotoaparát propašovali a tak přinášíme exklusivní obrázky. Zítra pokračujeme návštěvou parketu CBOE a CME.

Hlavní vstup na burzu CBOT – finanční srdce komoditního světa.

Přítel William, zkušený pitový obchodník, nám vysvětluje, jak fungují posunky a jak se na burze domlouvat.

Grains pit – část, kde se obchodují veškeré zrniny.

Obchodování kukuřice.

Obchodování opcí.

Financial pit – část, kde se obchodují finanční produkty.

Obchodování Dow Jones.

Mnoho pozdravů posílají Tomáš a Petr.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 25.10.2006, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
broker, burza

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.