Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Trading na cestách – Indie


Stalo se už takovou tradicí, že na jaře publikuji na Finančníkovi krátký cestovní report z oblastí, kde jsem daný rok trávil zimu. Po loňské cestě po jižní Americe padla letos volba na Indii.

Na následujících adresách naleznete linky na články z předchozích let:
2015 – Jižní Amerika – Trading na cestách – Uruguay, Uruguay II
2014 - Trading na cestách: Jihoafrická republika
2013 – Asie: Trading na cestách – Asie, Trading na cestách – Thajsko prakticky

Restart mysli

Ať již celý rok trávím ve Španělsku nebo jinde, postupně si na své delší zimní cesty buduji slušnou „závislost“. Dokáží mě totiž vytrhnout ze stereotypu, který si chtě nechtě v průběhu roku kolem sebe vytvářím. A zpětně si čím dál více uvědomuji, jak jsou podobné změny důležité. Samozřejmě, že v průběhu roku jezdím na řadu běžných dovolených, kdy cestuji na maximálně několik málo týdnů. Ty jsou fajn, ale jsou to klasické dovolené, ve kterých už od poloviny pobytu člověk přemýšlí nad tím, co všechno bude muset dohnat po návratu. Dvou až tří měsíční cesta dokáže nejen přinést nové myšlenky, ale taky pomoci změny zavést do života. Tyto zkušenosti mohu skutečně jen a jen doporučit. Já vím, že většina lidí má dojem, že jsou pro ně podobné zážitky nedostupné a najdou si mnoho konkrétních důvodů, proč tomu tak je. Ale není život právě o tom, hledat cesty? Vždyť náš čas na zemi je tak limitovaný. A věřte mi, na každé své cestě potkám mnoho lidí, kteří si věci dokázali nastavit tak, aby jejich život měl dobrou kvalitu (bez ohledu na to, kolik mají dětí, že dřív museli splácet hypotéky, nemohli si brát v práci dovolenou, postrádali by známé ze sousedství atd.).

Letošní rok jsem měl v plánu zaměřit svou cestu na znovunalezení celkové rovnováhy v životě. Loňský a předloňský rok jsem například opravdu hodně času trávil na Finančníkovi s mentoringem a byť jsem cítil ohromnou energii, která se mi vracela od studentů, začal jsem si uvědomovat, kolik času a síly mi podobné činnosti berou. I v tradingu jsem začal vnímat, že se více pohybuji v „komfortní zóně“ a příliš se mi nechce rozvíjet nové náročnější cesty, které budou přinášet plody efektivněji stráveného času v budoucnu. A tak jsem zamířil do Indie. Země, kterou jsem ještě nenavštívil, která slibovala krásné počasí a u které jsem podvědomě cítil, že mi nabídne „novou energii“.

Indie

Musím se přiznat, že do Indie jsem cestoval s tím, že úplně nevím, co mě tam čeká. Na rozdíl od jiných destinací mě tentokrát mnoho známých od Indie odrazovalo s tím, že se mi v takové zemi líbit rozhodně nebude. A jak už tak bývá, opak byl pravdou. Ze země jsem byl tak nadšený, že jsem si dokonce měnil letenky, abych zde mohl zůstat o pár týdnů déle.

Nicméně, Indie je skutečně extrémně rozmanitá země. Chápu turisty, co dorazí na týden či dva, vyberou si region, který jim nebude úplně sedět a odjíždí s pocitem, že se nikdy nechtějí vrátit.

Já měl v plánu trávit čas v klidu. Nemám rád cestování, při kterém se každý den někam přesouvám a z cest přijedu unavenější než při odjezdu. Raději se na příjemném místě zastavím, užívám si místních krás a lidí mimo hlavní turistické cíle. Na druhou stranu už mám rád určité pohodlí a vím, že přespávání ve špinavých chatkách bez toalet také není můj šálek kávy. Nakonec jsem tak v Indii rozvinul svůj „hlavní stan“ v Goa. V jedné z menších, původně rybářských, vesnic na jihu země, která již není orientovaná na party (to je hlavní doménou severního regionu Goa). A musím říct, že jsem byl maximálně spokojený a naprosto chápu životní příběhy řady lidí (a mnoha Čechů), které jsem v oblasti potkal a kteří zde tráví zimu za zimou.

Goa je takový „stát ve státě“. Na rozdíl od zbytku Indie je to bývalá portugalská kolonie, která byla k Indii násilně připojena v roce 1 961 a indickým spolkovým státem se stala až v roce 1 987. Z pohledu indických poměrů jde o velmi malý stát (cca 1,4 milionu obyvatel), který je navíc specifický tím, že řada obyvatel vyznává křesťanství. Přestože má Goa svůj asijský ráz, řada věcí zde působí evropštěji než v jiných indických státech. Ať již jde například o jídlo (hodně zaměřené na ryby), čistotu nebo celkovou mentalitu obyvatel.

Původně jsem měl v plánu Goa jen procestovat a postupně projet i další části Indie. Nakonec se mi zde ale tak líbilo, že jsem si zde udělal základnu a z ní občas vycestoval do okolních indických států. Goa sama o sobě nabízí nejen perfektní počasí a nádherné pláže (cca 110 km pláží), ale samozřejmě i ohromné množství příležitostí zapojit se do různých meditací a cvičení jógy. Spolu s velmi dobrým a levným jídlem (a pitím) mi vše vytvořilo ideální mix pro zmíněný restart mysli… A jsem dost přesvědčen, že se do navštívených míst budu pravidelně vracet.

A zde je pro hrubou představu několik fotografií:

Goa je především 110 kilometrů pláží. Je ale dobré najít si takovou, která vám bude vyhovovat. Tato (Colva) byla třeba neskutečně dlouhá a dost neosobní.

Jiná (Talpona beach) byla více panenská, ale na mě příliš prázdná (i když 3G internet zde jel bez problémů).

Mně nakonec nejvíc vyhovovala Agonda, kde již bylo rozvinuté turistické zázemí, ale pořád zde byl solidní klid. Pro ilustraci – rozumné bydlení apartmánového typu s kuchyňkou se zde dá sehnat za cca 240 Kč/noc. Měsíční pronájem domu na celou zimu se pohybuje v řádech od cca 5 000 Kč/měsíc.

A pokud mě turističtější pláž přestala bavit, nebyl problém sednout na skútr a odjet pár kilometrů do oblastí, kde měl člověk skutečně pláž jen pro sebe.

Byť je Goa evropštější a na jídelním lístku můžete nalézt i hovězí, krávy jsou zde přítomné na každém kroku stejně jako kdekoliv v Indii.

Indie je velká, ale cestování je zde dost levné a bezproblémové. Nejprve jsem volil letadlo, ale vlak se nakonec ukázal také fajn.

I když jsem měl základnu na jednom místě, bylo v dosahu velké množství památek a zajímavostí. Například Hampi ve státě Karnátaka, které bylo kolem roku 1 500 jedním z nejlidnatějších měst světa a dnes je již „jen“ Unesco památkou, nicméně s ohromnou energií.

A v neposlední řadě je Indie o neskutečně dobrém jídle, které budete potkávat na každém rohu. Na obrázku Thali.

Z Indie jsem byl skutečně hodně nadšený. Je to jiný typ destinace než jižní Amerika, kde jsem zimu trávil loni a která je mi ze vzdálených míst srdcem asi nejblíže. Indie je destinací, která je relativně blízko, je velmi příjemná (jak klimatem, tak lidmi) a levná. Určitě mohu doporučit :)


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr

(publikováno 04.04.2016, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
limit

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2016 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.