Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

MSA - dostupný position sizing v praxi


O money managementu toho bylo na Finančníkovi napsáno již mnoho. Důvod je prostý - kvalitní money management je ve své podstatě tou nejdůležitější komponentou úspěšných obchodních systémů. Obchodník musí na jedné straně riskovat částku přiměřenou svému účtu a charakteru obchodního sytému, na druhou stranu musí postupem času pracovat s více otevřenými pozicemi najednou, aby se dostal k zajímavým profitům (tzv. position sizing). Stejně jako na cokoliv jiného v tradingu, neexistuje ani na správný money management "jeden správný vzoreček", přístupů je řada a je na samotném obchodníkovi, která cesta mu bude nejvíce vyhovovat.

Připomeňme, že v minulosti jsme si na finančníkovi představili jednotlivé základní modely money managementu v článku Money Management profesionálů a popsali základní princip position sizingu v článku Jak se v komoditách vydělávají peníze IV, řadu informací naleznete také v našem diskuzním fóru. Právě v diskuzním fóru padl několikrát dotaz, jak konkrétně různé taktiky money-managementu zkoušet. Dnes si proto představíme velice praktický software, s jehož pomocí lze simulovat nejrůznější money-management taktiky a analyzovat robustnost výsledků vlastních obchodních systémů.

Programových řešení pro aplikaci money management technik existuje samozřejmě celá řada - principielně lze cokoliv naprogramovat i v jednoduchém Excelu (pokud má člověk odpovídající matematické a programovací znalosti) nebo v univerzálním programu typu TradeStation či lze použít hodně specializované programy typu Rina Money Manager. Bohužel jde často o řešení, která nejsou úplně snadno dostupná obchodníkům, kteří své systémy teprve stavějí a kteří mají např. omezené znalosti programování nebo nechtějí z počátku investovat tisíce dolarů do specializovaných řešení.
V tomto světle nás s Tomášem velmi zaujal program Market System Analyzer 2.0 (dále zkracuji jako MSA) společnosti Adaptrade Software, který disponuje mnoha pokročilými funkcemi, je poměrně intuitivní na ovládání a především je finančně dostupný.

Pojďme se proto v krátkosti podívat co program umí a pro koho může být zajímavý. Program je dostupný v plně funkční 30 denní zkušební verzi, proto si v tomto článku program představíme pouze velmi stručně a všem doporučuji si možnosti programu prozkoumat v klidu na svém počítači.

MSA - základní informace

Program ve stručnosti slouží jak k analýze robustnosti obchodních systémů, tak především k testování různých strategií money managementu.

Program pracuje jako samostatná aplikace pro Windows a co je velmi důležité - jako vstup poslouží data v textovém formátu. Ty lze vyexportovat jak ze systému typu TradeStation (výrobce pro tyto účely přímo s programem dodává připravenou funkci), tak především z libovolného jiného programu, mj. i Excelu. Výhodou systému je tak fakt, že lze testovat i výsledky diskréčních obchodních systémů - stačí, pokud si výsledky svého obchodování vedete např. v Excelu.

Funkce programu

Program toho umí opravdu hodně a je zřejmé, že správná aplikace některých funkcí dokáže být docela "věda" a money management, stejně jako jakákoliv jiná oblast, vyžaduje příslušné studium. Nicméně i pouze s využitím některých funkcí programu můžete o svém systému zjistit řadu velmi důležitých informací. Například:

Podrobné statistické informace
Zejména obchodníci, kteří si své záznamy vedou v Excelu, mohou po načtení svých obchodních výsledků do MSA obchodní systém analyzovat z mnoha pohledů a veličin, které v Excelu nemají z řady důvodů k dispozici. Z Excelu přitom stačí exportovat minimum informací - v podstatě pouze vstupní/výstupní hodnotu, zdali šlo o dlouhou nebo krátkou pozici a ztrátu nebo zisk z dané pozice.

Základní obrazovka po načtení výsledků obchodního systému do prostředí MSA. Obchodník má k dispozici mnoho informací, které v samotném Excelu nemusí mít naprogramované.

K dispozici jsou další detailní informace o strategii.

Position sizing

Základní pilíř programu spočívá v možnosti aplikování nejrůznějších metod tzv. position sizingu - tedy množství obchodovaných kontraktů. Program je dodáván se 13 nejpoužívanějšími metodami position sizingu, u nichž lze samozřejmě nastavovat řadu parametrů.

Screenshot s aplikací vybraného typu money managementu na původní strategii (pouze příklad).

Po aplikaci příslušné taktiky money-managementu vidí obchodník výsledky jak v grafické podobě (equity křivka, počet obchodovaných pozic v daném čase - zelené pole), tak samozřejmě v souhrnné podobě v pravé části okna.

Kromě ručního zadávání parametrů dokáže program najít optimální nastavení parametrů s ohledem na preferovaný výsledek - např. drawdown maximálně 30%, co nejvyšší profit atd.

MSA umožňuje také testování strategií postavených na technice "obchodování equity křivky". Tato technika position sizingu umožňuje upravovat počet obchodovaných pozic podle toho, zda-li je equity křivka nad svým průměrem (tj. systému se aktuálně daří dobře) nebo pod průměrem (systému se daří špatně). Tato metoda opět umožňuje výrazné vyhlazení výsledků oproti pouhému přidávání pozic podle dosaženého profitu.

Testování robustnosti strategie

MSA nabízí obchodníkům i velmi důležité nástroje pro testování robustnosti dané obchodní strategie. Obchodník může např. nechat "zpřeházet" obchody a sledovat, zda-li je equity křivka stále obchodovatelná, podrobit systém tradiční Monte Carlo analýze, sledovat statistickou závislost jednotlivých obchodů mezi sebou, provést statistický test významnosti strategie a další.

Závěr

Dnešní článek představuje především krátký tip na software, který osobně považuji za velmi zajímavý a doporučuji jej každému obchodníkovi, který již má postavený svůj obchodní systém a hledá, jak byl jej vylepšil přidáním money-managementu. Skutečně budete možná překvapeni, jak lze s různými taktikami MM nejen výrazně zvyšovat zisky, ale i snižovat drawdown nebo vyhlazovat equity křivku. MSA vám navíc dokáže, po určitém studiu programu a dostupných funkcí, velmi napovědět do jaké míry je vaše strategie statisticky robustní a jaké různé scénáře vás v budoucnu s daným přístupem mohou čekat.

V budoucnu si na Finančíkovi představíme několik základních tutoriálů pro práci s programem a tipů pro konkrétní jednoduchou aplikaci money managementu na jednoduché strategie. Rozhodně ale doporučuji program stáhnout a zkoušet na vlastních datech.

Program je možné stáhnout v plně funkční 30 denní verzi na adrese http://secure.softwarekey.com/solo/products/info.asp?A=44611. Komerční verze stojí 199 dolarů a program je možné objednat na webu výrobce.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 23.03.2006, editovat ) Vytisknout tento článek

Následující kapitola:
Praktický návod jak analyzovat vlastní obchodní výsledky v programu typu MSA - import

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém, TradeStation, drawdown

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.