Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Lze naší myslí ovlivňovat profity? Ano, a ne málo.


Cesta k úspěchu v kterémkoliv oboru vede přes nastavení mysli. A to i v burzovním prostředí, ve kterém jsou k úspěchu potřeba i další znalosti a dovednosti. Pokud však člověk k tradingu nepřistupuje s „dobře nastavenou hlavou“, jeho šance se prudce snižují.

  
Foto (c)123rf.com  

Řada lidí s tím jistě nesouhlasí, ale sám jsem přesvědčen, že naši realitu, jak ji sami vnímáme, jak se jí necháváme následně ovlivňovat, vytváří především naše vlastní mysl. Nikoliv stoprocentně, ale z velké části. Jistě, život nám přivádí do cesty nejrůznější nástrahy, zvraty a překvapení. Ale v důsledku je kvalita našeho života nejvíce ovlivněna tím, jak sami interpretujeme různé skutečnosti v našich myšlenkách.

Podívám-li se na úspěšné sportovce nebo podnikatele, vidím lidi, kteří si jdou za svým cílem. Lidi, kteří se velmi pečlivě koncentrují na to, co dělají a věří, že mohou dosáhnout na nejvyšší mety. Nepochybují, že uspějí. Pokud se jim stane něco nepředvídaného, věří, že každou překážku dokáží překonat a nezajímá je, co si o tom myslí ostatní. Víra se často přetavuje v realitu. Byť pochopitelně ne vždy v ty úplně nejvyšší mety. A tito lidé pak žijí život takový, jaký si volí a který je naplňuje.

To je přímý opak toho, jak fungují lidé, kteří se svými životy nejsou spokojeni. Místo kultivování myšlenek si hlavu zaplňují problémy a komplexy ostatních lidí přes nejrůznější bulvární zdroje informací typu Blesk, Facebook a internetové diskuze. Ty v hlavě vyvolávají frustrace, závist a negativní pocity z toho, jak je vše okolo špatné. Dá se s podobným nastavení mysli „vyhrát“? Velmi těžko.

Zkuste se ve svém okolí zaměřit na to, jak nastavení mysli dělá u různých lidí v konečném důsledku ohromné rozdíly v tom, v jaké realitě žijí.

Existují lidé, pro které nic není problém a se vším se poperou. Když se za rok s takovým člověkem potkám, vesměs mě překvapí, kam se posunul a co je dnes vše možné. Pak potkávám lidi (často i mladé), kteří se potácí v půjčkách, nic nejde a těžko přežívají z výplaty z těch nejhůře placených pracovních míst. Pokud takového člověka potkám po čase, bývá vše ještě horší. Ba co víc – takový člověk často bývá utvrzenější ve svých pravdách, často je jeho mysl ovlivněna nejnovějšími společenskými strašáky propíranými v médiích a lidmi žijícími ve stejné „realitě“.

Vztahuje se toto vše na trading? Absolutně.

Úspěch v obchodování na burze je z velké části dán mentalitou obchodníka. Jednak proto, že každý trader je non-stop konfrontován s nejrůznějšími problémy a průběžnými „prohrami“ v podobě ztrátových obchodů. A pak z důvodu, že úspěch se skládá postupně v průběhu času a nikdy není vidět okamžitě.

Největší výzva u dlouhodobých činností se skrývá ve schopnosti zůstat celou dobu „na správné cestě“. A zde jsou právě klíčové zmiňované naše vlastní myšlenky a vytvářená realita, která postupně ovlivňuje cestu, po které jdeme. Sami to jistě znáte – pokud se nám daří, máme spoustu energie a nápadů, jak se posouvat dál. Pokud se nedaří, člověk se stává apatickým a pracovní výsledky tomu odpovídají.

Coby tradeři získáváme hodně podnětů, které mohou ovlivňovat naši realitu. Ziskové a ztrátové obchody jsou jen základ. Další jsou nejrůznější emoce, které plynou ze zpráv, které konzumujeme a prožíváme. Pokud nedokážeme svou mysl kontrolovat, snadno se může stát, že nás jedna jediná událost nasměruje ve vteřině jinam, než kam jsme se ubírali dlouhou dobu předtím. Událost to může být nicotná – třeba běžná ztráta a fakt, že někdo anonymní v diskuzi napíše „že to nefunguje“. Naše životní realita může být rázem naprosto jiná než v situaci, kdy bychom danou informaci (často nepodloženou) vůbec nedostali. A podobných informací proudí ke každému ohromné množství z nejrůznějších kanálů – od rodiny, spolupracovníků, z internetu, z novin, z rádií, televizí atd. Necháme-li se ovlivňovat, pak každý podobný impulz utváří realitu, ve které se pohybujeme a jak vše vnímáme. V tradingu pak naše realita ovlivňuje třeba to, jak se budeme chovat k obchodním strategiím v následujících dnech (diskréční obchodníci to znají velmi dobře).

Jak pozitivně ovlivňovat myslí profity?

Co se týče samotného obchodování na burze, tak se snažím eliminovat zbytečné a často negativní informace, které věřím, že mě nikam neposouvají. Nečtu bulvár, nesleduji české televizní zprávy, nezapojuji se do planých internetových diskuzí. Před diskréčním obchodováním mám své rutiny na zkoncentrování mysli na samotné obchodování.

V tradingu mám své dlouhodobé plány, které různě testuji, a proto jim věřím. Signály vycházející z plánu obchoduji a moc nepřemýšlím nad jednotlivými zisky a ztrátami. Věřím, že co jsem si naplánoval a připravil, bude fungovat. Samozřejmě vím, že k úspěšným strategiím patří na burze i ztrátové obchody a období s drawdowny. Moc o nich nepřemýšlím na úrovni jednotlivých obchodů a nemám potřebu každý obchod rozebírat s ostatními a ujišťovat se, že ztráta „nebyla chyba“. Mám samozřejmě připravené určité „kritické plány“, kdy strategii přestanu obchodovat, pokud její výkonnost dlouhodobě vybočí z určených mezí.

Také věřím, že na trading se v životě nedá pohlížet odděleně. Celkově se snažím razit cestu co nejpozitivnějšího myšlení. Je to fráze a občas to drhne… Ale vnímám, jak je to důležité. A v zásadě mě to posouvá dopředu a pomáhá vytvářet kvalitnější život. A o to přeci jde. Nezáleží jestli vyděláme X milionů dolarů/korun za rok. Ale jak jsme si ten rok užili a jak jsme v něm byli spokojeni. A jsme zpátky u toho, jak mysl vytváří naši realitu. I při odbourání několika málo „negativních toků“ v naší hlavě, při trochu meditace a průběžném srovnání důležitých a nepodstatných myšlenek, začne být realita mnohem pozitivnější. My spokojenější a zákonitě úspěšnější i v tradingu. Jistě, neznamená to, že bez kvalitní strategie vyděláme peníze. Ale znamená to, že máme šanci se vůbec systematicky a v klidu posouvat kupředu.

Máte s tématem vlastní zkušenost? Diskutovat ji můžete zde.

Petr

(publikováno 06.02.2017, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
drawdown, margin

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2016 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.